Zamrożenie cen prądu przy zużyciu do 2000 kWh. Będą wyższe limity dla ogrzewających energią elektryczną? Czy będzie dodatek do prądu?

2022-09-19 14:09
limit zużycie prądu pompa ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Osoby ogrzewający domy pompą ciepła nie mogą skorzystać z zamrożenia cen prądu, bo nie mieszczą się w limicie rocznego zużycia energii do 2000 kWh. Czy rząd wprowadzi dodatek energetyczny do ogrzewania elektrycznego?

Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera Morawieckiego o objęcie ochroną gospodarstw domowych ogrzewających mieszkania energią elektryczną. Ci, którzy byli zachęcani do ekologicznego ogrzewania i wymienili piece na pompy ciepła, teraz czują się pokrzywdzeni. Będą zużywali dużo więcej prądu od innych, a dopłaty do prądu o ile będą, to będą niskie (1 tys. zł). Dodatkowo, nie mają co liczyć na zmieszczenie się w limicie 2000 kWh, który ma zapewnić stałą cenę prądu. Czy będą mieli większy limit zużycia z gwarancją niższej taryfy za prąd?

Organizacja zwróciła się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o dodatek do ogrzewania elektrycznego. Sejm odrzucił poprawki Senatu od ustawy o wsparciu do innych źródeł ciepła. Senatorowie chcieli, aby dodatek był też do ogrzewania elektrycznego i w tej samej wysokości 3000 zł. Ustawa jest już podpisana przez prezydenta i obejmuj dodatek do pelletu, dodatek do drewna, dopłaty do gazu LPG i dodatek do oleju opałowego. Co z osobami, które stosują ogrzewanie elektryczne? Czy będzie dodatek energetyczny do prądu? Co z właścicielami domów, którzy zainwestowali w pompy ciepła?

Czy będzie dodatek 1 tysiąc zł do ogrzewania elektrycznego?

Rząd planuje wprowadzić dodatek energetyczny dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną. Jak poinformowała kancelaria premiera - tu będziemy punktowo kierowali dodatek energetyczny, tak jak wcześniej zrobiliśmy to w odniesieniu do pelletu, oleju, drewna opałowego, gazu czy węgla. Wysokość tej dopłaty ma wynieść 1000 zł dla gospodarstw domowych ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła. Przeczytaj też: Dodatek energetyczny - jak wypełnić wniosek >>>

Zwiększenie limitu zużycia do 4000 kWh

Polski Alarm Smogowy chce wprowadzenia dodatku do ogrzewania elektrycznego oraz podniesienia limitu zużycia energii elektrycznej do 4000 kWh, który umożliwiłby skorzystanie z zamrożenia cen prądu w 2023 roku. Rząd w ramach tarczy solidarnościowej zadecydował o zamrożeniu cen prądu, dla tych, którzy zużyją go do 2000 kWh rocznie.

Przeczytaj też: Kto będzie sprawdzał, ile prądu zużyjesz? Czy będzie trzeba zgłaszać zużycie, by mieć niższą cenę prądu?

Zarówno w dopłatach do ogrzewania do innych źródeł ciepła niż węgiel, jak i w możliwości skorzystania ze stałej ceny prądu w przyszłym roku, zostały pominięte osoby, które stosują ogrzewanie elektryczne lub mają zainstalowane pompy ciepła. Według Polskiego Alarmu Smogowego pominięcie w dopłatach osób ogrzewających mieszkania energią elektryczną, to postawienie w ciężkiej sytuacji milion gospodarstw domowych, których w najbliższym sezonie grzewczym może nie stać na ogrzanie swoich mieszkań. PAS proponuje zwiększenie limitu objętego osłoną dla tych, którzy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania o dodatkowe 4000 kWh/rok.

W zeszłym tygodniu premier Morawiecki zaprezentował założenia tarczy solidarnościowej zapewniającą osłonę taryfową dla gospodarstw domowych. Osłoną ma być objęte zużycie energii na poziomie 2000 kWh/rok. Pisaliśmy o tym: Ile to jest 2000 kWh? Takie zużycie energii ma gwarantować niższe stawki za prąd. Jak się w nim zmieścić?

Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw domowych, prowadzących działalność rolniczą będzie to 2600 kWh/rok.

Zaproponowana przez rząd tarcza solidarnościowa gwarantująca osłonę taryfową dla gospodarstw domowych do poziomu 2000 kWh/rok to zadecydowanie zbyt niski limit dla osób ogrzewających mieszkania energią elektryczną. - Ogrzewanie 60 metrowego mieszkania w starym budownictwie może pochłonąć nawet ponad 5000 kWh/rok i jest to zużycie związane jedynie z ogrzewaniem – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Pominięcie tej grupy spowoduje, że bardzo wiele osób, często emerytów, rencistów czy osób samotnych znajdzie się w bardzo ciężkiej sytuacji i stanie w obliczu mieszkania w nieogrzewanych pomieszczeniach.

Dodatek do ogrzewania pompą ciepłą

Przeciętne zużycie energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania pompą ciepła w domu jednorodzinnym kształtuje się na poziomie 5000 kWh/rok (zużycie związane jedynie z ogrzewaniem). Obecnie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zarejestrowano 260 tysięcy pomp ciepła. Przeczytaj też: Ile prądu zużywa pompa ciepła

Propozycje rządowych dodatków do ogrzewania uderzają w te osoby, które wymieniały stare kopciuchy na pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze. Obecnie ta forma ogrzewania jest najtańsza ze wszystkich dostępnych na rynku. Wprowadzenie dopłat z pominięciem tej grupy może spowodować nie tylko zatrzymanie programu Czyste Powietrze, ale również rezygnację przez osoby, które już pompy ciepła zainstalowały.

- Działanie zaproponowane w tarczy jest zupełnie niezrozumiałe tym bardziej, że w ramach Polskiego Ładu rząd zapowiadał wsparcie dla powszechnego stosowania pomp ciepła - mówi Guła.

PAS ponawia również apel do premiera o uruchomienie powszechnego programu poprawy efektywności energetycznej polskich mieszkań, gdyż jest to jedyna skuteczna tarcza, która w najbliższych latach może ochronić gospodarstwa domowe przed skutkami kryzysu energetycznego. Niestety wciąż nie wdrożono niezbędnych reform w programie Czyste Powietrze i Funduszu Termomodernizacji i Remontów. W ciągu czterech lat od uruchomiania programu Czyste Powietrze wydano na niego zaledwie 3,3 miliardy złotych, a w ciągu miesiąca na dodatek węglowy wydano już ponad 11 miliardów złotych. Przeczytaj też: Kiedy wypłata dodatku węglowego? Najszybciej po 30 dniach, a najpóźniej? Opóźnienia i niższe wypłaty dodatku po wyczerpaniu puli