Przystawka Smart TV Box: tuning telewizora

2021-05-12 21:32
Smart TV
Autor: Gettyimages Jeśli masz telewizor, który nie obsługuje Smart TV i myślisz o zwiększeniu jego możliwości – zainstaluj przystawkę Smart TV Box

Dostęp do aplikacji i internetowych serwisów strumieniujących wideo jest możliwy nie tylko na telewizorach typu Smart. Jeśli masz sprzęt starszej generacji i nie chcesz inwestować w nowy odbiornik, ale myślisz o zwiększeniu jego możliwości – zainstaluj przystawkę Smart TV Box.

Pandemia sprawiła, że więcej czasu spędzamy w domach, najczęściej przed ekranem telewizora. Współczesne odbiorniki TV typu Smart dają dostęp do serwisów strumieniujących takich jak HBO GO, Netflix, Amazon Prime Video, Player, YouTube czy Spotify. Ponadto urządzenia te pozwalają na instalowanie różnych innych aplikacji, gier oraz na korzystanie z przeglądarki internetowej. Daje to nieograniczone możliwości, pozwala oglądać takie seriale, filmy i programy jakie chcemy i wtedy, gdy mamy na to ochotę i czas.

Niestety zdarza się często, że producenci telewizorów z upływem czasu ograniczają dostęp do usług Smart, zmuszając tym samym użytkowników do wymiany sprzętu. Co zatem zrobić, gdy nasz telewizor nie jest wyposażony w Smart TV, lub gdy zestarzał się, a jego internetowe funkcje przestały działać? Na pewno nie trzeba od razu biec do sklepu po nowy sprzęt. Zamiast tego można zwiększyć jego możliwości wyposażając się w przystawkę Smart TV Box. Zapłacisz za nią ułamek kwoty potrzebnej na nowy odbiornik TV i będziesz mógł cieszyć się wszystkimi „sprytnymi” funkcjonalnościami. Przystawkę Smart TV Box podłącza się do portu HDMI i łączy się z domową siecią za pośrednictwem kabla Ethernet lub poprzez Wi-Fi. Następnie trzeba wykonać szybką konfigurację, po której przystawka jest gotowa do pracy, a stary odbiornik TV zyskuje całkiem nową funkcjonalność.

Na naszym rynku dostać można wiele urządzeń typu Smart TV Box. Sporą popularnością cieszą się przystawki firmy Xiaomi – Mi Box 4K, Ferguson FBOX ATV, Amazon Fire TV Stick 4K, GenBOX, SMART TV BOX TX6, Savio Smart TV Box, przystawko-konsola Nvidia Shield TV oraz dongle Mi TV Stick i Google Chromecast. W artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego sprzętu oraz opiszemy kilka popularnych modeli przystawek.

Smart TV Box: jaki kupić?

  • Co to jest Smart TV Box

Smart TV Box to niewielkich rozmiarów komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym, na którym można instalować aplikacje. Łączy się on z internetem, przetwarza pobrane informacje i przesyła treści na ekran telewizora.

  • Smart TV Box rozdzielczość

Decydując się na taką przystawkę należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych. Pierwszym z nich jest maksymalna rozdzielczość – urządzenie powinno wyświetlać obraz o rozdzielczościach zarówno Full HD jak i 4K UHD w 60 klatkach na sekundę.

  • Smart TV Box pamięć 

Kolejnym bardzo istotnym parametrem jest pamięć RAM (co najmniej 2 GB) oraz pamięć wewnętrzna (od 8 GB do 64 GB). Im więcej mamy do dyspozycji pamięci, tym urządzenie będzie pracowało płynniej oraz więcej aplikacji zainstalujemy. Dobrze jest, gdy urządzenie wyposażone będzie w slot na dodatkową kartę pamięci oraz możliwość podłączania nośników zewnętrznych. Niektóre modele mają także wbudowany dysk wewnętrzny. Nie należy zapominać, że szybkość działania przystawki oraz zainstalowanych aplikacji uzależniona jest od wydajności internetowego łącza.

  • Smart TV Box moc procesora i układu graficznego

Kolejnym ważnym parametrem jest moc procesora i układu graficznego. Im lepsza będzie wydajność tych komponentów, tym wyższa niezawodność oraz większa wygoda podczas korzystania ze sprzętu. Obecnie prym wiodą 64-bitowe układy 4-rdzeniowe obsługujące rozdzielczość 4K UHD, technologię HDR oraz kodek H.265 HEVC. Nie zapominajmy także o tym, aby urządzenie obsługiwało dźwięk przestrzenny np. Dolby Digital czy DTS.

Przystawka Smart TV Box: podłączenie

Dobrze, aby przystawka Smart TV oprócz możliwości podłączenia do przewodowej sieci lokalnej (poprzez port RJ-45), obsługiwała także dwuzakresową łączność Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 i 5 GHz) oraz protokół Bluetooth (w wersji 4.0 lub 5.0), pozwalający na sterowanie za pomocą pilota, dodatkowej klawiatury oraz szybką komunikację np. ze smartfonem.

Przeczytaj też:

Serwer NAS: jak działa i jaki kupić? Wybieramy domowy serwer plików i multimediów

W zestawie złącz z przystawką powinny znaleźć się też port HDMI oraz złącza USB 3.0, umożliwiające podłączenie pamięci zewnętrznej lub przenośnego dysku twardego. Im więcej portów na obudowie, tym lepiej. Istotna jest też wersja zainstalowanego systemu operacyjnego Android. Dobrze, aby system był w jak najświeższej wersji. Obecnie najnowsza wersja Androida to 10, ale producenci przystawek Smart TV korzystają też ze starszych wersji systemu. Niektóre TV Boxy są też wyposażone we wbudowany tuner DVB-T, pozwalający odbierać programy naziemnej telewizji cyfrowej (w takim przypadku przydatną będzie funkcja nagrywania programów). W komplecie z przystawką powinien znaleźć się pilot zdalnego sterowania.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje przystawek:

  • typu box (np. Xiaomi Mi Box)
  • typu dongle (np. Xiaomi Mi TV Stick).

Przystawka TV Box przypomina wyglądem dekoder telewizji kablowej. Jest to niewielkie pudełko z zestawem złącz, które umieszcza się obok telewizora i podłącza do niego za pomocą kabla HDMI. Boxy są zwykle wydajniejsze, solidniej wykonane i oferują więcej funkcji. Przystawka TV Dongle natomiast to mały gadżet, który nie rzuca się w oczy. Wygląda jak pendrive, podłącza się go z tyłu lub z boku telewizora, bezpośrednio do portu HDMI.

Xiaomi Mi TV Box S
Autor: materiały prasowe Przystawka Xiaomi Mi TV Box S - pozwoli oglądać seriale na Netflix, gdy twój telewizor nie obsługuje Smart TV

Przystawki Smart TV Box Xiaomi Mi Box i Mi TV Stick

Jednym z popularniejszych u nas w kraju Smart TV Boxem jest urządzenie Xiaomi Mi Box S. Jest to samodzielny odtwarzacz multimediów, który pozwala przesyłać audio i wideo z internetu na ekran telewizora bez udziału smartfona czy laptopa. Oparty jest na 4-rdzeniowym procesorze Cortex-A53 oraz układzie graficznym ARM Mali 450. Xiaomi Mi Box S pracuje pod kontrolą systemu Android 8.1 Oreo, oferującego dostęp do wielu aplikacji ze sklepu Google Play. Przystawka Xiaomi Mi Box S obsługuje rozdzielczość 4K Ultra HD w 60 klatkach na sekundę, dźwięk standardu HD DTS oraz Dolby Digital Plus, ma wsparcie dla technologii HDR. Do dyspozycji mamy 2 GB pamięci RAM DDR3 oraz 8 GB pamięci wewnętrznej. Za komunikacje bezprzewodową odpowiadają moduły Wi-Fi oraz Bluetooth. Wraz z urządzeniem otrzymujemy pilota, który dzięki wbudowanemu mikrofonowi umożliwia sterowanie przystawką za pomocą poleceń głosowych. Do dyspozycji jest polskie menu, można też oglądać filmy z polskimi napisami. Przystawka Xiaomi Mi Box S ma wbudowany Chromecast, pozwalający wyświetlać obraz ze smartfona czy laptopa na ekranie telewizora. Wadą urządzenia jest brak slotu na dodatkową kartę pamięci. Cena to ok. 300 zł.

Oprócz opisanego Mi Box`a, firma Xiaomi w swojej ofercie ma jeszcze przystawkę typu dongle – Xiaomi Mi TV Stick. Ten miniodtwarzacz z wyglądu przypomina pamięć typu pendrive, podłącza się go bezpośrednio do portu HDMI telewizora. Mi TV Stick pracuje pod kontrolą Androida 9 Pie, ma nieco gorsze parametry techniczne, obsługuje jedynie rozdzielczość Full HD. Urządzenie ma 1 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej. W zestawie otrzymujemy pilota zdalnego sterowania, a koszt to około 150 zł.

