Jak dostać dofinansowanie do wymiany pieca? Pamiętaj o terminie

2022-08-12 15:26
Dofinansowanie wymiany kopciuchów
Autor: Andrzej Szandomirski Dzięki usunięciu starego kotła na węgiel, możemy stworzyć czyste pomieszczenie gospodarcze z nowoczesnym kotłem

Sprawdzamy, jak dostać dofinansowanie do wymiany pieca w 2022 r. Jeśli pozbędziemy się starego kotła (tzw. kopciucha) i wymienimy go na nowsze urządzenie grzewcze, dom będzie lepiej ogrzewany, a powietrze w okolicy czystsze. Wymiana pieca starego typu Cię nie ominie. Podpowiadamy, z jakiego programu możesz dostać na to pieniądze.

Poprawienie jakości powietrza jest jednym z kluczowych zadań w naszym kraju. Niestety, na liście najbardziej zanieczyszczonych miasta Europy wciąż jest bardzo dużo miejscowości z Polski. Za wysokie stężenie pyłów, dwutlenku węgla, tlenków azotu i innych szkodliwych substancji odpowiada opalanie domów przestarzałymi urządzeniami grzewczymi na paliwa stałe. Najwięcej takich kotłów, pieców, piecokuchni, trzonów kuchennych to urządzenia na węgiel i paliwa węglopochodne, np. miały, brykiety.

Według informacji zebranych w deklaracjach o rodzaju urządzeń grzewczych składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków 2 770 836 kotłów na paliwo stałe to kotły opalane węglem. To dane wg stanu na 8 lipca 2022 r., gdy złożono 6 933 142 deklaracje. Spośród ponad 2,77 mln kotłów węglowych, tylko 64 901 spełnia wymogi obowiązujących obecnie przepisów zawartych w Ekoprojekcie, czyli ma wysoką sprawność i niską zawartość zanieczyszczeń w spalinach. Wszystkie pozostałe stare kotły na węgiel powinny zostać wymienione na nowoczesne (1,71 mln kotłów na węgiel jest bezklasowych, nie spełnia wymogów klasy 3, 4, ani 5).

Przedstawiamy źródła, w których można uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca w 2022 r. Wsparcie finansowe z różnych programów dopłat pozwoli zmniejszyć wydatki na wymianę kopciucha.

Spis treści

 1. Dofinansowanie do wymiany pieca w programie Czyste powietrze
 2. Dotacje na wymianę pieca w programie Czyste powietrze plus
 3. Kredyt na wymianę pieca - NFOŚiGW
 4. Lista banków kredytujących wymianę pieca
 5. Dofinansowanie do wymiany pieca - ulga termomodernizacyjna
 6. Jak wykorzystać dofinansowanie do wymiany pieca

Dofinansowanie do wymiany pieca w programie Czyste powietrze

To pierwszy duży program przygotowany w celu wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych na paliwo stale. Jego budżet to 103 mld złotych. Program jest przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wnioski o dofinansowanie do wymiany pieca można składać do końca 2027 r.

W programie są przewidziane 3 poziomy dofinansowania do wymiany pieca w zależności od osiąganych dochodów. Osoby o dochodach rocznych do 100 tys. zł mogą dostać dofinansowanie do wymiany pieca w wysokości do 30 tys. zł, osoby niskich dochodach – do 37 tys zł, a o dochodach najniższych (kwalifikujące się do zasiłków) – do 69 tys. zł.

Wysokość dofinansowania do wymiany pieca zależy od rodzaju urządzenia grzewczego, które chcemy zastosować. Najbardziej promowane jest podłączenie domu do sieci ciepłowniczej lub zastosowanie urządzeń grzewczych o podwyższonym standardzie energetycznym, zwłaszcza pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką. W takim wypadku dofinansowanie może stanowić 45-50% kosztów. Urządzenia grzewcze kwalifikujące się do uzyskania dotacji można znaleźć na tak zwanej liście ZUM pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl.

W ramach wyżej wymienionych kwot można też otrzymać dotację na inne prace termomodernizacyjne. W programie Czyste powietrze trzeba najpierw wyłożyć własne pieniądze, a po zakończeniu inwestycji złożyć wniosek o pomoc finansową. Więcej o dofinansowaniu do ocieplenia domu - CZYTAJ tutaj >>>

Dofinansowanie wymiany kopciuchów
Autor: NFOŚiGW Statystyka wniosków na wymianę źródła ciepła w maju 2022 r. Najpopularniejsze są pompy ciepła

Dotacje na wymianę pieca w programie Czyste powietrze plus

Od 15 lipca 2022 r. działa procedura składania wniosków o wcześniejsze uzyskanie dotacji do wymiany pieca i docieplenia domu, tak że prace termomodernizacyjne można zacząć, nie wykładając własnych środków. Czyste powietrze plus to program przeznaczony dla osób o niskich dochodach, które mogą skorzystać z podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Wraz z wnioskiem należy złożyć umowę z wykonawcą prac (możliwe zawarcie 3 takich umów) i w ciągu miesiąca 50% maksymalnej kwoty przysługującej dotacji powinno zostać przelane na konto wykonawcy, żeby mógł podjąć prace. Pozostałe przysługujące środki zostanę przekazane na konto inwestora po zakończeniu inwestycji przedstawieniu odpowiednich faktur.

Przeczytaj: dokładnie o programie Czyste powietrze plus pisaliśmy w tym artykule - CZYTAJ >>>

W Czystym powietrzu plus maksymalna kwota dofinansowania do wymiany pieca została podwyższona o 10 tys. zł i wynosi odpowiednio 47 tys. zł i 79 tys. zł.

Pompa ciepła Galmet: nagroda w konkursie Czyste Powietrze z Muratorem 2021

Kredyt na wymianę pieca - NFOŚiGW

Od lipca 2021 r. działają ścieżki kredytowe w bankach współpracujących z NFOŚiGW w celu zapewnienia środków na wymianę kopciuchów. W ten sposób można uzyskać dofinansowanie na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Kredyt może stanowić pokrycie 95% kosztów kwalifikowanych. Całość procedury jest gwarantowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wniosek o kredyt można złożyć w oddziale NFOŚiGW lub bezpośrednio w banku.

NIE PRZEGAP:

Lista banków kredytujących wymianę pieca

Oto lista banków, które przystąpiły do programu Czyste powietrze:

 1. Alior Bank   (od 6.07.2021 r.)
 2. Bank Ochrony Środowiska (od 6.07.2021 r.)
 3. BNP Paribas Bank Polska (od 27.09.2021 r.)
 4. Credit Agricole Bank Polska (od 26.10.2021 r.)
 5. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (od 16.12.2021 r.)oraz Banki Spółdzielcze z Grupy BPS:
 • 5.1. Bank Spółdzielczy w Kolbuszowej
 • 5.2. Bank Spółdzielczy Ostrowi Mazowieckiej
 • 5.3. Bank Spółdzielczy w Szczytnie
 • 5.4. Morąsko-Zalewski Bank Spółdzielczy
 • 5.5. Bank Spółdzielczy w Limanowej
 • 5.6. Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju
 • 5.7. Bank Spółdzielczy w Namysłowie 5.8. Bank Spółdzielczy w Otwocku
 • 5.9. Bank Spółdzielczy w Sokołowie Małopolskim
 • 5.10. Nadsański Bank Spółdzielczy
 • 5.11. Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Solcu-Zdroju
 • 5.12. Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu
 • 5.13. Bank Spółdzielczy w Suchej Beskidzkiej
 • 5.14. Bank Spółdzielczy w Rykach
 • 5.15. Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie
 • 5.16. Bank Spółdzielczy w Pieńsku
 • 5.17. Bank Spółdzielczy w Słomnikach
 • 5.18. Łużycki Bank Spółdzielczy w Lubaniu
 • 5.19. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Radomiu
 • 5.20. Bank Spółdzielczy w Łańcucie
 • 5.21. Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lubelskim
 • 5.22. Bank Spółdzielczy w Skierniewicach
 • 5.23. Bank Spółdzielczy w Poddębicach
 • 5.24. Bank Spółdzielczy w Zawadzkiem

6. SGB-Bank S.A. wraz z Bankami Spółdzielczymi SGB (od 19.01.2022 r.)

 • 6.1. Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy
 • 6.2. Bank Spółdzielczy w Strzelnie
 • 6.3. Bank Spółdzielczy w Wieleniu
 • 6.4. Bank Spółdzielczy w Radziejowie
 • 6.5. Bank Spółdzielczy w Piotrkowie Kujawskim
 • 6.6. Bank Spółdzielczy w Przysusze
 • 6.7 Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu
 • 6.8. Bank Spółdzielczy w Lipnie
 • 6.9. Bank Spółdzielczy w Gnieźnie
 • 6.10. Bank Spółdzielczy w Grodzisku Wielkopolskim
 • 6.11. Bank Spółdzielczy w Raciążu
 • 6.12. Bank Spółdzielczy w Człuchowie
 • 6.13. Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie

7. Santander Consumer Bank S.A. (od 27.04.2022 r.).

Dofinansowanie do wymiany pieca - ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna działa od 1 stycznia 2019 r. Mogą z niej skorzystać wszyscy właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych – domów już istniejących, a nie nowo budowanych. Ulga polega na możliwości odliczenia od kwoty do opodatkowania kosztów prac termomodernizacyjnych, m.in. wymiany kopciucha - do 53 tys. zł.

Ulga jest przypisana do podatnika, a nie do budynku. Jeśli dom ma 2 właścicieli, każdy z nich może odpisać od dochodu 53 tys. zł. Ale jeśli podatnik ma 2 stare domy, może odliczyć tylko 53 tys. zł bez względu na to, w którym domu dokonał wymiany urządzenia grzewczego.

Wraz z odpowiednim ze względu na sposób opodatkowania zeznaniem rocznym PIT należy złożyć PIT/O, część B “Wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne”. Poniesione wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT. Rozliczenia dokonuje właściwy dla danego podatnika Urząd Skarbowy.

Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca, dowiedz się jak zaplanować modernizację ogrzewania:

Żeby skorzystać z ulgi podatkowej, przedsięwzięcie wymiany pieca powinno zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek. Jeśli podatnik poniósł większe koszty niż jego dochody w danym roku, można je odliczyć w kolejnych latach, ale nie dłużej niż w ciągu 6 lat od końca roku, w którym wydano pierwsze środki na termomodernizację.

Lista urządzeń i materiałów, które kwalifikują do uzyskania ulgi termomodernizacyjnej znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. Poz. 2489).

Jak wykorzystać dofinansowanie do wymiany pieca

Ponieważ zakres inwestycji w obu programach pomocowych jest podobny, można skorzystać i z programu Czyste powietrze, i z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej. Jednak nie można tych samych kosztów przedstawić w obu programach. Dlatego dobrze jest zawczasu zapoznać się szczegółowo z programami dofinansowania do wymiany pieców, co pozwoli optymalnie zaplanować i rozłożyć koszty.

Chcesz skutecznie "odgracić" dom lub mieszkanie?

Posłuchaj podcastu i sprawdź jak to zrobić!

Listen to "Decluttering czy odgracanie" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE