Podwyżki cen wody. O ile więcej będziemy płacić za wodę?

2022-08-09 18:19
cena wody
Autor: Gettyimages Prognozy nie są optymistyczne. Cena wody wzrośnie jeszcze w tym roku

Wodociągi będą wnioskować o zmianę taryfy, co się wiąże z podwyżkami cen wody. Rachunki za wodę wzrosną!

Czekają nas jeszcze w tym roku podwyżki cen wody. Sprawdzamy, o ile będą droższe rachunki za wodę i ścieki. Dostarczanie wody i odbiór ścieków to zadanie gmin. Od 5 lat wodociągi składają wnioski do organu regulującego Wód Polskich, który zatwierdza taryfy przedstawione przez przedsiębiorstwa wodociągowe za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków w Polsce. Taka procedura ma chronić odbiorców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen wody. Zatwierdzone taryfy są niezmienne i obowiązują przez kolejne 3 lata.

Cena wody i ścieków w górę. Czy będą podwyżki za wodę i od kiedy?

Jednak w związku z drastycznymi podwyżkami cen prądu, które dotykają też przedsiębiorstwa wodociągowe i oczyszczalnie ścieków, prawdopodobnie obowiązujące taryfy zostaną zmienione i nastąpi podwyżka cen wody. We wrześniu na wniosek przedsiębiorstw wodociągowych rozpocznie się proce weryfikacji taryf przez Wody Polskie. Jak potwierdził Przemysław Daca prezes Wód Polskich:  - Wody Polskie - a właściwie Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej - będą gotowe do rozpatrzenia nowych wniosków taryfowych od 1 września. Prezes poinformował, że do Wód Polskich wpłynęło 275 wniosków o zmianę taryfy. Ale dodał, że na pewno nie będą to bardzo wysokie podwyżki, które mogłyby narazić osoby najuboższe, że nie będzie ich stać na korzystanie z wody.

O ile wzrośnie cena wody?

Ceny i stawki opłat za wodę są przedstawiane przez wodociągi dla każdego roku z okresu 3 lat obowiązywania taryfy. Obecnie ceny wody w zależności od regionu kraju wynoszą:

  • 7-8 zł za m3 wody
  • 12 zł za m3 wody
  • 20 zł za m3 wody

Ile zdrożeje woda w 2022? Wodociągi wnioskują o podwyższenie taryf za wodę o ok. 1 zł i 1,50 zł  za metr sześcienny wody. Spowoduje to podwyżkę miesięcznych rachunków za wodę o ok. 4-5 zł na osobę. Nowe taryfy za wodę, zgodnie z obowiązującą procedurą, mają obowiązywać przez kolejne 3 lata.

Kto ustala ceny wody?

Rozliczenie kosztów zużycia wody odbywa się na podstawie wskazań wodomierza zainstalowanego na przyłączu. Każdy zakład ustala własną cenę metra sześciennego wody. Dlatego ceny wody w różnych regionach kraju różnią się, niekiedy znacznie. Za 1 m3 wody wodociągowej trzeba zapłacić od mniej więcej 3,5 zł. Najwyższe rachunki za wodę to prawie 10 zł. Do kwoty wynikającej z wielkości zużycia wody w gospodarstwie domowym trzeba jeszcze dodać opłatę eksploatacyjną za wodomierz w wysokości od kilku do blisko 30 zł miesięcznie, zależnie od średnicy przyłącza i kalkulacji zakładu wodociągowego.

Czy Polacy zaczną oszczędzać wodę

Zasoby wody pitnej w Polsce należą do najniższych w Europie. Wody w kranach raczej nam nie zabraknie, ale trzeba nią gospodarować odpowiedzialnie. W niektórych miejscowościach są lokalne apele o to, aby ograniczyć zużycie wody do celów gospodarczych, szczególnie do podlewania ogrodu w upalne dni.

Przeczytaj też: Jak oszczędzać wodę w ogrodzie

W takim okresie jednoczesne zużycie jest bardzo duże i następują spadki ciśnienia, co odczuwamy w kranie. Sytuację na pewno polepszy zbieranie wody deszczowej, by wykorzystywać ją do podlewania ogrodu lub mycia podjazdu. Dawniej stawiało się beczkę pod rynną, dzisiaj możliwości jest zdecydowanie więcej. Dowiedz się: jak zbierać deszczówkę i na czym polega mała retencja wodna.

Czy Polacy oszczędzają wodę? Coraz bardziej wzrasta nasza świadomość ekologiczna. Zaczęliśmy stosować rozwiązania zmniejszające zużycie wody w mieszkaniach. Poczynając od zmiany nawyków, takich jak np. zakręcanie wody podczas mycia zębów, po stosowanie baterii oszczędzających wodę.

Przeczytaj też: Sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody w domu