Drewno opałowe coraz droższe, a i tak go brakuje! Gdzie kupić drewno na opał? Sprawdzamy!

2022-09-12 10:58
drewno opałowe
Autor: Andrzej Papliński Ni ejest łatwo zgromadzić przed zimą zapas drewna opałowego

Drewno opałowe coraz droższe, a problemy z jego kupnem są coraz większe! Gdzie tanio kupić drewno na zimę? W składach opałowych oraz w leśnictwach urywają się telefony w sprawie kupna drewna opałowego. Sprawdzamy czy składy, tartaki, lasy mają drewno na opał w sprzedaży i ile kosztuje.

Tej jesieni jest szczególnie duże zainteresowanie drewnem opałowym, ponieważ zimą może zabraknąć węgla, gazu, a być może zdarzą się także przerwy w dostawie prądu. W takich sytuacjach najbezpieczniejszym surowcem opałowym jest drewno. Drewnem można palić w prostym kotle, piecu, kominku, trzonie kuchennym, co da nam upragnione ciepło i zapewni komfort. Bez względu na to, czym chcemy palić, musimy najpierw zaopatrzyć się w drewno. A z tym zaczynają się robić problemy. Sprawdzamy, gdzie kupić drewno, czy jest dostępne w składach, tartakach i w lesie. Gdzie tanio kupić drewno na zimę? Ile kosztuje drewno na opał w supermarkecie, a ile trzeba za nie zapłacić w internetowych ofertach sprzedaży?

Drewno opałowe - jest czy go nie ma?

Polska jest jednym z największych producentów drewna w Europie, a w składach opałowych drewna brakuje. Właściciel składu pod Warszawą wyjaśnia, że nie może kupić drewna w Lasach Państwowych, bo w jego nadleśnictwie nie ma komu pracować w lesie. Są 1-2 brygady i po prostu drewna w sprzedaży brakuje. Z kolei właściciel tartaku na Podlasiu, wyjaśnia, że nie ma drewna, ponieważ nie jest w stanie kupić drewna na aukcjach. On może dać góra 700 zł za dębinę i przebijają go inni kupujący.

Sprawdź ceny drewna na opał : Drewno opałowe bardzo drogie! Czy ceny będą nadal rosły?

Warto zdawać sobie sprawę, że wielkie stosy drewna, które widzimy na porębach, to przede wszystkim drewno o dużej wartości użytkowej, zakontraktowane przez firmy stolarskie, meblowe, czy przemysł papierniczy. Na opał kieruje się surowiec, który pozostanie po zrealizowaniu zobowiązań wynikających z umów z wielkimi odbiorcami drewna.

Czy jest drewno opałowe w składach

Jest bardzo duże zainteresowanie kupnem drewna. Telefony dzwonią nieustannie. W wielu składach na drewno trzeba czekać - tydzień, dwa, a może nawet dłużej. Właściciele dwoją się i troją, żeby zapewnić sobie towar, ale to wcale nie jest takie proste. Jeśli zostawi się numer telefonu, oddzwonią, kiedy drewno będzie już dostępne. Zostawiłam namiary w składzie drewna w Piotrkowie Trybunalskim i następnego dnia właściciel mnie poinformował, że jest drewno na opał do kupienia - trochę podsuszony i połupany buk w cenie 700 zł/mp. W tartaku pod Warszawą mają na składzie polana sosnowe w cenie 440 zł (podsezonowane) oraz świeże dębowe po 680 zł i grabowe po 720 zł/mp. W składzie na warszawskim Targówku można kupić polana brzozowe w cenie 650 zł za metr nasypowy. Według deklaracji sprzedawcy to ilość o 20-30% mniejsza od metra sześciennego.

Dowiedz się więcej: Co lepsze do palenia dąb czy buk? Ile drewna potrzeba do ogrzania 100 m2 powierzchni?

Drewno opałowe
Autor: StonesGadren Drewno opałowe może być zapakowane na paletach o różnej objętości

Ile kosztuje drewno na opał w supermarketach

Drewno opałowe jest także w ofercie dużych marketów, zwłaszcza budowlanych lub ogrodowych. Tam ceny są wyższe. W Leroy Merlin można kupić połupane drewno liściaste mieszane w cenie 800 zł/mp. W Castoramie również mieszanka liściasta kosztuje 680 zł/0,86 mp. W Drewnoskładzie za 1 mp dębiny trzeba zapłacić 770 zł.

Jak kupić drewno na Allegro, czy OLX z prywatnych lasów i ile kosztuje

Drewno można kupić też za pośrednictwem takich serwisów, jak Allegro, Sprzedajemy.pl, Olx albo grup sprzedażowych na Facebooku. W Polsce około 18% lasów jest w rękach prywatnych. W związku z niesłabnącym popytem pojawia się bardzo dużo ogłoszeń o sprzedaży drewna opałowego. Jedni mają kilka rodzajów drewna, inni oferuję tylko jeden sortyment. Drewno opałowe z takich źródeł często nie jest poukładane na paletach, podzielone na porcje o określonej objętości. Trzeba je na przykład załadować luzem na skrzynię ciężarówki, a później u siebie rozładować i jakoś ułożyć, więc wymaga to więcej pracy. 

Przeczytaj też: Ile kosztuje drewno kominkowe? Ceny w górę!

Oto kila przykładów ofert sprzedaży drewna na opał w internecie: właściciel spod Żywca oferuje połupane świeże drewno dębowe po 690 zł, świerk w cenie 490 zł i sosnę – po 450 za 1 mp. Właściciel lasu pod Lublinem ma do sprzedania mokry grab połupany na polana w cenie 760 zł/m3. Inny sprzedawca oferuje brzozę surową w wałkach o długości 2,5 m w cenie 320 zł/mp, tylko że takie drewno trzeba jeszcze pociąć na krótsze kawałki i porąbać na polana. Takich ogłoszeń pojawia się więcej. Gdy drewna jest dużo, oferta jest skierowana raczej do sprzedawców drewna opałowego, ponieważ preferowany jest zakup większej ilości, np. 50 mp, albo całości.

Drewno opałowe świeże, czyli mokre

Ponieważ drewno opałowe jest wyprzedawane na pniu, na pytanie o poziom jego wilgotności bardzo często pada odpowiedź, że jest to drewno świeże, surowe, mokre. Jeszcze kilka-kilkanaście dni wcześniej rosło w lesie. Nie wpływa to na poziom ceny drewna. Kiedyś za drewno świeże płaciło się mniej niż za wysezonowane. Teraz to bez różnicy. Teraz każde drewno robi się coraz droższe.

Przeczytaj też: Jakie drewno opałowe wybrać? Które drewno ma największą wartość opałową?

W przypadku kupna drewna z prywatnych zasobów właścicieli lasów można się spotkać z sytuacją, gdy sprzedawca deklaruje, że drewno jest już trochę wysezonowane. Jeśli ktoś zna się na drewnie, może wstępnie ocenić, czy i w jakim stopniu jest to prawda.

Jak kupić drewno opałowe u leśniczego

Drewno opałowe można też kupić od leśniczego. Obdzwoniłam kilkanaście leśniczówek w okolicach Warszawy, w Puszczy Knyszyńskiej i Borach Tucholskich. Leśniczy mówią, że takich telefonów mają po 10 i więcej dziennie. Tylko w jednej leśniczówce drewno na opał (grab i brzoza) było do kupienia od ręki, w pozostałych otrzymałam informację, żeby dowiadywać się – za tydzień, za dwa tygodnie, za miesiąc. Drewno opałowe przeznaczone do sprzedaży w detalu to jest odpad z pozyskiwania drewna wielkowymiarowego. Jest go bardzo mało, to znikomy procent drewna, które widzimy na zrębach. To drewno też gorszej jakości, może w nim trafić się trochę zgnilizny i innych wad. Jest sprzedawane w postaci balików o długości 2,4-2,5 m. Średnica balików może być różna, zależnie od tego, co jest ścinane. Mogą to być baliki o średnicy 7 cm, 15-20, a czasem mogą się trafić i kilkudziesięciocentymetrowe. Gatunek drewna zależy od rodzaju drzewostanu w danym leśnictwie. Są obwody, gdzie rośnie tylko sosna i świerk, znajdziemy i takie z lepszym do palenia drewnem, np. grabem lub bukiem. Cena balików surowego drewna prosto z lasu jest znacznie niższa niż już połupanego w składach. Za grab i brzozę cena wynosiła ok. 200 zł/m3. Jednak jest to drewno, które wymaga od nas jeszcze sporo pracy, bo trzeba je przywieźć, rozładować, pociąć na krótsze kawałki i w razie potrzeby porąbać, a następnie złożyć w stos do wysuszenia. Drewno kupowane tej jesieni powinno się spalić najwcześniej następnej zimy. Ale jeśli podczas najbliższej będą kłopoty z uzyskaniem ciepła w domu, będziemy palić mokrym drewnem.

Chrust plus, czy można samemu uzbierać drewno na opał w lesie

Rozmawiam z kilkoma leśniczymi o możliwości uzbierania we własnym zakresie drewna na ich terenie. Tak, jest to cały czas możliwe, można się umówić, załatwić formalności i oni wskażą miejsce, gdzie można przeprowadzić tak zwany samowyrób drewna. Jednak przestrzegają, że jest to ciężka i brudna praca. Kilka osób zainteresowanych, po przyjrzeniu się, co ich czeka, zrezygnowało. Przeczytaj też: Czy można zbierać samodzielnie chrust?

Czy będzie dopłata do drewna opałowego?

Tak. Projekt ustawy przewidujący dopłatę do drewna trafił z senackimi poprawkami do Sejmu. Ustawa przewiduje dopłatę do drewna w wysokości 1000 zł. Będą mogły ją otrzymać gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią albo piecem kaflowym opalanym drewnem kawałkowym. Jest to jednorazowe wsparcie do zakupu drewna na zimę. Dodatek do drewna ma być wypłacany na jeden adres zamieszkania. Wnioski o wypłatę dodatku do drewna będziemy składać w urzędach gmin lub wyznaczonych ośrodkach pomocy do 30 listopada 2022 r. Warunkiem koniecznym do uzyskania dopłaty do drewna jest zgłoszenie źródła ciepła opalanego drewnem w deklaracji do CEEB. Uwaga! Jeśli złożyliśmy wniosek o dodatek węglowy nie przysługuje nam już dopłata do drewna. Dowiedz się więcej: Będzie dodatek do drewna. Ile wynosi dopłata do drewna opałowego i komu przysługuje?