Przystawka Smart TV Box MXQ Pro 4K

Przystawka Smart TV Box MXQ Pro 4K pracuje pod kontrolą system Android 9.0 Pie. Daje dostęp do tysięcy aplikacji Google Play, m.in. do serwisów YouTube, Ipla, HBO GO, Netflix, Player i innych. Pozwala korzystać z aplikacji społecznościowych, przeglądać strony WWW, słuchać muzyki. Urządzenie ma 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. Wyświetla obraz w rozdzielczości 4K UHD z HDR, można do niego podłączyć dysk zewnętrzny, pendrive oraz karty pamięci SD/MMC. Zestaw interfejsów składa się z aż trzech portów USB, złącza HDMI, AV i SPDIF. Obsługiwane są sieci Ehternet i Wi-Fi. Do dyspozycji otrzymujemy pilota z programowalnymi przyciskami, konfiguracja urządzenia jest szybka i nieskomplikowana. Cena przystawki Smart TV Box MXQ Pro 4K to około 150 zł. 

Smart TV Box MXQ Pro 4K
Autor: materiały prasowe Przystawka Smart TV Box MXQ Pro 4K umożliwia dostęp do tysięcy aplikacji Google Play, m.in. do serwisów YouTube, Ipla, HBO GO, Netflix, Player i innych

Przystawka Google Chromecast

Przystawka Chromecast wyprodukowana przez firmę Google umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku ze smartfona, laptopa lub tabletu wprost na ekran telewizora, wykorzystując do tego domową sieć bezprzewodową. Dzięki Chromecastowi komunikacja bezprzewodowa jest możliwa z odbiornikami TV starszej generacji, które nie mają wbudowanej karty Wi-Fi, ani dostępu do internetu. Przystawkę podłącza się do odbiornika za pośrednictwem portu HDMI i USB. Z Chromecastem współpracuje wiele aplikacji na komputery i smartfony, które wyświetlają dodatkową ikonę przesyłania (cast). Jej kliknięcie powoduje, że do przystawki przekazywane jest informacja, jaka treść ma być strumieniowane. Chromecast pobiera ją z sieci i wyświetla na ekranie telewizora z pominięciem urządzenia sterującego.

Chromecast umożliwia też transfer ekranu z urządzenia mobilnego lub komputera na telewizor. W ten sposób na ekranie telewizora można wyświetlać zawartość dowolnego okna np. Facebooka,  Twittera, serwisów muzycznych Deezer czy Spotify.

Wadą Chromacasta jest fakt, że urządzenie to jest tylko transmiterem. Aby wyświetlić na telewizorze dodatkowe treści z internetu potrzebny jest jeszcze „nadajnik” – smartfon lub komputer, z którego sygnał przesyłany będzie na duży ekran. Ograniczeniem jest też brak możliwości korzystania z kart pamięci.

Obecnie dostępne produkty z serii to Chromecast 3 i Chromecast Ultra. Pierwszy umożliwia strumieniowanie filmów w jakości Full HD przy 60 klatkach na sekundę, obsługuje ponadto na głosowe polecenia. Cena Chromacasta 3 to ok. 200 zł. Drugi pracuje już w rozdzielczości 4K i wspiera technologię HDR oraz odtwarza materiały zgodne ze standardem Dolby Vision. Za Chromacasta Ultra trzeba zapłacić ponad 300 zł.

Smart TV Box
Autor: Gettyimages Android TV Box - Google Chromecast

Przystawka Ferguson FBOX ATV

Parametry techniczne przystawki FBOX ATV Smart TV są zbliżone do opisanego wcześniej urządzenia Mi Box S. Jednostka główna to procesor Cortex A53, układ graficzny ARM Mali 450 obsługujący wideo 4K i technologię HDR. Do dyspozycji mamy 2 GB szybkiej pamięci RAM DDR4, 8 GB pamięci wewnętrznej, dwa porty USB (w tym jeden standardu 3.0), w obudowie znajdziemy gniazdo na karty microSD. Przystawka FBOX ATV obsługuje protokół Bluetooth 4.0, sieć LAN i Wi-Fi, można też dokupić specjalną bezprzewodową klawiaturę Qwerty. Urządzenie ma zainstalowane dwa systemy operacyjne – Android 7.0 oraz Linux Debian, które mogą działać równocześnie. Pierwszy daje dostęp do aplikacji Smart TV, drugi natomiast pozwala zaawansowanym użytkownikom np. uruchomić serwer FTP czy serwer Apache z bazą danych MySQL i hostować stronę WWW opartą na WordPressie. Dodatkowo przystawkę można podłączyć do amplitunera AV, aby cieszyć się dźwiękiem przestrzennym. Cena przystawki FBOX ATV Smart TV to około 300 zł.

QUIZ. Słynne seriale z Netflixa. Same hity, ale nie myśl, że osiągniesz komplet

Pytanie 1 z 15
Akcja serialu "Dark" dzieje się w...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają