Dodatek węglowy - czy 3 tys. wystarczą na węgiel na całą zimę? Ile węgla potrzeba na cały sezon grzewczy? Wyliczenia

2022-08-22 15:31
węgiel na zime
Autor: Gettyimages Ile węgla kupić na cały sezon grzewczy i ile to będzie kosztować? Dowiedz się, jak to obliczyć

Ogrzewanie węglem wciąż stanowi dość powszechne źródło ciepła w polskich domach. Ruszyło składanie wniosków o dopłaty węglowe w wysokości 3000 zł. Ta kwota jednak niekoniecznie wystarczy, by kupić ilość węgla potrzebną na całą zimę. Dopłaty do węgla nie rozwiązują jednak problemów z jego dostępnością. Ile węgla potrzeba na zimę? Jak obliczyć, ile węgla kupić? Czy to możliwe, by wysokość dopłaty węglowej wystarczyła na węgiel na cały sezon grzewczy?

Ceny węgla ostatnio rosły w bardzo szybkim tempie i wydaje się, że ten trend się nie zmieni, bo popyt na to paliwo cały czas jest większy niż podaż. A skoro tak, to warto kupić węgiel na zapas, zanim jeszcze bardziej zdrożeje. Wcześniej jednak dobrze by było się zorientować, jak dużo węgla nam potrzeba. Jak obliczyć, ile węgla zużyje kocioł czy piec na węgiel przez cały sezon grzewczy?

Dodatek węglowy 3 tys. zł - czy za to da się kupić węgiel na całą zimę?

W drugiej połowie sierpnia 2022 r. ceny węgla na wolnym rynku - w ogłoszeniach i internetowych serwisach aukcyjnych - oscylują wokół kwoty 4200 zł za tonę. To znaczy, że za 3 tys. zł można kupić około 0,7 tony węgla. Natomiast państwowe spółki JSW i PGG sprzedają go w cenie około 1200 zł/t (JSW oferuje tylko węgiel sortymentu orzech). Jeśli udałoby się zdobyć węgiel w tej cenie, to za 3 tys. zł byłoby go 2,5 tony. Czy to wystarczy do ogrzewania domu przez cały sezon grzewczy? To zależy. Pokazujemy, jak to obliczyć.

Jak obliczyć, ile ciepła daje węgiel?

Na początek trzeba zaznaczyć, że zapotrzebowanie na opał można policzyć tylko orientacyjnie, bo jego zużycie zależy od wielu czynników, których oddziaływanie trudno przewidzieć. Na przykład od tego jak będzie obsługiwany piec czy kocioł na węgiel, jaka będzie temperatura na zewnątrz i w domu, jakiej jakości węgiel nam się trafi.

Do obliczenia niezbędnej ilości węgla na opał jest nam potrzebna informacja o jego kaloryczności, czyli wartości opałowej. Wartość opałowa węgla kamiennego zależy od tego, ile znajduje się w nim czystego pierwiastka, a ile zanieczyszczeń, których zawartość może stanowić od 10 do 30%. Sprzedawcy węgla podają wartość opałową oferowanych produktów, więc obliczenia możemy przeprowadzić na podstawie uzyskanej od nich informacji. Przeczytaj również: Rodzaje węgla - jaki węgiel wybrać? Groszek, kostka, orzech?

Generalnie wartość opałowa przeciętnej jakości ekogroszku (groszku III) wynosi 24-26 MJ/kg, a opału „premium” 27-29 MJ/kg.

Przeczytaj też: Cena ekogroszku. Ile obecnie kosztuje ekogroszek i gdzie go kupić

Do naszych obliczeń przyjmujemy, że kupimy węgiel o wartości opałowej 25 MJ/kg. Wówczas z tony węgla teoretycznie uzyskamy 25 tys. MJ ciepła. W praktyce mają miejsce znaczne jego straty, które wynikają przede wszystkim z niedoskonałego (niezupełnego) spalania paliwa w kotle. Dlatego przy szacowaniu zapotrzebowania na węgiel uwzględnia się sprawność systemu grzewczego, która w przypadku zasilania go paliwami stałymi na ogół nie przekracza 80%. Jeśli taką wartość sprawności przyjmiemy, otrzymamy, że z tony węgla uzyskamy 25 000 ∙ 0,8 = 20 000 MJ ciepła do ogrzewania domu. A po przeliczeniu megadżuli na kilowatogodziny: 20 000 / 3,6 = 5556 kWh.

Jak obliczyć, ile węgla potrzeba do ogrzewania?

Żeby policzyć, ile węgla potrzeba do ogrzewania potrzebna jest informacja o zapotrzebowaniu domu na energię do ogrzewania. Jeśli mamy projekt domu i został on wybudowany zgodnie z tym projektem, możemy się posłużyć wartością, która w projekcie jest nazwana zapotrzebowaniem na energię końcową. W innym przypadku pozostaje nam przyjąć wartość orientacyjną. Policzymy ją przyjmując, że wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię do ogrzewania 1 m2 ogrzewanej powierzchni domu wynosi:

  • 170-200 kWh/m2 w przypadku domów starych, nieocieplonych,
  • 140-160 kWhm2 w przypadku domów starych, ocieplonych,
  • 80-120 kWh/m2 w przypadku domów z lat 2002-2014,
  • 50-70 kWh/m2 w przypadku domów wybudowanych po 2014 r.,
  • 10-15 kWh/m2 w przypadku domów pasywnych.

Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu przez cały rok liczymy mnożąc wartość wskaźnika przez powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń w domu. Na przykład, dla powierzchni 100 m2 i wskaźnika zapotrzebowania na energię do ogrzewania 100 kWh/m2 otrzymamy wynik 100 ∙ 100 = 10 000 kWh.

Warto wiedzieć! Chcesz kupić lub kupiłeś już węgiel na zimę? Należy Ci się dofinansowanie. Wyjaśniamy, jak skorzystać z dopłat do węgla w 2022 r.:

Ilość węgla potrzebnego do ogrzewania przez cały sezon grzewczy jest ilorazem rocznego zapotrzebowania domu na energię do ogrzewania i ilości energii uzyskiwanej z jednostki masy paliwa, którą obliczyliśmy wcześniej. Zatem w naszym przypadku otrzymujemy wynik 10 000 / 5556 = 1,8 t. Zatem żeby mieć zapas węgla na cały rok, powinniśmy kupić co najmniej 1,8 tony tego paliwa.

Ile kosztuje ogrzewanie węglem?

W połowie sierpnia 2022 r. ceny ekogroszku w prywatnych sklepach internetowych i ogłoszeniach oscylowały wokół 4200 zł za tonę. Znacznie tańszy, ale też trudno dostępny, był węgiel sprzedawany w sklepie internetowym państwowej spółki Polska Grupa Górnicza (sklep.pgg.pl). 16 sierpnia 2022 r. średnia cena węgla została ustalona na 1200 zł/t.

Przeczytaj też: Ceny węgla idą w górę! Ile kosztuje węgiel w państwowych spółkach? PGG podnosi ceny!

Przy założeniach, jakie wcześniej przyjęliśmy, otrzymujemy zatem, że roczny koszt ogrzewania domu węglem wynosi odpowiednio:

  • 1,8 ∙ 4200  = 7560 zł w przypadku zakupu węgla na wolnym rynku,
  • 1,8 ∙ 1200  = 2160 zł w przypadku zakupu węgla w sklepie PGG.

Warto pamiętać, że każdy, kto zarejestrował swój kocioł węglowy w CEEB i nie skorzystał z zakupu węgla w cenie gwarantowanej 996,60 zł, może otrzymać jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3000 zł. Dowiedz się: Deklaracja do CEEB - zgłoszenie źródeł ciepła