Jakie są dodatki do ogrzewania? Dopłata do każdego źródła ogrzewania. PRZEWODNIK

2022-09-22 17:18
dodatek węglowy
Autor: materiały prasowe Tauron Dodatek węglowy już działa. Rząd obiecał kolejne dopłaty do ogrzewania. Szczegóły poznamy 2 września

We września ruszyło przyjmowanie wniosków na dopłaty do ogrzewania. Będzie można otrzymać dopłatę niezależnie od źródła ciepła, ale będzie się ona różniła wysokością. Ile wyniesie dopłata do ogrzewania? Gdzie i jaki wniosek trzeba złożyć, żeby ją dostać? Wyjaśniamy, jak otrzymać dopłatę do ogrzewania węglem, gazem LPG, pelletem, drewnem i olejem opałowym. Kiedy ruszy dodatek do ogrzewania elektrycznego? Poznaj zasady przyznawania dopłat do twojego źródła ciepła.

Dodatek energetyczny wszedł w życie 20 września. 17 września br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. 19 września br. ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy weszły w życie w trybie pilnym 20 września, tj. dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Natomiast wnioski można składać dopiero od 21 września, gdyż wzór wniosku obowiązuje od tej daty.

Obecnie do gmin można już składać wnioski o dodatki do ogrzewania węglem, drewnem, pelletem, olejem opałowym, gazem. Nie są jeszcze zatwierdzone przepisy dotyczące dodatku energetycznego do ogrzewania prądem.

Nowy dodatek grzewczy do ogrzewania elektrycznego

W ramach tzw. tarczy solidarnościowej pojawił się nowy dodatek energetyczny do ogrzewania elektrycznego. Szczegóły poznamy niebawem. Wysokość dodatku ma wynieść 1000 zł, dla tych gospodarstw domowych, których głównym źródłem ciepła jest prąd. Z tej dopłaty mogliby też skorzystać właściciele pomp ciepła. Czy będzie podwyższona kwota dodatku do ogrzewania elektrycznego? Rząd pracuje nad regulacją prawną. Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że są plany, by 1000 zł dostali ci, którzy nie przekraczają rocznie 5000 kWh. Natomiast dla tych, których zużycie prądu jest wyższe i mają np. piece akumulacyjne, dodatek byłby o kilkaset złotych wyższy. Dodatek do ogrzewania elektrycznego ma być przyznawany na tych samych zasadach co inne dodatki energetyczne. Pisaliśmy o tym w artykule: Tarcza 1000 plus. Nowy dodatek energetyczny do ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła. Kto dostanie dopłatę do prądu?

Przypomnijmy, że 15 września br. Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Ustawa przewiduje m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających domy gazem LPG, drewnem, pelletem i olejem opałowym. Rząd w ustawie przewiduje różne wysokości dofinansowania, w zależności od źródła ogrzewania. Również 15 września podczas konferencji prasowej premier Morawiecki zapowiedział też nowe rozwiązania do ogrzewania elektrycznego.

Wysokie ceny energii zimą odczują zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i mieszkańcy bloków. 15 września Sejm przyjął ustawę, uwzględniając niektóre poprawki Senatu, o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Oprócz wprowadzenia dodatków energetycznych, będzie też ograniczenie wzrostu cen ciepła systemowego i ustalenie maksymalnej podwyżki rachunków za ogrzewanie do ok. 40%. Przeczytaj też: Ceny ciepła zostaną zamrożone! Minister Moskwa mówi jasno o podwyżkach cen ciepła Ważna zasada! Dodatek do ogrzewania będzie wypłacany na jeden adres zamieszkania!

Dodatek do ogrzewania możesz dostać niezależnie od osiąganego dochodu oraz od tego, czy ogrzewasz gazem, węglem, pelletem, drewnem czy olejem, ale musisz wiedzieć, z jakiego programu skorzystać w zależności od deklarowanego źródła ciepła. Ustawa przewiduje wprowadzenie jednorazowych dodatków dla gospodarstw domowych do następujących źródeł ciepła: drewna, gazu płynnego, pelletu, oleju opałowego. Są to dodatki paliwowe zaplanowane na 2022 r., a ich wypłata ma nastąpić jeszcze przed tym sezonem grzewczym. Co z osobami, które mają zainstalowany w domu kocioł gazowy i korzystają z gazu ziemnego? Czy też mogą liczyć na wsparcie rządu? Wyjaśniamy, jakie są programy dodatków energetycznych do ogrzewania i jak z nich skorzystać.

Przeczytaj: Wniosek o dodatek energetyczny. Rządowy wzór wniosku - jak go wypełnić i gdzie złożyć?

Dodatek węglowy został uruchomiony jako pierwszy. Wielu Polaków już złożyło wnioski, a urzędnicy mają sporo uwag i problemów z ich weryfikacją. Nie zgadza się najczęściej podane we wniosku źródło ciepła z danymi w centralnej ewidencji emisyjności budynków. Jak grzyby po deszczu mnożą się gospodarstwa domowe. Dodatków węglowych jest składanych o wiele więcej niż pieców na węgiel zarejestrowanych w danej gminie! Pisaliśmy o tym w artykule: Kilka wniosków o dodatek węglowy w tym samym domu. Czy to wyłudzenie? Pilna interwencja rządu Jak podaje serwis Prawo.pl, cześć wniosków jest wycofywana i składana ponownie, już jako gospodarstwo jednoosobowe - a to wszystko po to, by uzyskać większą kwotę dopłaty w rodzinie do jednego pieca. Dlatego w trybie pilnym są wprowadzane poprawki do ustawy o dodatku węglowym, by uszczelnić przepisy. Jedną ze zmian jest wydłużenie czasu wypłaty świadczenia przez gminę z 30 do 60 dni. Zasada przyznawania dodatku węglowego i dodatku energetycznego ma być taka sama jeden dodatek na jeden adres zamieszkania.

Skąd wiedzieć, na jakie źródło ogrzewania możemy dostać dopłatę? Wszystko zależy od deklaracji CEEB! Wyjaśniamy, jakie są dodatki i na jakie źródło ciepła można z nich dostać pieniądze.

Spis treści

 1. Nowy dodatek grzewczy do ogrzewania elektrycznego
 2. Dodatek na ogrzewanie - jakie wybrać źródło ciepła? Deklaracja CEEB ma kluczowe znaczenie
 3. Dodatek do węgla - dla kogo i ile wynosi? Jak złożyć wniosek?
 4. Dodatek do pelletu - dla kogo i ile wynosi? Jak złożyć wniosek?
 5. Dodatek do oleju opałowego - dla kogo i ile wynosi? Jak złożyć wniosek?
 6. Dodatek do drewna - dla kogo i ile wynosi? Jak złożyć wniosek?
 7. Dodatek do gazu płynnego (LPG)  - dla kogo i ile wynosi? Jak złożyć wniosek?
 8. Czy będzie dodatek do gazu ziemnego?

Dodatek na ogrzewanie - jakie wybrać źródło ciepła? Deklaracja CEEB ma kluczowe znaczenie

Warunkiem otrzymania wszystkich dodatków, zarówno węglowego, jak i na inne źródła ciepła jest wpisanie ich do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W deklaracji do CEEB podawaliśmy wszystkie urządzenia, które mamy w domu i służą do ogrzewania. We wniosku o dodatek energetyczny musimy podać jedno główne źródło ciepła, które wykorzystywane jest do ogrzewania domu, w którym mieszkamy. Sami wskazujemy, które urządzenie jest główne.

"Jeżeli ktoś w momencie składania wniosku ma wpisane do CEEB więcej niż jedno źródło ciepła, będzie mógł złożyć wniosek o dodatek tylko na jedno - wybrane - źródło ciepła" - wyjaśniła minister Anna Moskwa.

We wniosku jest informacja, że możemy wskazać tylko to urządzenie grzewcze wykorzystywane jako główne źródła ciepła, pod warunkiem, że zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r.! Informacja dotyczy istniejących domów, które trzeba było zgłosić do CEEB 30 czerwca br. Ten zapis we wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła ma zapobiec zmienianiu deklaracji CEEB, żeby otrzymać większą kwotę. Pisaliśmy o tym w artykule: Kiedy wypłata dodatku energetycznego i węglowego? Kluczowy termin złożenia deklaracji CEEB. Zasady się zmieniły!

Dodatek do węgla - dla kogo i ile wynosi? Jak złożyć wniosek?

Obecnie można już otrzymać dofinansowanie na zakup węgla na zimę. O dodatek węglowy mogą się ubiegać osoby palące węglem. Warunkiem koniecznym otrzymania świadczenia jest zgłoszenie takiego źródła ogrzewania na paliwo stałe w deklaracji, którą trzeba było wysłać do CEEB.

 • Ile wynosi dodatek węglowy

Dodatek węglowy wynosi 3000 zł. Jest przyznawany na podstawie ustawy o dodatku węglowym. Jego wypłata nie jest uzależniona od dochodu. Jest to świadczenie jednorazowe i może je otrzymać każde gospodarstwo domowe.

 • Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy

Aby otrzymać dodatek węglowy trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę we właściwym urzędzie gminy. Wzór wniosku to dość prosty formularz, taki sam dla wszystkich. Można go złożyć w wersji papierowej osobiście lub wysłać pocztą na adres urzędu. Można go też składać przez Internet. Wniosek o dodatek węglowy trzeba dostarczyć nie później niż do 30 listopada br. Po tym terminie nie będzie już przyjmowany. Gmina w ciągu 30 dniu od dnia przyjęcia wniosku, wypłaci nam świadczenie w wysokości 3000 zł. Do wniosku nie trzeba dołączać żadnych dodatkowych dokumentów.

Dodatek do pelletu - dla kogo i ile wynosi? Jak złożyć wniosek?

Podstawowe zasady dotyczące uzyskania dodatku do pelletu są analogiczne jak przy dodatku węglowym. Bedzie wypłacany na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Dodatek do pelletu nie zależy od dochodu. Będzie przysługiwać gospodarstwom jedno- i wieloosobowym. Warunkiem jego otrzymania jest zgłoszenie lub wpisanie do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) urządzenia grzewczego zasilanego pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy, w szczególności (brykietem drzewnym, słomą, ziarnami zbóż).

 • Ile wynosi dodatek do pelletu

Dodatek do pelletu wynosi 3000 zł. Jego wypłata to świadczenie jednorazowe i może je otrzymać każde gospodarstwo domowe.

 • Jak złożyć wniosek o dodatek do pelletu

Otrzymanie dodatku do pelletu będzie wymagało złożenia wniosku, którego wzór zostanie ustalony w rozporządzeniu. Prawdopodobnie formularz będzie taki sam jak przy dodatku węglowym. Wniosek o dodatek do pelletu można będzie złożyć osobiście w urzędzie gminy, wysłać pocztą na adres urzędu lub drogą elektroniczną. Czas na złożenie wniosku do pelletu mamy do 30 listopada br. Urzędnicy będą mieli 30 dni od daty złożenia wniosku na przyznanie i wypłacenie świadczenia w wysokości 3000 zł.

Szczegółowo o dodatku do pelletu - czytaj TUTAJ >>>

Dodatek do oleju opałowego - dla kogo i ile wynosi? Jak złożyć wniosek?

Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest olejem opałowym, również otrzymają dodatek do ogrzewania. Zgodnie z projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, dodatek do oleju opałowego będzie udzielany na takich samych zasadach jak węglowy. Jest to świadczenie wypłacane jednorazowo dla pojedynczego gospodarstwa domowego. Nie obowiązuje kryterium dochodowe.

 • Ile wynosi dodatek do oleju opałowego

Jednorazowy dodatek do oleju opałowego wyniesie 2000 zł. Aby go otrzymać warunkiem jest używanie do ogrzewania domu jako głównego źródła kotła olejowego. Ta informacja musi się zgadzać z deklaracją o źródle ciepła wysłaną do CEEB. Warto wiedzieć, że jeśli mamy w domu dwa urządzenia grzewcze też dostaniemy dodatek. Ale tylko jeden. Dodatek zostanie przyznawany na główne urządzenie grzewcze, które służy do ogrzewania domu.

 • Jak złożyć wniosek o dodatek do oleju opałowego

Wniosek o dodatek do oleju opałowego będziemy składać do urzędów gmin. Czas na jego złożenie mamy do końca listopada 2022 r. Gmina na rozpatrzenie wniosku oraz wypłatę dodatku będzie miała miesiąc. Wzór wniosku o dodatek do oleju opałowego zostanie zamieszczony w rozporządzeniu. Formularz będzie ujednolicony dla wszystkich.

Szczegółowo o dodatku do oleju opałowego - czytaj TUTAJ

Czy przysługuje nam dodatek do ogrzewania jeśli mieszkamy na osiedlu domów wielorodzinnych, czy w zabudowie szeregowej, która korzysta z jednej kotłowni olejowej? Jeśli olej opałowy jest kupowany przez wspólnotę mieszkaniową, to każde pojedyncze gospodarstwo domowe będzie mogło złożyć wniosek o dodatek do oleju opałowego. Dodatki do ogrzewania nie są uzależnione od liczby urządzeń grzewczych, ani właściciela nieruchomości.

Dodatek do drewna - dla kogo i ile wynosi? Jak złożyć wniosek?

Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest drewnem kawałkowym, otrzymają jednorazowy dodatek, który ma zrekompensować wzrost cen drewna opałowego. Dodatek do drewna będzie przyznawany na tych samych zasadach co węglowy. Świadczenie skierowane jest do osób, które do ogrzewania domu wykorzystują drewno kawałkowe. Tak jak w pozostałych dodatkach, wymagane jest zgłoszenie takiego źródła ogrzewania do CEEB.

 • Ile wynosi dodatek do drewna

Dodatek do drewna wynosi 1000 zł. Jego otrzymanie nie jest warunkowe osiąganymi dochodami. Przypada na pojedyncze gospodarstwo domowe, które do ogrzewania domu wykorzystuje kocioł, kominek, kozę, czy piec opalane drewnem.

 • Jak złożyć wniosek o dodatek do drewna

Wniosek o wypłatę dodatku do drewna będziemy składać tak samo jak o dodatek węglowy. Jak pojawi się oficjalny wzór wniosku o dodatek do drewna, trzeba będzie go wypełnić i złożyć w urzędzie gminy. Pamiętajmy, że można dostać dodatek do ogrzewania tylko raz i tylko na jedno źródło ciepła. Jeśli wzięliśmy już dodatek węglowy czy na pellet, nie dostaniemy dodatku do drewna.

Szczegółowo o dodatku do drewna - czytaj TUTAJ >>>

Dodatek do gazu płynnego (LPG)  - dla kogo i ile wynosi? Jak złożyć wniosek?

Z gazu ziemnego mogą korzystać tylko ci, którzy mieszkają w pobliżu gazociągu. Natomiast gaz płynny jest wprawdzie dostępny dla każdego, lecz ogrzewanie nim jest znacznie droższe, choć bardzo wygodne. Osoby, które zdecydowały się na ten rodzaj źródła ciepła, zgodnie z rządowymi zapowiedziami, będą mogły otrzymać świadczenie pieniężne. Dodatek do LPG będzie wypłacony jednorazowo, a jego przyznanie nie jest ograniczone progiem dochodowym. Podstawowym warunkiem będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), tak jak w przypadku wszystkich wymienionych wyżej dodatków paliwowych.

 • Ile wynosi dodatek do gazu płynnego (LPG)

Dodatek do gazu płynnego (LPG) w kwocie 500 zł będzie przyznawany gospodarstwom domowym, które używają gazu LPG do ogrzewania domu.

 • Jak złożyć wniosek o dodatek do gazu LPG

Wniosek o dodatek do gazu LPG będziemy składać tak samo jak wniosek o dodatek węglowy. Po uchwaleniu ustawy, pojawi się oficjalny i obowiązujący wszystkich formularz wniosku przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Powinien być gotowy pod koniec września. Trzeba będzie go wypełnić i złożyć do 30 listopada br. w urzędzie gminy.

Szczegółowo o dodatku do gazu płynnego - czytaj TUTAJ >>>

Czy będzie dodatek do gazu ziemnego?

W domach, które są położone w zasięgu sieci gazowej, zwykle korzysta się z gazu ziemnego, bo jest wygodnym i uniwersalnym paliwem. Gospodarstwa domowe ogrzewające się tym źródłem ciepła nie dostaną jednorazowego dodatku do ogrzewania. Rząd przygotował inne mechanizmy wsparcia. Po pierwsze wydłużył działanie tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 r. 16 sierpnia 2022 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał też ustawę o bezpieczeństwie gazowym opracowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Do końca 2027 r. przedłużony został obowiązek zatwierdzania cen gazu ziemnego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

 • Jako dostać dopłatę do gazu

Elementem tarczy jest wprowadzenie dodatku osłonowego. Mogą z niego skorzystać osoby korzystające z gazu ziemnego. Przyznanie dopłaty do gazu jest uzależnione od dochodu. Ustalono następujące limity. Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody netto nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

 • Jak wysokość dopłaty do gazu

Wniosek o dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. Wysokość dopłaty do gazu ustalono w kwocie:

- 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;

- 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;

- 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;

- 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Dodatek osłonowy ma charakter świadczenia socjalnego, dlatego nie jest on objęty podatkiem dochodowym, ani nie podlega egzekucji. Podane kwoty dodatku to kwoty, które są wypłacane bezpośrednio beneficjentowi. Dodatek osłonowy o podwyższonej wartości przysługuje wnioskodawcy, który dokonał zgłoszenia swojego źródła ogrzewania do CEEB - zgłoszenie musi być dokonane przed złożeniem wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Jeśli źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone do CEEB, wnioskodawca może otrzymać dodatek osłonowy w podstawowej wysokości.

 • Jak złożyć wniosek o dopłatę do gazu ziemnego

Wnioski o dopłaty do gazu w ramach dodatku osłonowego można składać do urzędu gminy lub miasta, a także drogą internetową do 31 października 2022 r. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane. Dodatek osłonowy do gazu zostanie wypłacony w możliwie najkrótszym terminie, jednak nie później niż do 2 grudnia 2022 r. Jest przygotowany ujednolicony wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Można go otrzymać w urzędzie gminy lub pobrać ze strony www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-oslonowy

Czy zimą Polacy będą mieli czym ogrzać domy?

Włącz podcast i poznaj prognozy.

Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.