Program "Moje ciepło". Zainstaluj pompę ciepła, weź dotację!

2021-11-04 10:51
Moje ciepło
Autor: Galmet Montaż powietrznej pompy ciepła jest nieskomplikowany, a inwestycja mniej kosztowna niż w przypadku pompy gruntowej

Program "Moje ciepło" ma na celu zwiększenie stosowania pomp ciepła w nowych domach. Sprawdzamy szczegóły projektu, który ma ruszyć w 2022 r.

W programie „Czyste powietrze” można uzyskać wsparcie finansowe na termomodernizację starych domów. Obecnie w ramach „Czystego powietrza” nie ma możliwości finansowania inwestycji w domach, które są jeszcze w trakcie budowy. Najczęściej wybieranym przez inwestorów nowym urządzeniem grzewczym w modernizowanych budynkach są kondensacyjne kotły gazowe. Program „Mój prąd” zapewnił dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne dla starych, jak i nowych domów. Program „Moje ciepło” to inicjatywa, dzięki której można będzie uzyskać dotację na instalację pompy ciepła w nowo budowanym domu.

Zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu do 2030 r. udział pomp ciepła w ogrzewaniu budynków mieszkalnych ma się zwiększyć do 40%, a do 2050 r. - do 65-70%. W Polsce w ostatnich latach zanotowano bardzo wysoki wzrost zainteresowania pompami ciepła, jednak barierą jest wysoki koszt inwestycji, zwłaszcza w pompy ciepła gruntowe. Żeby utrzymać trend wzrostowy, a także promować nowe budownictwo energooszczędne podjęto inicjatywę wsparcia finansowego dla inwestorów budujących nowe domy.

Dotacje w programie „Moje ciepło” będą finansowane z europejskiego Funduszu Modernizacyjnego, który został stworzony jako instrument finansowania modernizacji systemów energetycznych i poprawy efektywności energetycznej. Środki zasilające fundusz pochodzą z rynku sprzedaży praw do emisji CO2. Promowanie instalacji pomp ciepła, które są zasilane elektrycznie, jest zgodne z polityką energetyczną Unii Europejskiej. Eksperci przewidują, że w 2030 r. pośrednia emisja CO2 wynikająca z wytwarzania ciepła będzie statystycznie ok. 10-krotnie mniejsza dla pomp ciepła niż emisja CO2 z kotłów na gaz ziemny.

Według danych z PORT PC w 2021 r. nastąpił ponad 100% wzrost sprzedaży pomp ciepła powietrze/woda w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na ryku mamy ogromny wybór urządzeń. Ich popularność wzrosła też wraz z promowaniem możliwości połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, co gwarantuje niskie koszty eksploatacji urządzenia i obniżenie rachunków za ogrzewanie domu oraz energię elektryczną. Jednak nadal inwestycja w pompę ciepła to dość kosztowne rozwiązanie. Aby więc przyspieszyć ten proces, konieczne stało się wsparcie pomp ciepła poprzez systemy dotacyjne. W wyborze pompy ciepła pomoże Wam nasz artykuł: Jak dobrać rodzaj i moc pompy ciepła do nowego domu. Dla inwestorów budujących dom opracowano program „Moje ciepło”.

Dlaczego warto mieć pompę ciepła? Jaką wybrać?

Spis treści

 1. Program „Moje ciepło”: dla kogo?
 2. Program „Moje ciepło”: jaka wysokość dopłaty
 3. Warunki dofinansowania w programie „Moje ciepło”

Program „Moje ciepło”: dla kogo?

Program „Moje ciepło” jest opracowywany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wyjaśnia: "Program priorytetowy Moje Ciepło dotyczyć będzie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Program skierowany jest do właścicieli bądź współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych".

Pierwszy nabór wniosków w programie „Moje ciepło” ma ruszyć w I lub II kwartale 2022 r. Program jest przeznaczony dla inwestorów budujących nowy dom, którzy zdecydują się zastosować pompę ciepła jako urządzenie grzewcze. Dzięki temu powinna wzrosnąć liczba działających instalacji z pompą ciepła, co przełoży się na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Program „Moje ciepło”: jaka wysokość dopłaty

W programie „Moje ciepło” można będzie uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż

 • 7000 zł – dla pompy ciepła powietrznej,
 • 21 000 zł – dla pompy ciepła gruntowej.

Wysokość dotacji jaką można uzyskać w programie „Moje ciepło” wiąże się z kosztami inwestycji, które w przypadku gruntowej pompy ciepła są znacznie wyższe, bo konieczne jest wykonanie prac ziemnych i zainstalowanie kolektorów poziomych lub pionowych. Z tego względu dotacja w programie „Moje ciepło” jest przeznaczona dla nowych domów, ponieważ trudniej podejmować takie inwestycje, gdy działka jest już zagospodarowana. Jest to również sposób dofinansowania osób budujących dom, którzy są pominięci w programie „Czyste powietrze”. Jeśli masz wątpliwości, czy pompa ciepła to dobry wybór, przeczytaj nasze artykuły:

 1. Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom?
 2. Nowoczesna pompa ciepła - rodzaje i zasada działania
 3. Górne źródło ciepła: instalacja z pompą ciepła
 4. Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła

Warunki dofinansowania w programie „Moje ciepło”

Program „Moje ciepło” zawierać będzie dodatkowy warunek, tak żeby promować budownictwo energooszczędne, a nawet lepsze pod względem konsumpcji energii.Dofinansowanie w ramach programu „Moje ciepło” będzie uzależnione od stanu technicznego budynku, który musi spełniać normy nowych warunków technicznych 2021. A w obowiązujących od stycznia tego roku warunkach technicznych określono, że nowo wznoszone domów mają mieć wskaźnik Ep nie większy niż 70 kWh/m2/rok. Oznacza to, że tyle może wynosić maksymalnie zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

W programie „Moje ciepło” zaplanowane jest postawienie 2 progów:

 • w okresie przejściowym, czyli pierwszym roku działania, dotacja będzie przyznawana inwestorom, którzy budują domy o wskaźniku Ep nie większym niż 63 kWh/m2/rok,
 • w następnych latach wymóg dotyczący wskaźnika Ep ma wynosić nie więcej niż 55 kWh/m2/rok.

O tym jaki obowiązuje wskaźnik EP i jakie są sposoby na jego obniżenie, pisaliśmy w artykule: Jak zmniejszyć EP budynku.

Podsumowując program „Moje ciepło” ma wspierać budownictwo jednorodzinne, w którym stosuje się rozwiązania energooszczędne lepsze od obowiązujących wymagań prawnych. Mówiąc prościej – ma być wspierana i dofinansowywana budowa domów lepiej ocieplonych, z lepiej zaizolowanymi przegrodami i z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE