Kopciuchy zostają w Małopolsce na dłużej! Uchwała antysmogowa została zmieniona

2022-09-28 14:40
uchwała antysmogowa w Polsce
Autor: Gettyimages Wojwództwo małopolskie jako pierwsze w kraju wprowadziło uchwałę antysmogową, i jako pierwsze z niej rezygnuje. Odroczono obowiązkową wymianę kopciuchów. Będzie można nimi palić do końca 2024 r.

Zakaz używania kopciuchów w Małopolsce, zgodnie z uchwałą antysmogową, miał być już od stycznia 2023 r., ale się to zmieniło. Stare piece węglowego będą kopcić dłużej. Odroczono zakaz ich używania do maja 2024 r. na terenie województwa małopolskiego.

Województwo małopolskie jako pierwsze w kraju wprowadziło uchwałę antysmogową, i jako pierwsze z niej rezygnuje. Odroczono obowiązkową wymianę kopciuchów. Będzie można nimi palić do końca kwietnia 2024 roku.

W czasie kryzysu energetycznego walka ze smogiem musi poczekać. Władze Małopolski robią krok wstecz i decydują, że zakaz używania kopciuchów - najbardziej trujących pieców - zostanie wprowadzony nie za trzy miesiące, jak planowano, ale dopiero od maja 2024 roku. Przyjęte zmiany nie dotyczą Krakowa, w którym obowiązuje całkowity zakaz używania paliw stałych (węgla i drewna) od 2019 r. oraz gmin Skawina, Niepołomice, Oświęcim i Krzeszowice.

Małopolska przez wiele lat przygotowywała się do realizacji uchwały antysmogowej. Wydano już na ten cel 3 mld 200 mln zł. Udało się przez ten czas znacznie poprawić  jakość powietrza na terenie województwa małopolskiego. Dziś jest pierwszym województwem w kraju, które postanowiło zmienić uchwałę antysmogową. Radni o tym zadecydowali, mając świadomość dużych konsekwencji, np. odcięcia środków przez Unię Europejską.

Odroczenie uchwały antysmogowej w Małopolsce

- Przez długie lata Małopolska była liderem działań antysmogowych, a dzisiaj jest pierwszym województwem, które postanowiło zmienić uchwałę antysmogową, szkodząc nie tylko mieszkańcom, ale też samym sobie - mówi radny niezależny Tomasz Urynowicz w rozmowie w TVN24.

Oznacza to, że mieszkańcy województwa małopolskiego będą mieć więcej czasu na wymianę starych pieców węglowych nie spełniających norm. Wydłużono termin obowiązkowej wymiany kopciuchów o ponad rok, czyli zakaz ich używania będzie obowiązywał dopiero od maja 2024 roku.

Przeczytaj też: Zakaz używania kopciuchów w Warszawie od stycznia 2023 r.

Samorząd województwa małopolskiego tłumaczy podjętą decyzję odstąpienia od zapisów uchwały antysmogowej kryzysem na rynku energetycznym, wzrostem cen opału, a także inflacją, która powoduje, że wielu mieszkańców nie stać na modernizację kotłowni i wymianę pieca.

Uchwała antysmogowa - wymiana pieców na węgiel

Uchwały antysmogowe wskazują rodzaj urządzeń grzewczych dopuszczonych do stosowania oraz rodzaj paliw, których użycie jest zakazane. Co ważne, taka uchwała musi określać obszar, w którym ma obowiązywać. Może to być całe województwo, ale też i konkretne miasto lub miasta, w których występuje problem smogu. Każde województwo wprowadza swoje szczegółowe zapisy dotyczące wymiany kopciuchów. Zgodnie z przyjętą w 2017 roku uchwałą antysmogową dla województwa małopolskiego, stare piece miały zniknąć do końca 2022 roku. Za używanie kotłów poniżej klasy trzeciej, po 1 stycznia 2023 miały grozić kary do 5 tys. zł.

Przeczytaj też: Jak dostać dofinansowanie do wymiany starego pieca

Uchwała antysmogowa dla Krakowa (z 15 stycznia 2016 r.):

  • od 1 września 2019 r. obowiązuje zakaz stosowania w kotłach, kominkach i piecach paliw stałych (drewna, węgla itp.).

Przeczytaj też: Mieszkańcy Krakowa nie dostaną dodatku węglowego. Nie są przyjmowane wnioski

Uchwała antysmogowa dla reszty województwa małopolskiego (z 23 stycznia 2017 r.):

  • od 1 lipca 2017 r. zakaz stosowania biomasy o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%;
  • od 1 lipca 2017 r. nowe kominki muszą być zgodne z wymaganiami Ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe;
  • od 1 stycznia 2023 r. kominki, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 lipca 2017 r., muszą być wymienione na spełniające wymagania Ekoprojektu, chyba że osiągają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% albo zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu.
  • zakaz eksploatacji dla nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel od 1 stycznia 2022 roku i istniejących od 1 stycznia 2030 roku.
  • wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku, a kotłów 3 i 4 klasy do końca 2026 roku.