Cena ekogroszku w listopadzie. Ile kosztuje tona ekogroszku? Sprawdzamy!

2022-11-10 9:40
Ekogroszek
Autor: Pure Fuel Ziarna groszku muszą mieć określoną wielkość - od 5 do 25 mm, co wiąże się z ich kalorycznością

W listopadzie ekogroszek jeszcze droższy! Podrożał w Tauronie i Węglokoksie. Drożeje też na w prywatnych składach, supermarketach. W PGG i Bogdance ceny ekogroszku wciąż te same. Bardzo duże zainteresowanie kupnem ekogroszku. Sprawdzamy aktualne ceny ekogroszku i prognozy.

Ekogroszek (nowa nazwa groszek III) to węgiel wysokokaloryczny i mało zanieczyszczony. Do niedawna ogrzewanie domu nim było tanie. A teraz jest dużo droższe niż gazem! W związku z kryzysem energetycznym i kłopotami z zaopatrzeniem bardzo szybko rosną ceny ekogroszku. Co się będzie działo dalej z cenami ekogroszku? Trudno przewidzieć. Zimą ekogroszek, jeśli w ogóle uda się go kupić, zapewne nie będzie kosztował mniej niż 5 tys. zł za tonę.

Cena ekogroszku w listopadzie

W listopadzie najtaniej można kupić ekogroszek z polskich kopalni - bezpośrednio albo za pośrednictwem sklepu internetowego. Na początku listopada w e-sklepie PGG obowiązują nadal ceny ogłoszone we wrześniu, czyli ekogroszek workowany oraz w big bagach kosztuje od 1770 zł, a luzem od 1520 zł/t. W Tauronie w listopadzie węgiel podrożał - za 1 tonę groszku trzeba zapłacić od 1749 zł lub za 1 tonę bardziej kalorycznego ekogroszku od 1799 zł. To węgiel luzem. Ekogroszki Tauronu można kupić workowane lub w big bagach w cenie 1949 zł/t. W Węglokoksie od 8 listopada jest w sprzedaży tylko ekogroszek w workach - od 2091 zł/t. W Bogdance można kupić ekogroszek w cenie 1430 zł/t.

W supermarketach, prywatnych składach lub sklepach internetowych ekogroszek kosztuje od 2000 do 4500 zł/t. Różnice w cenie wynikają często z parametrów wystawionego węgla, zwłaszcza deklarowanej kaloryczności.

Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Spis treści

 1. Cena ekogroszku w listopadzie
 2. Dopłata do ekogroszku - jak ją dostać?
 3. Ceny węgla wiosną 2022 r.
 4. Ekogroszek i groszek
 5. Parametry ekogroszku (groszku III)
 6. Kotły na groszek III
 7. Ile kosztuje ogrzewanie ekogroszkiem
 8. Groszek III - jak kupować?
 9. Groszek - różne klasy

Na początku roku cena ekogroszku wynosiła 1500-1600 zł za tonę. W kwietniu średnio cena ekogroszku to 1980 zł/t. W maju 2022 r. za ekogroszek trzeba było zapłacić już 3000 zł/t. W czerwcu ceny ekogroszku przekroczyły i ten próg. W lipcu ze wysokokaloryczny ekogroszek trzeba było zapłacić nawet 3800 zł/t. W składach zaczęło brakować ekogroszku, więc na początku sierpnia ci, którzy mogli go sprzedać, żądali 4000 zł, a zdarzało się, że i 5000 zł za tonę!!!! 16 sierpnia ceny węgla o ok. 40% podniosła też Polska Grupa Górnicza. W sklepie internetowym PGG cena ekogroszku Karlik wzrosła z 840 zł za tonę do 1220 zł/t.

Gdyby kupić w tej cenie ekogroszek (4000-5000 zł/t), koszt ogrzewania nim byłby ponad trzy razy wyższy niż gazem ziemnym! Trzeba jednak uwzględnić możliwość otrzymania dodatku węglowego 3000 zł, dzięki któremu koszt ogrzewania ekogroszkiem będzie oczywiście niższy. Zobacz, jak złożyć wniosek o dodatek węglowy i kiedy będzie wypłata >>>

Sprawdziliśmy ofertę węgla u kilku dostawców. Są robione zapisy i klienci wciąż muszą czekać na dostawy. W sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej, gdzie ekogroszek można kupić najtaniej, jest to bardzo trudne. Dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki, po godzinie 16 odbywają się aukcje, podczas których oferowany jest węgiel z polskich kopalń. Ale jego kupno dla przeciętnego obywatela jest bardzo trudne. Trudno jest nawet zalogować się do sklepu. Osób chętnych do zakupu bywa nawet kilkadziesiąt tysięcy. Ponadto takie zakupy "obstawiają" osoby działające w branży. Pisaliśmy o tym w artykule: Jak kupić węgiel w PGG? Czy zmiany w sklepie internetowym PGG usprawniły zakup węgla?

Ponadto wprowadzone są także limity na zakup ekogroszku. Sprawdź: Tylko 1 tona ekogroszku na osobę! PGG zaostrza limity. Czy każdy zdąży kupić węgiel przed zimą?

Na rynku jest już węgiel importowany. Spółka Sibugolpol zaoferowała swoim klientom węgiel groszek sprowadzony z Kazachstanu i zachodniej Ukrainy w cenie 2800 zł/t z dostawą w dowolne miejsce w kraju. W sierpniu cena wzrosła do 3400-3600 zł/t w zależności od wartości opałowej (kaloryczności). W październiku węgiel importowany można będzie kupić również w spółkach skarbu państwa. Węglokoks uruchamia system sprzedaży węgla w pakietach - węgla importowanego i krajowego. Sprzedaż organizuje się na składowisku w Ostrowie Wielkopolskim.

Dopłata do ekogroszku - jak ją dostać?

17 sierpnia weszła w życie ustawa o dodatku węglowym. Dzięki niej można dostać dodatek w wysokości 3000 zł do zakupu ekogroszku. Warunkiem jest wpisanie kotła opalanego węglem czy ekogroszkiem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dowiedz się jak skorzystać z dopłat do ekogroszku - Jak dostać dodatek węglowy? Gdzie złożyć wniosek? Poradnik

Ceny węgla wiosną 2022 r.

Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach po pierwszym kwartale 2022 r. Od stycznia do kwietnia cena węgla wzrosła o 26%, pelletu o 19% , a drewna kawałkowego o 24%. Łącznie od stycznia 2021 r. średnie ceny wzrosły o 101% (węgiel), 89% (pellet) i 74% (drewno kawałkowe).

Kontrola cen dotyczyła ceny węgla typu orzech oraz ekogroszku o najwyższej kaloryczności. W ostatnim tygodniu marca 2022 r. średnia cena węgla typu orzech kl. 1 to 1771 zł, natomiast średnia cena ekogroszku to 1980 zł. Maksymalne odnotowane ceny węgla to nawet 2500 zł za tonę. Podrożał również pellet, którego średnia cena (1736 zł) jest zbliżona do ceny węgla typu orzech.

Ekogroszek i groszek

Jeszcze przed kryzysem energetycznym próbowano uporządkować nazwy paliw. Chodziło przede wszystkim o węgiel ekogroszek, wokół którego zbudowano atmosferę niezwykle wysokiej jakości, niedużej ilości popiołu i niskiej emisji zanieczyszczeń w spalinach. Nie było to obwarowane żadnymi normami. Nazwa ekogroszek miała charakter handlowy, marketingowy, miała sugerować, że jego spalanie jest mniej szkodliwe dla środowiska. Przygotowano nowe normy jakości dla paliw. Nazwa ekogroszek miała zostać zakazana. Zamiast niej zaproponowano nową nazwę groszek III. Opracowano też normy jakości dla poszczególnych rodzajów węgla. 

Jednak w obliczu kryzysu energetycznego projekt zmian odłożono na później. Tak więc wciąż na rynku można znaleźć węgiel ekogroszek i groszek. Jakiej nazwy użyje producent zależy tylko od niego. Niektóre firmy ekogroszkiem nazywają węgiel o wyższej kaloryczności. Ale nie jest to zasadą.

Parametry ekogroszku (groszku III)

Węgiel przeznaczony na groszek to węgiel o niskiej zawartości siarki oraz substancji niepalnych (popiół, kamień). Powinien się charakteryzować niską spiekalnością (wskaźnik RI <15). Dzięki temu w kotle na retorcie nie tworzą się tak zwane spieki koksowe, czyli duże bryły koksu (odgazowanego węgla), które spalają się dużo wolniej niż małe, przez co są wypychane z palnika przed spaleniem. Jest to przyczyną znacznych strat niedopału - w popiele jest dużo substancji, które mogłyby się jeszcze spalić oddając energię, więc ich obecność oznacza niską sprawność spalania.

Z zastosowania w kotłach na ekogroszek automatycznych podajników paliwa wynika możliwość używania w nich wyłącznie węgla o określonym uziarnieniu. Dlatego podczas produkcji groszku węgiel jest przesiewany przez sito, żeby wybrać z niego ziarna o wielkości od 5 do 25 mm. Następnie zostaje on opłukany z miału i poddany suszeniu.

Właściwości groszku III

 • wielkość ziarna 5-25 mm,
 • wysoka wartość opałowa 20-30 MJ/kg,
 • spiekalność RI<15,
 • niska zawartość siarki - do 1%,
 • niska zawartość popiołu - do 12%,
 • wilgotność nie większa niż 10%.

Spalanie groszku jest mniej szkodliwe dla środowiska niż spalanie zwykłego węgla albo miału, ponieważ powstaje mniej dymu, a emisja tlenku węgla, dioksyn, furanów i węglowodorów aromatycznych jest obniżona w porównaniu ze zwykłym węglem. Powstaje także znacznie mniej popiołu, przeciętnie stanowi on 10% masy początkowej opału. Wartość opałowa groszku powinna wynosić nie mniej niż 20 MJ/kg - wysoka kaloryczność jest warunkiem niezbędnym do tego, żeby podczas spalania powstawało dużo energii cieplnej. Na rynku jest groszek, którego sprzedawcy deklarują kaloryczność na poziomie 26-28 MJ/kg. Im wyższa kaloryczność, tym większa cena. Ważna jest również jak najmniejsza spiekalność. Pozwala to unikać powstawania spieków koksowych na retorcie (lub ograniczać je).

Ekogroszek
Autor: Sibugolpl Do ogrzewania domu groszkiem trzeba kupić specjalny kocioł z palnikiem i podajnikiem. W jego zasobniku mieści się kilka worków węgla, więc opał wystarczy uzupełniać co kilka dni
warto wiedzieć
Groszek

Autor: Zębiec

Kotły na groszek z podajnikiem to nowoczesne urządzenia spełniające wymogi Ekoprojektu

Kotły na groszek III

Groszek został opracowany z myślą o spalaniu go małymi porcjami w niskoemisyjnych kotłach na węgiel z automatycznym podajnikiem. Urządzenia te uzyskują wysoką sprawność przy niskiej emisji spalin. Nowoczesne automatyczne kotły na groszek spełniają wymogi Ekoprojektu, obecnie najbardziej restrykcyjne, co do sprawności energetycznej oraz emisji spalin.

Kotły na ekogroszek są wyposażone w palenisko, na które paliwo jest dostarczane porcjami przez podajnik śrubowy. Dzięki automatyzacji obsługa takich kotłów jest mało pracochłonna, proces można odpowiednio zaprogramować. Zasobnik paliwa wystarczy napełniać raz na kilka dni.

Kotły na paliwa stałe, w tym węgiel groszek, wprowadzane do obrotu i użytkowania od 1 stycznia 2020 r. muszą spełniać wymogi Ekoprojektu co do sezonowej efektywności  energetycznej i sezonowej emisji zanieczyszczeń. Zgodnie z rozporządzeniem sezonowa efektywność energetyczna nie może być mniejsza niż 75% dla kotłów o mocy do 20 kW lub nie mniejsza niż 77% dla kotłów o mocy ponad 20 kW. Emisja zanieczyszczeń dla kotłów na węgiel z podajnikiem nie może przekraczać: cząstki stałe - 40 mg/m3, tlenek węgla 500 mg/m3, tlenki azotu - 350 mg/m3, organiczne związki gazowe - 20 mg/m3.

Sprawdź też: Piec na pellety - przegląd >>>

Ile kosztuje ogrzewanie ekogroszkiem

Do niedawna ogrzewanie domu groszkiem było tanie, choć był on droższy od innych sortymentów węgla. Cena ekogroszku wynosiła 800-900 zł/t. W sezonie grzewczym bywało, że okresowo wzrastała, jeśli były kłopoty z dostawami. W maju 2022 r. cena 1 t ekogroszku przekroczyła już 3000 zł. Taniej można kupić węgiel bezpośrednio z polskich kopalń, ale wymaga to wiele czasu i uporu, żeby zdobyć węgiel. Ceny ekogroszku w kopalniach kształtują się na poziomie 1450-2100 zł.

Ceny węgla i innych paliw bardzo dynamicznie rosną. Jest to efektem kryzysu energetycznego w Europie, problemów z dostawami paliw i surowców energetycznych. Wojna w Ukrainie, której kolejny etap rozpoczął się w 2022 r., spowodowała, że ceny groszku drastycznie wzrosły. Jesienią podwyżka cen ekogroszku trwa nadal, a przed nami sezon grzewczy! Na dodatek są problemy z kupnem ekogroszku.

Ekogroszek
Autor: Chemko Groszek powstaje z selekcjonowanego węgla o wysokich parametrach użytkowych

Groszek III - jak kupować?

Groszek jest sprzedawany luzem, ale częściej spotyka się go w perforowanych workach po 25 kg, niekiedy też 10, 15 i 20 kg. Worki w ilości dającej masę 1 tony są pakowane na palety i foliowane. Producenci i dystrybutorzy często dowożą groszek w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od swojej siedziby, nie doliczając kosztów transportu do ceny paliwa. Minimalna wielkość zamówienia to zwykle 1 t. Do ogrzewania dobrze ocieplonego domu o powierzchni 150 m2 potrzeba 2,5-3,5 t groszku na rok.

Przeczytaj też: Zakaz palenia węglem w Warszawie od 2023 r.!

Przed zakupem większego zapasu paliwa dobrze jest przetestować kilku dostawców w okolicy - kupić od nich niewielkie ilości opału i wybrać ten, który najlepiej się spala. Jakość groszku bywa bowiem różna. Nie wszystkie kopalnie w Polsce wydobywają węgiel dobrej jakości. Węgiel sprowadzany zza wschodniej granicy może w ogóle nie być certyfikowany.

Przeczytaj też: Pellet cena - ile trzeba zapłacić za dobrej jakości pelety

Ekogroszek
Autor: Węgiel Sztygar Węgiel groszek najlepiej kupować całymi paletami o wadze 1 t
Warto wiedzieć

Lepiej nie kupować groszku luzem, bo podczas zalegania na pryzmach ulega on skruszeniu i zawilgoceniu, co obniża jego wartość opałową. Groszek jest też dostępny w wielkich workach o wadze 1 t, tak zwanych big-bagach. Taki węgiel kupimy taniej niż workowany w małych objętościach, ale jego składowanie, a później przenoszenie do kotłowni i załadunek do podajnika są bardziej kłopotliwe.

Groszek - różne klasy

Węgiel groszek jest selekcjonowany na różne klasy. Podstawowym kryterium selekcji jest kaloryczność i wielkość ziarna. Frakcja gruba 13-25 mm jest bardziej kaloryczna niż mniejsze kawałki (5-12 mm). Dlatego w najlepszej jakości ekogroszku jest mniej więcej 20% ziaren małych i 80% dużych. W klasach podstawowych ekogroszku proporcje te wyglądają 50/50, 60/40. Standardowa wartość opałowa ekogroszku (tzw. kaloryczność) to mniej więcej 24 MJ/kg. Najwyższa to około 30 MJ/kg. Warto jeszcze zwracać uwagę na spiekalność, zawartość siarki, popiołu i wody - powinna być jak najniższa.

Ekogroszek
Autor: KGM Hurtownia opału Najlepiej kupować ekogroszek workowany z pewnego źródła i poprosić o okazanie certyfikatu z badań

Jakie programy lojalnościowe naprawdę działają?

Włącz podcast i sprawdź, z których warto korzystać.

Listen to "Karty lojalnościowe i cashback - czy to się opłaca?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie