Klimakonwektor: grzeje i chłodzi. Zasady działania i zalety klimakonwektorów w domu

2018-05-15 15:36

Jak działa klimakonwektor i jak go zamontować? Klimakonwektor zapewnia możliwość ogrzewania pomieszczeń zimą i chłodzenia latem. W domu jednorodzinnym do tej pory urządzenie to było rzadko spotykane. Przyszedł czas na zmiany!

Klimakonwektory Vasco
Autor: materiały prasowe Klimakonwektory to sposób na dyskretne i oszczędne ogrzewanie domu zimą i chłodzenie latem

Zmiany klimatu powodują, że nawet w Polsce coraz trudniej uciec od gorąca w czasie lata. Dlatego chcąc mieć naprawdę komfortowy dom przez cały rok, należy pomyśleć o możliwości chłodzenia go latem. System klimatyzacji wymaga wykonanie dodatkowej instalacji, niezależnej od centralnego ogrzewania. Zastosowanie klimakonwektorów pozwala to uprościć.

Co to jest klimakonwektor

Klimakonwektor to zamknięty w estetycznej obudowie wymiennik ciepła z wentylatorem, podłączony zarówno do instalacji grzewczej, jak i chłodniczej. Produkt łączący grzejnik i klimatyzator w jednej obudowie wykorzystywany jest powszechnie w budownictwie od lat, ale przede wszystkim w dużych obiektach: bankach, biurowcach, galeriach handlowych - przestrzeniach, w których dla zapewnienia komfortu użytkownikom niezbędne jest nie tylko ogrzewanie, ale też chłodzenie powietrza, a obie te funkcje powinny być skuteczne i nie generować nadmiernych kosztów.

Klimakonwektor
Autor: materiały prasowe Klimakonwektory to element nowoczesnych systemów ogrzewania i chłodzenia. Zawsze są wyposażone w automatykę pozwalającą precyzyjnie regulować temperaturę w domu

Klimakonwektor w domu: zalety

Klimakonwektor umożliwia szybkie zwiększanie i zmniejszanie temperatury pomieszczeń. Jego mała bezwładność cieplna wynika z zastosowania wentylatora, który zapewnia intensywny przepływ powietrza z pomieszczenia przez wymiennik ciepła. Pod tym względem klimakonwektor zdecydowanie góruje nad systemem ogrzewania podłogowego, ale też tradycyjnymi grzejnikami. Ponieważ zawsze ma wbudowany regulator temperatury, efekt komfortu cieplnego w pomieszczeniach można osiągnąć przy użyciu dokładnie takiej ilości energii, jaka jest konieczna – nie występuje efekt przegrzewania

Klimakonwektor Niva Ventilo
Autor: materiały prasowe Klimakonwektor może być ozdobą nowoczesnych wnętrz. Biała gładka płyta z szarą ramką łatwo wtapia się w tło

Czego wymaga klimakonwektor

To, że klimakonwektory wykorzystywane były dotychczas głównie w dużych obiektach, wynikało z faktu, że w domach jednorodzinnych  rzadko stosowano instalacje chłodnicze. Obecnie się to zmienia -  coraz częściej pojawiają się w nich systemy klimatyzacyjne. Woda zasilająca wymiennik ciepła klimakonwektora zimą może być podgrzewana w kotle gazowym, a latem chłodzona w agregacie chłodniczym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła z funkcjami grzania i chłodzenia. Takie urządzenie nie jest znacząco droższe od pompy ciepła przeznaczonej wyłącznie do ogrzewania, a klimakonwektory znakomicie z nim współpracują.

Warto wiedzieć

Klimakonwektor z pompą ciepła

Jeszcze niedawno pompy ciepła, głównie w wersjach pobierających energię z gruntu, były drogimi urządzeniami traktowanymi jako rozsądne wyjście w domach, które nie miały dostępu do sieci gazowej. To się jednak zmienia - ceny pomp ciepła spadają, do tego rośnie efektywność tych urządzeń, zwłaszcza odbierających ciepło z powietrza. Dzięki temu, że do ich działania nie potrzeba drogich odwiertów, czy dużej działki, na której można by było ułożyć rury dolnego źródła, koszt inwestycji w pompę ciepła stał się atrakcyjny dla wielu osób.

Koszt ogrzewania pompą ciepła jest niższy niż kotłem gazowym czy olejowym. Jest ona urządzeniem całkowicie bezobsługowym i czystym – nie generuje spalin, ani jakichkolwiek odpadów. Jej ogromną zaletą jest możliwość wykorzystania jej nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia pomieszczeń. Jest to możliwe we współpracy z instalacją ogrzewania podłogowego, ale najlepsze efekty - pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu - uzyskuje się stosując klimakonwektory.

Jak działa klimakonwektor

W klimakonwektorze jest wentylator, który wymusza cyrkulację powietrza z pomieszczenia przez wymiennik. Gdy wentylator jest wyłączony, nagrzewnica/chłodnica zapewnia jedynie temperaturę dyżurną. System automatyki, np. z czujnikiem ruchu albo włącznikiem zegarowym, może spowodować uruchomienie wentylatora. Wtedy powietrze zostaje szybko ogrzane albo schłodzone, przepływając przez wymiennik ciepła intensywnym strumieniem. Gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie żądaną wartość, układ automatyki zmniejszy wydajność wentylatora albo go wyłączy i będzie czuwał nad utrzymaniem żądanej temperatury.

Jak działa klimakonwektor
Autor: materiały prasowe Wentylator jest niezbędny do chłodzenia pomieszczeń latem. Zimą istotnie zwiększa moc grzewczą klimakonwektora, co pozwala zachować niewielkie gabaryty urządzenia. Jest bardzo ważne dla komfortu, żeby pracował jak najciszej.

Automatyka klimakonwektora

Automatyka klimakonwektora jest zaprojektowana tak, żeby włączać wentylatory z najmniejszą prędkością umożliwiającą osiągnięcie wymaganego efektu. Ma to na celu nie tylko zminimalizowanie nakładu energii elektrycznej, ale przede wszystkim zapewnienie jak najniższego poziomu hałasu, i sprawia, że praca urządzeń jest praktycznie niesłyszalna.

Niva Ventilo Vasco
Autor: materiały prasowe Na niektórych klimakonwektorach została zastosowana farba proszkowa z drobną strukturą. Dzięki temu można łatwo i skutecznie pomalować przedni panel na modny i efektowny kolor lub na ten sam kolor co ściana, by uzyskać dyskretny efekt wtapiania się klimakonwektora w ścianę.