Program „Mój prąd” w 2021 r. Jakie zmiany zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Mój prąd 2021
Autor: Bruk-Bet Solar Planuje się kontynuację programu "Mój prąd" w 2021 r.

Odbyły się 2 edycje naboru wniosków w ramach programu „Mój prąd”, którego celem jest dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jakie zmiany będą w 2021 r.

Program „Mój prąd” został uruchomiony w 2019 r. Jego celem jest dofinansowanie inwestycji polegających na budowie mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kWp, które zostaną wykorzystane do produkcji energii elektrycznej do zasilania urządzeń w domach inwestorów.

Dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 5000 zł. Wnioski w formie elektronicznej składa się za pośrednictwem Portalu Beneficjenta działającego na stronie wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) odpowiedniego ze względu na lokalizację inwestycji oraz wysyła listownie na adres odpowiedniego WFOŚiGW.

Spis treści

  1. Dwa nabory wniosków „Mój prąd"
  2. Kiedy ruszy III edycja programu “Mój prąd”
  3. Planowane zmiany w programie “Mój prąd” 2021

Dwa nabory wniosków „Mój prąd"

Dotychczas odbyły się 2 nabory wniosków (oba zakończone).

  • I - od 30.08.2019 r. do 20.12.2019 r. ,
  • II - od 13.01.2020 r. do 06.12.2020 r.

Druga edycja naboru wniosków zakończyła się wcześniej niż zakładany wcześniej 18 grudnia 2020 r. z powodu wyczerpania alokacji, mimo że przygotowaną wcześniej kwotę środków przeznaczonych na dotacje zwiększono o 100 mln zł.

Wnioski w ramach programu "Mój prąd" złożone po terminie nie będą rozpatrywane. Inwestycje przeprowadzone między edycjami, np. po 18 grudnia 2020 r., będzie można zgłosić do III edycji.

Ogniwa fotowoltaiczne i ogrzewanie elektryczne

Kiedy ruszy III edycja programu “Mój prąd”

Ogłoszenie terminu III edycja programu “Mój prąd” jest planowane na I półrocze 2021 r. Jest ono przesuwane w czasie, ponieważ wciąż nie sprawdzono wszystkich wniosków z II edycji, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Potrzebne jest również podsumowanie programu “Mój prąd” w dotychczasowej postaci.

Planowane zmiany w programie “Mój prąd” 2021

Kolejna edycja programu “Mój prąd” ma zostać zmodyfikowana tak, żeby obejmowała nie tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale również inne formy wykorzystania wyprodukowanej energii na własne potrzeby. Prognozuje się, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje dofinansowywać:

Wysokość dotacji w programie “Mój prąd” 2021 będzie zróżnicowana zależnie od zakresu inwestycji.

Przeczytaj też:

Do czego wykorzystać energię z instalacji fotowoltaicznej? Co się opłaca? >>>

Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji powinny śledzić ogłoszenia o kolejnym naborze publikowane przez NFOŚiGW. W tym celu dobrze jest sprawdzać aktualności na stronie www.nfosigw.gov.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE