Kiedy wypłata dodatku węglowego? Najszybciej po 30 dniach, a najpóźniej? Opóźnienia i niższe wypłaty dodatku po wyczerpaniu puli

2022-09-26 9:57
Dodatek węglowy
Autor: Gettyimages Opóźnienia w wypłacie dodatków węglowych. Kiedy pieniądze trafią na konta obywateli?

Wypłaty dodatku węglowego już ruszyły. Kiedy pieniądze trafią na konta? Rząd przekazał już środki na wypłaty dodatku węglowego, ale dopiero pierwszą transzę - 9,5 mld zł z 11,5 mld przeznaczonych na dodatek węglowy. Ci, którzy złożyli wniosek o dopłatę do węgla, niecierpliwie czekają na jej odebranie. Kiedy można się spodziewać wypłaty? Kto otrzyma dodatek węglowy najszybciej?

Mieszkańcy małych miast i wsi czekają z niepokojem na dopłaty do węgla. I na węgiel, bo wciąż go brakuje. Są zapewnienia rządu, że węgla wystarczy - nie widać jednak tego na składach opałowych.

Wypłata dodatku węglowego - czy wystarczy pieniędzy dla wszystkich?

Część samorządów otrzymała już pieniądze na wypłatę dodatku węglowego, jak jednak mówią urzędnicy, środków na wypłaty nie wystarczy na razie dla wszystkich. Sezon grzewczy ruszył, a wiele osób wciąż ma problem z zakupem węgla. Na razie dogrzewają się tym, co zostało z zeszłego roku i czekają. Na pieniądze z dodatku i na sam węgiel.

Opóźnienia w wypłatach dodatków węglowych

Osoby, które złożyły wniosek o dodatek węglowy w dniu 17 sierpnia powinny już otrzymać pieniądze na konta bankowe. Niestety, czeka ich rozczarowanie. Gminy nie otrzymały w odpowiednim terminie środków na wypłatę dodatków węglowych. Pieniądze miały wypłacać instytucje wskazane przez lokalne samorządy. Zgodnie z przepisami wypłatę 3000 zł dodatku węglowego powinniśmy otrzymać w ciągu 30 dni od przyjęcia wniosku. Więc są już opóźnienia. Ponadto rząd umożliwił gminom przedłużenie terminu wypłaty dodatków węglowych do 60 dni, kiedy pojawi się konieczność dokładnej weryfikacji złożonego formularza. Sprawdź: Jak prawidłowo wypełnić wniosek o dodatek węglowy

- Ustawą daliśmy możliwość weryfikacji do 60 dni, czyli jeżeli wniosek został złożony 30 sierpnia, to do 60 dni maksymalnie, natomiast gminy nam deklarują, że będą te środki wypłacać na bieżąco, podobnie jak przy dodatku osłonowym - dodała minister klimatu.

Anna Moskwa przypominała też, że wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać tylko do 30 listopada br. - Są jeszcze obywatele, gospodarstwa domowe, które takich wniosków nie złożyły, mają jeszcze czas na złożenie - powiedziała minister.

Kiedy wypłata dodatku węglowego?

Osobom, których wnioski o wypłatę dodatku węglowego zostały pozytywnie rozpatrzone, gminy na razie wysyłają tylko powiadomienia o przyznaniu świadczenia w wysokości 3000 zł. Pieniędzy na kontach wnioskujących brak. Gminy informują, że wypłata dodatku węglowego nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. Brak realizacji wypłat dodatków węglowych wynika z braku pieniędzy, które nie przyszły od wojewodów.

„Przekazanie w trybie nagłym, bez żadnej konsultacji ze środowiskiem samorządowym, zadania zleconego - wypłaty dodatku węglowego na podstawie pośpiesznie, niedbale przygotowanych i doraźnie uchwalonych przepisów - powoduje ogromne problemy" - czytamy w oświadczeniu Związku Miast Polskich.

Z informacji podanych na konferencji rzędu przez Minister Klimatu i Środowiska Annę Moskwę wynika, że ministerstwo 19 września rozpoczęło transfer środków na wypłatę dodatków węglowych do urzędów wojewódzkich, ale nie wiadomo kiedy środki te trafią do samorządów. Czyli ruszyła na razie wypłata dodatku węglowego dla gmin, które z tych środków będą mogły w kolejnym kroku realizować wypłaty dla obywateli.

- Wnioski do naszego ministerstwa od wszystkich wojewodów już wpłynęły. Otrzymaliśmy wypłatę z Ministerstwa Finansów, dzisiaj (czyli w czwartek 15 września) i jutro przekazujemy środki do wojewodów, którzy następnie przekażą te środki do wszystkich gmin - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Przed wypłatą dodatków węglowych mieszkańcom, rady miasta i gmin muszą otrzymane środki wpisać do budżetów, a to wymaga zwołania sesji. Na razie nie można podać konkretnej daty, kiedy pierwsze wypłaty dodatku węglowego trafią do kieszeni Polaków i pozwolą na zakup opału na zimę.

Samorządy czekają na środki potrzebne do wypłacenia dodatków węglowych

Jak podaje TVN24 samorządy nie otrzymały pieniędzy potrzebnych na wypłatę dodatków węglowych. Pierwsze dotacje miały być wypłacone do 17 września. Do urzędów wciąż dzwonią zniecierpliwieni ludzie, którzy dopytują kiedy środki trafią na ich konta.

- Nie wypłacamy jeszcze tych świadczeń z uwagi na to, że nie mamy informacji od wojewody, że środki na realizację dodatku węglowego zostały dla gminy Gdańsk przyznane. (…) Sama informacja od wojewody nie daje nam możliwości wypłaty dodatków węglowych. Muszą być rozpoczęte procedury przyjęcia tych środków do planu finansowego i otrzymania tych środków na nasz rachunek - tłumaczy Edyta Zaleszczak-Dyks, dyrektorka Gdańskiego Centrum Świadczeń w rozmowie z TVN24.

Podobne problemy mają także inne samorządy w kraju. - Na ten moment mamy prawie 9 tys. wniosków, które złożyli nasi mieszkańcy. (…) To jest olbrzymia kwota ponad 49 milionów złotych, czyli są to środki, które mają trafić do mieszkańców – dodała Ewa Lipka z Urzędu Miasta w Katowicach.

Przypominamy, że składanie wniosków o wypłatę jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł ruszyło 17 sierpnia br. Ustawa przewiduje, że dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest zgłoszenie lub wpisanie tego źródła do deklaracji CEEB. Uwaga, tu też nastąpiła zmiana, która ma na celu ukrócić proceder zmieniania deklaracji w celu otrzymania pieniędzy. Wyjaśniamy: Zmiana deklaracji CEEB a dodatek węglowy i do ogrzewania. Przez zmiany możesz nie dostać dodatku!

Wypłata dodatku węglowego termin

Od dnia przyjęcia prawidłowo wypełnionego wniosku o wypłatę dodatku węglowego gmina ma 30 dni na wypłatę pieniędzy. Jednak po uwagach urzędników, że mnożą się gospodarstwa domowe zamieszkujące pod jednym adresem w celu otrzymania nie 3000 zł, a 6000 zł czy nawet 9000 złotych dopłaty, przedłużono okres wypłaty. Urzędnicy zostali zobligowani do dokładnej weryfikacji wszystkich wniosków, które budzą podejrzenia. Nawet tych już złożonych! Nastąpiła ważna zmiana w ustawie dodatku węglowym - ma być wypłacany jeden dodatek na jeden adres zamieszkania! Wniosków już złożonych przez np. dwa gospodarstwa zamieszkujące pod jednym adresem jest dość dużo. Mają być ponownie sprawdzane. Gminy z związku z tym dostały dłuższy termin na wypłatę dodatku - do 60 dni.

Sprawdź też: Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym - co się zmieniło?

- Na dzisiaj mamy 30 dni na wypłatę pieniędzy, chyba że gmina - gminy nam to sygnalizują - ma potrzebę dodatkowej weryfikacji, przede wszystkim tych sytuacji, czy na pewno pod jednym adresem jest jedno gospodarstwo domowe. Tutaj gminy mogą weryfikować dodatki w oparciu o deklaracje odpadowe, dodatek osłonowy, wszystkie świadczenia socjalne i ta weryfikacja się odbywa, więc tam, gdzie nie ma wątpliwości, tam jest 30 dni, tam, gdzie są wątpliwości, dłuższy termin - tłumaczyła Moskwa.

Przekroczony budżet na wypłatę dodatków węglowych

Jak poinformował TVN24 Biznes, po zebraniu danych z 14 województw, kwota wynikająca ze złożonych już wniosków o dodatek węglowy sięga 15,7 mld zł. Rząd na wypłatę świadczenia przeznaczył 11,5 mld zł. Czy pieniędzy na wypłatę dodatków węglowych zabraknie?

W treści ustawy o dodatku węglowym zastrzeżono, że w przypadku przekroczenia maksymalnego limitu wydatków, dojdzie do proporcjonalnego obniżenia wysokości wypłat.

Jeśli mamy prawo do skorzystania z świadczenia, warto nie zwlekać i jak najszybciej złożyć wniosek o wypłatę dodatku węglowego. Tym bardziej, że we wrześniu ruszą kolejne dodatki do ogrzewania i w urzędach gmin zrobią się kolejki chętnych do otrzymania świadczeń.

Drewno z rozebranej stodoły jako OPAŁ?

Tak do zimy szykują się mieszkańcy wsi. Posłuchaj!

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.