Ile kosztuje ogrzewanie tanim węglem z importu. Warto kupić węgiel słabej jakości?

2022-08-27 9:55
Węgiel z importu
Autor: Gettyimages Czy importowany węgiel spełnia normy jakościowe? Czy warto go kupić na opał?

Węgiel z importu jest słabej jakości? Składy węgla obawiają się reklamacji klientów w sytuacji, gdy okaże się, że importowany węgiel nie spełnia oczekiwań. W serwisach ogłoszeniowych węgiel importowany jest tańszy niż krajowy. Ale to nie jest równoznaczne z tym, że ogrzewanie nim kosztuje mniej, bo to zależy też od jego kaloryczności. Sprawdzamy, czy opłaca się kupić tani węgiel z importu.

Co prawda państwowe spółki PGG i JSW sprzedają węgiel opałowy dla gospodarstw domowych we względnie atrakcyjnych cenach 1100-1400 zł za tonę, ale po pierwsze trudno go od nich kupić, a po drugie jego sprzedaż jest limitowana. Jeżeli ktoś potrzebuje więcej niż 3 tony węgla, jest zmuszony kupić opał od prywatnych sprzedawców na wolnym rynku. A ci oferują go w cenach od 2000 zł do ponad 4000 zł za tonę.

Ile kosztuje węgiel z importu?

Najniższe ceny 2000-2500 zł dotyczą jednak węgla importowanego. Krajowy jest droższy, sprzedawany luzem pod koniec sierpnia 2022 r. kosztował najczęściej 2800-3000 zł/t, a workowany 3400-4000 zł/t. Cenę węgla importowanego można by było uznać za znacznie atrakcyjniejszą, gdyby nie mniejsza kaloryczność tego paliwa. Sprawdźmy zatem, czy ogrzewanie węglem importowanym jest tańsze niż krajowym.

Przeczytaj:

Jak policzyć, który węgiel bardziej się opłaca kupić

Żeby porównać cenę jednostki ciepła uzyskiwanego z różnych rodzajów węgla, trzeba wiedzieć, jaka jest ich wartość opałowa. Takiej informacji powinien nam udzielić sprzedawca opału.

Przeczytaj też: Wszystko o dodatku węglowym - jak dostać, jak wypełnić wniosek, terminy składania

Załóżmy, że mamy do wyboru węgiel, którego wartość opałowa wynosi 20 MJ/kg, a jego cena to 2500 zł/t oraz taki, który kosztuje 3500 zł/t, ale jego wartość opałowa to 28 MJ/kg. Żeby policzyć jednostkową cenę ciepła, dzielimy cenę kilograma paliwa (cenę za tonę dzielimy przez 1000) przez jego wartość opałową podaną w MJ/kg.

  • Z tańszego opału uzyskamy ciepło w cenie:

2,5 / 20 = 0,125 zł/MJ,

  • a z droższego węgla o większej kaloryczności w cenie:

3,5 / 28 = 0,125 zł/MJ.

Z tego widać, że koszt ogrzewania tańszym węglem o niższej kaloryczności jest taki sam, jak kupionym znacznie drożej węglem o lepszych parametrach.

Przeczytaj też: