Dlaczego termomodernizacja się opłaca. Cieplej i zdrowiej!

2020-08-05 14:24 Radosław Murat
Modernizacja dla oszczędności
Autor: Piotr Mastalerz Termomodernizacja jest przedsięwzięciem kosztownym. Ale im więcej na nią wydasz, tym większej oszczędności na kosztach ogrzewania możesz się spodziewać – wszystkie wyłożone środki z czasem się zwrócą

Termomodernizacja domu to remont mający na celu poprawienie jego izolacyjności cieplnej, uszczelnienie przegród, zapewnienie efektywniejszego systemu ogrzewania. Wszystko po to, aby zmniejszyć nakłady na ogrzewanie i zminimalizować lub wykluczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Zobacz, jakie korzyści daje renowacja termiczna budynku.

Żeby zimą odetchnąć czystym powietrzem, większość z nas musi robić wycieczki w odległe miejsca. Nawet w małych miasteczkach i wioskach dokucza wtedy smog – mieszanina pary i dymu, czyli szkodliwych dla zdrowia, unoszących się w powietrzu cząstek stałych. Na razie nie ma jeszcze co liczyć na zamknięcie elektrowni i elektrociepłowni węglowych. Poza tym to tak naprawdę nie one są główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza. O jego stan powinieneś się zatroszczyć sam. Najważniejsze, co należy zrobić w tym celu, to wymienić starego „kopciucha” na nowy, wydajniejszy kocioł, najlepiej gazowy, albo na urządzenia wykorzystujące darmową energię i niegenerujące spalin – pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Sama modernizacja systemu grzewczego to jednak przeważnie za mało. Często należy przeprowadzić kompleksową termomodernizację, aby nawet tanio wytworzone ciepło nie znikało przez nieszczelne okna i niedocieplone przegrody. Bo gdy straty ciepła są duże, system, który to ciepło dostarcza, jest nazbyt kosztowny. Ocieplenie domu przed wymianą źródła ciepła po prostu bardziej się opłaca. Inwestycja z pewnością się zwróci, gdy skorzystasz z któregoś z programów dofinansowujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Stop kopciuchom!
Autor: Andrzej T. Papliński Im mniej energii zużywamy, tym mniej zatruwamy powietrze. Niestety, dymiące kominy to u nas wciąż powszechny widok

Duża lub mała termomodernizacja

Każdy dom to odrębny przypadek. Nie ma jednej recepty na termomodernizację, z której wszyscy zdołaliby skorzystać. Większość inwestorów orientuje się, że dom generujący zbyt duże koszty należy ocieplić. Na tym jednak wiedza się przeważnie kończy. Wszelkie pochopne decyzje mogą skutkować tym, że wydasz znaczną sumę, a efekt remontu wcale nie będzie oszałamiający. Na szczęście są firmy, które przychodzą z pomocą. Działa w naszym kraju liczne grono specjalistów od przeprowadzania tzw. audytu energetycznego. Jest to badanie domu, które ma wykazać, skąd się biorą straty energii, dlaczego płacisz tak dużo za ogrzewanie i jak temu najkorzystniej zaradzić. Audytor stwierdzi, czy trzeba wymienić okna, i zasugeruje, jakie wybrać. Zdecyduje, czy konieczne jest ocieplanie ścian lub dachu, a jeśli tak, ustali rodzaj i najwłaściwszą grubość termoizolacji. Zbada stan instalacji i przedstawi koncepcję jej modernizacji. Na koniec zaprezentuje też wyliczenie, w którym zawarte będą przewidywane koszty remontu i oszczędności, jakie może przynieść. W dokumentacji kończącej audyt znajdzie się ponadto informacja o sugerowanym czasie, po którym można będzie uznać, że poniesione nakłady się zwróciły. Mając w ręku takie opracowanie, można już łatwo rozplanować poszczególne prace. Czasem wystarczy tylko docieplić ściany. Innym razem trzeba będzie zaizolować termicznie cały budynek, łącznie z dachem i fundamentami, wymienić okna, wstawić nowe źródło ciepła, a nawet zastąpić stare grzejniki nowymi. Nie wszyscy to wiedzą, ale jednym z etapów termomodernizacji może być także przeróbka instalacji wentylacyjnej. Wprowadzając wentylację mechaniczną w miejsce grawitacyjnej, zyskujesz możliwość skorzystania z dobrodziejstw rekuperacji. Rekuperator pozwoli odzyskać część ciepła ze zużytego powietrza usuwanego przez system wentylacyjny.

Docieplanie domu
Autor: TERMO ORGANIKA Ocieplanie i wykańczanie ścian prowadzi się dopiero po wymianie okien na nowe
Ocieplenie ścian - jak poprawnie wykonać termomodernizację

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Etapy termomodernizacji

  • Stolarka

Z technicznego punktu widzenia termomodernizację najlepiej zacząć od wymiany stolarki. Oczywiście gdy okna i drzwi, w które dom jest wyposażony, nie spełniają dzisiejszych standardów energooszczędności. Nowe okna pionowe, nieważne, czy plastikowe, czy drewniane, powinny mieć współczynnik Uw nie wyższy niż 0,9 W/(m2.K), a okna dachowe 1,1 W/(m2.K). Nie pomyl jednak tego parametru ze współczynnikiem Ug, bo ten odnosi się tylko do szyb i z reguły jest niższy. Termomodernizacja to także okazja do zastanowienia się, czy z niektórych okien w ogóle nie zrezygnować. Nie zawsze są bowiem sensownie ulokowane. Czasem znajdują się w pomieszczeniach lub miejscach, w których światło słoneczne ani widok na okolicę nie są wcale potrzebne. Jedno lub dwa okna mniej to już mniejszy wydatek. Dodatkowo można zminimalizować koszt przez zmianę niektórych okien otwieralnych na tak zwane fiksy, czyli tańsze okna nieotwieralne.

  • Docieplanie

Zacznij od ścian. Jeżeli chcesz skorzystać z dotacji, ich współczynnik przenikania ciepła U należy zminimalizować do tego stopnia, aby wynosił nie więcej, niż wymagają przepisy na 2021 rok, czyli 0,2 W/(m2.K). Połacie dachów skośnych dociepl wówczas, gdy poddasze jest użytkowe. W przeciwnym razie wystarczy ułożenie szczelnej izolacji cieplnej na stropie pod takim dachem lub pogrubienie jej istniejącej warstwy. Docieplanie dachów płaskich jest przeważnie prostsze. Metoda zależy od rodzaju konstrukcji. Jeśli jest to tak zwany stropodach niewentylowany – czyli strop z ociepleniem i izolacją wodochronną w roli pokrycia – wtedy najprościej byłoby dołożyć dodatkową warstwę wprost na pokrycie i ponownie zrobić hydroizolację. Stropodachy wentylowane mają nad ocieplonym stropem zadaszenie oparte na niewysokich ścianach. Docieplenie takiego stropodachu polega na zwiększeniu grubości izolacji termicznej lub jej wymianie na materiał o niższym współczynniku λ. Pierwsza metoda jest łatwiejsza. Warto się postarać, ponieważ przez dachy może uciekać nawet 30% ciepła. Po dociepleniu dachu jego współczynnik U powinien spaść przynajmniej do poziomu 0,15 W/(m2.K). Jeśli chodzi o stropy, to docieplenia wymagają jedynie te z nich, które oddzielają po mieszczenia zimne od ogrzewanych. Takie stropy znajdują się np. nad nieogrzewanymi garażami lub między zimnym strychem a pomieszczeniami piętro niżej. Audyt może również wykazać konieczność ocieplenia fundamentów. W starych domach ściany fundamentowe nierzadko nie mają żadnej izolacji. Aby ten błąd naprawić, konieczne jest odkopywanie fundamentów.

  • Instalacje

Prace instalacyjne najlepiej zostawić na koniec. Wówczas przeprowadź wymianę starego kotła na nowy, o niższej mocy dostosowanej do zmniejszonych strat ciepła, który będzie potrzebował mniej paliwa do zaspokojenia potrzeb mieszkańców.

Przeczytaj też:

Nowoczesne urządzenie grzewcze zintegrowane z automatyką sterującą usprawni racjonalne gospodarowanie energią. Automat może reagować na zmiany pogody w otoczeniu domu i do niej dostosowywać ilość wytwarzanego ciepła lub tobie pozostawić możliwość samodzielnego zaprogramowania wytwarzanej temperatury. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego przegrzewania pomieszczeń. Jeżeli w budynku jest system wentylacji grawitacyjnej, sporo energii cieplnej znajduje ujście przez kominy wentylacyjne. Specjaliści przekonują, że tą drogą może bezpowrotnie znikać nawet połowa wytworzonego w domu ciepła. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem tego problemu jest rezygnacja z wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Może to oznaczać rozprowadzenie po domu nowych kanałów wentylacyjnych, co pociąga za sobą poważny remont wnętrz, ale niekoniecznie, bo z myślą o termomodernizowanych budynkach oferowane są też rekuperatory bezkanałowe. Dzięki zastosowaniu rekuperacji wywiewanie ciepła można ograniczyć nawet o 80%.

Ocieplanie dachu
Autor: ISOVER W ramach termomodernizacji często ociepla się też połacie dachowe od wewnątrz lub od zewnątrz

Termomodernizacja: inwestycja, która się zwróci

Wciąż wielu z nas lęka się, że koszty termomodernizacji zrujnują domowy budżet. Niestety, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nie ma co zwlekać. Rozwiązania proekologiczne będą wymuszane przez coraz ostrzejsze wymogi prawne. Także ustawicznie rosnące koszty energii cieplnej i elektrycznej nie pozostawią nam wyboru. Aby zaoszczędzić, trzeba będzie zainwestować w materiały i technologie, dzięki którym dom będzie jak najbardziej samowystarczalny pod względem energetycznym. Niedowiarków zachęcamy, by porównali swoje rachunki za ogrzewanie z rachunkami, jakie płacą znajomi bądź sąsiedzi. Może się okazać, że ponoszą oni znacznie niższe koszty, czasem nawet mając budynki o większej kubaturze do ogrzania. Prawdziwymi szczęściarzami są ci, którzy nie żałowali funduszy i uniezależnili swoje domostwa od dostaw prądu, bo sami go wytwarzają. Stare domy mogą zużywać nawet 400-500 kWh/m2 energii rocznie. Praktyka pokazuje, że nawet po tylko częściowej termomodernizacji zużycie spada o połowę, a po kompleksowej – do poziomu poniżej 100 kWh/m2.

Ciepła stolarka
Autor: FAKRO Nowe okna zapewnią większą szczelność termiczną, ale też pozwolą pozyskać darmową energię słoneczną

Dofinansowanie termomodernizacji

Im więcej zamierzasz przeznaczyć na termorenowację domu, z tym dłuższym czasem zwrotu tej inwestycji musisz się liczyć. Zanim więc przystąpisz do dzieła, sprawdź, czy uda się skorzystać z jakichś dopłat lub refundacji. Państwo zachęca bowiem do inwestowania w czystą energię poprzez różnego rodzaju programy finansowe. Popularną formą dopłaty jest tak zwana ulga termomodernizacyjna zachęcająca inwestorów, by włączyli się w akcję antysmogową. Mogą z niej skorzystać płatnicy PIT będący właścicielami lub współwłaścicielami budynku jednorodzinnego, odprowadzający podatek na zasadach ogólnych, według 19-procentowej stawki podatku lub ryczałtem – od przychodów ewidencjonowanych. W ramach tego programu można odliczyć od podatku nawet 100% wydatków poniesionych na termomodernizację, o ile jednak kwota ta nie przekroczyła 53 000 zł. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też udokumentowanie poniesionych kosztów. Liczą się jednak tylko faktury VAT wystawione przez podatników, którzy nie korzystają ze zwolnienia z VAT-u.

Równie ważną akcją wspierającą termomodernizację cieplną jest program „Czyste powietrze” realizowany przez Ministerstwo Środowiska we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska. Kto się do niego zakwalifikuje, może liczyć na dofinansowanie sięgające 90% kosztów poniesionych na wymianę urządzeń grzewczych lub termomodernizację (minimum 7000 zł i nie więcej niż 53 000 zł). Na pozostałą kwotę może otrzymać pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Środki na ten cel przeznaczają NFOŚiGW, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska oraz Bank Ochrony Środowiska. Im niższe dochody wykazuje inwestor, tym na wyższą dotację ma szansę. Szczegółowe informacje na temat tego programu dostępne są na stronie: czystepowietrze.murator.pl.

W 2020 roku można też skorzystać z premii termomodernizacyjnej. To umorzenie 20% kredytu zaciągniętego na ten cel, ale nie więcej niż 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego. Jak widać, warunkiem skorzystania z tej formy dofinansowania jest zaciągnięcie kredytu oraz przedstawienie do weryfikacji audytu energetycznego sporządzonego dla naszego budynku. Kredyt trzeba zaciągnąć w banku, który ma podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Pamiętaj, że można też liczyć na dopłaty do fotowoltaiki w ramach rządowego programu „Mój prąd” (do 5 tys. zł), a także z funduszy, którymi dysponują poszczególne gminy.

Przeczytaj też:

Wniosek „Mój prąd”. Jak go prawidłowo wypełnić >>>

Montaż pompy ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Pompa ciepła nie potrzebuje paliwa, do ogrzewania wykorzystuje ciepło odbierane z otoczenia – gruntu, wody lub powietrza. Napędza ją energia elektryczna, ale na każdą klowatogodzinę dostarczonego ciepła przypada jej zaledwie 0,2-0,5 kWh
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE