Dodatek węglowy w Krakowie. Ze względu na ustawę antysmogową jest bezcelowy!

2022-08-26 15:34
Dodatek węglowy w Krakowie
Autor: Gettyimages Mieszkańcy Krakowa nie dostaną dodatku węglowego. Nie ma sensu składać wniosku

Dodatek węglowy nie dla mieszkańców Krakowa. Składanie wniosków jest daremne, ponieważ przepisy antysmogowe od 2019 roku zabraniają używania paliw stałych! Mieszkańcy Krakowa dodatku węglowego nie dostaną.

Wniosek o dodatek węglowy można składać od 17 sierpnia br. O jego przyznanie mogą starać się gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Skorzystać mogą z niego ci, którzy surowiec ten wpisali jako główne źródło ciepła do CEEB. Wysokość dopłaty to 3 tys zł.

Mieszkańcy Krakowa nie będą mogli jednak z niego skorzystać. Od 2019 r. na terenie miasta obowiązuje bezwzględny zakaz stosowania paliw stałych. Z tego względu składanie wniosków o dodatek węglowy jest "bezprzedmiotowe".

Przeczytaj też o innych formach dopłat, z których możesz skorzystać:

Dodatek węglowy nie dla mieszkańców Krakowa

Urząd miasta Krakowa wydał komunikat do mieszkańców, w którym możemy przeczytać: "Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługuje jedynie w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Od dnia 1 września 2019 r. na terenie Krakowa obowiązuje bezwzględny zakaz stosowania paliw stałych. Z tego względu składanie wniosków o dodatek węglowy przez mieszkańców Krakowa jest bezprzedmiotowe".

Dodatek węglowy. PORADNIKI i odpowiedzi na pytania:

Ustawa antysmogowa dla Krakowa 

Od 1 września 2019 roku w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Celem ustawy antysmogowej była poprawa jakości powietrza w stolicy Małopolski. W ostatnich latach udało się zlikwidować blisko 15 tys. tzw. kopciuchów. W instalacjach spalania paliw dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych lub lekkiego oleju opałowego. 

Przeczytaj koniecznie: Do kiedy musisz wymienić piec? Sprawdź terminy obowiązkowej wymiany kopciucha w 2022

Uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego i obowiązuje wszystkich na obszarze Krakowa. Dotyczy zarówno prywatnych budynków, jak również budynków gospodarczych, szklarni i tuneli foliowych, lokali usługowych, zakładów przemysłowych. 

Jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3, to do końca 2022 roku musisz go wymienić. Stary kocioł możesz zastąpić: ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel czy drewno spełniającym wymogi ekoprojektu.

Dowiedz się więcej: Jak otrzymać dofinansowanie do wymiany starego pieca