Suszenie drewna kominkowego. Jak skutecznie suszyć drewno na opał?

2023-09-07 12:31

Suszenie połupanego drewna na zimę jest łatwe. Nie wymaga wyrafinowanych kwalifikacji, może jedynie odrobinę doświadczenia i cierpliwości. Jeśli więc ułożycie drewno kominkowe po raz pierwszy jakkolwiek i gdziekolwiek - prędzej, czy później na pewno wyschnie. Garść porad, które prezentujemy w tym artykule pozwoli jedynie ten proces przyspieszyć.

Drewno opałowe/kominkowe/łupane musi być suche
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Suszenie drewna opałowego nie jest procesem skomplikowanym. Spełnienie podstawowego warunku - suszenie w przewiewnym miejscu na świeżym powietrzu, gwarantuje sukces.

Spis treści

  1. Suszenie drewna opałowego. Zyskuj czas na etapie zakupu
  2. Zamki i pałace Warszawy. Galeria Muratora!
  3. Suszenie drewna opałowego. Tabela gęstości drewna kominkowego
  4. Suszenie drewna kominkowego. Miejsce do składowania
  5. Suszenie drewna. Zasady prawidłowego składowania drewna
  6. Suszenie drewna kominkowego. Popularne mity
  7. Wszystkie stacje metra M1 na zdjęciach Muratora!

Suszenie drewna opałowego. Zyskuj czas na etapie zakupu

Świeżo wycięte drewno z lasu może mieć w zależności od gatunku drzewa wilgotność nawet na poziomie 50 procent. By nadawało się do efektywnego palenia powinno mieć mniej niż 20 procent. Przy zakupie warto więc zadać sobie trochę trudu i poszukać opału, który przeleżał już trochę na składzie. Nie polegajmy przy tym na zapewnieniach handlarzy drewna ze stron internetowych. Jeśli nie współpracujemy z danym dostawcą od lat, przy wiarygodności sprzedawcy drewna zawsze stawiajmy duży znak zapytania. 

Nasza porada: Wybierz się osobiście do składu drewna. Błyskawicznie zorientujesz się, co jest w ofercie, czy na placu jest drewno gorszej jakości (zmurszałe, ze śladami pleśni) i czy dana partia przeleżała już trochę na placu. Masz wątpliwości? Przyjedź ponownie za miesiąc.

Najlepiej kupować gotowe, połupane drewno. Najpopularniejszy wymiar to - jeśli palisz w kominku - kawałki o długości 30 centymetrów. Te 40-centymetrowe mieszczą się bez problemu w palenisku, należy jednak pamiętać, że ważą dużo więcej. Jeśli po drewno chodzi do schowka żona lub córka, warto o tym pamiętać.

Zamki i pałace Warszawy. Galeria Muratora!

Suszenie drewna opałowego. Tabela gęstości drewna kominkowego

Na etapie zakupu możemy dodatkowo zdecydować się na drewno o najlepszych parametrach energetycznych. Co do zasady, im większa gęstość, tym dłużej trwa proces spalania. W przypadku najpopularniejszych gatunków drzew (bardzo dobra do palenia jest np. akacja, ale konia z rzędem temu, komu uda się ją kupić:) hierarchia wygląda następująco (ciąg dalszy pod reklamą):

  1. Grab (gęstość 720 kg/m3, wartość opałowa 3300 kWh/m3)
  2. Dąb (630 kg/m3, 3100 kWh/m3)
  3. Jesion (650 kg/m3, 3100 kWh/m3)
  4. Buk (650 kg/m3, 3100 kWh/m3)
  5. Wiąz (620 kg/m3, 3000 kWh/m3)
  6. Brzoza (580 kg/m3,2900 kWh/m3)

Drewna z drzew iglastych nie polecamy do palenia w kominkach ze względu na duże zawartości żywicy, która nie służy czystości przewodów kominowych. Oczywiście sporadycznie nie zaszkodzi. Ale energii z tego nieporównywalnie mniej:

  1. Modrzew (545 kg/m3, 2700 kWh/m3)
  2. Sosna (510 kg/m3, 2600 kWh/m3)
  3. Jodła (420 kg/m3, 2200 kWh/m3)
  4. Świerk (430 kg/m3, 2100 kWh/m3)

Nasza porada: Z wymienionych gatunków najszybciej wyschnie brzoza. Na jesień jak znalazł. Buk lub jesion muszą poleżeć dłużej, ale przy niższych temperaturach są bardziej efektywne. Dąb jest świetny, ale sam trudno się pali. Kup brzozę i jeden z twardszych gatunków. 

Sprawdź aktualne ceny pelletu

Suszenie drewna kominkowego. Miejsce do składowania

Do pozbycia się wilgoci z drewna potrzebne jest słońce i wiatr. Znalezienie na posesji optymalnego miejsca, przede wszystkim z najlepszym przewiewem, jest w naszym przekonaniu najważniejszym czynnikiem przyspieszającym proces przesychania drewna. Warto miesiąc po miesiącu przeanalizować z jakiego kierunku wieje najczęściej i znaleźć najlepsze "korytarze powietrzne" na naszej działce. Wiele zależy od zabudowy całego osiedla, obecności wysokich budynków w okolicy, usytuowania większych zbiorników wodnych. Stawiajmy wiatę dopiero, kiedy mamy pewność, że znaleźliśmy miejsce z najlepszym "cugiem". Nawet jeśli będzie dużo dalej od domu. Ten problem bardzo skutecznie załatwia akurat zwykła taczka.

Nasza porada: Jeśli masz czas i ochotę na eksperymenty, rozłóż tę samą ilość drewna (koniecznie na paletach lub na czymkolwiek, aby nie na gołej ziemi) w różnych miejscach posesji i przykryj od deszczu. Już po paru tygodniach gołym okiem zauważysz, który pryzma schnie najszybciej.

Drewno wyschnie w każdym miejscu, ale najlepiej sprawdzi się zadaszona, ażurowa wiata ustawiona "pod wiatr". Unikaj zamkniętych komórek, piwnic, starych pomieszczeń gospodarczych. Sprawdzają się przy przechowywaniu już suchego drewna, w przypadku mokrego ryzykujesz jego zagrzybienie. Jeśli nie masz innej opcji - układaj kawałki drewna bardzo luźno.

Poznaj obecne ceny brykietu drzewnego

Suszenie drewna. Zasady prawidłowego składowania drewna

  • Drewno nie może mieć kontaktu z ziemią. Układaj na żerdziach lub paletach. Dodatkowa wentylacja od spodu będzie dodatkową zaletą!
  • Chroń drewno od góry przed deszczem. Nie układaj go ciasno "pod dach". Wentylacja od góry jest istotna!
  • Ułożenie w trzech rzędach wydaje się optymalne. Ale wiata na otwartej przestrzeni "poradzi sobie" bez problemu z czterema. Jeśli pierwsza partia przeschnie, możesz od biedy dołożyć i piąty:)
  • Układaj do wysokości zasięgu twoich ramion. Ergonomia to jedno, równie ważny jest fakt, iż segment mokrego drewna podczas schnięcia lubi się odkształcić i runąć. 2,2 metra to wg nas optymalny pułap
  • Układaj ciasno. Jeśli masz głęboką wiatę, główny segment skontruj po bokach prostopadłymi rzędami drewna, konstrukcja musi być stabilna

Nasza porada: Unikaj sadzenia w sąsiedztwie wiaty "małych" drzewek i krzewów. Urosną i zakłócą cyrkulację powietrza. 

Nasza porada: Jeśli wiata jest głębsza, pomyśl o wycięciu w konstrukcji podestu miejsca na taczkę. Zaoszczędzisz czas i mięśnie.

Jeśli nie drewno, to ceny węgla 2023 są dosyć korzystne

Suszenie drewna kominkowego
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Proces suszenia drewna ma charakterystyczne wyznaczniki kolejnych etapów. Najpierw przestajemy wyczuwać w składzie charakterystyczny zapach mokrego drewna. Następnie na klockach pojawiają się charakterystyczne pęknięcia (na zdjęciu). Wilgotność łatwo sprawdzisz za pomocą prostego wilgotnościomierza. Dostępne są w sprzedaży już w cenie ok. 100 złotych

Suszenie drewna kominkowego. Popularne mity

Na wstępie tego poradniczego artykułu śmiertelnie poważnie napisaliśmy, że suszenie drewna jest banalnie proste i nie ma co z tego powodu komplikować sobie życia. Polak jak to Polak, podchodzi jednak do prostych czynności bardzo sumiennie i wokół schnącego jak pan Bóg przykazał drewna narosło sporo mitów. Oto najpopularniejsze z nich:

Drewno należy układać korą do góry. Wg "szkoły falenickiej" ma to chronić przed deszczem, wg "otwockiej" ogranicza naturalne odparowanie drewna. Drewno musi być sezonowane co najmniej dwa lata. Pewnie mu tyle nie zaszkodzi. Nam udaje się jednak przesuszyć brzozę do 15 procent wilgotności w trzy miesiące. W Skandynawii to podobno standard.Drewno bezwzględnie musi być przykryte dachem lub folią. A jednak gospodarze na wsi układają je od stuleci w wolno stojące stogi.

Wszystkie stacje metra M1 na zdjęciach Muratora!