Zakaz palenia węglem już od stycznia! Wymiana pieca węglowego w praktyce bardzo trudna

2022-09-05 13:43
wymiana kopciucha
Autor: Gettyimages Zakaz palenia węglem już od stycznia! Wymiana pieca węglowego w praktyce bardzo trudna

Wymiana pieca do końca roku 2022 obowiązkowa w trzech województwach. Inne mają nieco więcej czasu, ale czekają je te same problemy. Jak wygląda wymiana pieca węglowego w praktyce? Czy dofinansowanie do wymiany pieca na paliwo stałe pokryje wszystkie koszty? Co będzie dalej, kiedy zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać?

Zakaz palenia węglem w starym piecu już od stycznia w trzech kolejnych województwach - łódzkim, mazowieckim i małopolskim! Do stycznia 2022 r. był obowiązek wymiany kopciuchów w województwach podkarpackim i śląskim. Jednak wymiana pieca węglowego w praktyce jest bardzo trudna. Zebrały się czarne chmury nad walką ze smogiem. Rząd zawiesza obowiązujące normy jakości węgla do spalania (na razie na 60 dni, jest projekt że do końca roku), a mieszańcy i radni apelują do samorządów o zawieszenie ustaw antysmogowych.

"Polska musi być ogrzana" - mówił podczas spotkania w Nowym Targu prezes PiS Jarosław Kaczyński i stwierdził, że "trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami i podobnymi szkodliwymi rzeczami".

Ponadto namawiał do powrotu tradycji palenia drewnem i uspokajał tych, którzy korzystają z węgla i nie mogą kupić opału na zimę. "Ja tylko apeluję o jedno, żeby nie denerwować się. Jeżeli ktoś kupi na przykład w tej chwili tonę węgla, a potrzebuje trzech, to niech zaczeka, bo później ten węgiel będzie przybywał i do końca sezonu wszyscy, co trzeba, żeby się ogrzać, otrzymają. I dotyczy to także innych paliw" - powiedział prezes PiS. 

Do tego kolejki po drożejące pompy ciepła wydłużają się do minimum pół roku. Czy w takiej sytuacji można realizować zapisy o obowiązkowej wymianie starego kotła na węgiel? Przypomnijmy że od 1 stycznia w województwie małopolskim ma obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w piecach i kominkach bezklasowych. 1 stycznia 2022 r. weszła w życie uchwała antysmogowa w województwie śląskim, według której wszystkie stare piece węglowe powinny być wymienione. Również w Warszawie do końca 2022 r. jest obowiązek wymiany kopciucha, czyli pieca albo kotła na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów klasy 3, 4 lub 5. Sprawdź, do kiedy w danym województwie trzeba wymienić stary piec na węgiel >>>

Sejm przyjął kontrowersyjną poprawkę. Będą odstępstwa od dopuszczalnych wartości emisji

Kontrowersyjna poprawka znalazła się w ustawie dotyczącej dopłat do źródeł ciepła. Ma pozwolić ciepłowniom na czasowe odstępstwa od dopuszczalnych wartości emisji w przypadku nadrzędnej potrzeby utrzymania dostaw ciepła. Z kolei inny zapis daje ministrowi Klimatu i Środowiska maksymalnie na 2 lata możliwość odstąpienia od stosowania norm jakości dla paliw stałych, jakie trafiają do konsumentów.

- Te poprawki niestety spowodują to, że ochrona klimatu gdzieś tam idzie na bok, a przez ten bałagan i chaos, którego narobili rządzący, mówią: drodzy Polacy, możecie palić czymkolwiek, byleby było ciepło - ocenił Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy.

- Rząd wyciągnął białą flagę. W obliczu kryzysu energetycznego wykorzystuje tę ustawę do tego, by rozmontować cały system, który miał wspierać wymianę kotłów, zdrowie Polaków i dbać o to byśmy oddychali czystym powietrzem - skomentował Marek Sowa z KO.

Uchwała antysmogowa kontra rzeczywistość

Czarne chmury w walce o czyste powietrze nad Polską i Europą. Drogie paliwa paraliżują gospodarkę, rośnie inflacja. Realny jest dramat właścicieli mieszkań i domów. Ludzie, których nie będzie stać na zakup węgla, drewna opałowego czy pelletu, będą palić śmieciami, plastikiem i oponami. Czymś będą musieli ogrzać domy...

Przeczytaj: Ceny węgla w Polsce. PGG podnosi ceny węgla, inne spółki nie zostają w tyle. Jakie są aktualne ceny węgla?

Kwestionowane są zapisy ustaw antysmogowych. Ustawy te zobowiązują mieszkańców do wymiany kotła, tymczasem kolejki po pompy ciepła, najbardziej popularne urządzenie grzewcze, wydłużają się do minimum pół roku, brakuje też mocy przerobowych instalatorom. Producenci pomp w Polsce i w Europie nie nadążają z produkcją, a ceny urządzeń podbija inflacja. Rozgoryczeni są właściciele nieruchomości, którzy zgodnie z uchwałami antysmogowymi albo z przekonania już wymienili kocioł węglowy na inne źródło ciepła. Cena pelletu z 700 zł za tonę skoczyła do 2-3 tys. zł. Państwowy regulator utrzymuje cenę gazu na stałym poziome, ale są obawy, że albo gazu nie będzie, albo zacznie jednak drożeć, podobnie jak energia elektryczna.

Przeczytaj: Jak dostać dofinansowanie do wymiany pieca? Pamiętaj o terminie

Spada zainteresowanie programem „Czyste Powietrze”. Ludzie boją się, że nie będzie ich stać na rachunki za prąd, gaz czy tez zakup pelletu. Dofinansowanie wymiany źródeł ciepła nie nadąża za inflacją. Zbyt niskie są maksymalne kwoty dotacji, za niskie kryterium dochodowe, więc mało kto kwalifikuje się do otrzymania wsparcia, które byłoby wystarczającą zachętą do wymiany starego pieca węglowego. Przeczytaj też: Jak dostać dofinansowanie do wymiany pieca? Pamiętaj o terminie

Walka ze smogiem. Trudna sytuacja w samorządach

Najbardziej ambitny region Polski jeśli chodzi o walkę ze smogiem, ma szczególnie trudno. Od 1 września 2019 r. w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia drewnem i węglem, a od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w piecach i kominkach bezklasowych. W dni o dużym natężeniu smogu nie będzie można palić w kotłach na pellet i kominkach spełniających normy ekoprojektu. Władzie miast regionu, lokalne samorządy i ruchy obywatelskie składają wciąż petycje, by zawiesić uchwałę antysmogową albo dać zgodę przynajmniej na palenie drewnem.

Przeczytaj też: Zakaz palenia w kominku. Gdzie obowiązuje

Jeśli samorządy przegłosują zawieszenie uchwał antysmogowych, stracą pieniądze z Unii. Komisja Europejska przysłała nawet list do władz Małopolski, przypominając, że mogą w ten sposób stracić fundusze europejskie. Dlatego większość sejmików po prostu przedłuża dyskusje nad aktualnością ustaw antysmogowych, nie zawieszając ich mocy. O kontynuowanie walki ze smogiem, mimo zawirowań na rynku paliw, apelują organizacje społeczne.

Rząd zdaje się iść na skróty w tej sprawie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zezwoliło od 29 czerwca przez 60 dni na wprowadzanie do obrotu węgla niespełniającego wymagań jakościowych dla paliw stałych. Rząd tłumaczy, że taka decyzja wynika z sytuacji geopolitycznej - kryzysu energetycznego spowodowanego wojną w Ukrainie. Dopłaty 3 tys. zł dla gospodarstw domowych w których pali się węglem i drewnem, to też sygnał, że rząd już zawiesił walkę ze smogiem na czas kryzysu.

Samorządy lokalne mają jeszcze inny problem. 1 lipca minął termin składania deklaracji, czym ogrzewana jest nieruchomość. W wielu gminach deklaracji do CEEB nie złożyła nawet połowa mieszkańców. Samorządy powinny wystawiać mieszańcom mandaty w wysokości 500 zł, ale zdecydowanie nie jest to dobry czas na egzekwowanie prawa.

Wymiana pieca węglowego konieczna

W tej trudnej sytuacji wciąż jednak warto korzystać z możliwości sfinansowania modernizacji kotłowni, inwestycji w nowoczesne źródło ciepła, czy termomodernizację. Przypomnijmy te programy:

Moje ciepło. Dopłaty do pomp ciepła może otrzymać właściciel nowo budowanego domu. Dotacji wynosi od 30 do 45 proc. wartości inwestycji, nie więcej niż 21 tys. zł. Minimum 7 tys. zł.

Czyste powietrze Plus. Wysokość dofinansowanie zależy od dochodu. Najubożsi mogą otrzymać na wymianę kotła i termomodernizację nawet 79 tys. zł (czyli o 10 tys. zł niż wcześniej).

Program PGNiG. Dopłaty dla osób fizycznych na zakup powietrznej pompy ciepła w wysokości do 4 tys. zł.

Ciepłe Mieszkanie. Dotacja od 30 do 95% kosztów na zakup i montaż pompy ciepła powietrznej i gruntowej – dla właściciela mieszkania.

Czy warto modernizować kotłownie? Odpowiedź może być tylko jedna: tak, jeśli są tylko finansowe możliwości. Europa zmaga się z kryzysem, ale nikt nie zamierza odwoływać walki ze smogiem. Prędzej czy później kwestia wymiany kopciucha wróci.