Dotacja na ocieplenie domu 2024 - jakie dofinansowanie w tym roku? Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do ocieplenia domu?

2024-04-13 16:33

Jakie dofinansowanie można dostać do ocieplenia domu w 2024 roku? Na co można dostać dofinansowanie w 2024 roku? Jakie warunki trzeba spełnić? Warto skorzystać ze wsparcia, żeby ocieplić dom i płacić niższe rachunki za ogrzewanie. Dotacja na ocieplenie domu przysługuje z kilku programów. Jak skorzystać z dotacji?

Dofinansowanie do ocieplenia budynku 2024
Autor: Piotr Mastalerz Jakie dofinansowanie do ocieplenia budynku mozna dostać w 2024?

Spis treści

  1. Dofinansowanie do ocieplenia domu - dlaczego warto skorzystać?
  2. Dotacja na ocieplenie domu 2024 z ulgi termomodernizacyjnej
  3. Ile wynosi dofinansowanie do ocieplenia budynku z ulgi?
  4. Dotacja na ocieplenie domu - Czyste powietrze
  5. Dofinansowanie do ocieplenia budynku - Czyste powietrze plus
  6. Jakie dofinansowanie do ocieplenia domu z programów lokalnych?

Dofinansowanie do ocieplenia domu - dlaczego warto skorzystać?

Przez przegrody zewnętrzne może uciekać z domu bardzo dużo ciepła. Szczególnie ważne jest dobre ocieplenie i uszczelnienie dachu, ponieważ ciepło unosi się do góry. Zgodnie z aktualnymi wymogami zapisanymi w warunkach technicznych dla domów, dach powinien być najlepiej zaizolowany. Jego współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać wartości 0,15 W/(m²K). Ściany zewnętrzne nowych domów należy ocieplić do poziomu U nie większego niż 0,20 W/(m²K). To wymaga zastosowania 20-30 cm (zależnie od przegrody) dobrego materiału termoizolacyjnego. W przypadku starych domów może być to trudne do osiągnięcia, ale warto zmierzać w tym kierunku.

Dobre ocieplenie to komfort mieszkania, ale także znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Dlatego warto ocieplić dom. Teraz jest dobra pora ku temu.  Jest to tym bardziej opłacalne, że można skorzystać z dofinansowania do ocieplenia budynku. Wyjaśniamy, ile wynosi i jak je otrzymać. Pogoda jeszcze sprzyja.

Dotacja na ocieplenie domu 2024 z ulgi termomodernizacyjnej

Chyba najprostszym sposobem na zwrot pieniędzy wydanych na ocieplenie domu jest skorzystanie z termomodernizacyjnej ulgi podatkowej. Może z niej skorzystać każdy właściciel lub współwłaściciel domu, który został oddany do użytku. Termomodernizacja dotyczy przede wszystkim starych domów, zwłaszcza wznoszonych w czasie, kiedy standardy energetyczne były znacznie niższe. Wiele domów w Polsce w ogóle nie jest ocieplonych. Przed laty ocieplano domy kilkoma centymetrami (maksymalnie 8-10 cm) styropianu o bardzo wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Zapotrzebowanie takich domów na ciepło do ogrzewania jest bardzo wysokie. O tym, jak prawidłowo ocieplić stary dom i jaki wybrać materiał, pisaliśmy w artykule - Jak ocieplić ściany zewnętrzne - koszt docieplenia

Ile wynosi dofinansowanie do ocieplenia budynku z ulgi?

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od podstawy do opodatkowania 53 000 zł. Co ważne, ulga przysługuje każdemu współwłaścicielowi domu. Więc jeśli dom jest wspólną własnością współmałżonków, przysługuje im 2 x 53 000 zł odliczenia. Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć w zeznaniu podatkowym od:

  • dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
  • dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym,
  • przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wydatki na ocieplenie domu muszą być potwierdzone fakturami VAT. Faktura musi być wystawiona na właściciela domu (w przypadku wspólnoty majątkowej – na jednego z współwłaścicieli) domu. Inwestycja termomodernizacyjna musi zostać ukończona w ciągu 3 lat od poniesienia pierwszego kosztu. 

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć nie tylko wydatki na ocieplenie domu, lecz także inwestycję w nowe urządzenie grzewcze, fotowoltaikę, nowe okna, drzwi. Dlatego jeśli planujemy duże wydatki, warto wcześniej zastanowić się, z jakich form dofinansowania skorzystać, np. na fotowoltaikę można dostać dotację w programach Mój prąd i Czyste powietrze.

Uwaga! Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej i programu Czyste powietrze w celu zmniejszenia wydatków na to samo przedsięwzięcie, np. ocieplenie domu, może skutkować cofnięciem dotacji lub doliczeniem jej wysokości do dochodu.

Dotacja na ocieplenie domu - Czyste powietrze

Bezzwrotną dotację na ocieplenie domu może otrzymać osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Ten program ma przede wszystkim na celu wymianę przestarzałych kotłów na paliwa stałe na nowoczesne urządzenia grzewcze. Można w nim również uzyskać dofinansowanie tylko na ocieplenie budynku, jednak jest ono niższe, niż gdyby połączyć obie inwestycje (najwyższe kwoty przysługują tym, którzy inwestują w pompę ciepła w połączeniu z fotowoltaiką oraz inne przedsięwzięcia termomodernizacyjne). Dowiedz się jak prawidłowo przeprowadzić termomodernizację domu.

W programie obowiązują 3 poziomy dofinansowania zależnie od dochodów.

Na samo ocieplenie budynku można uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości:

  • w podstawowym poziomie 50% kosztów kwalifikowanych,
  • w podwyższonym poziomie 75% kosztów kwalifikowanych,
  • w najwyższym poziomie 100% kosztów kwalifikowanych.

Po ociepleniu przegród zewnętrznych budynek powinien spełniać wymogi co do termoizolacyjności, zgodnie z obecnie obowiązującymi Warunkami technicznymi WT21.

Dofinansowanie do ocieplenia budynku - Czyste powietrze plus

Program Czyste powietrze plus jest przeznaczony dla osób uzyskujących małe i najmniejsze dochody – II I III poziom dofinansowania. W tej wersji programu można składać wnioski o prefinansowanie inwestycji. Po złożeniu wniosku wraz z umowami z maksymalnie 3 wykonawcami pierwsza część dotacji na ocieplenie domu - w wysokości 50% przysługującego limitu – zostanie przelana na rachunek wykonawcy, żeby mógł rozpocząć prace. Pozostała część dotacji na ocieplenie domu zostanie przelana na rachunek inwestora po złożeniu wniosku o zakończeniu inwestycji i jej rozliczeniu.

Jakie dofinansowanie do ocieplenia domu z programów lokalnych?

W wielu miastach i gminach są prowadzone programy wsparcia inwestycji termomodernizacyjnych, którymi kierują lokalne samorządy, korzystając z nich można się ubiegać o dotacje do ocieplenia domu. Każda gmina określa swoje indywidualne założenia, wymogi oraz wielkość dofinansowania do ocieplenia. Środki na pomoc dla mieszkańców mogą pochodzić z różnych źródeł. Są to inicjatywy indywidualne, lokalne, o których można dowiedzieć się w swoim urzędzie.

Wiele gmin przystąpiło np. do programu Stop smog, w którym to one zdobywają środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc dla swoich mieszkańców, a potem ogłaszają nabór dla osób zainteresowanych. Program ma na celu przede wszystkim wymianę starych urządzeń grzewczych, ale jednocześnie można uzyskać dotację na ocieplenie domu. Wysokość dopłaty do ocieplenia w Stop Smog może sięgać 70% kosztów kwalifikowanych.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie