Polacy w opałach! Masowo wykupują drewno na opał. Czy zabraknie drewna na opał? Jakie są ceny? Czy można zbierać samodzielnie chrust?

2022-08-10 15:05
chrust plus
Autor: Gettyimages Po chrust plus ustawiają się kolejki w lasach

Drewno opałowe jest masowo wykupowane. Niektóre nadleśnictwa musiały wprowadzić limity! Chrust na opał - jak pozyskać drewno w lesie. Jaka cena za chrust i na jakich zasadach można go zbierać? Drewno opałowe jest znacznie tańsze, niż węgiel. Wszystko, co musisz wiedzieć o drewnie na opał.

Zbliżający się sezon grzewczy i wysokie ceny ogrzewania wzbudza niepokój mieszkańców domów jednorodzinnych. W związku z rosnącymi cenami opału pojawiła się również propozycja, by zbierać chrust na opał w lesie.

Przypomnijmy, że 5 sierpnia Sejm przyjął ustawę o dopłacie 3 tys. dla ogrzewających domy węglem i zapowiedział dopłaty do wszystkich paliw. Rząd ma dofinansować także pellet, olej opałowy i gaz.

Rząd zachęca do zbierania chrustu na opał

W związku z dużymi podwyżkami cen drewna opałowego i trudnościami w jego zakupie, jak poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka - "Cały czas obowiązuje możliwość zbierania gałęzi na opał".

Dowiedz się więcej: Ceny drewna opałowego i konstrukcyjnego w 2022 r. Jest bardzo drogo!

Po tym oświadczeniu Polacy masowo ruszyli po gałęziówkę do lasów. W związku z tak ogromnym zainteresowaniem Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oświadczyła, że we wszystkich podległych jej lasach udostępni jak najwięcej stanowisk pozyskiwania drewna opałowego, zwłaszcza "małowymiarowego, z obszarów trzebieży i terenów poklęskowych".

Czy można zbierać chrust?

Możliwość zakupu drewna na opał została nazwana „chrust plus”. Jak podają nadleśnictwa pozyskiwanie chrustu bije rekordy popularności. Tworzą się kolejki i trzeba zapisywać się na listy oczekujących.

"Odbiorcy indywidualni będą mieli w staraniach o surowiec gorszej jakości absolutny priorytet przed firmami, a drewno zostanie zwolnione z obowiązku sprzedaży na aukcji" – zapewnia kierownik w Wydziale Komunikacji Społecznej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Rafał Zubkowicz.

Podczas pozyskiwanie drewna na opał z lasu, są to głównie gałęzie i odpady drzewne po wykonanym zrębie, trzebieży lub czyszczeniu, obowiązują zasady ustanowione przez Lasy Państwowe. Klienci indywidualni w każdym nadleśnictwie mogą kupić drewno opałowe i drobne ilości drewna użytkowego (żerdzie, papierówka, kopalniak, czasem słupki grodzeniowe). Trzeba otrzymać jednak na jego zbieranie zgodę z danego nadleśnictwa. Pamiętajmy, że na własną rękę drewna z lasu wynosić nie wolno. Za takie drewno przed wydaniem go z lasu musimy zapłacić gotówką.

Zbieranie chrustu z lasu

Leżące w lesie drewno nie może zostać zabrane bez zgody i wiedzy leśniczego. Podobnie nie można samodzielnie pozyskiwać chrustu, wycinać gałązek, zbierać mchu czy nawet porostów. Co zatem trzeba zrobić, aby legalnie zbierać w lesie chrust?

Z chrustu mogą korzystać lokalni mieszkańcy. Nadleśnictwa wskazują konkretne miejsca w lesie do zbiórki drewna na opał. Uzbierany stos gałęzi powinien wymierzyć i wycenić leśniczy. Tylko na takich warunkach można zabrać drewno na opał z lasu.

Przeczytaj też: Jakie drewno najlepsze na opał?

Jak informują Lasy Państwowe - kubik, to potoczna nazwa metra sześciennego. 1 m3 określa ilość czystego, pozbawionego kory drewna, jaka mieści się w pryzmie o wymiarach 1 x 1 x 1 m, a między poszczególnymi wałkami nie ma wolnych przestrzeni. Jest to więc kostka litego drewna o wymiarach 1 x 1 x 1 m. Jest to podstawowa, oficjalna miara drewna, służąca do ewidencji ilości drewna.

Chrust - jakie ceny?

Cena przy zakupie drewna na opał w lesie jest naliczana według liczby m3. Istnieją specjalne przeliczniki metra przestrzennego (mp) na m3 i odwrotnie, różne w zależności od rodzaju i długości drewna. 1 mp drewna sosnowego w metrowych wałkach to 0,65 m3, ale 1 mp gałęziówki M2 to tylko 0,30 m3.

Cena drewna opałowego zależy od gatunku drzewa, a także wielkości kawałków. Drożej zapłacimy za drewno wielkowymiarowe, tańsze są mniejsze kawałki drewna na opał. Średnio drewno opałowe iglaste w wałkach kosztuje 250-500 zł za metr przestrzenny. Za dobre drewno liściaste trzeba zapłacić już o wiele więcej, nawet i 1000 zł za metr przestrzenny. Cena drewna liściastego do kominka w grubych wałkach wynosi 400-500 zł za metr przestrzenny.

Jaka jest cena za chrust? Cena za metr sześcienny gałęziówki M2 wynosi od 30 do 60 zł. Nadleśnictwa sprzedają też grubsze kawałki na opał, np. tak zwaną papierówkę i drewno średniowymiarowe albo drobniejsze drewno żerdziowe, czyli kawałki drewna o średnicy co najmniej 5 cm i długości do 1,5 lub powyżej 1,5. Cena takiego drewna na opał wynosi:

papierówka - 240-500 zł/m3,

drewno opałowe w wałkach - 120-250 zł/m3,

gałęziówka - 30-60 zł/m3 (ze zbiorem własnym w lesie).

Jeszcze taniej można zdobyć drewno, jeśli będzie ono zbierane razem z oczyszczaniem powierzchni, na której odbywał się zrąb.

Za gałęziówkę można zapłacić tylko 16 zł/m3, a za grubsze drewno opałowe - 41 zł/m3.

NIE PRZEGAP:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE