IPTV: nowoczesna telewizja internetowa
Klasyczną telewizję można oglądać przez internet stacjonarny. Dowiedz się, jak działa IPTV i jakie ma zalety.
Klasyczna telewizja cyfrowa (CATV), z której korzysta większość gospodarstw domowych instalowana jest poprzez kabel koncentryczny. W praktyce oznacza to, że montaż nie jest uzależniony od podłączenia Internetu w mieszkaniu. Inaczej wygląda to w przypadku technologii IPTV (Internet Protocol Television). W skrzynce teletechnicznej abonenta zamontowany jest modem, który rozdziela sygnał pomiędzy routerem a dekoderem. Brzmi to groźnie, ale jak pokażemy w dalszej części artykułu, rozwiązanie IPTV ma bardzo wiele zalet.
Jak działa IPTV: telewizja internetowa
Pierwszym elementem wytworzonym przez operatora jest stacja czołowa. Przechwytuje ona strumienie telewizyjne i konwertuje je do formatu IP, a następnie dostarcza do sieci nadawcy. U operatora następuje uzupełnienie dostarczonych kanałów o lokalne stacje oraz pozostałe usługi, np. VoD (Video on Demand). W tym miejscu znajduje się również platforma wspierająca usługi telewizji internetowej. Konstrukcja ta, to odpowiednie oprogramowanie umożliwiające certyfikację abonentów (STB), taryfikację, wprowadzenie tekstowych informacji o nadawanych audycjach w ramach EPG, czy usystematyzowanie układu programów telewizyjnych i możliwości przełączania kanałów oraz pozostałe funkcjonalności. Operator dostaje lub wytwarza strumienie telewizji internetowej, ale konieczne jest dostarczenie ich do STB. Z punktu widzenia klienta, kluczowym elementem jest urządzenie Set-top-box, który przetwarza sygnał IP na strumień video, akceptowalny przez odbiornik telewizyjny.
Przeczytaj też:
Jak działa radio internetowe >>>
Pomiędzy stacją czołową a STB poprowadzona jest infrastruktura IP, wspierająca ruch IP multicast. STB jest realnie częścią systemu odbierającą strumienie IP, dostarczane w technologii multicast. Operator wprowadza do sieci dostępowej wiele kanałów IP multicast. Określone źródło IP multicast reprezentuje zazwyczaj jeden program telewizyjny. Abonent przełączając kolejne kanały, w rzeczywistości przełącza się pomiędzy grupami IP multicast.
Aby usługa działała bez zakłóceń, rekomendujemy posiadanie przepustowości nie mniejszej niż 40 Mb/s. Technologia IPTV nie współdzieli sygnału, co powoduje, że użytkownik nie odczuje spadku transferu danych.
Zalety IPTV, czyli przyjemność oglądania telewizji w najlepszym wydaniu
Tradycyjny segment płatnej telewizji nadawanej poprzez platformy satelitarne, kablowe czy radiowe wykorzystuje jedynie aspekt liniowy, czyli przełączanie kolejnych kanałów nadawanych w czasie rzeczywistym, bez możliwości cofania czy pauzowania audycji. Dekoder działający w technologii internetowej wykorzystuje sprawdzone rozwiązania zaczerpnięte z najpopularniejszych serwisów filmowych. Pozwala na:
TIME SHIFT – przesunięcie odtwarzania audycji na dowolny moment, w przód lub w tył;
CATCH UP TV – oglądanie wybranych audycji wyemitowanych uprzednio przez stacje telewizyjne (na zasadzie VOD);
PAUSE TV – pauzowanie programów;
START OVER TV – odtworzenie od początku audycji, która już się rozpoczęła;
PVR/nPVR – nagrywanie jednocześnie dowolnej ilości audycji zapisywanych w chmurze o wybranej przez abonenta pojemności.
Obecnie coraz więcej operatorów telekomunikacyjnych wprowadza do oferty usługę IPTV jako zamiennik dla tradycyjnego pasma cyfrowego. Supermedia rekomenduje dla tego rozwiązania dekoder Arris VIP 1113. Dzięki niemu abonenci mają dostęp do pełnej funkcjonalności Replay TV.
Materiał powstał we współpracy z firmą Supermedia
Polecany artykuł: