Wymień piec węglowy - na wymianę został tylko miesiąc! Już od stycznia 2023 zakaz palenia węglem w Warszawie

2022-11-25 15:12
Piotr Mastalerz
Autor: Piotr Mastalerz W Warszawie wymiana starego pieca na węgiel jest obowiązkowa do końca roku

Pozostało już tylko 38 dni na wymianę przestarzałych kopciuchów w Warszawie! Od 1 stycznia 2023 r. wszystkie stare piece i kotły na węgiel w stolicy staną się nielegalnymi źródłami ciepła, a za ich użytkowanie grozić będzie mandat. Ile kopciuchów jest w Warszawie? Do kiedy i jak złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany kopciucha? Wyjaśniamy.

Bardzo wysokie ceny paliw, wzrost kosztów życia, trudności z zakupem opału na sezon grzewczy to najważniejsze elementy, które mocno zahamowały wymianę kopciuchów. Uchwały antysmogowe w wielu miejscach w kraju nie są realizowane zgodnie z harmonogramem. Również działania rządu, takie jak wypłata dodatku węglowego w kwocie 3000 zł, czy informacje o zawieszeniu jakości norm dla spalanego węgla, powodują, że właściciele domów ociągają się z inwestowaniem w wymianę kopciuchów na nowe źródło ogrzewania. Pisaliśmy o tym: Zakaz palenia węglem już od stycznia! Wymiana pieca węglowego w praktyce bardzo trudna

Polski Alarm Smogowy alarmuje, że osłabianie uchwał antysmogowych i bagatelizowanie spalania odpadów w obliczu kryzysu na rynku paliw, to skazanie mieszkańców Polski na smog. Jednorazowe dopłaty do węgla nie rozwiązują przy tym problemu wysokich kosztów ogrzewania. Są tylko doraźną pomocą, nie zachęcającą do wymiany starego pieca i zainwestowania w termomodernizację domu. Zamiast stabilnej polityki energetycznej wyznaczającej cele i realizującej plan, rząd wykonuje chaotyczne działania: namawianie do palenia gałęziami, zawieszenie norm węgla i próby osłabienia uchwał antysmogowych. Przeczytaj też: Czy miał węglowy będzie dostępny w sprzedaży? Czy rząd utrzyma w mocy zawieszenie norm jakościowych dla węgla?

Prezes Jarosław Kaczyński twierdził, że w Polsce "trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami”. Takie wypowiedzi wygłaszane w Nowym Targu, czyli w najbardziej zanieczyszczonej miejscowości w Polsce, gdzie normy rakotwórczego benzoapirenu są przekroczone o 1500% są kuriozalne, niebezpieczne i mogą zaprzepaścić działania o czyste powietrze. To łamanie prawa, jeśli na danym terenie obowiązują uchwały antysmogowe regulujące wymianę starych pieców i zakazujące m.in. używania kominków w dni smogowe. 

Z WĘGLA NA GAZ, czyli było drogo, jest tanio! Przykłady z życia
Materiał sponsorowany

Obowiązkowa wymiana kopciuchów w Warszawie - do kiedy?

Zgodnie w uchwałą antysmogową zakaz używania starych pieców obowiązuje w Warszawie od stycznia 2023 r. Z danych Urzędu Miasta Warszawa wynika, że 24 listopada 2022 roku, czyli na 38 dni przed wejściem w życie zakazu, w stolicy pozostało 5,85 tys. pieców i kotłów, których używanie od stycznia 2023 roku stanie się nielegalne!

Zgodnie z prawem do końca 2022 warszawiacy muszą wymienić piec albo kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów klasy 3, 4 lub 5. W tym roku otrzymają na to do 70% dotacji refundującej koszt wymiany.

Przeczytaj też: Kominki na cenzurowanym. Kiedy obowiązuje zakaz palenia w kominkach?

Ile zatem kotłów wymieniono w tym roku w Warszawie? Polski Alarm Smogowy cyklicznie pyta o liczbę zlikwidowanych kotłów zarówno w programie Czyste Powietrze, jak i warszawskim programie dotacyjnym. Czy stolica zdąży przed końcem 2022 roku z wymianą kopciuchów?

Ile kopciuchów w Warszawie?

15 kwietnia 2020 r. Polski Alarm Smogowy, Warszawa Bez Smogu i Smog Wawerski rozpoczęły kampanię zachęcającą do wymiany kopciucha w Warszawie. Kampania polega na wyświetlaniu do 1 stycznia 2023 r. na ekranie LED, w centrum miasta - licznika kopciuchów (licznikkopciuchow.pl/warszawa), na którym pokazywana jest liczba dni jaka pozostała do zakończenia likwidacji najgorszych kotłów na węgiel i drewno w Warszawie (38 dni w dniu dzisiejszym). Najważniejszą informacją wyświetlaną na ekranie LED jest liczba kotłów, jakie pozostały do zlikwidowania.

Licznik kopciuchów ma na celu uświadomienie mieszkańcom Warszawy konieczność wymiany starych pieców na węgiel i drewno oraz zmobilizowanie władz miasta do skutecznego działania. Kopciuchami nazywamy tutaj piece, kotły, kominki czy kozy, które oznaczono klasą 1 i 2 oraz urządzenia bez podanego oznaczenia. Na mocy mazowieckiej uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2023 używanie takich starych pieców będzie nielegalne!

