Dodatek do drewna 2022. Ile wynosi dopłata do drewna opałowego i komu przysługuje? Od kiedy wnioski?

2022-09-09 12:25
Dopłaty do drewna 2022
Autor: Gettyimages Będzie dodatek energetyczny do drewna opałowego

Dodatek do drewna 2022. Ogrzewasz dom piecem na drewno? Sprawdź, jak dostać dopłatę 1000 zł na zakup drewna opałowego? Jak i do kiedy złożyć wniosek o wypłatę dodatku do drewna? Jakie warunki musisz spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie do drewna kawałkowego. Tłumaczymy zasady.

Dodatek energetyczny wszedł w życie 20 września. Od 21 września można już złożyć wniosek o dofinansowanie do drewna. 17 września br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. 19 września br. ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy weszły w życie w trybie pilnym 20 września, tj. dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Natomiast wnioski można składać dopiero od 21 września, gdyż wzór wniosku obowiązuje od tej daty.

Dowiedz się więcej o dopłatach do pelletu, gazu LPG i oleju opałowego:

Przypomnijmy, że 15 września br. Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Ustawa przewiduje m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających domy gazem LPG, drewnem, pelletem i olejem opałowym. Rząd w ustawie przewiduje różne wysokości dofinansowania, w zależności od źródła ogrzewania. 

Sejm przyjął część poprawek zaproponowanych przez Senat. Posłowie odrzucili poprawkę rozszerzającą wsparcie na gospodarstwa domowe ogrzewające się energią elektryczną oraz na małe i średnie firmy. Przypomnijmy, że Senat wniósł poprawki do ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, która umożliwia m.in. otrzymanie dodatku do drewna opałowego. Przeczytaj więcej na ten temat: Senatorowie opozycji chcą m.in., by dodatek wynosił 3 tysiące złotych bez względu na źródło ogrzewania

Spis treści

  1. Ile wynosi dopłata do drewna 2022
  2. Dodatek do drewna dla kogo
  3. Co zrobić, aby otrzymać dodatek do drewna
  4. Dodatek do drewna - gdzie złożyć wniosek
  5. Jak wypełnić wniosek o dodatek do drewna
  6. Bez deklaracji CEEB nie otrzymasz dodatku do drewna
  7. Do kiedy złożyć wniosek o dodatek do drewna
  8. Dodatek do drewna od kiedy
  9. Kto nie dostanie dodatku do drewna?
  10. Dopłat do drewna w związku z rekordowymi cenami drewna opałowego

Ile wynosi dopłata do drewna 2022

Gospodarstwa domowe ogrzewające domy drewnem mogą liczyć na dodatek w wysokości 1000 zł. Jego otrzymanie nie jest warunkowe osiąganymi dochodami. 

Dodatek do drewna dla kogo

Dopłaty do drewna 1000 zł otrzymają te gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym. Ministerstwo Środowiska i Klimatu szacuje, że dofinansowanie obejmie 530 tys. gospodarstw opalających domy drewnem. 

Co zrobić, aby otrzymać dodatek do drewna

Dodatek do drewna w wysokości 1000 zł to wsparcie jednorazowe. Dopłaty do drewna będą funkcjonować analogicznie jak w przypadku dodatku węglowego. Konieczne będzie złożenie wniosku o wypłatę dodatku do drewna oraz zgłoszenie źródła ciepła do Centralne Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeżeli jeszcze nie złożyłeś deklaracji do CEEB, a będziesz starał się o dopłaty do drewna, pośpiesz się. Potem będą kary.

Dodatek do drewna - gdzie złożyć wniosek

Wniosek o dodatek do drewna składamy do urzędu gminy lub gminnych ośrodków pomocy społecznej. Można go również złożyć przez e-PUAP. Pojawił się oficjalny, rządowy wzór wniosku o dodatek do drewna. Będzie on obowiązywał w całym kraju. Jego wypełnienie jest dość proste. Formularza jest bardzo podobny do wniosku o wypłatę dodatku węglowego.

Przeczytaj koniecznie: Dodatek do ogrzewania 2022 - wniosek online. Jak złożyć wniosek o dodatek do drewna przez internet?

Jak wypełnić wniosek o dodatek do drewna

Żeby dostać dodatek do drewna trzeba wypełnić i złożyć do gminy wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła. Wzór wniosku jest ujednolicony i obowiązkowy dla wszystkich. Ważne podczas jego wypełnia jest, aby wskazać właściwe urządzenie grzewcze oraz rodzaj opału, na którym chcemy otrzymać dopłatę. Nie można się pomylić, ponieważ są różne wysokości dodatków do ogrzewania. Dlatego jeśli składamy wniosek o dodatek do drewna w wysokości 1000 zł to zaznaczamy w formularzu - drewno kawałkowe.

Nie przegap: Jest rządowy wzór wniosku o dodatek do ogrzewania! Pobierz wniosek o dodatek do drewna

Bez deklaracji CEEB nie otrzymasz dodatku do drewna

Jest dość istotna zmiana związana ze wskazaniem we wniosku o dodatek do drewna głównego źródła ciepła. Otóż możemy wskazać tylko to urządzenie grzewcze wykorzystywane jako główne źródła ciepła, pod warunkiem, że zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) do dnia 11 sierpnia 2022 r.! Informacja dotyczy istniejących domów, które trzeba było zgłosić do CEEB 30 czerwca br.

Sprawdź też: Jak wypełnić wniosek o dodatek do drewna - instrukcja krok po kroku

Ten zapis we wniosku o wypłatę dodatku do drewna dla gospodarstw domowych ma zapobiec zmienianiu deklaracji CEEB. Pisaliśmy o tym w artykule: Kiedy wypłata dodatku energetycznego i węglowego? Kluczowy termin złożenia deklaracji CEEB. Zasady się zmieniły!

Do kiedy złożyć wniosek o dodatek do drewna

Termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku do drewna upływa 30 listopada 2022 roku. Po tym czasie wnioski nie będą przyjmowane. Na jego rozpatrzenie i wypłatę dodatku właściwy organ będzie miał maksymalnie miesiąc.

Przeczytaj też: Gdzie kupić drewno opałowe przed zimą? Ile kosztuje drewno już połupane, a ile drewno w wałkach?

Minister Anna Moskwa podała, że rząd zamierza wprowadzić dopłaty do drewna opałowego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. "Prosty wniosek: dane osobowe, źródło ogrzewania i wpis lub wniosek złożony do centralnej ewidencji emisyjności budynków. To samo miejsce składania wniosku, ten sam mechanizm, czyli wniosek do 30 listopada" - poinformowała minister klimatu. 

Dodatek do drewna od kiedy

Od 21 września można składać wnioski o wypłatę dodatku do drewna. 

Dowiedz się więcej o dopłatach do pelletu, gazu LPG i oleju opałowego:

Jak poinformowała Anna Moskwa jeszcze we wrześniu, najpóźniej w październiku prezydent podpisze ustawę o wsparciu odbiorców ciepła. Dodała, że ustawa wejdzie w życie następnego dnia po publikacji. "Tym samym automatycznie mogłaby nastąpić wypłata zarówno tych dodatków, jak i pozostałych instrumentów, które wypłacają gminy. Już przystępujemy do pracy z gminami, by samorządy były wraz z wejściem w życie ustawy przygotowane do przyjmowania wniosków" - powiedziała Anna Moskwa.

Kto nie dostanie dodatku do drewna?

Dodatek do drewna to jednorazowe świadczenie. Dodatku do drewna nie dostaniemy jeżeli złożyliśmy wniosek o dodatek węglowy. Obowiązuje przepis, który pozwala otrzymać tylko jeden raz dofinansowanie do ogrzewania w tym roku. Dodatek do drewna, tak jak węglowy będzie wypłacany na jeden adres zamieszkania. Nie otrzymamy dodatku do drewna jeżeli w deklaracji wysłanej do CEEB nie wpisaliśmy kotła czy pieca opalanego drewnem kawałkowym jak źródło ogrzewania domu, w którym mieszkamy. To jest warunek konieczny, by dostać dopłatę do drewna. Wnioski o wypłatę dodatku do drewna będą weryfikowanie w gminie i będzie sprawdzana deklaracja CEEB.

Dopłat do drewna w związku z rekordowymi cenami drewna opałowego

Ceny drewna w 2022 r. są rekordowo wysokie. To kolejny z surowców opałowych, który z miesiąca na miesiąc kosztuje coraz więc.

Przeczytaj koniecznie: Drewno opałowe bardzo drogie, ceny idą w górę! 

Tak wysokie ceny drewna spowodowało między innymi wprowadzenie nowych zasad sprzedaży przez Lasy Państwowe, a także sytuacja na świecie. Ponadto coraz trudniej kupić drewno opałowe i konstrukcyjne. 

Czy Polacy będą mieli czym ogrzać domy?

Włącz podcast i posłuchaj, co nas czeka tej zimy.

Listen to "Zimą zabraknie opału? "Na zwiększenie krajowego wydobycia nie ma co liczyć" - Piotr Woźniak [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.