Ceny węgla w Polsce. PGG podnosi ceny węgla, inne spółki nie zostają w tyle. Jakie są aktualne ceny węgla?

2022-08-19 17:14
Załadunek ekogroszku Tauron
Autor: Tauron Załadunek ekogroszku

Ceny węgla nadal rosną! PGG winduje ceny węgla? Polska Grupa Górnicza, Węglokoks i Tauron podniosły ceny węgla ze swoich kopalń. Od 16 sierpnia węgiel droższy o 20-40%. Jakie są aktualne ceny węgla?

Polska Grupa Górnicza 16 sierpnia podniosła ceny węgla o ok. 40%. Tłumaczy, że duże podwyżki cen węgla wydobywanego w jej kopalniach wynikają ze wzrostu kosztów eksploatacji, wydobycia oraz planów inwestycyjnych. W tym roku znacznie podrożała stal, energia elektryczna i paliwa potrzebne podczas wydobycia. PGG planuje także zwiększenie wydobycia i poprawienie zaopatrzenia w węgiel, a to wymaga nakładów na nowe inwestycje. Podobne koszty muszą ponosić również inne spółki węglowe.

Spis treści

  1. Już nie kupimy węgla w cenie poniżej 1000 zł
  2. PGG - podwyżka cen węgla
  3. Węglokoks - podwyżka cen węgla
  4. Tauron - podwyżka cen węgla
  5. Bogdanka ceny węgla
  6. PGG zbuduje instalację do produkcji ekogroszku
  7. Jak odebrać węgiel z kopalni PGG
  8. Nowa sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG

Już nie kupimy węgla w cenie poniżej 1000 zł

Przez wiele lat tona węgla kosztowała sporo poniżej 1000 zł, zwłaszcza jeśli kupowaliśmy jego zapas latem, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeszcze kilka dni temu najtańszy węgiel o słabszej kaloryczności kosztował nawet 700-800 zł/t. Orzech czy kostka mogły też kosztować 900-1000 zł, zależnie w której kopalni zostały wydobyte. Przy okazji nowego cennika wprowadzono ujednolicenie cen węgla pochodzącego z różnych kopalń. Skala podwyżek cen węgla wynosi 20-40%. Przeczytaj też: Cena ekogroszku w sierpniu >>>

PGG - podwyżka cen węgla

PGG podwyższyła ceny węgla. Obecnie węgiel luzem kosztuje od 1140 do 1220 zł/t zależnie od sortymentu. Kostka i orzech kosztują od 1180 zł, drobniejszy groszek – od 1140 zł. Najdroższy jest ekogroszek. Luzem jego cena wynosi od 1220 zł/t. Ekogroszek można też kupić w wersji workowanej. Kosztuje wtedy od 1420 zł/t.

Przeczytaj też: Sklep internetowy PGG - jak kupić węgiel? Kiedy będzie dostępny towar?

Takie ceny są obecnie widoczne na stronie internetowej sklepu PGG. Z tym, że sklep ten działa we wtorki i czwartki od godz. 16 do wyczerpania zapasów. Więc w momencie otwarcia, poznamy konkretne ceny za węgiel określonego rodzaju w poszczególnych kopalniach.

Węgiel
Autor: PGG Ceny węgla w sklepie internetowym PGG

Węglokoks - podwyżka cen węgla

16 sierpnia wprowadzono również nowy cennik w kopalniach grupy Węglokoks. Orzech kosztuje 1414,15 zł/t, ekogroszek luzem – 1599 zł/t, a ekogroszek workowany – 1845 zł/t. Tak więc nawet polski ekogroszek zaczyna niepokojąco zbliżać się do ceny prawie 2000 zł za tonę.

Przeczytaj też: Można składać wniosek o dodatek węglowy 3000 zł. Poradnik krok po kroku, jak go dostać

Aktualny cennik węgla opałowego

Ceny węgla w kopalniach grupy Węglokoks. Tabela

sortyment cena brutto
Orzech I 1414, 50 zł
Ekogroszek Skarbek luz 1599 zł
Ekogroszek Skarbek worki 25 kg

1845 zł/t

46,13 zł / worek 25 kg

Ekogroszek Szarlej worki 25 kg

1845 zł/t

46,13 zł / worek 25 kg

Tauron - podwyżka cen węgla

Spółka Tauron podniosła ceny węgla 15 sierpnia. W należącym do niej Zakładzie Górniczym Brzeszcze groszek lub orzech luzem kosztuje 1199,25 zł/t, a za ekogroszek w workach trzeba zapłacić 1393,59 zł.

Przeczytaj też: Ceny węgla w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Gdzie i jak kupić tani węgiel z JSW? Zasady

Bogdanka ceny węgla

Ceny węgla w kopalni Bogdanka były już wcześniej wyższe niż w innych spółkach węglowych. Ostatni cennik obowiązuje od 1 lipca br. Dla odbiorców indywidualnych węgiel groszek kosztuje 1297,65 zł/t, a orzech – 1600 zł/t.

PGG zbuduje instalację do produkcji ekogroszku

PGG poinformowała, że ruszyły prace projektowe związane z budową instalacji do produkcji ekogroszku Karlik 26+ oraz mieszanek energetycznych. Obie instalacje, które pozwolą dostarczać na rynek więcej węgla o określonych parametrach mają być uruchomione w kopalni Ruch Ziemowit. Zanim to nastąpi, minie jeszcze sporo czasu. Prace projektowe mają być zakończone do połowy 2023 r., a produkcja ekogroszku może ruszyć dopiero w 2024 r.

Jak odebrać węgiel z kopalni PGG

Przypomnijmy, że węgiel z kopalń skupionych w Polskiej Grupie Górniczej można kupić w ich sklepie tylko za pośrednictwem strony internetowej. Największą trudność stanowi zalogowanie się na stronie, ponieważ jest ona okupowana przez tysiące osób zainteresowanych kupnem węgla.

Węgiel (maksymalnie 5 t na jednego odbiorcę) jest do odbioru w poszczególnych kopalniach w ciągu 14 dni od zaksięgowania zapłaty. Węgiel można odebrać osobiście lub przez upoważnionego kuriera.

Nowa sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG

Wkrótce (ponoć jeszcze w sierpniu) ma ruszyć nowa sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG, która pozwoli odebrać węgiel kupiony przez internet w składzie bliżej domu.