Chrust plus – ceny i zasady zbierania drewna na opał w lesie

2022-06-14 16:14
chrust plus
Autor: Gettyimages Po chrust plus ustawiają się kolejki w lasach

Chrust plus tak nazwano możliwość pozyskania drewna na opał w lesie. Jaka cena za chrustu plus i na jakich zasadach można je zbierać?

W związku z dużymi podwyżkami cen drewna opałowego i trudnościami w jego zakupie, jak poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka - "Cały czas obowiązuje możliwość zbierania gałęzi na opał". Po tym oświadczeniu Polacy masowo ruszyli po gałęziówkę do lasów. W związku z tak ogromnym zainteresowaniem Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oświadczyła, że we wszystkich podległych jej lasach udostępni jak najwięcej stanowiska pozyskiwania drewna opałowego, zwłaszcza "małowymiarowego, z obszarów trzebieży i terenów poklęskowych".

Możliwość zakupu drewna na opał została nazwa „chrust plus”. Jak podają nadleśnictwa pozyskiwanie chrustu bije rekordy popularności. Tworzą się kolejki i trzeba zapisywać się na listy oczekujących.

"Odbiorcy indywidualni będą mieli w staraniach o surowiec gorszej jakości absolutny priorytet przed firmami, a drewno zostanie zwolnione z obowiązku sprzedaży na aukcji" – zapewnia kierownik w Wydziale Komunikacji Społecznej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Rafał Zubkowicz.

Podczas pozyskiwanie drewna na opał z lasu, są to głównie gałęzie i odpady drzewne po wykonanym zrębie, trzebieży lub czyszczeniu, obowiązują zasady ustanowione przez Lasy Państwowe. Klienci indywidualni w każdym nadleśnictwie mogą kupić drewno opałowe i drobne ilości drewna użytkowego (żerdzie, papierówka, kopalniak, czasem słupki grodzeniowe). Trzeba otrzymać jednak na jego zbieranie zgodę z danego nadleśnictwa. Pamiętajmy, że na własną rękę drewna z lasu wynosić nie wolno. Za takie drewno przed wydaniem go z lasu musimy zapłacić gotówką.

Wideo: Grzegorz Braun: na ile państwo wyceniacie wiązkę chrustu na stacjach Orlen?

Jak kupować drewno na opał w lesie?

Z chrustu mogą korzystać lokalni mieszkańcy. Nadleśnictwa wskazują konkretne miejsca w lesie do zbiórki drewna na opał. Uzbierany stos gałęzi powinien wymierzyć i wycenić leśniczy. Tylko na takich warunkach można zabrać drewno na opał z lasu.

Przeczytaj też: Jakie drewno najlepsze na opał?

Jak informują Lasy Państwowe - kubik, to potoczna nazwa metra sześciennego. 1 m3 określa ilość czystego, pozbawionego kory drewna, jaka mieści się w pryzmie o wymiarach 1 x 1 x 1 m, a między poszczególnymi wałkami nie ma wolnych przestrzeni. Jest to więc kostka litego drewna o wymiarach 1 x 1 x 1 m. Jest to podstawowa, oficjalna miara drewna, służąca do ewidencji ilości drewna.

Chrust plus cena

Cena przy zakupie drewna na opał w lesie jest naliczana według liczby m3. Istnieją specjalne przeliczniki metra przestrzennego (mp) na m3 i odwrotnie, różne w zależności od rodzaju i długości drewna. 1 mp drewna sosnowego w metrowych wałkach to 0,65 m3.

NIE PRZEGAP:

Jaka jest cena za „chrust plus”? Cena za metr sześcienny gałęziówki wynosi od 30 do 80 zł. Nadleśnictwa sprzedają też grubsze kawałki na opał, np. tak zwaną papierówkę albo drewno żerdziowe, czyli kawałki drewna o średnicy co najmniej 5 cm i długości do 1,5 lub powyżej 1,5. Cena takiego drewna na opał wynosi od 100 do 300 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE