Brykiet zamiast węgla. Brykiet drzewny alternatywą dla ogrzewania węglem

2022-08-30 12:20
brykiet drzewny
Autor: Leroy Merlin Brykiety drzewne są wygodne w użyciu, dają dużo ciepła, mało popiołu i nie brudzą tak jak węgiel

Brykiet kominkowy to bardzo dobra alternatywa dla węgla. Jakie są rodzaje brykietu i czym się różnią? Ile kosztuje brykiet drzewny? Brykiety dają dużo ciepła, ale bardzo podrożały. Za to są łatwo dostępne. Dobrze jest przed zimą mieć zapas brykietów, bo w razie braku prądu lub gazu, będziemy mogli ogrzać dom brykietami, a jeśli mamy odpowiedni sprzęt - nawet ugotować obiad. Sprawdzamy, ile kosztują brykiety drzewne.

Brykiet drzewny to popularny opał wykorzystywany do ogrzewania domów kominkiem, piecem, kotłem, kozą, kuchnią. Ma mniejszą kaloryczność niż węgiel, ale jest ekologiczny, bo produkowane z odpadów drzewnych, czyli surowca odnawialnego.

Brykiet kominkowy jest produkowany z drewna liściastego (dąb, buk, brzoza, olcha), iglastego (najczęściej sosna) albo ich mieszanki. To bardzo pozytywny sposób na zagospodarowanie odpadów z przemysłu drzewnego.

Jak długo pali się brykiet drzewny?

Brykiety drzewne są wygodne w stosowaniu, ponieważ to lekkie, nieduże elementy, które każdy może włożyć do pieca. Są bezpieczne, ponieważ nie mają ostrych krawędzi. Jeśli palimy brykietami, a nie szczapami drewna, nie grozi nam wejście drzazgi za skórę. Dzięki używaniu brykietów można zachować czystość w pomieszczeniu, w którym są składowane, a także w okolicy pieca lub kominka. Brykiet do kominka pali są powoli jasnym, czystym płomieniem i dość długo trzyma żar. Paczka brykietu o wadze 10 kg pozwoli na grzanie w kominku prawie przez 4 godziny.

Co to jest brykiet drzewny?

Brykiet drzewny to sprasowane w kształcie klocka lub walca trociny, wióry, zrębki drzewne. Brykiety w kształcie klocka mają wielkość mniej więcej 15 x 10 x 7 cm. Te walcowate - długość 20-30 cm i średnicę 7-8 cm. Niektóre brykiety w kształcie walca mają przekrój ośmiokątny i otwór w środku. Brykiet drzewny jest pakowany w paczki o wadze 10 kg, czasem też 6, 8 albo 15, 20 kg. Można kupować je na sztuki albo w większej ilości zapakowane na palecie. Paleta to nie zawsze jest 1 tona, można znaleźć palety brykietu o wadze 960 kg albo półpalety ważące około 500 kg.

Brykiety drzewne
Autor: Bricoman Brykiety drzewne to sprasowane trociny

Czy warto kupić brykiet drzewny?

Wielką zaletą brykietów jest to, że mają niską wilgotność - poniżej 10%. Są produkowane z trocin po procesie produkcyjnym, czyli z drewna wysuszonego. Nie wymagają więc sezonowania, jak to jest czasem w przypadku drewna opałowego.

Drugim plusem brykietu drzewnego jest pozostawianie bardzo małej ilości popiołu (1,5% masy). Co do kaloryczności, brykiety mogą się bardzo różnić jej wartością, ponieważ zależy ona od rodzaju drewna, z którego powstały. Najwyższą kaloryczność ma drewno liściaste, np. dąb, grab, buk, jesion, niższą mają inne gatunki liściaste, np. brzoza, olcha, oraz iglaste. Producenci deklarują, że dany brykiet drzewny ma określoną wartość opałową. Brykiety liściaste mają kaloryczność na poziomie 17-19 MJ/kg, brykiety iglaste – 15-16 MJ/kg. Każdy producent lub dystrybutor powinien przedstawić certyfikat z badania brykietów, w którym będzie podana ich wartość opałowa.

Brykiet drzewny cena

Brykiet drzewny, podobnie jak inne surowce opałowe, bardzo podrożały w ostatnim czasie. W stosunku do roku ubiegłego brykiety są dwa razy droższe. Ich cena dorównuje cenie węgla importowanego.

O cenie brykietów decyduje przede wszystkim ich wartość opałowa. Najdroższe są więc brykiety dębowe, bukowe, dębowo-bukowe. Średnie ceny mają brykiety z mieszanek liściasto-iglastych, których jest bardzo dużo. Najmniej zapłacimy za brykiety iglaste.

Paleta, a dokładniej 960 kg, brykietów dębowych osiąga cenę 3300-3400 zł, liściasto-iglastych kosztuje 2700-3300 zł.

Przeczytaj też: Drewno opałowe wykupowane na potęgę. Gdzie kupić drewno na opał? Czy drewna wystarczy na zimę?

Pojedyncza paczka brykietów z drewna iglastego o wadze 10 kg kosztuje mniej więcej 20 zł. W przypadku brykietów dębowych albo dębowo-bukowych tyle trzeba zapłacić za 6 kg opału. Paczka o wadze 10 kg kosztuje 25-30 zł.

Sprawdź przykładowe ceny drewna na opał : Drewno opałowe bardzo drogie! Czy ceny będą nadal rosły?

Ile brykietu drzewnego do ogrzania domu

Przyjmuje się, że 1 t brykietu odpowiada 4-5 mp drewna opałowego. Jednak metr przestrzenny to znacznie mniej od 1 m3 drewna, może to być 0,5-0,7 m3. Dlatego jeśli do ogrzania domu o powierzchni 100 m2 trzeba zaopatrzyć się w 10 m3 drewna, to w przypadku brykietów powinno to być 5-7 t. To porównanie odpowiada wielkości zapotrzebowania na pellety do ogrzewania, a przecież pellety i brykiety to ten sam surowiec tylko w innej postaci.

Jeszcze jeden rodzaj opału
Brykiety torfowe

Autor: Ałtaj

Brykiety torfowe dają mniej ciepła niż drzewne, ale palą się znacznie wolniej

Brykiet torfowy

Alternatywą dla drewna kominkowego lub brykietów drzewnych są brykiety wyrabiane z torfu. Powstają przez sprasowanie i wysuszenie surowca naturalnego. Po ich spaleniu pozostaje równie mało popiołu. Mają mniejszą kaloryczność niż węgiel lub drewno. Wynosi ona 11-15 tys. kJ/kg. Jednak gdy nałożymy jednocześnie dużą porcję brykietów torfowych, mogą rozpalić się do białości i również dać dużo ciepła. Ich zaletą jest bardzo powolne palenie się. Jeśli nie chcemy codziennie rano rozpalać w piecu albo kominku, wystarczy na noc włożyć 1-2 kawałki brykietów torfowych, a do rana będzie żar.

Brykiety torfowe mają kształt spłaszczonego owalnego klocka o długości ok. 20 cm. Są bardzo twarde i bardzo ciężkie. Są pakowane w worki lub układane na paletach. Za brykiety torfowe trzeba zapłacić mniej więcej 1500-2000 zł za tonę. Na rynku są palety o wadze 1 t, a także mniejsze, które zawierają 500-600 kg brykietów.

Dodatek do brykietu drzewnego 3000 zł

Rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła. Zgodnie z jej zapisem dodatek do ogrzewania dostaną osoby, które wykorzystują jako opał w swoich domach: pellet, drewno, olej opałowy, gaz ziemny (LPG). W związku z tym jeśli ogrzewamy dom brykietem drzewnym i jest to nasze główne źródło ciepła to należy się na dopłata do pelletu w takiej samej wysokości jak dodatek węglowy. Tutaj: Wszystko o dodatku węglowy: terminy, warunki przyznawania, wniosek

Dodatek do ogrzewania w wysokości 3000 zł przysługuje do do pelletu oraz innego rodzaj biomasy, w szczególności (brykietu drzewnego, słomy, ziarna zbóż). Dokładnie o warunkach otrzymania dodatku do pelletu pisaliśmy w artykule: Dodatek do pelletu 3000 zł. Komu przysługuje i kiedy ruszą dopłaty do pelletu? Jak złożyć wniosek?

Dodatek do brykietu drzewnego jest jednorazowy i przyznawany na pojedyncze gospodarstwo domowe. Warunkiem jego otrzymania jest zgłoszenie źródła ciepła na brykiet drzewny w deklaracji do CEEB. Wnioski o dodatek do brykietu będzie można składać dopiero po podpisaniu ustawy przez prezydenta, prawdopodobnie będzie to koniec września lub początek października 2022. Minister Anna Moskwa obiecuje, że rząd będzie chciał wprowadzi dodatek do pelletu i brykietów drzewnych przed sezonem grzewczym.