Ceny węgla w PGG i JSW. Jak kupić węgiel w JSW? Zasady

2022-08-28 9:51
kopalnia Budryk
Autor: Dawid Lach, materiały prasowe JSW Jastrzębska Spółka Węglowa nie prowadzi sprzedaży internetowej. Węgiel można kupić w kopalni Budryk w Ornontowicach. Trzeba przyjechać własnym transportem i ustawić się w kolejce przed bramą wjazdową

Zakup taniego węgla to duże wyzwanie. W sklepie internetowym PGG wymaga ogromnej cierpliwości. Alternatywą jest zakup węgla w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która właśnie ogłosiła, że 16 sierpnia rozpoczęła produkcję i sprzedaż węgla klientom indywidualnym w kopalni Budryk.

Zakup węgla w sklepie internetowym wydaje się być bardzo wygodny, chyba że jest to sklep, w którym spółka PGG sprzedaje tani węgiel. O tym, dlaczego bardzo trudno dokonać w nim zakupu mimo ostatnio wprowadzonych usprawnień, napisaliśmy tutaj: Jak kupić węgiel w sklepie internetowym PGG? Jaka jest cena węgla?

Ceny węgla w sklepie PGG zależą od sortymentu i kaloryczności. Najtańszy groszek sprzedawany luzem 19.08.2022 r. kosztował 1140 zł, najdroższy ekogroszek 1420 zł za tonę. Cena orzecha i kostki to 1140-1180 zł.

Podaż węgla jest wciąż mniejsza od popytu, dlatego inna państwowa spółka JSW ogłosiła, że w ramach wsparcie klientów indywidualnych od 16 sierpnia 2022 r. też będzie sprzedawać im węgiel energetyczny. W cenie równie atrakcyjnej jak te, które dla swojego sklepu ustaliła Polska Grupa Górnicza.

Węgiel JSW - zasady sprzedaży, limity

Ze względu na atrakcyjną cenę węgla, wielokrotnie niższą od rynkowej, kupić go w Jastrzębskiej Spółce Węglowej można tylko na własne potrzeby. I to w ilości nie większej niż 3 tony do końca 2022 r. Ile trzeba zapłacić? 

Ceny węgla JSW

Cenę węgla w JSW ustalono na 1208,91 zł za tonę z akcyzą i 23% VAT. Dostępny jest tylko węgiel sortymentu orzech o wartości opałowej (kaloryczności) 29-31,5 MJ/kg. Każdy, kto ostatnio próbował kupić węgiel na wolnym rynku wie, że cena węgla w JSW jest co najmniej trzy razy niższa, niż u prywatnych sprzedawców. Sprawdź: Cena węgla jeszcze wzrośnie? Czy zabraknie węgla na zimę? Węgla ma wystarczyć, ale będzie drogi

Zakup węgla JSW w kopalni Budryk

Za to, niestety, trzeba zadać sobie trochę trudu, żeby węgiel ze sklepu znalazł się pod domem. Sklep JSW nie jest internetowy, tylko stacjonarny, a znajduje się w kopalni Budryk w Ornontowicach, w powiecie mikołowskim, w województwie śląskim. Węgiel trzeba odebrać ze sklepu we własnym zakresie i od razu zapłacić za niego w kasie kopalni. Wyłącznie gotówką! Węgiel może za nas odebrać inna osoba, jeśli okaże pełnomocnictwo do złożenia za nas podpisu na fakturze (link do pobrania pełnomocnictwa do zakupu węgla w JSW)

Sprzedaż węgla w kopalni Budryk jest bezpośrednia, nie ma możliwości wcześniejszego złożenia zamówienia. Kupujący w momencie zakupu musi okazać dokument potwierdzający, że pod adresem, który podaje jako miejsce, w którym opał będzie wykorzystywany, znajduje się odpowiednie do tego źródło ciepła.

Dostępność węgla w JSW

Z komunikatu spółki JSW wynika, że w ciągu doby będzie dostarczać do sprzedaży na powyższych zasadach do 180 ton węgla sortymentu orzech. Do końca 2022 roku Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza wyprodukować 2,7 mln ton węgla opałowego.

Przeczytaj też: Tauron ekogroszek i węgiel - sprawdzamy ceny! Jak kupić węgiel w Tauronie?

Chętnych na węgiel z JSW nie brakuje, więc każdy, kto chciałby się wybrać na zakupy do kopalni Budryk w Ornontowicach, powinien się przygotować na wielogodzinne oczekiwanie w długiej kolejce przed jej bramą.

Przeczytaj też: Jak kupić węgiel w kopalni Bogdanka