Cena węgla 2022. Ile będzie kosztował węgiel na zimę? Czy węgla nie zabraknie?

2022-08-19 17:18

Ceny węgla ciągle rosną, chociaż w składach go brakuje! Ile kosztuje aktualnie tona węgla? Czy uda się kupić taniej węgiel przed zimą? PGG próbuje zaradzić problemowi, tworząc listę Kwalifikowanych Dostawców Węgla i usprawniając działanie sklepu internetowego PGG. Minister Moskwa podaje, że ilość węgla będzie wystarczająca, ale płynność dostaw może utrudnić logistyka. Czy w Polsce będzie węgiel na zimę. Jaka będzie cena węgla? Wyjaśniamy, co wiadomo do tej pory.

Węgiel
Autor: PGG Dodatek węglowy moze rozwiązać problem z brakiem pieniędzy na węgiel, ale czy to paliwo zostanie dostarczone na rynek w odpowiedniej ilości

W sierpniu ceny węgla na wolnym rynku są wciąż wysokie, a węgla brakuje. Wiele składów, zwłaszcza lokalnych, nie prowadzi teraz sprzedaży węgla. Jak co roku otwierają się przed rozpoczęciem sezonu, czyli we wrześniu. Czy w tym roku będą mieć węgiel, żeby go sprzedawać. Sprawdziliśmy, ile kosztuje tona węgla różnych sortymentów na wolnym rynku.

Ceny węgla 2022. PGG podnosi ceny, ale zapewni dostawy?

W połowie sierpnia państwowe spółki węglowe ogłosiły nowe cenniki. Węgiel w cenie poniżej 1000 zł za tonę odszedł do przeszłości. Najlepsze sortymenty polskiego węgla kosztują już prawie 2000 zł/t. Przeczytaj: Ceny węgla idą w górę! Ile kosztuje obecnie węgiel w państwowych spółkach?

Spis treści

 1. Ceny węgla 2022. PGG podnosi ceny, ale zapewni dostawy?
 2. Cena węgla luzem
 3. Węgiel workowany cena
 4. Wyższe ceny węgla w polskich kopalniach
 5. PGG: wyższe ceny węgla
 6. Węglokoks: wyższe ceny węgla
 7. Tauron: wyższe ceny węgla
 8. Bogdanka: ceny węgla
 9. Jak kupić węgiel z PGG
 10. Sieć dostawców PGG
 11. Dodatek węglowy: już można składać wnioski
 12. UOKiK sprawdzi ceny węgla
 13. Cena węgla ARA
 14. Dodatek węglowy
 15. Czy będzie węgiel dla odbiorców indywidualnych?
 16. Ile gospodarstw korzysta z węgla
 17. Konsekwencje wysokich cen węgla lub jego braku

Cena węgla luzem

Węgiel można kupić luzem z dostawą do domu. Cena za tonę orzecha (najgrubszy sortyment węgla - 40-80 mm) wynosi 2700-2900 zł. Groszek, czyli węgiel o grubości ziarna 8-35 mm, kosztuje 2700-3200 zł. Za miał (3-8 mm) luzem trzeba zapłacić 2000 zł/t.

Węgiel workowany cena

Cena węgla workowanego jest bardzo wysoka. Za węgiel orzech trzeba zapłacić 3200-3600 zł/t. Groszek w workach kosztuje 2900-3000 zł/t. Podobną cenę wystawiają sprzedawcy miału. W niektórych składach opałowych można zamówić workowanie węgla. Opłata za tę usługę to 100-150 zł/t.

Wyższe ceny węgla w polskich kopalniach

W połowie sierpnia spółki skupiające polskie kopalnie węgla wprowadziły nowe cenniki. Są to Polska Grupa Górnicza (PGG), Węglokoks i Tauron. W kopalni Bogdanka podwyżka cen węgla została wprowadzona 1 lipca br.

PGG: wyższe ceny węgla

Węgiel luzem kosztuje od 1140 do 1220 zł/t zależnie od sortymentu. Kostka i orzech kosztują od 1180 zł, drobniejszy groszek – od 1140 zł. Najdroższy jest ekogroszek. Luzem jego cena wynosi od 1220 zł/t. Ekogroszek można też kupić w wersji workowanej. Kosztuje wtedy od 1420 zł/t.

Przeczytaj też: Sklep PGG - jak kupić w nim węgiel? Kiedy będzie dostępny towar?

Węglokoks: wyższe ceny węgla

Orzech kosztuje 1414,15 zł/t, ekogroszek luzem – 1599 zł/t, a ekogroszek workowany – 1845 zł/t. Tak więc nawet polski ekogroszek zaczyna niepokojąco zbliżać się do ceny prawie 2000 zł za tonę.

Tauron: wyższe ceny węgla

Węgiel groszek lub orzech luzem kosztuje 1199,25 zł/t, za ekogroszek w workach trzeba zapłacić 1393,59 zł.

Przeczytaj też: Ceny węgla w JSW. Gdzie i jak kupić tani węgiel? Zasady

Bogdanka: ceny węgla

Węgiel groszek kosztuje 1297,65 zł/t, a orzech – 1600 zł/t.

Jak kupić węgiel z PGG

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Węglowej (PGG). Sprzedaż węgla odbywa się 2 razy w tygodniu we wtorki i czwartki od godz. 16. Problem polega na tym, że nie można zalogować się do sklepu, ponieważ jest on oblegany i przy każdej próbie wyświetla się informacja, że serwery są przeciążone. Prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy osób jednocześnie próbuje się zalogować i kupić węgiel w wyznaczonych dniach.

Sprawdziliśmy też ceny innych paliw, sprawdź:

Na stronie internetowej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) codziennie można znaleźć informacje o dostępności węgla w jej autoryzowanych składach, które obsługują południe kraju. Według cen podanych w internecie węgiel kosztuje 1100-1500 zł/t zależnie od sortymentu. Nie jest to oferta w rozumieniu handlowym. Do wielu składów węgla nie można się dodzwonić. Po licznych telefonach okazuje się, że węgiel bywa, a cena węgla jest wyższa, np. 1700 zł za tonę orzecha, który jest w trakcie workowania i za kilka dni będzie dostępny, ale lepiej się na niego zapisać od razu.

Nie przegap: Kwalifikowani Dostawcy Węgla - PGG tworzy sieć składów, gdzie kupimy taniej węgiel

Dla osób mieszkających daleko od Śląska szansą zdobycia węgla jest zamówienie go w kopalni, a jednocześnie jego transportu z kopalni do domu. Wielu przewoźników zajmujących się transportem oferuje przywiezienie węgla z kopalni do odbiorcy indywidualnego. Oczywiście w rozsądnej odległości. Im większy transport węgla, tym taniej wyjdzie, więc można umówić się z rodziną lub sąsiadami i zamówić transport 30 ton węgla, a nie 3 lub 5 t. Jeden z przewoźników wycenił  przywiezienie węgla na odległość 200 km na 2500 zł w przypadku 5 t lub na 3500 zł, gdy będzie miał pełny ładunek, czyli 10 t.

Sieć dostawców PGG

Największa spółka węglowa w Europie tworzy sieć własnych dostawców węgla. Kwalifikowani Dostawcy Węgla to firmy rozlokowane na terenie całego kraju, które mają zapewnić jak najszybszy transport węgla kupionego w sklepie PGG do odbiorcy. Ważne jest także to, że węgiel ma być dostarczany w cenach ustalonych przez PGG, czyli znacznie niższych niż na wolnym rynku. Sieć ma ruszyć jeszcze w sierpniu br.

Dodatek węglowy: już można składać wnioski

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podpisała rozporządzenie dotyczące wzoru wniosku o dodatek węglowy. W związku z tym uspokoiła się sytuacja - wielu zainteresowanych zakupem węgla i przysługującym dodatkiem w wysokości 3000 zł już wcześniej chciało składać wnioski. Niestety, urzędy nie mogły ich przyjmować, ponieważ nie było rozporządzenia zatwierdzającego wzór wniosku. Opóźnienie już zostało zlikwidowane. Już można składać wnioski o dodatek węglowy w urzędach.

