Sezon grzewczy 2022 - kiedy się zaczyna? Kiedy będziemy mieć ciepłe grzejniki?

2022-09-14 13:34
Sezon grzewczy
Autor: GettyImages Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Czy obowiązują przepisy, które określają początek i koniec sezonu grzewczego?

Przed nami trudny sezon grzewczy. Ochłodzenie przyszło wcześnie, a oszczędzanie energii jest konieczne. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2022/2023? Kiedy włączą kaloryfery? Czy ciepłownie będą oszczędzać energię? Czy kaloryfery będą ciepłe, jak co roku? Temperatura za oknem jest coraz niższa i w mieszkaniach robi się chłodniej. Czy spółdzielnie mogą opóźniać uruchomienie centralnego ogrzewania, aby zaoszczędzić?

Zimno w mieszkaniu, a kaloryfery wciąż nie grzeją? Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Coraz niższe temperatury za oknem to wyraźny sygnał, że sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Spadek temperatury jest odczuwalny także w mieszkaniach, w których zaczyna się robić po prostu zimno. Mieszkańcy bloków szukają informacji, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Wyjaśniamy, od czego zależy termin rozpoczęcia sezonu grzewczego i kiedy zaczną grzać kaloryfery. Czy tej zimny, ze względu na wysokie ceny węgla, będziemy mieć chłodniej w mieszkaniach? Czy nie będzie przerw w dostawie ciepła? Spółdzielnie mieszkaniowe zwlekają z wyłączeniem ogrzewania w tym sezonie. Większość planuje też ograniczenia w ogrzewaniu części wspólnych, np. klatek schodowych, czy piwnic.

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?

Nie ma określonego terminu, kiedy zaczyna się sezon grzewczy i włączane jest centralne ogrzewanie. Zazwyczaj w Polsce jest to przełom września i października. Ważną rolę odgrywa tu temperatura na zewnątrz. Każdy sezon grzewczy jest więc inny, ponieważ mamy zmieniającą się co roku aurę. 

Przeczytaj też: Oszczędzanie prądu i ciepła, a nawet kary za nadmierne ogrzewanie. Tak Europa szykuje się na zimę. Co planuje Polski rząd?

Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie mówi się jednak ani o terminie jego rozpoczęcia, ani zakończenia.

Sezon grzewczy 2022/2023. Kiedy włączą kaloryfery?

Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r.  nie jest precyzyjne, dlatego warto powołać się na rozporządzenie ministra infrastruktury, określające minimalną temperaturę w pomieszczeniach. Kiedy włączą kaloryfery? Powinny zostać włączone wtedy, kiedy w budynkach mieszkalnych trzeba będzie zacząć grzać, by osiągnąć temperaturę 20°C w pokojach oraz 24°C w łazienkach.

Wytyczne podane w tym rozporządzeniu można traktować jedynie jako podpowiedź, ponieważ nie jest ono wiążące dla spółdzielni mieszkaniowych. W praktyce istnieje jednak niepisana zasada, mówiąca o tym, że centralne ogrzewanie należy uruchomić wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi mniej niż 10 st. C. przez trzy następujące po sobie dni.

Opóźnienia rozpoczęcia sezonu grzewczego 

W niektórych miejscowościach sezon grzewczy już rozpoczął się na dobre, w kolejnych ma to nastąpić w najbliższych dniach. Niskie temperatury nocą to znak, że pora na włączenie kaloryferów i rozpoczęcie sezonu grzewczego. Równocześnie inflacja i rosnące ceny energii i gazu wywołują obawy o to, jak bardzo zimą wzrosną rachunki za ogrzewanie. Sytuacja na rynku energii nie wygląda dobrze i cały czas odnotowywane są wzrosty cen za ciepło.

Wzrost cen ciepła na nadchodzący sezon grzewczy jest nieunikniony. Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, ograniczenie wzrostu cen ciepła sieciowego dla odbiorców jest obowiązkowe dla wszystkich wytwórców ciepła. Obowiązuje też pośredników, czyli np. spółdzielnie, które rozliczają się z odbiorcami. Wytwórcy ciepła jak i pośrednicy przekazu ciepła nie będą mogli podnieść jego cen powyżej około 42%.

Odpowietrzanie grzejników. Sposób na to, by znów zaczęły grzać

Kto ustala rozpoczęcie sezonu grzewczego w blokach?

Ostateczna decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego jest uzależniona od spółdzielni i zarządców nieruchomości. Najczęściej ustalają te terminy na podstawie warunków pogodowych lub próśb mieszkańców. 

Niektóre wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wyznaczają z wyprzedzeniem konkretną datę wskazującą, od kiedy sezon grzewczy ma wystartować. W innych przypadkach zarządca czeka na sygnał od mieszkańców. Jest szansa, że apele przyczynią się do przyspieszenia decyzji i rozpoczęcia dostawy ciepła. 

Każda spółdzielnia mieszkaniowa albo wspólnota podejmuje indywidualną decyzję o rozpoczęciu i zakończeniu ogrzewania budynku.

Coraz częściej na węzłach ciepłowniczych montowane są czujniki automatyki pogodowej, które mają za zadanie uruchomienie ogrzewania w momencie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej ustalonej wcześniej wartości. 

Kiedy kończy się sezon grzewczy?

Nie ma również jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy kończy się sezon grzewczy. Trwa on zazwyczaj do końca marca lub początku kwietnia. Wszystko zależy od temperatury na zewnątrz i warunków atmosferycznych. Nie istnieją w tej kwestii żadne prawne wytyczne, dlatego nie sposób wskazać konkretnego terminu wyłączenia centralnego ogrzewania. To zarządca lub właściciel budynku podejmuje w tej kwestii decyzję. 

Jaka temperatura powinna być w mieszkaniu 

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych pozwala także efektywnie zarządzać energią cieplną w domu i ograniczać jej zużycia. Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę, ale można przyjąć pewne standardy za uniwersalne i warto ich przestrzegać ustawiając domowy system grzewczy. Według ogólnych zaleceń temperatura w mieszkaniu powinna wynosić między 18 a 22°C. Trudno podać jedną wartość dla wszystkich pomieszczeń. Temperatura powinna być ustawiana indywidualnie, ponieważ każde z nich pełni inną funkcję.

Optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu to:

 • pokój dzienny: 20-22 st. C.,
 • kuchnia: 16-19 st. C.,
 • sypialnia: 17-19 st. C.,
 • łazienka: 22-24 st. C.,
 • pokój dziecięcy: 20-22 st. C.

Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego?

Grzejniki powinny być właściwe przygotowane do dostarczania ciepła. Kaloryfery dobrze jest dokładnie wyczyścić z kurzu i zanieczyszczeń, a także odpowietrzyć. To ostatnie jest szczególnie ważne, aby grzejnik prawidłowo wykonywał swoją funkcję.

Przeczytaj koniecznie: Skuteczne odpowietrzanie grzejnika. Jak odpowietrzyć kaloryfer

Jak oszczędzać podczas sezonu grzewczego 2022/2023?

Warto przestrzegać prostych zasad, które nie spowodują wysokich rachunków za ciepło. 

 • nie zasłaniaj grzejników

Przede wszystkich nie należy zasłaniać grzejników - dzięki temu będą one dobrze przekazywać ciepło. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika.

 • zadbaj o szczelność okien i drzwi

Ważną kwestią jest szczelność okien i drzwi, które mogą wpuszczać sporo zimnego powietrz z zewnątrz. Warto wymienić uszczelki jeśli są stare. Można też na parapetach położyć wałki (uszczelniacze), osłony przed przeciągiem.

 • zainstaluj termostat przy grzejniku

Dobrze się również wyposażyć termostat grzejnikowy, który zadba o poprawną temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

 • zasłaniaj na noc okna

Używaj na noc żaluzji, zasłon lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła. A w ciągu dnia, kiedy świeci słońce, odsłoń okna, by jak najwięcej ciepła wpadło do pomieszczeń.

 • zmniejsz temperaturę w nocy i w czasie, w którym jesteśmy poza domem

Obniż temperaturę, gdy jesteś poza domem lub w nocy. Obniżenie temperatury tylko o 1°C nie wychładza mieszkania, a pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła.

 • wietrz pomieszczenia krótko i zakręcaj grzejnik

Zimą otwieraj okna i wietrz krótko i intensywnie, ale w tym czasie zakręć grzejnik. Bardzo ważne jest zakręcanie zaworów przy grzejnikach na czas intensywnego wietrzenia. Eliminuje się w ten sposób znaczne straty ciepła. Ponieważ zimą okno otwiera się zwykle najwyżej na kilka minut, nie należy się obawiać nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia na skutek zamknięcia dopływu wody do grzejnika.

Przeczytaj też: Jak utrzymać ciepło w mieszkaniu? Proste sposoby na oszczędzanie ciepła

Jaki będzie sezon grzewczy 2022? 

To będzie szczególny sezon grzewczy, wielu zaznacza, że jeden z najtrudniejszych w ostatnich latach. Zapewne mieszkańcy bloków najmniej odczują skutki niedobory gazu czy wysokiej ceny opału, ale należy się liczyć z wyższymi rachunkami za ogrzewanie, problemami ciepłowni, a także niższą temperaturą w mieszkaniach. 

Przeczytaj koniecznie: Maksymalne podwyżki ciepła systemowego i ciepłej wody. Centralne ogrzewanie będzie droższe o 40%?

Listen to "Ten gaz będzie BARDZO DROGI. Jesteśmy na "musiku" - Bogusław Grabowski [EKSPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.