Górne źródło ciepła - instalacja z pompą ciepła

2021-04-16 16:46
pompa ciepła
Autor: Jarosław Sosiński Najlepsze do współpracy z pompą ciepła, zarówno gruntową, jak i powietrzną, jest niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe

Pompy ciepła gruntowa i powietrza potrzebują innego dolnego źródła ciepła, ale górne źródło ciepła może być w obu przypadkach takie samo.

Instalacją odbierającą energię cieplną od pompy, czyli tak zwanym górnym źródłem pompy ciepła, czyli mogą być centralne ogrzewanie (wodne lub powietrzne) i/lub instalacja ciepłej wody użytkowej.

Aby współczynnik efektywności pompy ciepła był zadowalająco wysoki, różnica temperatury źródła górnego i dolnego musi być niewielka. Ten warunek spełniają systemy ogrzewania niskotemperaturowego, do których zalicza się ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne) zasilane wodą o temperaturze nieprzekraczającej 55oC oraz nadmuchowe, w którym powietrze ma maksymalnie do 40oC.


Przeczytaj też:

Wybieramy grzejniki do niskotemperaturowych systemów grzewczych >>>

Stosowanie tradycyjnych grzejników, choć technicznie możliwe, nie jest polecane (czasem zostawia się je w starych instalacjach, gdy wymianie podlega tylko źródło ciepła), ponieważ zasilane wodą grzewczą o niskich, odpowiednich dla pompy ciepła, parametrach musiałyby być bardzo duże (niemal dwa razy większe niż odpowiednie do zasilania wodą z kotła o temperaturze mniej więcej 70oC), a więc drogie, nieładne i trudne do ulokowania we wnętrzach.

W układach z pompą ciepła do c.w.u. odbiornikiem ciepła jest wężownica w zasobniku wody użytkowej, w takich z pompą ciepła wykorzystywaną do c.o. i c.w.u priorytet podgrzewania ciepłej wody w zasobniku zapewnia zawór trójdrogowy.

Aby dodatkowo zmniejszyć koszty ogrzewania pompą ciepła, często instaluje się zbiornik buforowy (zwykle o pojemności mniej więcej 200 l), który optymalizuje bezwładność cieplną systemu, dzięki czemu wydłuża cykl pracy pompy ciepła (okres między jej kolejnymi włączeniami).

Przeczytaj też:

Zasada działania zasobnika buforowego w instalacji z pompą ciepła >>>

Jeśli pompa ciepła zasila instalację ogrzewania podłogowego ułożoną w całym domu, bezwładność układu jest na tyle duża, że nie jest to konieczne.

Pompa ciepła - Czym ogrzewać dom
pompa ciepła
Autor: JAGA W instalacjach wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia najlepsze są klimakonwektory, bo mają wbudowany wentylator intensyfikujący przepływ powietrza wokół wymiennika i tacki na skropliny, które mogą powstawać, gdy powietrze zetknie się z jego chłodną powierzchnią

Pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia

Pompę ciepła kupuje się zazwyczaj jako źródło ciepła do ogrzewania pomieszczeń i/lub podgrzewania wody użytkowej, ale wystarczy odpowiednio przygotować instalację, żeby móc wykorzystywać ją także latem - do chłodzenia wnętrz.

Do ogrzewania, a po zamianie funkcji parownika i skraplacza również do chłodzenia, można wykorzystywać wszystkie typy pomp ciepła, ale najlepiej przewidzieć to już w fazie projektowej.

Przeczytaj też:

Dowiedz się więcej o chłodzeniu pompą ciepła >>>

Chłodzenie może być pasywne albo aktywne. Pasywne jest realizowane przez wbudowany wymiennik ciepła i zawór trzydrogowy odpowiednio kierujący przepływ solanki i wody chłodzącej tłoczonej do instalacji ogrzewania w domu. Nadają się do niego pompy ciepła typu solanka-woda lub woda-woda. Jest znacznie tańsze od klasycznego klimatyzowania pomieszczeń. Jest też tańsze od chłodzenia aktywnego, ponieważ odbywa się bez udziału sprężarki. Pracują jedynie pobierające niewiele energii elektrycznej pompy obiegowe i układ sterujący. Czasowe odwrócenie procesów w pompie ciepła zapewnia też lepszą regenerację dolnego źródła ciepła przed kolejnym sezonem grzewczym.

Przeczytaj też:

Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła >>>

W pomieszczeniach musi być zamontowana instalacja wodna do odbioru ciepła lub chłodu: grzejniki, ogrzewanie płaszczyznowe albo klimakonwektory (fancoile).

Kiedy ciepło jest odbierane z pomieszczeń, temperatura powietrza się obniża i gdy osiągnie wartość poniżej punktu rosy, powierzchnia odbiorników pokrywa się wykroploną z niego parą wodną.

Jedynie w przypadku klimakonwektorów nie stanowi to problemu, ponieważ mają one wbudowany wentylator i tacki na skropliny i są przystosowane do pracy z czynnikiem chłodniczym o temperaturze nieprzekraczającej +6oC.

Jeśli odbiornikiem chłodu jest posadzka, jej temperatura - ze względu na komfort cieplny użytkowników - nie powinna spadać poniżej 20oC.

Chłodzenie aktywne odbywa się również w procesie odwróconym, lecz przy udziale sprężarki. Zawór czterodrogowy zamontowany w obiegu chłodniczym umożliwia zmianę kierunku przepływu czynnika roboczego bez zmiany kierunku tłoczenia sprężarki. Skraplacz i parownik zamieniają się rolami. Do chłodzenia aktywnego pomieszczeń wykorzystuje się klimakonwektory.

Montaż pompy ciepła - galeria zdjęć

Ile wiesz o pompach ciepła

Pytanie 1 z 10
Pompa ciepła służy do:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE