| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Rodzaje węgla. Jaki węgiel wybrć: groszek, kostka, orzech?

Rodzaje węgla. Jaki węgiel wybrć: groszek, kostka, orzech?

Węgiel i ekogroszek to opał, który zapewnia komfort cieplny za niską cenę. Nic dziwnego, że od kilku lat dynamicznie rozwija się rynek nowoczesnych urządzeń grzewczych spalających węgiel. Ale wysoka sprawność pieca węglowego zależy też od jakości i rodzaju węgla, jakim palimy. Poznaj rodzaje węgla i zobacz, jak wybierać węgiel lub ekogroszek.

Akcja Czyste ogrzewanie

Brak stabilności na rynku paliw energetycznych, wysokie ceny gazu ziemnego i oleju opałowego oraz energii elektrycznej sprawiają, że węgiel kamienny wciąż jest podstawowym źródłem ciepła w naszych domach.

Węgiel kamienny: sposób na tanie ogrzewanie

Koszty ogrzewania budynku węglem kamiennym zależą przede wszystkim od rodzaju i sprawności instalacji grzewczej oraz od jakości paliwa. Nowoczesne automatyczne piece węglowe mogą osiągać sprawność spalania 80-90%, co sprawia, że przy relatywnie niskich cenach węgla kamiennego w stosunku innych paliw koszt ogrzewania tym rodzajem opału jest najniższy. Wybierając ogrzewanie węglowe, należy jednak pamiętać, że osiągnięcie wysokiej sprawności wytwarzania ciepła jest możliwe tylko wtedy, gdy stosuje się odpowiedni rodzaj węgla o dobrej jakości.

Wartość energetyczna węgla, nazywana jego wartością opałową, jest bowiem różna. Zależy chociażby od kopalni, w której jest wydobywany, czy sortymentu (im mniejsze ziarna, tym mniejsza wartość opałowa). Stosując węgiel sprawdzony pod względem jakościowym mamy niższe roczne koszty ogrzewania budynku, a dodatkowo ograniczamy emisję substancji szkodliwych do atmosfery. Ponieważ obecnie produkuje się wiele różnych typów pieców węglowych, paliwo do nich zawsze powinno być dobierane zgodnie ze wskazaniami producenta zawartymi w dokumentacji technicznej urządzenia. Znajdują się w niej informacje dotyczące rodzaju węgla i parametrów jakościowych paliwa zalecanego do konkretnego modelu kotła. Kupując węgiel, nie można się zdać wyłącznie na to, że ma nazwę ekogroszek, ale koniecznie trzeba sprawdzić jego parametry.

Oprócz rodzaju węgla zalecanego przez producenta, dla którego zostały określone parametry kotła (na przykład jego moc i sprawność), zwykle dopuszczalne jest spalanie w kotle innych paliw, między innymi drewna. Jednak kocioł opalany paliwem innym niż podstawowe najprawdopodobniej nie będzie pracował optymalnie, czyli jego moc i sprawność będą mniejsze od znamionowych.

Przeczytaj również: Koszt ogrzewania domu - porównanie cen gazu, paliw stałych i prądu

WAŻNE

Pamiętaj, by projektując lub modernizując kotłownię wybrać nowoczesny, niskoemisyjny kocioł spełniający wymagania klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 w zakresie sprawności cieplnej, emisji zanieczyszczeń oraz wymagań dotyczących bezpieczeństwa.

Kotły 5 klasy to np. SOLID (14-48 kW), EFEKT (14-46 kW), BIO SOLID (14-48 kW) i BIO EFEKT (14-46 kW) produkowane przez ZMK SAS. Są to zaawansowane konstrukcyjnie kotły, których instalacja daje możliwość udziału w programach dofinansowania zakupu kotła i przyczynia się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

Kocioł SAS BIO SOLID 14 kW spełnia wymogi ekoprojektu - rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej dotyczącego sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń.

Kotły SAS BIO EFEKT i SAS BIO SOLID mają również klasę A+ efektywności energetycznej, czyli najwyższą możliwą dla urządzeń, które nie są kotłami kondensacyjnymi, co gwarantuje wysoką sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń.

Rodzaje węgla

Węgiel kamienny dzieli się na typy, sortymenty, klasy i gatunki.

 1. Typ. O typie węgla energetycznego decydują między innymi: zawartość części lotnych, zdolność spiekania i ciepło spalania. Do kotłów w domach jednorodzinnych stosuje się węgiel typu od 31 do 33.
 2. Klasa. Zależy od wartości opałowej węgla i zawartości popiołu. Oznacza się ją dwoma cyframi, na przykład 25/7, gdzie 25 określa najniższą wartość opałową wyrażoną w MJ/kg, 7 – najwyższą zawartość popiołu w procentach. Im wyższa wartość opałowa paliwa, tym więcej ciepła uzyskamy. 
 3. Gatunek. Węgiel podzielono również na cztery gatunki, biorąc pod uwagę jego klasę i sortyment. Im niższa klasa i mniejsze uziarnienie, tym gorszy gatunek węgla.
 4. Sortyment. Zależnie od wielkości ziarna rozróżnia się następujące sortymenty węgla:
 • grube (kęsy, węgiel kostka, orzech) – wielkość ziaren powyżej 25 mm,
 • średnie (węgiel groszek) – wielkość ziaren 8-31,5 mm,
 • drobne – wielkość ziaren do 50 mm
 • miałowe - wielkość ziaren do 31,5 mm,
 • mułowe – wielkość ziaren do 1 mm.

Najpopularniejsze sortymenty węgla kamiennego przeznaczone do spalania w kotłach małej mocy to orzech, groszek i miał. Od kilku lat jest modny tak zwany ekogroszek – węgiel kamienny o wielkości ziaren od 5 do 25 mm, niskiej zawartości siarki (do 1%) i popiołu (do 10%), sprzedawany w workach foliowych pod różnymi nazwami handlowymi. Niska zawartość siarki sprawia, że spaliny powstające podczas spalania eko-groszku zawierają mniej dwutlenku siarki. Oprócz korzyści dla środowiska wynika z tego także wydłużenie żywotności elementów kotła i komina, które korodują pod wpływem kwasów siarkowego i siarkawego powstających w wyniku reakcji siarki z parą wodną. Niska zawartość popiołu i wilgoci (dzięki przechowywaniu w foliowych workach) oznacza natomiast większą wydajność paliwa.

Przeczytaj również: Wartość opałowa paliw stałych – dlaczego jest najważniejszym parametrem grzewczym

Wybór kotła a rodzaj węgla

W zależności od sortymentu węgla kamiennego, jakim należy palić w kotle, możemy mówić o kotłach:

 • tradycyjnych na węgiel kamienny – przeznaczonych głównie do palenia w nich węglem z grupy sortymentów grubych. W nich jest spalany głównie orzech czyli węgiel o wielkości ziaren 25-80 mm;
 • miałowych – do spalania miału węglowego. Jest on tańszy od innych sortymentów węgla, ale o małej kaloryczności. Z jego spalania powstaje duża ilość popiołu i bardzo dużo zanieczyszczeń lotnych trafiających do atmosfery;
 • wyposażonych w podajnik paliwa, tak zwanych retortowych – przeznaczonych do spalania węgla sortymentu groszek. Jako paliwo zastępcze do kotłów węglowych można stosować węgiel brunatny sprzedawany w postaci brykietów. Ma niską wartość opalową, więc daje niewiele ciepła.

Aby mieć pewność, że paliwo będzie miało odpowiednią jakość, najbezpieczniej kupować je w autoryzowanej sieci sprzedaży. Tylko paliwo dobrej jakości i dobrane do rodzaju kotła gwarantuje jego efektywną i ekologiczną pracę.

Przeczytaj również: Kotły węglowe i kotły na pelety - podstawowe zasady użytkowania

Polecamy wideo: Nasz ekspert opowiada i obsłudze nowoczesnego kotła na węgiel

Przeczytaj dodatkowo:
Czym jest smog i niska emisja? Jak przyczynić się...

Polskie miasta dominują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Niska emisja...

Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło…...

Ciepło to jest to, co większość z nas bardzo lubi – szczególnie zimą. Bo dlaczego mamy ubierać...

Projekt kotłowni zgodny z przepisami: jak...

Dobrze wykonana kotłownia to gwarancja bezpieczeństwa dla domu i domowników. Nie ulega wątpliwości, że...

Nie przyczyniaj się do powstawania smogu! Wybierz...

Kocioł na paliwo stałe również może być eko. Powinien jednak spełniać odpowiednie wymagania w zakresie...

FILM: Czym ogrzewać dom: Kocioł zgazowujący drewno

W cyklu "Czym ogrzewać dom" jesteśmy w domu pana Pawła. Pytamy, dlaczego rodzina wybrała ogrzewanie drewnem,...

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...