Klimakonwektor: grzeje i chłodzi. Zasady działania i zalety klimakonwektorów w domu
Jak działa klimakonwektor i jak go zamontować? Klimakonwektor zapewnia możliwość ogrzewania pomieszczeń zimą i chłodzenia latem. W domu jednorodzinnym do tej pory urządzenie to było rzadko spotykane. Przyszedł czas na zmiany!
Zmiany klimatu powodują, że nawet w Polsce coraz trudniej uciec od gorąca w czasie lata. Dlatego chcąc mieć naprawdę komfortowy dom przez cały rok, należy pomyśleć o możliwości chłodzenia go latem. System klimatyzacji wymaga wykonanie dodatkowej instalacji, niezależnej od centralnego ogrzewania. Zastosowanie klimakonwektorów pozwala to uprościć.
Co to jest klimakonwektor
Klimakonwektor to zamknięty w estetycznej obudowie wymiennik ciepła z wentylatorem, podłączony zarówno do instalacji grzewczej, jak i chłodniczej. Produkt łączący grzejnik i klimatyzator w jednej obudowie wykorzystywany jest powszechnie w budownictwie od lat, ale przede wszystkim w dużych obiektach: bankach, biurowcach, galeriach handlowych - przestrzeniach, w których dla zapewnienia komfortu użytkownikom niezbędne jest nie tylko ogrzewanie, ale też chłodzenie powietrza, a obie te funkcje powinny być skuteczne i nie generować nadmiernych kosztów.
Klimakonwektor w domu: zalety
Klimakonwektor umożliwia szybkie zwiększanie i zmniejszanie temperatury pomieszczeń. Jego mała bezwładność cieplna wynika z zastosowania wentylatora, który zapewnia intensywny przepływ powietrza z pomieszczenia przez wymiennik ciepła. Pod tym względem klimakonwektor zdecydowanie góruje nad systemem ogrzewania podłogowego, ale też tradycyjnymi grzejnikami. Ponieważ zawsze ma wbudowany regulator temperatury, efekt komfortu cieplnego w pomieszczeniach można osiągnąć przy użyciu dokładnie takiej ilości energii, jaka jest konieczna – nie występuje efekt przegrzewania
Czego wymaga klimakonwektor
To, że klimakonwektory wykorzystywane były dotychczas głównie w dużych obiektach, wynikało z faktu, że w domach jednorodzinnych rzadko stosowano instalacje chłodnicze. Obecnie się to zmienia - coraz częściej pojawiają się w nich systemy klimatyzacyjne. Woda zasilająca wymiennik ciepła klimakonwektora zimą może być podgrzewana w kotle gazowym, a latem chłodzona w agregacie chłodniczym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła z funkcjami grzania i chłodzenia. Takie urządzenie nie jest znacząco droższe od pompy ciepła przeznaczonej wyłącznie do ogrzewania, a klimakonwektory znakomicie z nim współpracują.
Klimakonwektor z pompą ciepła
Jeszcze niedawno pompy ciepła, głównie w wersjach pobierających energię z gruntu, były drogimi urządzeniami traktowanymi jako rozsądne wyjście w domach, które nie miały dostępu do sieci gazowej. To się jednak zmienia - ceny pomp ciepła spadają, do tego rośnie efektywność tych urządzeń, zwłaszcza odbierających ciepło z powietrza. Dzięki temu, że do ich działania nie potrzeba drogich odwiertów, czy dużej działki, na której można by było ułożyć rury dolnego źródła, koszt inwestycji w pompę ciepła stał się atrakcyjny dla wielu osób.
Koszt ogrzewania pompą ciepła jest niższy niż kotłem gazowym czy olejowym. Jest ona urządzeniem całkowicie bezobsługowym i czystym – nie generuje spalin, ani jakichkolwiek odpadów. Jej ogromną zaletą jest możliwość wykorzystania jej nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia pomieszczeń. Jest to możliwe we współpracy z instalacją ogrzewania podłogowego, ale najlepsze efekty - pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu - uzyskuje się stosując klimakonwektory.
Jak działa klimakonwektor
W klimakonwektorze jest wentylator, który wymusza cyrkulację powietrza z pomieszczenia przez wymiennik. Gdy wentylator jest wyłączony, nagrzewnica/chłodnica zapewnia jedynie temperaturę dyżurną. System automatyki, np. z czujnikiem ruchu albo włącznikiem zegarowym, może spowodować uruchomienie wentylatora. Wtedy powietrze zostaje szybko ogrzane albo schłodzone, przepływając przez wymiennik ciepła intensywnym strumieniem. Gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie żądaną wartość, układ automatyki zmniejszy wydajność wentylatora albo go wyłączy i będzie czuwał nad utrzymaniem żądanej temperatury.
Automatyka klimakonwektora
Automatyka klimakonwektora jest zaprojektowana tak, żeby włączać wentylatory z najmniejszą prędkością umożliwiającą osiągnięcie wymaganego efektu. Ma to na celu nie tylko zminimalizowanie nakładu energii elektrycznej, ale przede wszystkim zapewnienie jak najniższego poziomu hałasu, i sprawia, że praca urządzeń jest praktycznie niesłyszalna.