Program Moje ciepło 2022 - dofinansowanie do pompy ciepła

2022-06-29 11:54
pompy ciepła
Autor: Galmet Pompy ciepła są coraz bardziej popluarne. Polacy je wykupują, a termin dostawy towaru jest coraz dłuższy. Na pompę ciepła można dostać dofinasowanie z programu Moje ciepło

Moje ciepło 2002 to program dofinansowania do pompy ciepła w nowych domach. Jak dostać dotację do pompy ciepła od NFOŚiGW. Okres kwalifikowalności jest liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

W programie „Czyste powietrze” można uzyskać wsparcie finansowe na termomodernizację starych domów. Obecnie w ramach „Czystego powietrza” nie ma możliwości finansowania inwestycji w domach, które są jeszcze w trakcie budowy. Najczęściej wybieranym przez inwestorów nowym urządzeniem grzewczym w modernizowanych budynkach są kondensacyjne kotły gazowe. Program „Mój prąd” zapewnił dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne do starych, jak i nowych domów. Program „Moje ciepło” to inicjatywa, dzięki której można będzie uzyskać dotację w związku z instalacją pompy ciepła w nowo budowanym domu.

Mój Prąd 4.0 - jak skorzystać z dopłat do fotowoltaiki w 2022 r.

Spis treści

 1. Pompy ciepła coraz popularniejsze
 2. Moje ciepło 2022 - dla kogo?
 3. Moje ciepło wysokość dopłaty
 4. Moje ciepło 2022 warunki
 5. Moje ciepło wniosek

Pompy ciepła coraz popularniejsze

Zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu do 2030 r. udział pomp ciepła w ogrzewaniu budynków mieszkalnych ma się zwiększyć do 40%, a do 2050 r. - do 65-70%. W Polsce w ostatnich latach zanotowano bardzo wysoki wzrost zainteresowania pompami ciepła, jednak barierą jest wysoki koszt inwestycji, zwłaszcza w pompy ciepła gruntowe. Żeby utrzymać trend wzrostowy, a także promować nowe budownictwo energooszczędne podjęto inicjatywę wsparcia finansowego dla inwestorów budujących nowe domy.

Dofinansowanie na pompy ciepła w programie „Moje ciepło” są finansowane z europejskiego Funduszu Modernizacyjnego, który został stworzony jako instrument finansowania modernizacji systemów energetycznych i poprawy efektywności energetycznej. Środki zasilające fundusz pochodzą z rynku sprzedaży praw do emisji CO2. Promowanie instalacji pomp ciepła, które są zasilane elektrycznie, jest zgodne z polityką energetyczną Unii Europejskiej. Eksperci przewidują, że w 2030 r. pośrednia emisja CO2 wynikająca z wytwarzania ciepła będzie statystycznie ok. 10-krotnie mniejsza dla pomp ciepła niż emisja CO2 z kotłów na gaz ziemny.

Według danych z PORT PC w 2021 r. nastąpił ponad 100% wzrost sprzedaży pomp ciepła powietrze/woda w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na rynku mamy ogromny wybór urządzeń. Ich popularność wzrosła też wraz z promowaniem możliwości połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, co gwarantuje niskie koszty eksploatacji urządzenia i obniżenie rachunków za ogrzewanie domu oraz energię elektryczną. Jednak nadal inwestycja w pompę ciepła to dość kosztowne rozwiązanie. Aby więc przyspieszyć ten proces, konieczne stało się wsparcie pomp ciepła poprzez systemy dotacyjne. W wyborze pompy ciepła pomoże Wam nasz artykuł: Jak dobrać rodzaj i moc pompy ciepła do nowego domu. Dla inwestorów budujących dom opracowano program „Moje ciepło”.

Moje ciepło 2022 - dla kogo?

Osoby chcące otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W programie „Moje Ciepło” przewidziane są dotacje od 7 do nawet 21 tys. zł. Budżet wynosi 600 mln zł. Ze wsparcia skorzystają właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym.

Obowiązywać będzie zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata.

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wyjaśnia: "Program priorytetowy Moje Ciepło dotyczyć będzie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Program skierowany jest do właścicieli bądź współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych".

Za nowy budynek uznaje się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW):

 • nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy 

albo

 • nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.  

Jest jeszcze dodatkowa furtka dla osób, które nieco wcześniej zakończyły budowę. Można będzie uzyskać dotację w związku z zakupem i montażem pompy ciepła w nowym jednorodzinnym budynku mieszkalnym, w odniesieniu do którego złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem że:

 • nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Okres kwalifikowalności kosztów w programie "Moje ciepło" będzie liczony

 • od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

29 kwietnia 2022 r. ruszył nabór wniosków w programie „Moje ciepło”. Program jest przeznaczony dla inwestorów budujących nowy dom, którzy zdecydują się zastosować pompę ciepła jako urządzenie grzewcze. Dzięki temu powinna wzrosnąć liczba działających instalacji z pompą ciepła, co przełoży się na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Moje ciepło wysokość dopłaty

W programie „Moje ciepło” można będzie uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż:

 • 7000 zł – dla pompy ciepła powietrznej,
 • 21 000 zł – dla pompy ciepła gruntowej.

Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej.

Wysokość dotacji, jaką można uzyskać w programie „Moje ciepło”, wiąże się z kosztami inwestycji, które w przypadku gruntowej pompy ciepła są znacznie wyższe, bo konieczne jest wykonanie prac ziemnych i zainstalowanie kolektorów poziomych lub pionowych. Z tego względu dotacja w programie „Moje ciepło” jest przeznaczona dla nowych domów, ponieważ trudniej podejmować takie inwestycje, gdy działka jest już zagospodarowana. Jest to również sposób dofinansowania osób budujących dom, którzy są pominięci w programie „Czyste powietrze”. Jeśli masz wątpliwości, czy pompa ciepła to dobry wybór, przeczytaj nasze artykuły:

 1. Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom?
 2. Nowoczesna pompa ciepła - rodzaje i zasada działania
 3. Górne źródło ciepła: instalacja z pompą ciepła
 4. Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła

Budżet programu wynosi 600 mln zł, więc będzie mógł on obsłużyć kilkadziesiąt tysięcy inwestycji. W programie "Moje ciepło" najpierw trzeba ponieść wydatki, a dopiero później można wystąpić o dotację.

Moje ciepło 2022 warunki

Program „Moje ciepło” 2022 zawierać będzie dodatkowy warunek, tak żeby promować budownictwo energooszczędne, a nawet lepsze pod względem konsumpcji energii. Dofinansowanie w ramach programu „Moje ciepło” będzie uzależnione od stanu technicznego budynku, który musi nie tylko spełniać normy nowych warunków technicznych 2021, ale być bardziej energooszczędny. W obowiązujących od stycznia 2021 roku warunkach technicznych określono, że nowo wznoszone domów mają mieć wskaźnik Ep nie większy niż 70 kWh/(m2rok). Oznacza to, że tyle może wynosić maksymalnie zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

W programie „Moje ciepło” będą 2 etapy:

 • w pierwszym roku działania, czyli 2022, dotacja będzie przyznawana inwestorom, którzy budują domy o wskaźniku Ep nie większym niż 63 kWh/(m2rok),
 • w następnych latach wymóg dotyczący wskaźnika Ep ma wynosić nie więcej niż 55 kWh/(m2rok).

O tym, jaki obowiązuje wskaźnik EP i jakie są sposoby na jego obniżenie, pisaliśmy w artykule: Jak zmniejszyć EP budynku.

Moje ciepło wniosek

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór wniosków w programie „Moje Ciepło” 29 kwietnia 2022 r. Okres kwalifikowalności będzie natomiast liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. Osoby planujące zakup i montaż w swoim nowym domu jednorodzinnym pompy ciepła przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW powinny pamiętać o bardzo istotnej zasadzie: najpierw inwestycja, potem refundacja w postaci bezzwrotnej dotacji. Jest to rozwiązanie stosowane także w innych programach powszechnych prowadzonych przez NFOŚiGW.

Podsumowując, program „Moje ciepło” ma wspierać budownictwo jednorodzinne, w którym stosuje się rozwiązania energooszczędne lepsze od obowiązujących wymagań prawnych. Mówiąc prościej – ma być wspierana i dofinansowywana budowa domów lepiej ocieplonych, z lepiej zaizolowanymi przegrodami i z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.