Dofinansowanie do ocieplenia domu - ile wynosi i jakie są dotacje

2022-08-10 17:43
Dofinansowanie ocieplenia domu
Autor: Austrotherm Skorzystaj z dotacji do ocieplenia domu. Ocieplenie ścian grubą warstwą dobrego styropianu poprawi komfort życia i zmniejszy rachunki za ogrzewanie

Podpowiadamy, jak uzyskać dofinansowanie do ocieplenia domu lub bezzwrotną dotację. Przed nami zima, która ze względu na ceny węgla, pelletów, energii dla wielu właścicieli domów będzie bardzo droga. Sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania jest ocieplenie domu.

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami w Boronowie radził, żeby Polacy jeszcze przed sezonem grzewczym ocieplili domy. Tylko skąd wziąć na to pieniądze? Wszystko drożeje, inflacja przekroczyła 15% i jest najwyższa od ponad 20 lat.

Spis treści

 1. Wzrost cen materiałów do ocieplenia domu
 2. Dopłata do ocieplenia domu z ulgi termomodernizacyjnej
 3. Ile wynosi dofinansowanie do ocieplenia domu?
 4. Dofinansowanie do ocieplenia domu - Czyste powietrze
 5. Dofinansowanie do ocieplenia domu - Czyste powietrze plus
 6. Jaka dotacja na ocieplenie domu 2022 z programów lokalnych

Wzrost cen materiałów do ocieplenia domu

Materiały budowlane również drożeją w zatrważającym tempie. A najbardziej rosną ceny materiałów termoizolacyjnych. Według danych Polskich Składów Budowlanych dysponujących siecią hurtowni i składów na terenie całego kraju najbardziej podrożały właśnie materiały do ociepleń. Ceny materiałów ociepleniowych w I kwartale 2022 r. w porównaniu z I kwartałem 2021 r. wzrosły o 64%! Jest też problem z wykonawcami, którzy żądają wysokich kwot za ocieplenie domu i inne prace wykończeniowe. Dlatego warto skorzystać z dopłat do ocieplenia domu. Wyjaśniamy, ile wynosi dofinansowanie do ocieplenia domu i jak je otrzymać. Porady i artykuły na temat ocieplenia elewacji - CZYTAJ tutaj >>>

Dopłata do ocieplenia domu z ulgi termomodernizacyjnej

Chyba najprostszym sposobem na zwrot pieniędzy wydanych na ocieplenie domu jest skorzystanie z termomodernizacyjnej ulgi podatkowej. Może z niej skorzystać każdy właściciel lub współwłaściciel domu, który został oddany do użytku. Termomodernizacja dotyczy przede wszystkim starych domów, zwłaszcza wznoszonych w czasie, kiedy standardy energetyczne były znacznie niższe. Wiele domów w Polsce w ogóle nie jest ocieplonych. Przed laty ocieplano domy kilkoma centymetrami (maksymalnie 8-10 cm) styropianu o bardzo wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Zapotrzebowanie takich domów na ciepło do ogrzewania jest bardzo wysokie. O tym jak prawidłowo ocieplić stary dom i jaki wybrać materiał pisaliśmy w artykule - Jak ocieplić ściany zewnętrzne - koszt docieplenia

Ile wynosi dofinansowanie do ocieplenia domu?

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od podstawy do opodatkowania 53 000 zł. Co ważne, ulga przysługuje każdemu współwłaścicielowi domu. Więc jeśli dom jest wspólną własnością współmałżonków, przysługuje im 2 x 53 000 zł odliczenia. Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć w zeznaniu podatkowym od:

 • dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
 • dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym,
 • przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wydatki na ocieplenie domu muszą być potwierdzone fakturami VAT. Faktura musi być wystawiona na właściciela domu (w przypadku wspólnoty majątkowej – na jednego z współwłaścicieli) domu. Inwestycja termomodernizacyjna musi zostać ukończona w ciągu 3 lat od poniesienia pierwszego kosztu. Na rozliczenie z urzędem skarbowym dotyczące ocieplenia domu mamy 6 lat od daty wystawienia pierwszej faktury.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć nie tylko wydatki na ocieplenie domu, lecz także inwestycję w nowe urządzenie grzewcze, fotowoltaikę, nowe okna, drzwi. Dlatego jeśli planujemy duże wydatki, warto wcześniej zastanowić się, z jakich form dofinansowania skorzystać, np. na fotowoltaikę można dostać dotację w programach Mój prąd i Czyste powietrze plus.

Uwaga! Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej i programu Czyste powietrze w celu zmniejszenia wydatków na to samo przedsięwzięcie, np. ocieplenie domu, może skutkować cofnięciem dotacji lub doliczeniem jej wysokości do dochodu.

Dofinansowanie do ocieplenia domu - Czyste powietrze

Bezzwrotną dotację na ocieplenie domu może otrzymać osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Ten program ma przede wszystkim na celu wymianę przestarzałych kotłów na paliwa stałe na nowoczesne urządzenia grzewcze. Można w nim również uzyskać dofinansowanie tylko na ocieplenie budynku, jednak jest ono niższe, niż gdyby połączyć obie inwestycje (najwyższe kwoty przysługują tym, którzy inwestują w pompę ciepła w połączeniu z fotowoltaiką oraz inne przedsięwzięcia termomodernizacyjne). Dowiedz się jak prawidłowo przeprowadzić termomodernizację domu.

W programie obowiązują 3 poziomy dofinansowania zależnie od dochodów.

Na samo ocieplenie budynku w podstawowym poziomie można uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych, jednak:

 • nie więcej niż 10 000 zł

W podwyższonym poziomie uznaje się 60% kosztów kwalifikowanych, a dotacja na ocieplenie może wynieść

 • nie więcej niż 15 000 zł

W najwyższym poziomie uznaje się 90% kosztów kwalifikowanych, a dotacja na ocieplenie może wynieść

 • nie więcej niż 30 000 zł

Dofinansowanie do ocieplenia domu - Czyste powietrze plus

Program Czyste powietrze plus jest przeznaczony dla osób uzyskujących małe i najmniejsze dochody – II I III poziom dofinansowania. Dotacja do ocieplenia domu w tej wersji programu jest podwyższona o 10 000 zł, czyli wynosi

 • 25 000 zł - podwyższony poziom,
 • 40 000 zł - najwyższy poziom.

Co ważne, w tej wersji programu, która ruszyła 15 lipca 2022 r., można składać wnioski o prefinansowanie inwestycji, co jest nowością. Po złożeniu wniosku wraz z umowami z maksymalnie 3 wykonawcami pierwsza część dotacji na ocieplenie domu - w wysokości 50% przysługującego limitu – zostanie przelana na rachunek wykonawcy, żeby mógł rozpocząć prace. Pozostała część dotacji na ocieplenie domu zostanie przelana na rachunek inwestora po złożeniu wniosku o zakończeniu inwestycji i jej rozliczeniu.

Jaka dotacja na ocieplenie domu 2022 z programów lokalnych

W wielu miastach i gminach są prowadzone programy wsparcia inwestycji termomodernizacyjnych, którymi kierują lokalne samorządy, korzystając z nich można się ubiegać o dotacje do ocieplenia domu. Każda organizacja określa swoje indywidualne założenia, wymogi oraz wielkość dofinansowania do ocieplenia. Środki na pomoc dla mieszkańców mogą pochodzić z różnych źródeł. Są to inicjatywy indywidualne, lokalne, o których można dowiedzieć się w swoim urzędzie.

Przeczytaj też: Jak dostać dofinansowanie do pompy ciepła

Wiele gmin przystąpiło np. do programu Stop smog, w którym to one zdobywają środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc dla swoich mieszkańców, a potem ogłaszają nabór dla osób zainteresowanych. Program ma na celu przede wszystkim wymianę starych urządzeń grzewczych, ale jednocześnie można uzyskać dotację na ocieplenie domu. Wysokość dopłaty do ocieplenia w Stop Smog może sięgać 70% kosztów kwalifikowanych.