Dopłaty do węgla 2022 i niższa cena węgla - Sejm uchwalił ustawę

2022-06-27 15:48
Węgiel
Autor: PGG Węgiel jest wciąż wykorzystywany w wielu gospodarstwach do ogrzewania domów

Sejm uchwalił ustawę. Tona węgla będzie kosztować 996,60 zł. Rządowy program dopłat do węgla - kto będzie mógł skorzystać? Ile węgla będzie można kupić w tej cenie? Gdzie będzie sprzedawany?

Rząd postanowił zapewnić możliwość zakupu węgla w rozsądnej cenie przed sezonem grzewczym i ogłosił program dopłat do węgla w 2022 r. Ustalono gwarantowaną w tym roku cenę węgla - 996,60 zł za tonę - i stworzono system rekompensat dla sprzedawców, którzy będą go oferowali w tej cenie. Dlatego na razie warto się wstrzymać z zakupem zapasu węgla na zimę. System sprzedaży i dopłat, który pozwoli zaopatrzyć się w węgiel po cenach niespekulacyjnych, ma ruszyć po wejściu w życie ustawy, najprawdopodobniej na początku sierpnia.

Na czwartkowym posiedzeniu w dniu 23 czerwca Sejm przyjął projekt ustawy dopłat do zakupu węgla!

W środę 22 czerwca na posiedzeniu sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. - Na rekompensaty do zakupu węgla przewidziano w budżecie maksymalnie 3 mld zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19  — poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pieniądze mają być wypłacane w dwóch transzach - połowa do końca 2022 r., a połowa w 2023 r.

"Ustawa wprowadza rozwiązania dla odbiorców niektórych paliw (...), takich jak węgiel kamienny, brykiet, pelet, zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Jednym z głównych wyzwań, z którym mierzą się odbiorcy na rynku paliw stałych, jest cena węgla z importu, która jest wyższa niż węgla z polskiego wydobycia, w związku z koniecznością zastąpienia surowca sprowadzanego z kierunku rosyjskiego po wprowadzeniu embarga w dniu 16 kwietnia br." — powiedziała Anna Moskwa w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Atmosfera wokół węgla jest ostatnio bardzo gorąca. Z jednej strony od dawna wiadomo, że musimy odejść od węgla jako paliwa odpowiedzialnego w dużej mierze za niską emisję, czyli bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza będące przyczyną chorób i śmierci ludzi. Żeby poprawić jakość powietrza, musimy przestać opalać domy węglem. Z drugiej strony nie jesteśmy bogatym społeczeństwem. Ocenia się, że w Polsce ubóstwo energetyczne dotyczy około 5 mln mieszkańców (raport Instytutu Badań Strukturalnych z kwietnia 2018 r.). Większość z nich mieszka w starych domach jednorodzinnych lub mieszkaniach komunalnych. Źródłem ogrzewania ponad 70% ubogich energetycznie gospodarstw domowych jest węgiel, ponieważ stanowi on najtańsze paliwo. 

Spis treści

 1. Dopłaty do węgla 2022
 2. Kto dostanie dopłaty do węgla
 3. Rekompensaty za węgiel dla dystrybutorów
 4. Sieć sprzedaży węgla z dotacją
 5. Cena gwarantowana węgla
 6. Ile można kupić węgla w cenie gwarantowanej
 7. Bardzo wysoka cena węgla
 8. Węgiel z kopalni
 9. Węgiel w lokalnych składach
 10. Jak dostarczyć węgiel na rynek

Dopłaty do węgla 2022

Sejm przyjął rządowy projekt dopłat do węgla dla indywidualnych nabywców, którzy kupują węgiel na potrzeby własne. System polega na rekompensacie dla dystrybutorów i sprzedawców węgla, którzy będą go sprzedawać w cenie gwarantowanej. Program dopłat do węgla powinien być uruchomiony na początku sierpnia 2022 r., tak żeby można było spokojnie, bez paniki kupić tanio węgiel na zimę.

Dopłaty mają dotyczyć paliw stałych wydobytych wyprodukowanych w Polsce lub importowanych od 16 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Przydział taniego węgla będzie wynosił do 3 t na gospodarstwo domowe. Oprócz tego premier Mateusz Morawiecki poinformował niedawno: "W zależności od poziomu dochodu dla członka rodziny będziemy refinansować tę różnicę, lub jej część, względem tych cen, które były kilka miesięcy temu, przed gwałtowną podwyżką cen węgla na rynkach światowych”. We wcześniejszych zapowiedziach sygnalizował, że poziom dopłat będzie uzależniony od dochodów w danej rodzinie, ale w informacjach z 14 czerwca nie poruszano tego wątku.

Dystrybutorzy, którzy sprzedadzą węgiel po cenie gwarantowanej 996,60 zł za tonę odbiorcy indywidualnemu będą mogą liczyć na rekompensatę - początkowo miało to być do 750 zł brutto za tonę, ale później tę kwotę zwiększono do 1073,13 zł brutto. Obecnie w składach węgiel jest bardzo drogi i kosztuje znacznie powyżej 2000 zł za tonę. To efekt tego, że węgla jest na rynku za mało.

W wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zadeklarowała, że dopłaty do węgla mają działać tak, że nabywcy indywidualni zapłacą za węgiel cenę ustaloną na podstawie danych GUS oraz cen węgla z wydobycia krajowego. Przedsiębiorcy zaś dostaną kwoty odpowiadające różnicy między kosztem sprowadzenia węgla do Polski, a ceną, jaką zapłacili odbiorcy indywidualni. Rząd przeznaczył na rekompensaty do węgla 3 mld zł.

Kto dostanie dopłaty do węgla

Z programu dopłaty do węgla i jego kupna po cenie gwarantowanej będą mogli skorzystać indywidualni odbiorcy wykorzystujący węgiel na potrzeby własne. Ponadto tani węgiel ma być przeznaczony dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. "W ich imieniu wystąpi zarządca i wtedy adekwatnie do ilości gospodarstw domowych w danym budynku ta ilość dostępnego węgla będzie przemnożona trzy razy ilość mieszkań i wszystkie te formalności będzie wtedy w imieniu mieszkańców organizował przedstawiciel zarządcy konkretnej wspólnoty, czy też spółdzielni - poinformowała minister Anna Moskwa.

Jak obiecuje rząd program ma ruszyć przed sezonem grzewczym i węgiel w cenie gwarantowanej będzie można kupić prawdopodobnie pod koniec lipca /na początku sierpnia br.

Sprawdź też: Dopłaty do prądu i gazu - komu przysługuje dodatek osłonowy?

Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia do zakupu węgla ma być wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • trzon kuchenny,
 • piecokuchnia,
 • kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem. 

Warunkiem uzyskania rekompensaty jest przedstawienie zaświadczenia, że kupujący paliwo zgłosił swoje urządzenie grzewcze do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Ma zostać utworzona baza danych osób zainteresowanych zakupem paliwa stałego na potrzeby swojego gospodarstwa domowego, w której będzie musiał się zarejestrować każdy chętny. Rejestracja ma się odbywać elektronicznie albo za pośrednictwem placówek Poczty Polskiej.

Dopłaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń, na wniosek sprzedawcy, z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, który zostanie wkrótce utworzony.

Rekompensaty za węgiel dla dystrybutorów

Rekompensaty otrzymają dystrybutorzy węgla, którzy zarejestrują się w programie u jego operatora - Zarządcy Rozliczeń SA. Rekompensata dla dystrybutora będzie wynosiła maksymalnie 1073,13 zł brutto za sprzedaż 1 tony węgla po cenie gwarantowanej. Wniosek o wypłatę rekompensaty do węgla sprzedawcy będą mogli składać od stycznia 2023 r. Natomiast węgiel po gwarantowanej, obniżonej cenie będzie można kupić po wejściu w życie ustawy (prawdopodobnie koniec lipca lub początek sierpnia), jednak dystrybutorzy będą mogli zarejestrować się do programu dopiero we wrześniu br.

Sieć sprzedaży węgla z dotacją

Premier zapowiedział stworzenie sieci składów z dotowanym węglem, która ma pokrywać terytorium całego kraju, podobnie jak sieć należących do państwowej spółki Orlen stacji benzynowych. Polska Grupa Górnicza (PGG) właśnie ogłosiła, że poszukuje firm,  które w jej imieniu będa prowadzić składy węgla dla odbiorców indywidualnych. Wnioski wraz z dokumentami należy złożyć do poniedziałku 27.06.2022 r. 

Cena gwarantowana węgla

Dopłaty do węgla będą realizowane w sklepach PGG lub u dystrybutora, który zgłosi się do rządowego programu. Czyli zostanie utworzona sieć autoryzowanych dystrybutorów PGG oraz zostaną wprowadzone rekompensaty dla sprzedawców, którzy włączą się w rządowy program.

Dla indywidualnych odbiorców ustalono limit zakupu 3 ton węgla w cenie gwarantowanej. Osoba chcąca kupić węgiel po cenie gwarantowanej 996,60 zł za tonę będzie musiała udokumentować sprzedawcy zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to warunek otrzymania rekompensaty dla sprzedawcy węgla.

Przeczytaj też: Jak zgłosić czym palisz - deklaracja do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

"14 czerwca na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana na dzisiaj to 996 zł 60 gr" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Przypominamy również o możliwości składania wniosku o dodatek osłonowy w ramach którego gospodarstwa domowe, używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie w maksymalnej kwocie do ponad 1400 zł" - powiedziała minister Anna Moskwa.

Ile można kupić węgla w cenie gwarantowanej

Rząd poinformował, że w 2022 r. indywidualne gospodarstwo domowe będzie mogło kupić maksymalnie 3 t węgla w gwarantowanej cenie.

Jak znaleźć dobrego fachowca?

Bardzo wysoka cena węgla

Przez wiele lat węgiel kosztował 800-900 zł za tonę. W momencie kryzysu energetycznego, który dotyka nie tylko Polskę, ceny węgla zaczęły gwałtownie rosnąć. Stał się on przedmiotem spekulacji. W składach opałowych można kupić węgiel po bardzo różnych cenach – 1700, 2000, 2400, a nawet ponad 3000 zł za tonę. To są ceny nie do przyjęcia dla osób o niewysokich dochodach, a to one opalają domy węglem. W wielu małych składach węgla brakuje.

Przeczytaj też: Cena ekogroszku - bardzo drogo!

Węgiel z kopalni

Węgiel można kupić bezpośrednio z kopalni, np. zrzeszonych w Polskiej Grupie Górniczej. Przez sklep internetowy 2 razy w tygodniu odbywa się sprzedaż węgla dla prywatnych odbiorców. Cena groszku lub orzecha bez akcyzy, kupowanego na własne potrzeby, wynosi nawet mniej niż 900 zł/t, czyli jest taka jak wcześniej. Choć PGG skupia kilkanaście kopalń, węgla jest mało. Kupuje ten, kto jest pierwszy.

Przeczytaj też: Zakaz palenia węglem w Warszawie od 2023 r.! Uchwała podjęta

W kopalni Bogdanka tona groszku dla odbiorców indywidualnych kosztuje nieco ponad 1200 zł i wg informacji uzyskanej telefonicznie węgiel jest. Ten sam węgiel można kupić już znacznie drożej w składach opałowych. Jednak węgiel trzeba jeszcze przywieźć z kopalni do domu. Więc jest to rozwiązanie dla osób mieszkających w danym regionie. Transport na duże odległości jest bardzo drogi.

Węgiel w lokalnych składach

Warto również pamiętać, że osoby ubogie energetycznie to bardzo często osoby nieużywające nowoczesnych narzędzi - niemajace dostępu do komputera, niekorzystajace z internetu. One kupują węgiel w składzie w najbliższej okolicy. Żeby mogły zaopatrzyć się w opał przed zimą, węgiel powinien być w składach na terenie całego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na jednym z ostatnich posiedzeń rządu dyskutowano o mechanizmach dystrybucji węgla. Podkreślił, że zapewnienie możliwości kupna węgla w składach blisko miejsca zamieszkania “to jest nasze rządowe zobowiązanie". Konieczne jest również zapewnienie normalnych cen węgla – sprzed kryzysu energetycznego.

Jak dostarczyć węgiel na rynek

W ostatnich latach w Polsce zamykano kopalnie węgla. Wydobycie krajowe to nieco ponad 40 mln ton węgla, które nie pokrywa potrzeb. Dlatego do Polski sprowadzano węgiel z zagranicy, przede wszystkim z Rosji. Węgiel z Rosji był lepszej jakości, nadawał się również na grubsze sortymenty, groszek lub orzech, które są wykorzystywane do ogrzewania domów (elektrownie wykorzystują miały węglowe).

Teraz ma zostać zwiększone wydobycia węgla w krajowych kopalniach. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wskazał konieczność  zmiany harmonogramu wygaszania kopalń, tak by zaspokoić zapotrzebowanie na węgiel. Jednak konieczny jest również import z nowych kierunków. Do polskich portów wpływają statki z węglem z Kolumbii, Kanady, USA i RPA. Problem jednak z węglem transportowanym drogą morską jest taki, że ulega on rozdrobnieniu. Na miejscu można z niego odzyskać mniej więcej 10% węgla grubego, energetycznego – wykorzystywanego w gospodarstwach domowych i np. ciepłowniach osiedlowych.

Listen to "Czy w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE