Program “Ciepłe mieszkanie” - dofinansowanie na termomodernizację mieszkań w budynkach wielorodzinnych

2022-06-10 10:05
Program “Ciepłe mieszkanie”
Autor: Piotr Mastalerz Program “Ciepłe mieszkanie” jest przeznaczony dla mieszkańców domów komunalnych i innych budynków wielorodzinnych

Pod koniec czerwca ma ruszyć program “Ciepłe mieszkanie”, który ma na celu wsparcie finansowe osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. W Polsce jest ponad 500 tys. budynków wielorodzinnych, w których znajduje się prawie 8 mln mieszkań, co stanowi prawie 60% ogółu mieszkań.

Urządzenia grzewcze w budynkach wielorodzinnych są często równie przestarzałe, jak te w domach jednorodzinnych, i przyczyniają się do niskiej emisji. Przyszedł więc czas, żeby państwo wsparło również mieszkańców domów wielorodzinnych w poprawie standardów energetycznych.

Stworzono program “Ciepłe mieszkanie”, którego celem jest wsparcie finansowe osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych, tak żeby przedsięwzięli wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych oraz okien i drzwi w swoich mieszkaniach. Dotychczas uruchamiane programy, np. “Czyste powietrze”, “Stop smog”, “Mój prąd”, służące ograniczeniu niskiej emisji, poprawie jakości powietrza oraz zmniejszeniu kosztów ogrzewania, są przeznaczone dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Ale za złą jakość powietrza w naszym kraju odpowiadają również budynki wielorodzinne: komunalne - należące do miast i gmin – oraz zarządzane przez spółdzielnie lub wspólnoty. Ponad 70% mieszkańców miast i około 10% mieszkańców wsi mieszka w budynkach wielorodzinnych, co stanowi prawie połowę ludności naszego kraju. Dlatego nie można pominąć wpływu sposobu ogrzewania oraz parametrów termicznych budynków wielorodzinnych na stan powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Warto zdawać sobie sprawę, że w wielu budynkach wielorodzinnych są stare instalacje grzewcze, które nie działają poprawnie. Poważną i częstą wadą jest brak zrównoważenia hydraulicznego, które pozwala na równomierny rozdział nośnika ciepła w instalacji grzewczej. Jeśli do tego dodamy brak możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniach, efektem jest brak komfortu cieplnego (niedogrzanie lub przegrzanie), a na dodatek wysokie rachunki za ogrzewanie mieszkań.

Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Spis treści

 1. Program “Ciepłe mieszkanie”
 2. Na co dofinansowanie w programie “Ciepłe mieszkanie”
 3. Program “Ciepłe mieszkanie”: wysokość dotacji i nabór wniosków

Program “Ciepłe mieszkanie”

Organizatorem programu “Ciepłe mieszkanie” i dysponentem funduszy jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wojewódzkie oddziały funduszu będą ogłaszać nabór do programu “Ciepłe mieszkanie”, a następnie podpisywać umowy z gminami w sprawie dofinansowania termomodernizacji budynków wielolokalowych. Po uzyskaniu przydziału funduszy gminy będą organizować nabór wśród swoich mieszkańców. W dalszym etapie program “Ciepłe mieszkanie” ma zostać poszerzony o m.in. wspólnoty mieszkaniowe.

W 2021 r. program “Ciepłe mieszkanie” był testowany w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku, która jest jednym z najbardziej zasmogowanych miast w Polsce, żeby móc precyzyjnie określić zakres oraz konieczną wielkość pomocy finansowej. Przeznaczono na ten cel 36 mln zł.

Podsumowanie programu “Ciepłe mieszkanie” do końca listopada 2021 r. wygląda następująco:

 • woj. zachodniopomorskie - 792 wniosków na kwotę 11.380.746 zł,
 • woj. dolnośląskie - 409 wniosków na kwotę 8.184.915 zł,
 • Pszczyna - 19 wniosków na kwotę 168.636 zł.

Ta ostatnia pozycja wskazuje, że samorząd nie wykonał zadania, żeby dotrzeć do swoich mieszkańców i zachęcić ich do termomodernizacji.

Na co dofinansowanie w programie “Ciepłe mieszkanie”

Budżet programu "Cieple mieszkanie" na lata 2022-2026 ma wynosić 1,4 mld zł.

W programie “Ciepłe mieszkanie” środki finansowe mają być przeznaczone na likwidację indywidualnych przestarzałych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz zastosowanie nowoczesnych urządzeń i technologii grzewczych. Wymienia się:

 • pompy ciepła,
 • kotły gazowe kondensacyjne,
 • ogrzewanie elektryczne,
 • kotły na pelety,
 • podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego energetycznie źródła ciepła.

Dotacja w programie “Ciepłe mieszkanie” będzie mogła być również przeznaczona na dokumentację projektową oraz działania termomodernizacyjne. Są to:

 • wymiana okien i drzwi,
 • wentylacja mechaniczna,
 • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

Przeczytaj też: Wymiana okien w bloku >>>

Obowiązuje zasada w programie “Ciepłe mieszkanie”:

 • 1 dotacja będzie przysługiwać na 1 lokal.
Program “Ciepłe mieszkanie”
Autor: Mariusz Bykowski Oprócz wymiany urządzeń grzewczych dotowana będzie również wymiana stolarki

Program “Ciepłe mieszkanie”: wysokość dotacji i nabór wniosków

Wstępnie zadeklarowana przez Pawła Mirowskiego, wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wysokość dotacji w programie “Ciepłe mieszkanie” ma wynosić:

 • podstawowy poziom dofinansowania - do 13 000 zł,
 • podwyższony poziom dofinansowania - do 26 000 zł.

Miało to dotyczyć w poziomie podstawowym – tylko wymiany sposobu ogrzewania, w poziomie podwyższonym – również prac termomodernizacyjnych.

Obecnie zapowiadane są 3 poziomy dofinansowania:

 • podstawowy - do 30 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (ale nie więcej niż 15 000 zł),
 • podwyższony - do 60 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji (nie więcej niż 25 000 zł),
 • najwyższy - do 90 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (nie więcej niż 37 500 zł).

Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od wysokości dochodów wnioskodawców lub ich gospodarstw domowych.

Wielkość dofinansowania może zostać zwiększona o 5 punktów procentowych w gminach, w których jest najbardziej zanieczyszczone powietrze.

W pierwszym etapie wdrażania tego nowego programu dla budynków wielorodzinnych o wsparcie będą mogły się starać osoby fizyczne (jako beneficjenci końcowi) posiadające tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego.

I nabór wniosków w programie “Ciepłe mieszkanie” był przewidywany na początku kwietnia 2022 r. Teraz pojawiła się informacja, że program ruszy pod koniec czerwca 2022 r.

Przeczytaj też: Program "Moje ciepło". Zainstaluj pompę ciepła, weź dotację!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE