Węgiel z Bogdanki na wrzesień już wyczerpany! Kto się nie zapisał, już nie kupi węgla w Bogdance

2022-09-08 17:08
Lubelski Węgiel Bogdanka
Autor: Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Ogromne zainteresowanie zakupem węgla z kopalni "Bogdanka"

Kopalnia Bogdanka wstrzymała we wrześniu zapisy na zakup węgla. Komu się to nie udało, już nie kupi węgla. Kopalnia Bogdanka w województwie lubelskim przeżywa prawdziwe oblężenie. Przed składem węgla tworzyły się ogromne kolejki. W związku z tym kopalnia zmieniła zasady zakupu węgla. Żeby kupić węgiel trzeba się zapisać na listę i przyjechać w ustalonym terminie. Jednak 6 września już lista została zamknięta. Jak wygląda zakup węgla z Bogdanki w praktyce?

Tydzień trzeba czekać w ogromnej kolejce do składu węgla w kopalni Bogdanka! Klienci zainteresowani kupnem węgla na opał, twierdzą że warto. Węgiel ciągle drożeje, a wraz ze zbliżaniem się sezonu grzewczego, jego dostępność będzie coraz mniejsza. Cena zakupu węgla bezpośrednio u producenta, czyli w kopalni, jest o wiele bardziej korzystna niż u pośrednika, czyli w składach węgla.

Kopalnia Bogdanka wstrzymała we wrześniu zapisy na zakup węgla

Kopalnia Bogdanka pod Łęczną (woj. lubelskie) wstrzymała zapisy na zakup węgla z wrześniowej puli przeznaczonej dla gospodarstw domowych. Informacje o zapisach na kolejne miesiące mają się pojawić na stronie internetowej kopalni. Pierwsi klienci odbierają węgiel na podstawie wcześniejszych zapisów - te zostały wprowadzone po tym, jak przed kopalnią tworzyły się ogromne kolejki. Klienci stali w nich nawet tydzień.

- Zainteresowanie jest ogromne. W ciągu całego zeszłego roku sprzedaliśmy dla gospodarstw domowych około 60 tysięcy ton węgla. W tym roku właśnie przekroczyliśmy dwukrotność tej liczby. Przyjeżdżają klienci nie tylko z naszego województwa, ale z całej Polski. Nawet ze Śląska - mówi Dorota Choma, rzeczniczka spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

W kopalni Bogdanka jest też dużo taniej niż w skupie - za tonę węgla trzeba zapłacić od 1,3 do 1,6 tys. zł, a w skupach - od 3 do 4 tysięcy zł.

We wtorek (6 września) spółka poinformowała, że zakończyła już zapisy z puli przeznaczonej na wrzesień. - Chcemy uniknąć zapisów na odległe terminy, musimy też wydać węgiel na podstawie zapisów na wrzesień. O puli na kolejne miesiące poinformujemy w oddzielnym komunikacie. Do tej pory zebraliśmy ponad 5 tysięcy zgłoszeń od osób, które zadeklarowały zakup około 15 tysięcy ton węgla - zaznacza rzeczniczka kopalni.

Dodaje, że pierwsi klienci otrzymują już informacje o wyznaczonym dniu i godzinie wrześniowego odbioru węgla. - Jeśli ktoś nie zjawi się w danym dniu i godzinie, później nie będzie mógł już kupić węgla na podstawie danego formularza. Chcemy, żeby wszystko przebiegało sprawnie - podkreśla Dorota Choma.

Pojedyncze gospodarstwo domowe może w danym roku kalendarzowym w Bogdance kupić maksymalnie 3 tony węgla.

Wideo: x-news.pl

Kolejki po węgiel

Jak przyznaje przedstawicielka kopalni Bogdanka Dorota Choma w rozmowie z TVN24, nikt nie spodziewał się aż tak dużego zainteresowania. W minionych latach sprzedaż odbiorcom indywidualnym stanowiła ok. 1 procenta całkowitej sprzedaży węgla z kopalni Bogdanki. Obecnie z powodu ogromnego popytu na węgiel, Bogdanka zdecydowała się uruchomić sprzedaż dla indywidualnych odbiorców.

Kolejka przed kopalnią jest sporym zaskoczeniem, choć motywacje i obawy oczekujących są w pełni zrozumiałe.

"- Kopalnia planowała sprzedać surowiec dla około 250 gospodarstw domowych w piątek i kontynuować sprzedaż w weekend, aby skrócić czas oczekiwania" - wyjaśniła agencji Reuters Dorota Choma. - Ograniczenia mają na celu zapobieganie ogromnym zakupom i spekulacji, a nawet sprzedawaniu miejsc w kolejce" - dodała.

Jak kupić węgiel w kopalni Bogdanka - zapisy

Jak czytam na stronie kopalni Bogdanka od dnia 29 sierpnia 2022 r. zmieniają się zasady sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych. Kopalnia apeluje, by nie ustawiać się w kolejce do zakupu węgla. 

Przeczytaj też jak kupić węgiel z innych kopalni:

Sprzedaż węgla w kopalni Bogdanka będzie prowadzona wyłącznie na podstawie zapisów z planowanym terminem odbioru.

Niestety nie można się zapisać na węgiel telefonicznie. Trzeba to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika. Żeby zapisać się na węgiel z kopalni Bogdanka potrzebne są następujące dokumenty:

  • Dokument tożsamości – w przypadku zapisu osobistego.
  • Pełnomocnictwo od osoby fizycznej w przypadku zapisu przez pełnomocnika.
  • Pełnomocnictwo od osoby fizycznej w przypadku odbioru węgla przez pełnomocnika.
  • Formularz rejestracyjny pobrany ze strony internetowej LW Bogdanka S.A.
  • Kopia deklaracji CEEB potwierdzona przez organ administracji państwowej lub pobrany z systemu posiadający unikalny numer identyfikacyjny ze strony internetowej https://zoneapp.gunb.gov.pl/#/verify

Przeczytaj też: 30 sierpnia PGG uruchamia sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla. Ma być to duże ułatwienie dla kupujących

Po odbiór węgla należy przyjechać własnym samochodem w terminie określonym na potwierdzonym formularzu rejestracyjnym, otrzymanym po dokonaniu zapisu za zakup węgla.

Ile węgla można kupić w kopalni Bogdanka?

W kopalni Bogdanka obowiązuje limit sprzedaży węgla dla gospodarstwa domowego do  3 ton w roku kalendarzowym na jedno gospodarstwo domowe.

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest producentem wyłącznie węgla luzem w sortymencie orzech, groszek oraz miał. Nie produkuje i nie prowadzi sprzedaży węgla w sortymencie Ekogroszek.

Przeczytaj też: Wszystko o dodatku węglowym - jak dostać, jak wypełnić wniosek, terminy

Cena węgla z kopalni Bogdanka

  • orzech - 1640 zł/tona
  • groszek - 1338 zł/tona

Przeczytaj też:

Źródło informacji: x-news.pl 

Listen to "Zimą zabraknie opału? "Na zwiększenie krajowego wydobycia nie ma co liczyć" - Piotr Woźniak [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.