Małe domy całoroczne do 100 m2. Projekty domów o niewielkim metrażu

2021-04-15 16:51 Anna Okołowska
Projekt domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M260aG1 Cenny - wariant II (etap I), arch. Ewa Dziewiątkowska

Małe domy całoroczne do 100 m2 zyskują coraz większą popularność. Niewielki metraż w żaden sposób nie odbija się na ich funkcjonalności. Układ pomieszczeń w małym domu jest przemyślany i czytelny, dzięki czemu zyskujemy zoptymalizowane i wygodne wnętrze. Prezentujemy gotowe projekty domów, których powierzchnia nie przekracza 100 m2.

Wydarzenia ostatnich miesięcy, związane z pandemią koronawirusa, przykładają inną miarę do naszych oczekiwań, potrzeb i możliwości finansowych. Coraz popularniejsze stają się małe domy całoroczne do 100 m2. Wybraliśmy projekty małych domów na nowe czasy dowodzą, które udowadniają, że niewielki metraż może zagwarantować wygodne życie nawet licznej rodzinie.

Jak wybrać optymalny projekt domu? Radzi doświadczony projektant

Więcej miejsca w małym domu: sposoby na zagospodarowanie przestrzeni

Do tego, że przy niewielkiej powierzchni domu ważne jest racjonalne gospodarowanie każdym metrem kwadratowym, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale cenne są także funkcjonalne rozwiązania i sposoby optycznego rozciągania przestrzeni. Tu, bardziej dotkliwie niż w przypadku większych domów, odczujemy wszystkie niedociągnięcia projektowe.

Bardzo istotne w projektach domów do 100 m2 są pomieszczenia pomocnicze, techniczne. Schowek przy garażu czy kotłownia, która może jednocześnie pełnić funkcję spiżarni lub pralni, pozwolą zachować ład w części mieszkalnej domu.

Przeczytaj też:

Aranżacja domu: co zrobić, aby przestrzeń wydała się przestronna? >>

Proste triki na optyczne powiększenie wnętrz w małym domu

O tym, w jaki sposób będziemy odbierać przestrzeń domową, mogą przesądzić triki powiększające ją optycznie. Listę najskuteczniejszych otwierają duże, sięgające podłogi przeszklenia i osie widokowe pokrywające się z traktami komunikacyjnymi.

Przeczytaj też:

Wybieramy okna panoramiczne: 5 pytań o duże przeszklenia >>

Małe domy całoroczne do 100 m² 

Przedstawiamy 3 projekty z Kolekcji Muratora, wskazując na ich interesujące i ważne rozwiązania. Przytoczone przez nas przykłady ilustrują, w jak różny sposób można podzielić 100 m². Ciekawe rozwiązania i racjonalne wykorzystanie przestrzeni znajdziemy zarówno w małych domach parterowych, jak i piętrowych – tych na większe i mniejsze działki.

Dom parterowy z dachem płaskim

Reprezentacyjna willa, która ma niespełna 100 m² powierzchni użytkowej? Ten projekt dowodzi, że to możliwe. Dzięki dwóm dużym tarasom ujętym w betonowe ramy zwieńczone pergolami dom wydaje się znacznie większy. W ten sposób rozrzeźbiono bryłę domu, powiększając zarówno jego front, jak i ogrodowe elewacje. Usytuowanie tarasów z różnych stron ma także ważne znaczenie praktyczne. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie trybu życia tarasowego do zmieniającej się pory dnia.

Zabiegom powiększającym poddano także przestrzeń domową. Z przedsionka przez strefę dzienną biegnie oś widokowa kończąca się dużym przeszkleniem i obrazem ogrodu. Krok dalej i pojawia się kolejna prowadząca wzrok do szklanego narożnika i ponownie pejzaż powiększa wnętrze domu. Podobną funkcję pełni szeroki hol przy salonie, który płynnie łączy się ze strefą dzienną.

W domu może wygodnie żyć nawet pięcioosobowa rodzina. Są tu trzy sypialnie (od 11 do 14 m²). W projekcie ważną rolę odgrywa duża kotłownia (9,4 m²) z wyjściem do ogrodu, która może pełnić dodatkowe funkcje, na przykład schowka na sprzęt ogrodowy, spiżarni czy pralni.

Dom ma 99,7 m² powierzchni użytkowej. Rozłożysta bryła wymaga działki o minimalnych wymiarach 22,9 x 23, 8 m. 

Przeczytaj więcej o projekcie M183f Bajeczny widok - wariant VI >>

Małe domy całoroczne do 100 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl projekt domu M183f Bajeczny widok - wariant VI, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>
Małe domy całoroczne do 100 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M183f Bajeczny widok - wariant VI, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Dom parterowy z poddaszem do adaptacji

Nieduży, ale z perspektywami. Parter to wygodne lokum dla dwóch osób. Możliwość adaptacji poddasza, po powiększeniu rodziny lub poprawie finansów, daje dodatkowe 54,8 m² powierzchni użytkowej.

Mimo niewielkiej powierzchni domu jest w nim przestronna strefa dzienna (40 m²), którą dodatkowo powiększają hol (4 m²) i przeszklenie wychodzące na taras mający ponad 28 m². W analogiczny sposób widok tarasu i ogrodu  powiększa sypialnię.

W części gospodarczej są rozwiązania kompaktowe. Z wydłużonego garażu można wydzielić schowek albo miejsce na pranię (atutem będzie wyjście do ogrodu). Natomiast kotłownia, która znajduje się na szlaku z garażu do części mieszkalnej domu, z powodzeniem może przejąć funkcję małego magazynu/ spiżarni.

To projekt, który sprawdzi się na niedużej, płytkiej działce. Istotne jest to, że dwuspadowy dach o kącie nachylenia 40º spełnia wymogi większości polskich planów zagospodarowania przestrzennego.

Dom ma 65,8 m² powierzchni użytkowej i dwa pokoje, ale jest możliwość adaptacji poddasza (54,8 m²). Minimalne wymiary działki, na której może stanąć, to 21,0 x 17,4 m. 

Przeczytaj więcej o projekcie M260aG1 Cenny – wariant II (etap I) >>

Małe domy całoroczne do 100 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M260aG1 Cenny - wariant II (etap I), arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Dom piętrowy do 100 m2

Rozłożysty dach z wysuniętymi okapami oraz naśladujące go zadaszenie tarasu i wejścia przesądzają o tym, że mały dom jest odbierany nie tylko jako zdecydowanie większy, ale także interesujący. Zadaszenie pełni jeszcze inną funkcję – poprawia proporcje wysokiej bryły o niewielkim obrysie, dzieląc ją w pół. Usytuowanie tuż przy nim narożnego okna na piętrze równoważy kompozycję.

W przypadku piętrowego domu przestrzeń jest sprawiedliwie dzielona między dwie kondygnacje. Poza tym nie ma tu skosów utrudniających aranżację. Wygospodarowano miejsce aż na cztery sypialnie (od 10 do 14 m² ) i strefę dzienną, mającą ponad 30 m², powiększaną przez przeszklenia i rozłożysty taras 35 m². Dom można wybudować na bardzo małej działce – mającej 272,3 m2.

Dom ma 97,4 m² powierzchni użytkowej i 5 pokoi. Aby go wybudować wystarczy działka, która ma zaledwie 16,5 x 16,5 m. 

Przeczytaj więcej o projekcie C364 Melodyjny >>

Małe domy całoroczne do 100 m2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C364 Melodyjny, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Sprawdź też:

Galeria zdjęć: ciekawe projekty domów 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE