Tarcza 1000 plus. Nowy dodatek energetyczny do ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła. Kto dostanie dopłatę do prądu?

2022-09-21 16:12
dodatki do ogrzewania pompą ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Kiedy będą dodatki do ogrzewania pompą ciepła? Nowe dopłaty do prądu

Tarcza 1000 plus dla ogrzewających energią elektryczną. Rząd przyjął projekt ustawy. W ramach tarczy solidarnościowej, będzie przyznawany dodatek do ogrzewania elektrycznego, w tym także z wykorzystaniem pompy ciepła. Dopłata ma wynieść 1000 i 1500 zł. Będzie przyznawana na tych samych zasadach, co dodatki do pelletu, drewna, gazu i oleju.

Dotychczas na dodatek energetyczny mogli liczyć ci, którzy ogrzewali swoje domy węglem, drewnem, pelletem, gazem płynnym i olejem opałowym, czyli paliwami, których ceny w ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosły. Nie przewidziano dodatku dla gospodarstw domowych, w których źródłem ciepła są kocioł na gaz ziemny, grzejniki elektryczne, czy pompa ciepła. Wynikało to z tego, że zarówno ceny gazu ziemnego, jak i energii elektrycznej, które zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki, nie wzrosły znacząco od początku 2022 r. Jednak ze względu na ogromne trudności z zapewnieniem w Polsce paliw potrzebnych do wytwarzania prądu i gigantyczny wzrost ich cen na światowych rynkach, rząd zdecydował o podjęciu działań, które zachęcą nas do zmniejszenia jego zużycia.

Tarcza 1000 plus - czy będzie większa dopłata do prądu?

Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie dodatku energetycznego dla gospodarstw domowych stosujących ogrzewanie elektryczne, w tym pompy ciepła. Popularnie nazwana Tarcza 1000 plus dla ogrzewających energią elektryczną to nowy pomysł. Kto może skorzystać z tego dodatku i jakie warunki trzeba spełnić?

Tarcza 1000 plus została rozszerzona. Wysokość dodatku energetycznego jest  uzależniona od zużycia prądu. Zamiast jednego dodatku dla osób ogrzewających mieszkania energią elektryczną będą dwa. Niższy - 1000 zł dostaną ci, którzy nie przekraczają rocznie zużycia prądu 5 tys. kWh. Natomiast dla tych, których zużycie jest wyższe i mają np. piece akumulacyjne, dodatek elektryczny wyniesie 1500 zł.

Dodatek do ogrzewania elektrycznego w wysokości 1000 i 1500 zł. Kto dostanie dopłatę do prądu?

Dodatek energetyczny będzie dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się energią elektryczną, w tym mają zainstalowane pompy ciepła. Dopłata do prądu wyniesie 1000 zł do zużycia 5000 kWh rocznie i będzie przyznawana na takich samych zasadach, jak dodatki energetyczne do innych paliw. Powyżej tego limitu zużycia energii elektrycznej dostaniemy więcej o 500 zł. Dodatek energetyczny wyniesie w takim przypadku 1500 zł.

Dowiedz się więcej: Dodatek elektryczny 1500 zł do ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła. Dla kogo będzie dodatek elektryczny? Jak go dostać?

Dopłata do ogrzewania elektrycznego będzie jednorazowa i będzie wypłaca na zasadzie - jeden dodatek do prądu na jeden adres zamieszkania. Kryterium otrzymania dopłaty będzie deklaracja złożona do CEEB. Dodatku do ogrzewania elektrycznego nie otrzymamy, jeżeli złożymy wniosek o wypłatę dodatku do innego paliwa.

Dla kogo tańszy prąd

Rząd wprowadził mechanizm dodatkowej premii za oszczędność. Ma to być cały pakiet, który doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii i jednocześnie do ograniczenia skutków podwyżek cen. Dla tych, którzy zużywają do 2000 kWh rocznie energii elektrycznej, oznaczałby on zamrożenie cen w 2023 r. Skąd taki limit? Według GUS takie jest mniej więcej średnie roczne zużycie prądu w polskim gospodarstwie domowym. W 2021 r. wyniosło dokładnie 1980 kWh.

Przeczytaj też: Ceny prądu zamrożone dla tych, którzy zużywają najmniej energii

Cena prądu była zamrożona na poziomie około 0,66 zł/kWh, czyli takim jak obecny średni koszt kilowatogodziny w taryfie G11. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała, że według niej skorzysta na tym 6,5 miliona gospodarstw domowych. Zamrożona stawka będzie dotyczyć pierwszych zużytych w przyszłym roku 2000 kWh energii, a po przekroczeniu tego limitu będzie obowiązywać nowa, wyższa stawka.

Przeczytaj też: Kto może skorzystać w wyższego limitu zużycia prądu ze stałą stawką za prąd?

Prezes URE ostrzegł, że stawki dla gospodarstw domowych, które będzie musiał zaakceptować na 2023 r., będą wyższe od dotychczasowych o co najmniej 180%.

Przeczytaj też: Kto sprawdzi, ile prądu zużyjesz? Czy trzeba zgłaszać zużycie, by mieć niższą cenę prądu?

Grzejesz prądem, zapłacisz więcej

Tak znaczna podwyżka cen energii elektrycznej niepokoi tych, którzy ogrzewają dom prądem. W ostatnich latach wiele gospodarstw domowych wymieniło kotły węglowe na pompy ciepła zasilane energią elektryczną. Korzystającym z takiego urządzenia nie uda się ograniczyć zużycia energii do 2000 kWh rocznie, bo w takim limicie trudno jest się zmieścić tym, którzy wykorzystują prąd jedynie do oświetlenia, korzystania z RTV, AGD i komputera. A pompa ciepła do ogrzewania domu o powierzchni 100 m2 i przygotowywania ciepłej wody zużywa blisko 3000 kWh rocznie (grzejniki elektryczne mniej więcej trzy razy tyle). Ponieważ ogrzewający domy węglem, drewnem, gazem płynnym i olejem mają dostać dodatek energetyczny, byłoby niesprawiedliwe, gdyby nie dostali go ci, którzy korzystają z ogrzewania elektrycznego.

Przeczytaj też: Zamrożenie cen prądu przy zużyciu do 2000 kWh. Czy będą wyższe limity dla ogrzewających energią elektryczną?

A największy żal mieliby o to ci, którzy niedawno zainwestowali w pompę ciepła jednocześnie pozbywając się węglowego kopciucha, do czego zachęcały nasze władze. Dlatego dodatek energetyczny będzie także dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną. Wyniesie 1000 i 1500 zł i będzie przyznawany na zasadach takich, jak inne dodatki energetyczne.

Czy warto było kupić pompę ciepła? Ile trzeba będzie zapłacić za prąd?

Jeśli tak będzie, to przy założeniu, że prąd po przekroczeniu limitu będzie kosztował 1,85 zł/kWh (podwyżka o 180%, czyli 0,66 + 0,66 x 180%), roczny koszt ogrzewania wspomnianego wcześniej domu wyniesie po uwzględnieniu dopłaty:

  • 3000 x 1,85 – 1000 = 4550 zł w przypadku pompy ciepła,
  • 9000 x 1,85 – 1000 = 15 650 zł w przypadku grzejników elektrycznych.

Licząc po dotychczasowej stawce 0,66 zł/kWh ogrzewanie kosztowało:

  • 3000 x 0,66 = 1980 zł w przypadku pompy ciepła,
  • 9000 x 0,66 = 5940 zł w przypadku grzejników elektrycznych.

To znaczy, że mimo dodatku energetycznego, wzrost kosztów ogrzewania w 2023 r. dla kogoś, kto zainwestował w pompę ciepła, wyniesie 230%, a dla kogoś, kto ogrzewa dom grzejnikami elektrycznymi 263%. W liczbach bezwzględnych oznacza to roczny wydatek większy o 2570 zł dla użytkownika pompy ciepła i aż o 9710 zł dla kogoś, kto korzysta z grzejników elektrycznych.

Jak dobrać pompę ciepła?