Węgiel w gwarantowanej cenie 996,60 zł można już kupować

2022-07-29 18:41
dopłaty do węgla ruszyły dla sprzedawców
Autor: Gettyimages Czy sprzedawcy będą oferować węgiel w cenie 996,60 zł/t i skorzystają z dopłat do węgla?

Węgiel po gwarantowanej cenie 996,60 zł/t już mogą kupić mieszkańcy domów jednorodzinnych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Pytanie: gdzie go kupić?

Od czwartku 28 lipca obowiązuje ustawa o dopłatach do węgla (ustawa z 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw), która ustala cenę węgla na 996,60 zł/t. Za taką kwotę można kupić węgiel w składach, które zgłoszą do Zarządcy Rozliczeń chęć sprzedaży węgla po takiej cenie i skorzystania z rekompensaty w wysokości do 1073,13 zł/t. Na stronie Zarządcy Rozliczeń (www.zrsa.pl) został uruchomiony portal do elektronicznego zgłaszania zamiaru skorzystania z rekompensaty dla sprzedawców węgla, rejestracji transakcji sprzedaży i składania wniosków. Mogą się w nim zarejestrować właściciele składów paliw stałych wpisani na listę Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych. Wpisanie się na listę nie nakazuje, ale daje możliwość sprzedaży węgla po cenie zagwarantowanej przez państwo i skorzystania z rekompensaty. Rekompensatę za węgiel będzie wypłacał Zarządca Rozliczeń.

Komu się to opłaca sprzedawać węgiel po cenie gwarantowanej

Importerzy węgla, którzy płacą za niego ponad 2 tys. zł/t nie wejdą do tego programu, bo przecież nie będą dopłacać. Taki sposób sprzedaży węgla może być korzystny i opłacalny dla polskich kopalni, które sprzedają swój towar. Obecnie węgiel w rozsądnych cenach można kupić w sklepie internetowym PGG, w autoryzowanych składach tej grupy, w kopalni Bogdanka, w kopalniach z grupy Węglokoks. Z tym, że trzeba go upolować, bo polski tani węgiel nie jest na składzie, ale bywa. Węgiel jest w bardzo różnej cenie zależnie od sortymentu (orzech, kostka, kęsy, groszek czy miał) oraz kopalni. Cena węgla waha się od 700-800 zł/t do 1600 zł/t, więc w niektórych przypadkach może to być opłacalne dla sprzedawcy. Aktualne ceny węgla - sprawdź TUTAJ >>>

Rekompensaty do czasu wprowadzenia dodatku węglowego

Przepisy ustawy o dopłatach do węgla zostaną uchylone z chwilą wejścia w życie ustawy o dodatku węglowym 3000 zł, która 22 lipca została przyjęta przez sejm. Ma być ona procedowana dalej na sesji senatu w dniach 3-4 sierpnia. Po podpisaniu przez prezydenta wejdzie w życie zgodnie z przepisami. Ta więc na początku sierpnia być może uda się kupić węgiel po 996,60 zł.

Uwaga! Osoby/podmioty, które skorzystają z dopłat do węgla nie będą mogły dostać dodatku węglowego.

Polski Alarm Smogowy wysłał do rządu nowy projekt społeczny na dodatek energetyczny, który ma być bardziej sprawiedliwy od dopłat do węgla, bo uwzględnia też osoby, które korzystają z innych źródeł ciepła.