Dopłaty do pelletu w wysokości 3000 zł. Kiedy ruszą wypłaty do opału?

2022-08-09 11:01
pellet
Autor: Iwona Pellets Pellety drzewne

Pellet objęty programem dopłat do ogrzewania - to już pewne! Rząd potwierdził, że będą dopłaty do pelletu i innych paliw. Osoby, które jako opał stosują pellet drzewny otrzymają 3000 zł. Czy dopłaty do pelletu będą przed zimą? Jak złożyć wniosek o jednorazową dopłatę do pelletu?

Premier potwierdził, że rząd przygotowuje założenia do ustawy i mają być wprowadzone dopłaty do pelletów i innych paliw, takich jak gaz, czy olej opałowy.

Czy rząd dopłaci do pelletu?

5 sierpnia minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała, że będą dopłaty do ogrzewania dla innych źródeł ciepła. Projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się gazem, olejem opałowym, pelletem, drewnem jest gotowy. Będzie jednak rozpatrywany dopiero po wakacjach, na pierwszym wrześniowym posiedzeniu Sejmu. Wtedy poznamy szczegóły, gdzie i jak składać wioski o dopłaty do pelletu.

Dopłata do pelletu 3000 zł

Dopłata wyniesie 3 tys. zł - gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe na pellet drzewny albo inny rodzaj biomasy, w szczególności (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż). Dopłaty do pelletów nie będą uzależnione od dochodów. Nie wiadomo jeszcze kiedy będzie można składać wnioski o dopłaty do pelletu i czy zdążymy go kupić przed zimą, ponieważ rząd pracą nad programem nowych dopłat do ogrzewania ma się zająć dopiero po wakacjach. "Pakiet Anny Moskwy" ma kosztować 9,1 mld zł. Są też informacje, że może być wprowadzony zerowy VAT na pellety

Jak otrzymać dopłaty do pelletu

Dodatek do pelletu będzie wypłacony jednorazowo. Przy wypłacie dodatku do pelletu nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe. Jednak warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest zgłoszenie kotła na pellet jako głównego źródła ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Czy warto palić pelletem?

Pellet drzewny to materiał ekologiczny i odnawialny, czyli OZE. Ogrzewanie domów pelletami jest od pewnego czasu promowane. Na instalację kotła na pellety można dostać dofinansowanie w ramach programu Czyste powietrze. Dofinansowanie może być nawet podwyższone, jeśli kocioł na pellet ma wysoką klasę energetyczną (nie mniejszą niż A+) oraz obniżoną w stosunku do wymogów Ekoprojektu emisję CO2 – 20 mg/m3, a nie 40 mg/m3. Bardzo wiele kotłów na pellety spełnia te wymogi.

Przeczytaj też: Polacy w opałach! Masowo wykupują drewno na opał. Czy zabraknie drewna na opał? Czy można zbierać samodzielnie chrust?

Producenci urządzeń grzewczych przyłożyli się do unowocześnienia i zautomatyzowania kotłów na pellety, tak żeby były one jak najwygodniejsze dla użytkowników. Przystępna cena pelletów – przez wiele lat na poziomie poniżej 1000 zł za tonę (niewiele więcej niż cena węgla) – powodowała, że wielu inwestorów wybierało ten sposób ogrzewania domu. Pozytywna atmosfera wokół pelletów sprawiła, że pojawiło się coraz więcej innych urządzeń grzewczych na pellety – wkłady kominkowe, piecyki, kuchnie itp.

Warto dodać, że w kotły na pellet zainwestowały głównie osoby wcześniej korzystające z węgla jako opału. Dlatego jest to trend ze wszech miar godny podtrzymania. A bardzo wysokie ceny pelletów mogą go zahamować.

Kocioł na pellety (Czym ogrzewać dom)

Podwyżka cen pelletu

W 2022 r. ceny pelletów gwałtownie zdrożały. W ciągu kilku miesięcy wiosny rosły do poziomu 1500 zł/t, potem 1700-1800 zł. W czerwcu ceny pelletu przekroczyły 2000 zł/t i nadal rosną. W internecie można znaleźć oferty sprzedaży pelletów po 2500 zł, a nawet 3000 zł/t. To są już astronomiczne kwoty.

Przeczytaj też: Pellet cena - jest coraz drożej

Nie wiadomo, czy już kupować zapasy pelletu na zimę, czy czekać? Może ceny spadną?

Galeria zdjęć: Ogrzewanie na pellet - to warto wiedzieć

Dopłaty do prądu i węgla

W ramach tarczy antyinflacyjnej rząd podjął kroki mające na celu obniżenie cen energii elektrycznej i paliw płynnych, ale nie biomasy. Została wprowadzona ustawa, która wprowadza dopłaty do węgla i gwarantuje jego cenę. Tego samego węgla, od którego mieliśmy jak najszybciej odchodzić. Jednak węgla w składach prawie nie ma albo jest bardzo drogi. Więc ustawa o rekompensatach za węgiel trafiła do kosza. Zamiast nie wprowadzono dodatek węglowy - sprawdź jak złożyć wniosek.

Polska Rada Pelletu skupiająca producentów pelletu oraz producenci kotłów na to paliwo zwrócili się do władz z prośbą o pomoc dla osób, które zdecydowały się na ekologiczne ogrzewania domów pelletami i teraz za to zapłacą więcej.

Przeczytaj też:

Paweł Kostrzewa, współwłaściciel P.P.H. Kostrzewa, jednego z producentów urządzeń grzewczych, zwrócił się z apelem do Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego o “sprawiedliwe traktowanie obywateli i odrzucenie rzeczonej ustawy”. Dalej czytamy “Przyjęta przez Sejm RP ustawa jedynie wybiórczo wspiera osoby zagrożone ubóstwem energetycznym w związku z drastycznymi podwyżkami paliw stałych. Ponadto stosowanie dopłat do sortymentów węgla wprowadza nierówną konkurencję na rynku paliw stałych. W obecnej sytuacji konieczne jest objęcie wsparciem wszystkich, którzy doświadczają drożyzny na rynku opału, w tym również użytkowników kotłów na pellet drzewny.”

Niższy VAT na pellety

Branża producentów pelletów od lat walczy o zmniejszenie stawki VAT na to paliwo. Niestety, bezskutecznie. W Polsce wynosi ona 23%, podczas gdy w wielu krajach Europy Zachodniej – 10%. Paweł Kosztrzewa w swoim liście wspomina: “Pragnę przypomnieć, że biopaliwa stałe objęte są w kraju nad Wisłą stawką VAT najwyższą w Europie, a kraje wysoko rozwinięte tj. Dania oraz Niemcy, Włochy, Francja i Szwecja traktują pellet drzewny jako paliwo rekomendowane dla gospodarstw domowych w ramach polityki dekarbonizacyjnej”.

Przeczytaj też: Zakaz palenia w kominkach - gdzie obowiązuje

Polska Rada Pelletu w momencie wprowadzania tarczy antyinflacyjnej 2.0 kolejny raz apelowała do premiera o wsparcie dla producentów i użytkowników pelletów. Niestety, jej głos nie został wysłuchany.

Dodatek węglowy, a nie do pelletów

Niestety, w ustawie o dodatku węglowym, która była szybko procedowana i została już przyjęta przez sejm, nie zostali uwzględnieni użytkownicy kotłów na pellety. Opozycja zgłaszała objęcie dodatkiem również osób, które korzystają z innych paliw, np. pelletów lub oleju opałowego, ale ich propozycje zostały odrzucone. Senat przyjął zmiany. Jednak Sejm na posiedzeniu 5 sierpnia je odrzucił. Wprowadzono ustawę o dodatku węglowym tylko z dopłatami do węgla. W związku z tym rząd zapowiedział nowe dopłaty do ogrzewania innymi paliwami niż węgiel.

Dodatek energetyczny - dla osób o niskich dochodach

Polski Alarm Smogowy, Instytut Badań Strukturalnych i Fundacja Frank Bold przedstawiły projekt dodatku energetycznego dla osób o niskich dochodach. Byłaby to pomoc dla osób, które rzeczywiście mogą nie mieć środków na kupno opału. Dodatek dotyczyłby także użytkowników kotłów na inne paliwa, np. pellety.

Wysokość dodatku energetycznego to:

3000 zł - dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych,

1000 zł - dla osób mieszkających w domach wielorodzinnych

Zakup pelletu w wielu gospodarstwach mocno nadwyręży w tym roku domowy budżet.

Posłuchaj podcastu i sprawdź, jak przygotować się na takie nieplanowane wydatki.

Listen to "Jak przygotować swój budżet na nieregularne wydatki?" on Spreaker.