Od kiedy obowiązkowa fotowoltaika na każdym dachu?

2022-06-20 11:37
Obowiązkowa fotowoltaika
Autor: Columbus Energy W ciągu najbliższych lat na dachach budynków w krajach Unii Europejskiej mają powstać tysiące instalacji fotowoltaicznych

Czy fotowoltaika będzie obowiązkowa? Unia Europejska chce, żeby instalacje fotowoltaiczne były obowiązkowo montowane na dachach domów jednorodzinnych. Od kiedy?

Odejście od paliw kopalnych odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne jest pewnikiem. Wobec zmian, jakie nastąpiły w konsekwencji ataku Rosji na Ukrainę i sankcji nałożonych na ten kraj, konieczne stało się zintensyfikowanie przeobrażeń energetycznych w Europie i ich przyspieszenie. Odcięcie od paliw energetycznych z Rosji, drastyczne podwyżki cen energii i paliw, żywności oraz niespotykana od lat inflacja, pokazały, że przejście na odnawialne źródła energii trzeba zdecydowanie przyspieszyć. Dlatego Unia Europejska opracowała program REPowerEU, w którym zawarła m.in. plan dotyczący upowszechnienia fotowoltaiki.

Spis treści

  1. Obowiązkowa fotowoltaika
  2. Polityka energetyczna Unii Europejskiej
  3. Rozwój fotowoltaiki to bezpieczna przyszłość
  4. Polityka solarna Unii Europejskiej
  5. Finansowanie fotowoltaiki
Mój Prąd 4.0 - jak skorzystać z dopłat do fotowoltaiki w 2022 r.

Obowiązkowa fotowoltaika

Wymóg montażu instalacji fotowoltaicznych będzie rozszerzany stopniowo na kolejne grupy budynków:

  • od 2026 r. - instalacje fotowoltaiczne mają obowiązywać na wszystkich nowych obiektach publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m2,
  • od 2027 r. - obowiązek instalacji fotowoltaiki ma zostać rozszerzony na istniejące budynki publiczne i komercyjne o powierzchni użytkowej ponad 250 m2,
  • od 2029 r. - instalacje fotowoltaiczne mają obowiązywać we wszystkich nowych domach.

Zatem od 2029 r. każdy nowo budowany dom jednorodzinny powinien mieć własną mikroinstalację fotowoltaiczną.

Obowiązkowa fotowoltaika
Autor: Selfa Rozwój fotowoltaiki to nowe firmy i nowe miejsca pracy

Polityka energetyczna Unii Europejskiej

Intensywny rozwój fotowoltaiki ma stanowić sposób na uniezależnienie się od surowców energetycznych z Rosji. Gaz i węgiel to nieekologiczne surowce kopalne. Jednocześnie więc Unia Europejska postanowiła zrobić większy krok w realizacji Zielonego Ładu, który docelowo pozwoli do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną w Europie. Założenia przyjęte w ubiegłym roku w programie Fit for 55 (Gotowi na 55), czyli obniżenie do 2030 r. emisji do poziomu stanowiącego 55% emisji z lat 90. XX w. to w tej chwili za mało.

Komisja Europejska przygotowała program REPowerEu, którego wdrożenie ma w szybki sposób uniezależnić państwa europejskie od importu rosyjskich surowców energetycznych. Oprócz poprawienia efektywności energetycznej oraz sprowadzania węgla i gazu z innych rejonów świata ważne jest także rozwijanie technologii związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, m.in. energii pochodzącej ze słońca.

Rozwój fotowoltaiki to bezpieczna przyszłość

Podstawowe założenie to przyjęcie nowego – wyższego - progu konsumpcji energii odnawialnej. W programie Fit for 55 zakładano, że do 2030 r. 40% energii w Unii Europejskiej ma pochodzić z wiatru, słońca lub wody.

Projekt REPowerEU przyjmuje, że do 2030 r. 45% energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Opracowano założenia strategiczne, jak dojść to takiego stanu. Najintensywniej ma być rozwijana fotowoltaika.

Polityka solarna Unii Europejskiej

W ramach projektu REPowerEu została opracowana strategia solarna Unii (EU Solar Strategy). Celem jest:

  • do 2030 r. moc elektrowni fotowoltaicznych w Unii ma wzrosnąć do 600 GW

Do 2025 r. moc elektrowni fotowoltaicznych ma zostać podwojona w stosunku do poziomu z 2020 roku, czyli osiągnąć 320 GW (w 2020 r. było to 136 GW).

Produkcja energii z instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach ma wzrosnąć już w pierwszym roku o 19 TWh, czyli o 36% w stosunku do założeń z projektu Fit for 55. Do 2025 r fotowoltaika ma stanowic źródło dodatkowych 58 TWh, czyli wyprodukować dwa razy więcej energii elektrycznej, niż wcześniej zakładano w projekcie Fit for 55.

Proces inwestycji w fotowoltaikę ma być:

  • ułatwiony,
  • szybszy,
  • tańszy.

W krajach Unii Europejskiej należy przygotować strategie sprzyjające rozwojowi fotowoltaiki w połączeniu z pompami ciepła i magazynami energii. To rozwiązanie jest optymalne.

Przeczytaj też: Co to jest net billing? Fotowoltaika na nowych zasadach

Poszczególne państwa powinny wdrażać przepisy, które sprawią, że maksymalny czas zwrotu z takiej inwestycji będzie skrócony do 10 lat. Fotowoltaika powinna być również dostępna dla mniej zamożnych obywateli, więc konieczne są programy wsparcia finansowego.

Inwestycja w fotowoltaikę ma być prostsza i szybsza. Procedury przygotowania dachowych instalacji fotowoltaicznych powinny trwać nie dłużej niż 3 miesiące.

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Na terenie każdej gminy liczącej ponad 10 tys. mieszkańców powinny powstać wspólnoty energetyczne wykorzystujące fotowoltaikę.

Finansowanie fotowoltaiki

Rozwój fotowoltaiki na terenie Unii Europejskiej ma być prowadzony tak, żeby na miejscu tworzyć nowe firmy i pobudzać rozwój technologiczny w Europie. Jednocześnie należy opracować plany kształcenia pracowników tego sektora.

Zakłada się, że realizacja nowej strategii dla sektora fotowoltaicznego będzie wymagać inwestycji, których koszt sięgnie 26 mld euro do 2027 r. W ramach programu REPowerEu opracowano także strategię pozyskiwania funduszy na inwestycje.

NIE PRZEGAP:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE