Sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG ruszyła. Tu odbierzesz tani węgiel

2022-08-27 11:44
składy PGG
Autor: materiały prasowe Sobianek W sieci składów PGG ma być dostępny tani węgiel z polskich kopalń

Gdzie kupić tani węgiel? PGG uruchamia sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla, u których będzie można kupić taniej węgiel. Sieć składów PGG ruszyła 30 sierpnia. Będzie działała na specjalnych zasadach sprzedaży i dostarczania węgla. Kwalifikowani Dostawcy Węgla mają zaopatrywać odbiorców indywidualnych w węgiel kupiony w e-sklepie PGG po rozsądnej cenie - takiej jak w kopalni. Jak kupić tańszy węgiel od Kwalifikowanego Dostawcy Węgla?

Kwalifikowanych Dostawców Węgla, będą transportować i wydawać węgiel klientom e-sklepu PGG, zaczynają działalność 30 sierpnia br.

PGG 30 sierpnia uruchomia sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla

Jak poinformował rzecznik PGG Tomasz Głogowski - Już w najbliższy wtorek, 30 sierpnia w e-sklepie PGG pojawią się pierwsi Kwalifikowani Dostawcy Węgla. Zadbają o sprawny transport i wydanie klientom węgla zakupionego w e-sklepie PGG za pośrednictwem składów zlokalizowanych w całym kraju.

- Zgodnie z zapowiedziami Kwalifikowani Dostawcy Węgla będą wykonywać dostawy węgla do składu zlokalizowanego w rejonie miejsca zamieszkania klienta, natomiast cała transakcja sprzedaży będzie realizowana przez sklep PGG S.A. - wyjaśnił Głogowski.

Polacy ogrzewający dom węglem to ponad 3,8 mln gospodarstw domowych. Do ich ogrzewania potrzeba ok. 8 mln ton węgla, którego nie można obecnie kupić. Bo w składach i u dystrybutorów go brakuje, a jeśli jest, to bardzo drogi. Wielu osób nie stać na zakupu węgla, ponieważ jego ceny mocno poszły w górę. W zeszłym roku płaciliśmy 800-900 zł za tonę, a w tym tona węgla kosztuje już ponad 3000 tys. zł, a w niektórych składach prawie 4000 zł/t. Ulgą ma być zapomoga w wysokości 3000 zł dla wszystkich, którzy używają pieca węglowego do ogrzewania domu. Wnioski o dodatek węglowy można już składać. Węgla brakuje też w sklepie internetowym PPG. W internecie pojawia się coraz więcej ogłoszeń o sprzedaży węgla po okazyjnej cenie. Ale często podawana jest cena netto i dodatkowo trzeba zapłacić za transport, więc realna cena już nie jest okazyjna.

UWAGA! PGG podniosła ceny węgla! Ile zapłacimy

Polska Grupa Górnicza (PGG), skupiająca kilkanaście polskich kopalń węgla, postanowiła stworzyć nową sieć dystrybucji i sprzedaży węgla. Będzie się ona składać z Kwalifikowanych Dostawców Węgla. Ma ona zastąpić dotychczas działające autoryzowane składy węgla. W czerwcu ogłoszono nabór składów zainteresowanych wejściem do systemu sprzedaży węgla z kopalń PGG.

Zobacz także: Dopłaty do ogrzewania. Znamy kwoty i zasady ich przyznawania!

Spis treści

  1. PGG 30 sierpnia uruchomia sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla
  2. Jak działa sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG
  3. Kwalifikowani Dostawcy Węgla - odbiór węgla z kopalni
  4. Cena węgla ustalana przez PGG
  5. Wymagania dotyczące składów węgla
  6. Sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG na terenie całego kraju

Jak działa sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG

Spółka PPG cały czas przeprowadza weryfikację wniosków i negocjuje warunki współpracy z dostawcami węgla. W efekcie powstała sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla, którzy będą dostarczać węgiel z polskich kopalń do odbiorców indywidualnych (Finalny Nabywca Węgla) na terenie całego kraju.

Sieć sprzedaży Kwalifikowanych Dostawców Węgla ruszyła 30 sierpnia. Będzie dostarczać węgiel kupiony w sklepie internetowym PGG po cenach ustalanych przez PGG. Przez uniknięcie sieci pośredników ceny węgla w sieci składów PGG mają być znacznie niższe niż obecnie dominujące na rynku. 

Kwalifikowani Dostawcy Węgla - odbiór węgla z kopalni

Kwalifikowani Dostawcy Węgla będą pełnić funkcję przewoźnika węgla kupionego w kopalni. Założenie jest takie, że węgiel w ciągu 48 godzin od zakupu w kopalni powinien znaleźć się u odbiorcy. W ten sposób będzie można odebrać węgiel zakupiony bezpośrednio w kopalni - w sklepie internetowym PGG. Ceny węgla są tam niższe niż rynkowe. Transport zorganizowany przez sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla w skali kraju z pewnością będzie tańszy niż indywidualny.

Przeczytaj też najnowsze wiadomości dotyczące węgla w Polsce:

- Dotychczasowe doświadczenia sprzedaży przekonują nas, że optymalnym rozwiązaniem będzie dalsza dystrybucja węgla przez sklep internetowy przy jednoczesnym usprawnieniu logistyki odbioru towaru dzięki wdrożeniu standaryzowanych usług przewozowych. Wprowadzając formułę kwalifikowanych dostawców węgla, zapewnimy jednolity standard obsługi logistycznej i zagwarantujemy możliwie najniższe ceny transportu - wyjaśnia Tomasz Rogala, prezes PGG.

Pierwsi Kwalifikowani Dostawcy Węgla będą wykonywać usługę transportu węgla kupionego bezpośrednio w e-sklepie PGG S.A. Mają dostarczać węgiel z kopalni do składu zlokalizowanego w rejonie miejsca zamieszkania kupującego.

Sieć składów będzie rozlokowana na terenie całego kraju, co ułatwić ma odbiór zamówionego w PGG S.A węgla, bez konieczności samodzielnego organizowania transportu - czytamy na stronie spółki.

Obecnie działa 21 składów Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG w województwach: podkarpackim (w Uhercach i Wólce Sokołowskiej), łódzkim (w Łowiczu), zachodniopomorskim (w Maszewie), pomorskim (w Czersku i Łapalicach), małopolskim (w Tenczynku, Brzesku, Żabnie, Tarnowie i Proszowicach), opolskim (w Praszce), warmińsko-mazurskim (w Kisielicach i Pasłęku), podlaskim (w Woli Zambrowskiej), świętokrzyskim (w Jędrzejowie i Busku Zdroju), wielkopolskim (w Kępnie), lubelskim (w Karczmiskach), mazowieckim (w Otwocku i Radzanowie). Kolejne mają przybywać, jak obiecuje spółka PGG.

Cała transakcja sprzedaży nadal ma być jednak realizowana przez sklep PGG S.A.

Przeczytaj też: Ceny węgla w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Gdzie i jak kupić węgiel z JSW? Zasady

Dla porównania, jeden z wielu prywatnych przewoźników wycenił przewiezienie 10 ton węgla (pełny samochód) na odległość 200 km na 2500 zł, a w przypadku przewozu 5 ton - na 3500 zł. To znacznie podnosi cenę węgla. Przeczytaj o aktualnych cenach węgla i jego dostępności w składach - TUTAJ >>>

Cena węgla ustalana przez PGG

Nowa sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla ma umożliwiać także zakup węgla na miejscu. Jednak ma działać na zasadzie franczyzy. Właścicielem węgla sprzedawanego w składzie należącym do sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla będzie PGG i to ona będzie ustalać ceny. Ma to zapobiec sprzedaży węgla po wyśrubowanych cenach!

Wymagania dotyczące składów węgla

Poszukiwane są składy o utwardzonym podłożu, w których można przechowywać ok. 600 ton węgla w oddzielnych boksach lub pryzmach. Skład węgla powinien być ogrodzony, monitorowany i ubezpieczony. Monitoring ma umożliwiać zdalny podgląd przez PGG.

Skład węgla powinien być wyposażony w legalizowaną wagę oraz pojazdy przystosowane do transportu węgla. Pojazdy o różnej ładowności: do odbioru węgla z kopalni co najmniej 25 t, do dostarczania węgla do odbiorców - ok 3-5 t.

Sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG na terenie całego kraju

Sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla ma zapewnić dostarczenie węgla odbiorcom na terenie całego kraju. Zarówno przy głównej ulicy w wielkim mieście, jak i w małych miejscowościach, wioskach położonych na uboczu, o utrudnionym dojeździe, np. w górach.