Program Moje ciepło 2022 - dofinansowanie do pompy ciepła

2022-06-29 11:54
pompy ciepła
Autor: Galmet Pompy ciepła są coraz bardziej popluarne. Polacy je wykupują, a termin dostawy towaru jest coraz dłuższy. Na pompę ciepła można dostać dofinasowanie z programu Moje ciepło

Moje ciepło 2002 to program dofinansowania do pompy ciepła w nowych domach. Jak dostać dotację do pompy ciepła od NFOŚiGW. Okres kwalifikowalności jest liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

W programie „Czyste powietrze” można uzyskać wsparcie finansowe na termomodernizację starych domów. Obecnie w ramach „Czystego powietrza” nie ma możliwości finansowania inwestycji w domach, które są jeszcze w trakcie budowy. Najczęściej wybieranym przez inwestorów nowym urządzeniem grzewczym w modernizowanych budynkach są kondensacyjne kotły gazowe. Program „Mój prąd” zapewnił dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne do starych, jak i nowych domów. Program „Moje ciepło” to inicjatywa, dzięki której można będzie uzyskać dotację w związku z instalacją pompy ciepła w nowo budowanym domu.

Mój Prąd 4.0 - jak skorzystać z dopłat do fotowoltaiki w 2022 r.

Spis treści

 1. Pompy ciepła coraz popularniejsze
 2. Moje ciepło 2022 - dla kogo?
 3. Moje ciepło wysokość dopłaty
 4. Moje ciepło 2022 warunki
 5. Moje ciepło wniosek

Pompy ciepła coraz popularniejsze

Zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu do 2030 r. udział pomp ciepła w ogrzewaniu budynków mieszkalnych ma się zwiększyć do 40%, a do 2050 r. - do 65-70%. W Polsce w ostatnich latach zanotowano bardzo wysoki wzrost zainteresowania pompami ciepła, jednak barierą jest wysoki koszt inwestycji, zwłaszcza w pompy ciepła gruntowe. Żeby utrzymać trend wzrostowy, a także promować nowe budownictwo energooszczędne podjęto inicjatywę wsparcia finansowego dla inwestorów budujących nowe domy.

Dofinansowanie na pompy ciepła w programie „Moje ciepło” są finansowane z europejskiego Funduszu Modernizacyjnego, który został stworzony jako instrument finansowania modernizacji systemów energetycznych i poprawy efektywności energetycznej. Środki zasilające fundusz pochodzą z rynku sprzedaży praw do emisji CO2. Promowanie instalacji pomp ciepła, które są zasilane elektrycznie, jest zgodne z polityką energetyczną Unii Europejskiej. Eksperci przewidują, że w 2030 r. pośrednia emisja CO2 wynikająca z wytwarzania ciepła będzie statystycznie ok. 10-krotnie mniejsza dla pomp ciepła niż emisja CO2 z kotłów na gaz ziemny.

Według danych z PORT PC w 2021 r. nastąpił ponad 100% wzrost sprzedaży pomp ciepła powietrze/woda w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na rynku mamy ogromny wybór urządzeń. Ich popularność wzrosła też wraz z promowaniem możliwości połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, co gwarantuje niskie koszty eksploatacji urządzenia i obniżenie rachunków za ogrzewanie domu oraz energię elektryczną. Jednak nadal inwestycja w pompę ciepła to dość kosztowne rozwiązanie. Aby więc przyspieszyć ten proces, konieczne stało się wsparcie pomp ciepła poprzez systemy dotacyjne. W wyborze pompy ciepła pomoże Wam nasz artykuł: Jak dobrać rodzaj i moc pompy ciepła do nowego domu. Dla inwestorów budujących dom opracowano program „Moje ciepło”.

Moje ciepło 2022 - dla kogo?

Osoby chcące otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W programie „Moje Ciepło” przewidziane są dotacje od 7 do nawet 21 tys. zł. Budżet wynosi 600 mln zł. Ze wsparcia skorzystają właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym.

Obowiązywać będzie zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata.

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wyjaśnia: "Program priorytetowy Moje Ciepło dotyczyć będzie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Program skierowany jest do właścicieli bądź współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych".

Za nowy budynek uznaje się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW):

 • nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy 

albo

 • nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.  

Jest jeszcze dodatkowa furtka dla osób, które nieco wcześniej zakończyły budowę. Można będzie uzyskać dotację w związku z zakupem i montażem pompy ciepła w nowym jednorodzinnym budynku mieszkalnym, w odniesieniu do którego złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem że:

 • nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Okres kwalifikowalności kosztów w programie "Moje ciepło" będzie liczony

 • od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

29 kwietnia 2022 r. ruszył nabór wniosków w programie „Moje ciepło”. Program jest przeznaczony dla inwestorów budujących nowy dom, którzy zdecydują się zastosować pompę ciepła jako urządzenie grzewcze. Dzięki temu powinna wzrosnąć liczba działających instalacji z pompą ciepła, co przełoży się na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Moje ciepło wysokość dopłaty

W programie „Moje ciepło” można będzie uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż:

 • 7000 zł – dla pompy ciepła powietrznej,
 • 21 000 zł – dla pompy ciepła gruntowej.

Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej.

Wysokość dotacji, jaką można uzyskać w programie „Moje ciepło”, wiąże się z kosztami inwestycji, które w przypadku gruntowej pompy ciepła są znacznie wyższe, bo konieczne jest wykonanie prac ziemnych i zainstalowanie kolektorów poziomych lub pionowych. Z tego względu dotacja w programie „Moje ciepło” jest przeznaczona dla nowych domów, ponieważ trudniej podejmować takie inwestycje, gdy działka jest już zagospodarowana. Jest to również sposób dofinansowania osób budujących dom, którzy są pominięci w programie „Czyste powietrze”. Jeśli masz wątpliwości, czy pompa ciepła to dobry wybór, przeczytaj nasze artykuły:

 1. Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom?
 2. Nowoczesna pompa ciepła - rodzaje i zasada działania
 3. Górne źródło ciepła: instalacja z pompą ciepła
 4. Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła

Budżet programu wynosi 600 mln zł, więc będzie mógł on obsłużyć kilkadziesiąt tysięcy inwestycji. W programie "Moje ciepło" najpierw trzeba ponieść wydatki, a dopiero później można wystąpić o dotację.

Moje ciepło 2022 warunki

Program „Moje ciepło” 2022 zawierać będzie dodatkowy warunek, tak żeby promować budownictwo energooszczędne, a nawet lepsze pod względem konsumpcji energii. Dofinansowanie w ramach programu „Moje ciepło” będzie uzależnione od stanu technicznego budynku, który musi nie tylko spełniać normy nowych warunków technicznych 2021, ale być bardziej energooszczędny. W obowiązujących od stycznia 2021 roku warunkach technicznych określono, że nowo wznoszone domów mają mieć wskaźnik Ep nie większy niż 70 kWh/(m2rok). Oznacza to, że tyle może wynosić maksymalnie zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

W programie „Moje ciepło” będą 2 etapy:

 • w pierwszym roku działania, czyli 2022, dotacja będzie przyznawana inwestorom, którzy budują domy o wskaźniku Ep nie większym niż 63 kWh/(m2rok),
 • w następnych latach wymóg dotyczący wskaźnika Ep ma wynosić nie więcej niż 55 kWh/(m2rok).

O tym, jaki obowiązuje wskaźnik EP i jakie są sposoby na jego obniżenie, pisaliśmy w artykule: Jak zmniejszyć EP budynku.

Moje ciepło wniosek

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór wniosków w programie „Moje Ciepło” 29 kwietnia 2022 r. Okres kwalifikowalności będzie natomiast liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. Osoby planujące zakup i montaż w swoim nowym domu jednorodzinnym pompy ciepła przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW powinny pamiętać o bardzo istotnej zasadzie: najpierw inwestycja, potem refundacja w postaci bezzwrotnej dotacji. Jest to rozwiązanie stosowane także w innych programach powszechnych prowadzonych przez NFOŚiGW.

Podsumowując, program „Moje ciepło” ma wspierać budownictwo jednorodzinne, w którym stosuje się rozwiązania energooszczędne lepsze od obowiązujących wymagań prawnych. Mówiąc prościej – ma być wspierana i dofinansowywana budowa domów lepiej ocieplonych, z lepiej zaizolowanymi przegrodami i z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE