Krycie dachu blachodachówką: poradnik

2020-02-04 12:33

Krycie dachu blachodachówką: poradnik. Blachodachówki mają wiele odmian różniących się estetyką, cenami, a nawet sposobem układania. Łączą je lekkość i szybkość układania pokrycia.

układanie blachodachówki
Autor: BUDMAT Współczesne blachodachówki są dostosowane do trendów panujących w architekturze pod względem wzornictwa i kolorystyki. Obicie więźby deskowaniem usztywnia dach z lekkim pokryciem i umożliwia dekarzom swobodne poruszanie się po dachu

Blachodachówka jest dostępna na polskim rynku od kilkudziesięciu lat. Jednak większość obecnie oferowanych produktów jest ładniejsza i łatwiejsza w montażu niż ich pierwowzory. Wyroby mają bogate wzornictwo i kolorystykę, odpowiadające asortymentowi dachówek ceramicznych.

Arkusze i moduły blachodachówki

Blachodachówkę można kupić w dwóch postaciach – arkuszy ciętych na wymiar o długości połaci (do 7 m) oraz w modułach, czyli mniejszych elementach o konkretnych wymiarach. Profiluje się je z płaskich arkuszy blachy, więc im bardziej przestrzenne tłoczenie (odwzorowujące dachówki o wysokiej fali), tym więcej blachy trafia na dach. Dlatego porównując blachodachówki o różnych wzorach, trzeba zwracać uwagę na wymiary gotowych produktów – arkusze mają nie tylko różną szerokość całkowitą, ale także inną szerokość krycia. Ta druga wartość uwzględnia zakłady robione na połączeniach sąsiednich arkuszy, niezbędne do zachowania szczelności pokrycia. Arkusze blachodachówki mają szerokość powyżej 1 m, np. 108, 118, a nawet 121 cm. Moduły mają podobną szerokość jak arkusze (102-119 cm o wzorze dachówek falistych i 118-131 cm o wzorze dachówek płaskich), ale znacznie mniejszą powierzchnię od 0,5 do 0,8 m2. Zrobione na nich przetłoczenia odpowiadają jednemu lub dwóm rzędom dachówek, więc panel ma wysokość odpowiednio nie większą niż 45 i 85 cm. Te elementy są wygodniejsze w transporcie na budowę i montażu na dachu, bo łatwiej nimi manewrować. Z powodzeniem można je wykorzystać na dachu o skomplikowanym kształcie, bez obawy o zbyt duże odpady. Mniejsze elementy lepiej też zachowują się na dachu – mniej się odkształcają pod wpływem temperatury niż duże arkusze i nie przesuwają się na dachu.

układanie blachodachówki
Autor: BUDMAT Najczęściej jako wstępne krycie wykorzystuje się membrany dachowe. Wtedy dekarze poruszają się po łatach montażowy. Dużo łatwiej prowadzi się prace w wypadku układania paneli blachodachówki a nie dużych arkuszy

Przetłoczenia na blachodachówce

Rolą przetłoczeń jest nie tylko zapewnienie efektu wizualnego, ale również nadanie pokryciu sztywności i zapewnienie jego szczelności. Profilowana powierzchnia pokrycia szybciej odprowadza wodę opadową.
Zmienia się sposób robienia przetłoczeń na blachodachówkach - pionowe przetłoczenia między rzędami dachówek zastępuje się ukośnymi. Zwiększa to sztywność blachodachówki i daje złudzenie, że pokrycie jest ułożone z pojedynczych rzędów dachówek i optycznie je pogrubia. Dodatkowe przetłoczenia na krawędzi – zwłaszcza w panelach – sprawiają, że połączenia między elementami są niewidoczne. Niektóre modele mają wzmocnienia wzdłużne między falami oraz poprzeczne wzdłuż przetłoczeń. Dzięki temu blachodachówka jest sztywna i idealnie równa.

Zobacz też:

Krycie dachu blachodachówką: galeria zdjęć

Techniki montażu blachodachówki: etapy krycia dachu

Niezależnie, które blachodachówki wybierzemy, dach trzeba przygotować w podobny sposób. Na krokwiach trzeba ułożyć wstępne krycie. Zazwyczaj jest to membrana dachowa, czyli folia o wysokiej paroprzepuszczalności. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na krokwie nabić sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych i ułożyć na nim papę lub folię dachową. Za tym pierwszym rozwiązaniem przemawia jednak to, że w minimalnym stopniu obciążą więźbę i nie jest pracochłonne, a więc ma takie same zalety jak pokrycie z blachodachówki.

Na wstępnym kryciu trzeba ułożyć ruszt. Najpierw nabija się wzdłuż krokwi kontrłaty o przekroju 2,5 x 5 cm, a prostopadle do nich łaty o przekroju 4 x 6 cm. Rozstaw łat zależy od konkretnego modelu blachodachówki i powinien być podany w wytycznych montażowych przygotowanych przez producenta, może wynosić od 27 do 41 cm. Czasem stosuje się podwójne łacenie (z dodatkową łatą pośrednią), aby uzyskać wymagana sztywność. pokrycia. Dzięki temu, że łaty nie są nabite bezpośrednio na krokwie, między blachodachówką a membraną powstaje szczelina, przez która swobodnie może przepływać powietrze i osuszać spód blachy. To ważne, żeby zapobiec korozji blachodachówki i butwieniu drewnianych elementów rusztu.

Blachodachówkę w arkuszach i większość paneli montuje się od dołu, zaczynając od prawej krawędzi połaci. Niektóre modele dachówek modułowych układa się od góry dachu, czyli od kalenicy w stronę okapu. W tym wypadku, dokładając element w niższym rzędzie, trzeba go wsunąć pod panel już ułożony i razem zamocować do łaty.

Krycie dachu blachodachówką: montaż wkrętów

Blachodachówkę przykręca się do łat wkrętami, a także łączy ze sobą poszczególne arkusze i moduły. Wkręty z elastycznymi podkładkami z EPDM zazwyczaj umieszcza się w dolnej fali. Niektóre wzory blachodachówek mają fabrycznie przygotowane otwory montażowe, co zmniejsza ryzyko zniszczenia blachy podczas montażu i ułatwia prowadzenie prac i je przyspiesza. Tak są przygotowywane niektóre panele blachodachówki. Otwory są umieszczone na ich górnej krawędzi, tak aby kolejny panel nakładany w wyższym rzędzie przykrył wkręt montażowy. Dzięki temu mocowania są niewidoczne na połaci dachu. Innym sposobem na ukrycie wkrętów montażowych, które łączą ze sobą sąsiednie arkusze blachodachówki, jest umieszczenie ich na górze fali, w przetłoczeniu, tak jak zaproponowali to producenci blachodachówek o wzorze marsylki. Wykorzystuje się do tego specjalne wkręty montażowe z płaskim łbem typu torx, które są maskowane cieniami światła załamującego się w miejscach przetłoczeń.

Krycie dachu blachodachówką: potrzebne akcesoria dachowe

Aby dach z blachodachówki był kompletny, potrzeba jeszcze kilku akcesoriów do jego wykończenia. Kupuje się je u tego samego producenta, kompletując materiały na dach. Podstawowe z nich to gąsiory, rynny koszowe, wiatrownice oraz pasy nad- i podrynnowe. Oczywiście wszystkie te elementy może samodzielnie wykonać dekarz z tak samo wykończonej blachy płaskiej. Ale fabrycznie wyprodukowane obróbki mają tę zaletę, że ich zastosowanie pozwala uzyskać dodatkową, rozszerzoną gwarancję wydłużającą okres jej obowiązywania. Wykorzystanie gotowych (systemowych) elementów pozwala zapewnić wysoki poziom estetyki dachu i zapobiec wielu błędom popełnianym podczas krycia dachu blachodachówką.

Czasem zaleca się zamontowanie na dachu akcesoriów uzupełniających pokrycie, np. barier przeciwśnieżnych. Po blaszanym pokryciu, zwłaszcza w ciemnym kolorze bardzo łatwo zjeżdża topniejący śnieg. Nawet w zimowy dzień promienie słońca nagrzewają blachę, i wtedy pokrywa śnieżna nadtapia się na styku z pokryciem dachowym i traci przyczepność. Bariera zamontowana w dolnej strefie połaci zatrzyma zsuwający się śnieg i uchroni rynny przed zerwaniem, a rośliny czy przechodniów, na których mógłby spaść - przed uszkodzeniem.

Pokrycia dachowe – zanim umówisz dekarzy

Pytanie 1 z 10
Które listwy biegną równolegle do krokwi:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie