Ile kosztuje drewno kominkowe? Ceny drewna opałowego do kominka

2022-08-25 16:07
Drewno kominkowe
Autor: Stones Garden Drewno kominkowe łupane i sezonowane jest sprzedawane w skrzyniopaletach

Ile kosztuje 1m3 drewna kominkowego? Jeśli mamy w domu kominek lub piec na drewno, trzeba zaopatrzyć się w drewno opałowe. Sprawdzamy, ile kosztuje metr drewna opałowego 2022. Co lepsze do palenia dąb czy buk? Ile drewna potrzeba do ogrzania 100 m2 powierzchni?

Ceny drewna kominkowego rosną. Lepiej wcześniej kupić drewno do kominka, bo w sezonie będzie droższe. Sprawdzamy, ile kosztuje metr drewna opałowego 2022. Co lepsze do palenia dąb czy buk? Ile drewna potrzeba do ogrzania 100 m2 powierzchni?

W wielu domach korzystamy z kominka. Drewno do kominka powinno być sezonowane, czyli przechowywane w przewiewnym miejscu rok lub dwa, żeby wyschło. Kiedy nie chcemy się tym zajmować, możemy kupić gotowe drewno opałowe. Jest ono już w pewnym stopniu wysuszone, a dodatkowo pocięte i porąbane na drobne kawałki. Drewno kominkowe można kupić w dużych opakowaniach ułożone na palecie. Miarą jest najczęściej 1 m3 lub 1 m przestrzenny (zależy od ułożenia drewna). Na rynku są też oferowane skrzyniopalety drewna kominkowego o mniejszej lub większej objętości. Znajdziemy też oferty drewna kominkowego pakowane w mniejsze partie, a nawet bardzo małe - w workach lub siatkach.

Na cenę drewna kominkowego wpływa też jego stopień wysuszenia. Często sprzedawcy deklarują, że drewno jest sezonowane i wtedy ceny mogą być wyższe. Drewno kominkowe świeże, surowe, zawierające dużo wilgoci powinno być tańsze.

Nie bez znaczenia jest też ilość zamówionego drewna kominkowego. Jeśli będziemy chcieli kupić od razu kilka metrów sześciennych dębu lub brzozy, można zyskać rabat.

Spis treści

  1. Jakie drewno do kominka wybrać? Co lepsze do palenia: dąb czy buk?
  2. Ile kosztuje metr drewna opałowego 2022
  3. Dopłaty do drewna 2022
  4. Ile kosztuje metr dębu opałowego
  5. Ile kosztuje metr brzozy do kominka
  6. Ile kosztuje metr grabu do kominka
  7. Ile drewna na ogrzanie 100 m2

Jakie drewno do kominka wybrać? Co lepsze do palenia: dąb czy buk?

Warto zastanowić się, co lepsze do palenia: dąb czy buk. Oba gatunki drewna mają wysoką kaloryczność porównywalną ze sobą. Warto popatrzeć na inne ich zalety. Drewno dębowe jest bardzo twarde, pali się powoli i spokojnie. Wydziela się przy tym specyficzny, przyjemny zapach, ponieważ zawiera ono dużo garbników. Drewno bukowe pali się niemal równie długo i bez strzelania iskrami. Nieco mniejszą kaloryczność ma powszechnie dostępna brzoza i olcha, jednak ta druga gorzej się pali. Polana brzozowe dają ładny płomień i przyjemny zapach.

Przeczytaj też: Czym palić w kominku? Wybieramy drewno opałowe

Do palenia w kominku lepiej nie używać drewna iglastego, np. sosny, świerka, modrzewia, ponieważ zawiera ono żywicę, która powoduje pryskanie iskrami i strzelanie. Ponadto spalanie żywicznego drewna może przyczynić się do szybszego brudzenia szyby w kominku i osadzania się sadzy w kominie. Paląc drewnem iglastym, uzyskamy również mniej ciepła niż w przypadku liściastego.

Przeczytaj też: Drewno opałowe wykupowane na potęgę. Gdzie kupić drewno na opał? Czy wystarczy go na zimę?

Ile kosztuje metr drewna opałowego 2022

Drewno kominkowe bardzo podrożało. Jest to efekt wysokich podwyżek cen paliw energetycznych (węgla i gazu) oraz tego, że może ich zabraknąć. W tej sytuacji wzrosło zapotrzebowanie na drewno opałowe. W bardzo wielu domach są kominki albo różne rodzaje pieców i piecyków, a nawet kuchni, w których można palić drewnem. Jeśli będziemy mieć ten opał, nie będzie groźny nam blackout, który może się przydarzyć tej zimy.

Przeczytaj też: Czy warto kupić brykiet do kominka?

Drewno opałowe podrożało o 100% w stosunku do roku poprzedniego. W niektórych wypadkach ceny drewna mogą być nawet wyższe. Ponadto zbliża się sezon grzewczy, a wtedy ceny materiałów opałowych zawsze drożeją. Warto więc jak najwcześniej zaopatrzyć się w drewno kominkowe. Pod koniec sierpnia metr drewna opałowego kosztuje od 600 do ponad 1000 zł. Takie ceny dotyczą dużych opakowań drewna na paletach. Jeśli będziemy kupować je w mniejszych opakowaniach cena za metr drewna opałowego okaże się znacznie wyższa. Na przykład worek polan drewnianych o objętości 10 dm3 może kosztować 40 zł, a większy 20 dm3 - 60-70 zł.

Dopłaty do drewna 2022

Rząd przyjął ustawę, która gwarantuje dopłaty do drewna opałowego. Będzie to jednorazowy dodatek do drewna w wysokości 1000 zł. O dodatek do drewna może się starać gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym. Tak jak w przypadku dodatku węglowego, nie obowiązuje tu kryterium dochodowe. Jedyny warunek to zgłoszenie jako głównego urządzenia grzewczego opalanego węglem w deklaracji złożonej do CEEB. Dopłaty do drewna ruszą prawdopodobnie pod koniec września, najpóźniej na początku października. Dowiedz się więcej tutaj: Dodatek do drewna. Jak dostać dopłatę do ogrzewania 1000 zł na zakup drewna opałowego?

Ile kosztuje metr dębu opałowego

Jednym z najpopularniejszych gatunków drewna opałowego jest dąb. To drewno jest drogie. Metr dębu opałowego kosztuje od 700 do 800 zł.

Ile kosztuje metr brzozy do kominka

Za brzozę można zapłacić nieco mniej, ponieważ ma ona niższą wartość opałową. Jest to również powszechnie dostępne drewno kominkowe. Metr brzozy do kominka kosztuje 600-700 zł.

Ile kosztuje metr grabu do kominka

Drewno grabowe uważa się za najlepsze drewno opałowe o najwyższej kaloryczności. Jednak jego oferta jest ograniczona. Jeśli uda nam się upolować grab do kominka, warto za niego zapłacić nawet 800-900 zł za metr.

Ile drewna na ogrzanie 100 m2

Jeśli mamy miejsce do składowania drewna (np. wiatę na drewno), warto zamówić od razu większą ilość. To zmniejszy całkowitą cenę za drewno opałowe i transport. Dlatego sprawdźmy, ile drewna potrzeba na ogrzanie 100 m2 domu. To, ile drewna zużyjemy podczas sezonu grzewczego, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od temperatury na dworze. Pisaliśmy o tym w artykule: Drewno opałowe. Jak obliczyć, ile go potrzeba? Jakie drewno da najwięcej ciepła? Wartość opałowa drewna - TABELA

Każdej zimy są u nas duże mrozy, ale czasem to trwa tylko kilka dni, a czasem miesiąc. Nie mniej istotna jest jakość ocieplenia domu, czyli jego zapotrzebowanie na ciepło. Przyjmuje się, że do ogrzania domu o powierzchni 100 m2 potrzeba 10 m3 drewna na sezon. Jednak biorąc pod uwagę to, że najlepsze jest drewno porządnie wysezonowane, warto kupować je większymi partiami, tak żeby jeszcze u nas mogło doschnąć.