W 2020 r. wymieniono 186 pieców w lokalach miejskich i 580 w lokalach prywatnych (źródło UM Warszawa, luty 2021 r.). Już wtedy było wiadomo, że w takim tempie nie uda się doprowadzić do zakończenia wymiany w terminie ujętym w uchwale antysmogowej. Konieczne było przyspieszenie wymiany starych pieców, a do tego potrzeba wzrostu znajomości obowiązującego prawa i wiedzy o dostępnych dopłatach z Urzędu Miasta st. Warszawy.

Jaka kara za używanie kopciucha w Warszawie?

Jaka jest kara za brak wymiany kopciucha w Warszawie do końca 2022 roku? Dość niska. Za użytkowanie starego pieca grozić będzie mandat do 500 zł.

Warszawski program dotacji na wymianę kopciucha - jak skorzystać z dofinansowania?

Z warszawskiego programu dotacji na wymianę starego pieca mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje, a także gminne i powiatowe osoby prawne. 

Warszawski program dotacji umożliwia i dofinansowuje wymianę kopciucha na ekologiczne źródło ogrzewania:

  • instalację pompy ciepła,
  • instalację ogrzewania elektrycznego,
  • przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej,
  • piec gazowy. 

Dodatkowo mieszkańcy Warszawy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, otrzymają pieniądze na:

  • odnawialne źródła energii (OZE), tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe - ale tylko pod warunkiem, że współpracują one z nowym, ekologicznym źródłem ogrzewania,
  • wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej. 

Jeśli wniosek obejmuje dotację na wymianę kopciucha i na instalację OZE, która będzie współpracować z nowym, ekologicznym źródłem ciepła (czyli np. panele fotowoltaiczne, które dostarczą energię elektryczną potrzebną do pracy pompy ciepła), można skorzystać z wyższych kwot dotacji niż w przypadku wnioskowania o dofinansowanie samej instalacji OZE. 

Wniosek do wymiany kopciucha w Warszawie - gdzie złożyć i do kiedy?

Wniosek o dofinansowanie wymiany kopciucha można składać tylko do 31 grudnia 2022 roku. W 2022 roku dotacja jest niższa i wynosi do 70% wysokości dofinansowania.

Wniosek o udzielenie dotacji na wymianę starego pieca należy złożyć:

  • w Wydziale Obsługi Mieszkańców w dowolnym Urzędzie Dzielnicy
  • lub przesłać pocztą na adres: Urząd m.st. Warszawy, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa

Jaka wysokość dofinansowania do wymiany kopciucha w Warszawie

Wysokość dofinansowania do wymiany kopciucha w warszawskiego programu jest uzależniona od rodzaju nowego urządzenia grzewczego, które zdecydujemy się zamontować w domu, zamiast likwidowanego kotła lub paleniska na paliwo stałe (węgiel lub drewno) albo olej opałowy.

Wysokość dofinansowanie do likwidacji kopciucha w Warszawie:

Jest też możliwość dofinansowania do wykonania dodatkowych instalacji zintegrowanych z wymienionym wyżej głównym źródłem ogrzewania, takich jak: kolektory słoneczne, fotowoltaika, turbiny wiatrowe, czy instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. W tym ostatnim przypadku wysokość dotacji uzależniona jest od powierzchni użytkowej ogrzewanej likwidowanym starym kotłem.

Przeczytaj też: Od kiedy obowiązkowa fotowoltaika na każdym dachu?

Ponadto, w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych dopłaty z warszawskiego programu można łączyć z rządowym programem Czyste Powietrze, który zapewnia  dofinansowania m.in. na termomodernizację domu, wymianę starego kopciucha, docieplenie budynku czy wymianę okien i drzwi. Od lipca 2022 r. zaszły zmiany, działa tzw. Czyste Powietrze Plus, które umożliwia otrzymania do 50 proc. dopłaty jeszcze przed rozpoczęciem remontu i zwiększenie dotacji o 10 tys. zł, maksymalnie do kwoty 47 lub 79 tys. zł (w zależności od dochodów gospodarstwa domowego).

Dodatek węglowy opóźnia wymianę kopciuchów

Wprowadzony przez rząd jednorazowy dodatek węglowy jest przyznawany tym, którzy stosują do ogrzewania domu węgiel. Jeśli właściciele domu w deklaracji CEEB zgłosił jako główne źródło ciepła urządzenie grzewcze na węgiel, może otrzymać 3000 zł. Wiele osób mających przestarzałe piece węglowe, chętnie z tego świadczenia skorzysta. Tu dowiesz się więcej: Wniosek o dodatek węglowy. 3 tys. dopłaty do węgla - wzór wniosku do pobrania

Wnioski o dodatek węglowy mogą być składane do końca listopada 2022 r. Nie ma żadnych kryteriów dochodowych. Jeśli do tego czasu wymienimy kopciucha, żeby dostać dodatek do innego źródła ciepła, które zainstalowaliśmy, musimy się zmieścić w terminie wysłania nowej deklaracji do CEEB do końca przyjmowania wniosków, czyli 30 listopada br. Przeczytaj też: Złożyłeś wniosek o 3000 zł dodatku węglowego? Urzędnicy przyjdą i sprawdzą, czy faktycznie ogrzewasz dom węglem Urzędnicy sprawdzający wnioski o dodatek do ogrzewania, będą sprawdzać czy rodzaj źródło ciepła zgadza się z tym wysłanym do CEEB. W Krakowie, gdzie już obowiązuje zakaz palenia węglem, nie są w ogóle przyjmowane wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Pisaliśmy o tym tutaj: Dodatek węglowy w Krakowie. Ze względu na ustawę antysmogową jest bezcelowy!