UOKiK sprawdzi ceny węgla

Urząd UOKiK zapowiedział kontrole sprzedawców węgla, ma zbadać czy na rynku węglowym nie dochodzi do nadużyć. "Obecna sytuacja na rynku węgla kamiennego rodzi pytanie, czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych praktyk. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którym zbadamy system dystrybucji węgla. W szczególności przyjrzymy się roli importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla. Sprawdzimy, jaka jest struktura rynku i relacje pomiędzy przedsiębiorcami, a także czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych porozumień lub nadużywania pozycji dominującej" – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Cena węgla ARA

Jako wskaźnika cen węgla energetycznego używa się cen z portów Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia. 26 lipca br. cena węgla wynosi 324 USD/t, czyli 1496,88 zł/t. Indeks cen węgla ARA wyznacza średni dzienny poziom cen węgla energetycznego, czyli miału, w klasie 6000 kcal/kg (ok. 25 MJ/kg). Jest to cena węgla odbieranego w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia w ilości 50 000-150 000 ton ofertowanego w dostawach na kolejne okresy. 

Dodatek węglowy

Prezydent podpisał ustawę o dodatku węglowym w wysokości 3 tys. zł na gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. W ten sposób mają zostać zapewnione przynajmniej w pewnym stopniu środki na zakup węgla. Biorąc pod uwagę obecne ceny węgla, dodatek wystarczy na kupno 1-1,5 tony węgla krajowego. Warunkiem uzyskania dodatku węglowego jest przedstawienie wpisu lub zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków potwierdzającego, że głównym źródłem ciepła jest węgiel. Co ciekawe, pieniądze z dodatku mogą być wydane na dowolny cel - nikt nie będzie tego kontrolował.

To rozwiązanie przejściowe zastosowane w sytuacji specjalnej.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła: - Naszym zadaniem jest z jednej strony zabezpieczyć odpowiednią ilość węgla na zbliżający się sezon grzewczy, a z drugiej strony chronić polskie rodziny przed znaczącym wzrostem cen energii. Zależy nam, aby węgiel w Polsce był dostępny w wystarczającej ilości i po akceptowalnej cenie, zarówno ten wydobywany w naszych kopalniach, jak i ten, który importujemy.

Opozycja zgłaszała poprawki do przepisów, przede wszystkim podniesienie dodatku węglowego do 6 tys. zł oraz objęcie dodatkiem również użytkowników kotłów na pellety, olejowych. Propozycje te zostały przez sejm odrzucone.

Czy będzie węgiel dla odbiorców indywidualnych?

Wciąż jest wiele niewiadomych, czy węgiel będzie jesienią w składach. Polskie kopalnie pracują pełną parą i mają zwiększyć wydobycie. Jednak tego węgla nie wystarczy, ponieważ to tylko kilkaset tysięcy ton, podczas gdy z Rosji sprowadzaliśmy około 10 mln ton węgla.

Bogusław Hutek, szef górniczej "Solidarności" i przewodniczący tego związku w Polskiej Grupie Górniczej, podsumował: - PGG może wydobyć więcej o 300-400 tys. ton węgla do końca roku. Ale dziura po surowcu z Rosji to ok. 9-12 mln ton węgla. Jeśli chodzi o węgiel opałowy, którym opala się w gospodarstwach domowych, to zabraknie ok. 4 mln ton węgla - mówi.

Obywatele jednak są zapewniani, że węgiel już jest w polskich portach albo już do nich płynie.

22 lipca podczas wystąpienia w sejmie premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że węgiel będzie, nawet w nadmiarze, tak żeby Polacy nie martwili się o tę zimę, a nawet kolejną. Premier zlecił spółkom skarbu państwa pilny zakup węgla, a także zwiększenie wydobycia węgla krajowego. - Cel, który postawiłem Spółkom Skarbu Państwa z Ministerstwa Aktywów Państwowych jest jeden: węgla ma być nadmiar. Chcę, żeby było więcej węgla niż jest potrzebne nawet na srogą zimę. - Ma być nadpodaż, ma być nawet nadprodukcja tam, gdzie ta produkcja jest możliwa - po porostu nadmiar, zapasy węgla, rezerwy węgla po to, żeby nie tylko Polacy nie musieli się martwić o tę zimę, także, by nie musieli się martwić o kolejną zimę - powiedział Morawiecki.

Z kolei 23 lipca podczas spotkania z mieszkańcami w Kórniku Jarosław Kaczyński, prezes PiS, stwierdził: - Zakup węgla nie jest prosty, ale spółki działają i węgiel jest kupowany w dużych ilościach. Mamy zakupione 6,5 mln ton węgla, ale będzie jeszcze więcej. Zapewniam, że węgla wystarczy.

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapewniła, że do 19 lipca wpłynęło do polskich portów 3 mln ton węgla z importu. Jest to węgiel energetyczny, który trzeba przesiać, żeby z miału przeznaczonego dla elektrowni lub ciepłowni wybrać większe sortymenty – groszek i orzech, które kupują odbiorcy indywidualni. Jednak ten węgiel trzeba też dostarczyć do składów na terenie całego kraju.

W mediach pojawiały się komentarze, że cała infrastruktura związana z importem węgla jest skupiona wzdłuż granicy z Rosją, gdzie węgiel przybywał koleją. Teraz węgiel ma przybywać do Polski drogą morską. Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski poinformował Polską Agencję Prasową, że zwiększono możliwości przeładunku węgla w polskich portach. - Na ten rok zakontraktowanych jest 10,5 mln ton węgla, który ma przypłynąć do Polskich portów, ale udało się wygospodarować dodatkowe 4,5 mln ton zdolności przeładunkowych" - powiedział wiceminister.

Konieczne jest także przesianie węgla, żeby wybrać z niego grubsze sortymenty (orzech, groszek) dla gospodarstw domowych. Węgiel kruszy się w czasie transportu. Ten, który kilka dni jechał koleją z Rosji, pozwalał na uzyskanie z 1 tony 40-50% grubszego węgla. Węgiel, który kilka miesięcy płynie statkiem z Australii czy Ameryki Południowej, jest w bardzo wysokim stopniu rozdrobniony na miał. Z takiego surowca można odzyskać 15-20% grubszego węgla dla gospodarstw domowych. Tak więc z 10 mln ton miału można odzyskać 1,5-2 mln ton węgla grubszego.

Ile gospodarstw korzysta z węgla

Według GUS w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny sięgała 4,3 mln, z tego dla 3,8 mln z nich był podstawowym produktem do ogrzania domów, mieszkań i przygotowania jedzenia.

Według danych z 22 lipca br. do CEEB zgłoszono 2 943 443 kotłów na węgiel i paliwa węglopodobne, a także 599 581 rządzeń typu trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa. Również w grupie 1 067 752 urządzeń typu kominek ,koza, ogrzewacz powietrza na paliwo stałe są te opalane węglem (lub drewnem, pelletami lub innym rodzajem biomasy).

Licząc z grubsza 3,8 mln gospodarstw potrzebuje na sezon grzewczy co najmniej 3-4 ton węgla grubego. To oznacza, że w gospodarstwach domowych zużywa się ponad 10 mln t węgla orzecha, groszka, kęsów.

Konsekwencje wysokich cen węgla lub jego braku

Trzeba liczyć się z podwyżkami cen energii elektrycznej i ciepła. Do Urzędu Regulacji Energetyki wpływają wnioski o zmianę taryf zarówno od firm zajmujących się produkcją i sprzedażą energii elektrycznej, jak i ciepłowni. Trzy duże spółki energetyczne - Tauron, Energa i Enea - obsługujące ponad 10 mln mieszkańców już złożyły wnioski o zmianę taryf jeszcze tej jesieni. Wniosków firm ciepłowniczych o zmianę taryfy jest już kilkadziesiąt. Na polskim rynku działa bardzo dużo małych ciepłowni, które obsługują małe miasta czy osiedla.  

Przeczytaj tutaj: Jak zdrożeje prąd - aktualne ceny energii >>>

Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki w rozmowie z Sonią Sobczyk-Grygiel i Marcelim Sommerem dla “Dziennika Gazety Prawnej” 14.07.2022 stwierdził, że w przypadku ciepła trzeba liczyć się z podwyżkami o rzędzie kilkudziesięciu procent - nie kilkunastu czy kilku ani kilkuset. Zaznaczył, że czas jest po temu, żeby zacząć oszczędzać prąd i ciepło.

W tym roku można jeszcze skorzystać z dopłat do prądu.

Kryzys węglowy, problem z kontraktami na gaz - czy będziemy mieli czym ogrzać dom na jesieni?

Posłuchaj wywiadu z Bogusławem Grabowskim - podcast "Express Biedrzyckiej".

Listen to "Express Biedrzyckiej: Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym: Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać [podcast]" on Spreaker.