Małe domy całoroczne do 100 m2 - projekty domów o niewielkim metrażu
Domy całoroczne do 100 m2 zyskują coraz większą popularność. Niewielki metraż nie odbija się na ich funkcjonalności. Układ pomieszczeń w małym domu jest przemyślany i czytelny, dzięki czemu zyskujemy wygodne wnętrze. Prezentujemy gotowe projekty domów, których powierzchnia nie przekracza 100 m2.
Wydarzenia związane z pandemią, czy sytuacją polityczną przykładają inną miarę do naszych oczekiwań, potrzeb i możliwości finansowych. Coraz popularniejsze stają się małe domy całoroczne do 100 m2. Wybraliśmy projekty małych domów na nowe czasy, które dowodzą, że niewielki metraż może zagwarantować wygodne życie nawet licznej rodzinie.
Więcej miejsca w małym domu - sposoby zagospodarowania przestrzeni
Do tego, że przy niewielkiej powierzchni domu - do 100 m2 - ważne jest racjonalne gospodarowanie każdym metrem kwadratowym, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale cenne są także funkcjonalne rozwiązania i sposoby optycznego rozciągania przestrzeni. Tu, bardziej dotkliwie niż w przypadku większych domów, odczujemy wszystkie niedociągnięcia projektowe.
Bardzo istotne w projektach domów do 100 m2 są pomieszczenia pomocnicze, techniczne. Schowek przy garażu czy kotłownia, która może jednocześnie pełnić funkcję spiżarni lub pralni, pozwolą zachować ład w części mieszkalnej domu.
Przeczytaj też: Aranżacja domu: co zrobić, aby przestrzeń wydała się przestronna?
Galeria: zobacz ciekawe projekty małych domów
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu Murator M262a Słuszny wybór - wariant I, arch. arch. Katarzyna Słupeczańska. ZOBACZ ten projekt domu
Proste triki na optyczne powiększenie wnętrz w małym domu
O tym, w jaki sposób będziemy odbierać przestrzeń domową, mogą przesądzić triki powiększające ją optycznie małe domy. Listę najskuteczniejszych otwierają duże, sięgające podłogi przeszklenia i osie widokowe pokrywające się z traktami komunikacyjnymi.
Małe domy do 100 m²
Przedstawiamy projekty domów z Kolekcji Muratora, wskazując na ich interesujące i ważne rozwiązania. Przytoczone przez nas przykłady ilustrują, w jak różny sposób można podzielić 100 m². Ciekawe rozwiązania i racjonalne wykorzystanie przestrzeni znajdziemy zarówno w małych domach parterowych, jak i piętrowych – tych na większe i mniejsze działki.
Polecany artykuł:
Mały dom o nieskomplikowanej bryle
Projekt: Słuszny wybór - wariant I - Murator M262a, architekt Katarzyna Słupeczańska
Jak sama nazwa wskazuje projekt domu Murator M262a Słuszny wybór - wariant I to słuszny wybór, ze względu na: niskie koszty budowy, które zapewni niewielki metraż oraz nieskomplikowana bryła i tradycyjny dach dwuspadowy, a także przemyślana i bardzo praktyczna funkcja budynku, gwarantująca użytkowy komfort trzyosobowej rodzinie.
Istnieje możliwość adaptacji poddasza i pozyskanie dodatkowych metrów w przypadku większej liczby domowników. Obszerny salon zlokalizowano w lewej części domu. Połączono go z otwartą kuchnią za sprawą małego, konsumpcyjnego blatu. Większy stół usytuowano tuż obok kuchni, przy dużym oknie. Z prawej strony salonu postawiono wygodną kanapę, a na przeciwko niej – zabudowę TV. W części wypoczynkowej przewidziano duże drzwi tarasowe, prowadzące do zewnętrznej strefy relaksu.
Prawą część domu zajmują dwie sypialnie oraz łazienka. Dbając o praktyczną funkcję, nie zapomniano także o aspektach wizualnych. Grafitowe płytki klinkierowe świetnie współgrają z kolorystyką dachu, nadając bryle wyrazistość. Drewniane detale nawiązują do stolarki i przełamują biel ścian. Drewno daje poczucie ciepła i wprowadza sielankowy nastrój, dlatego obłożono nim również taras i przylegający podest. Biorąc pod uwagę wszystkie atuty domu, jego wybór to z pewnością Słuszny wybór.
Powierzchnia użytkowa domu to 68,5 m2. Aby go wybudować wystarczy działka, która ma zaledwie 19,20 x 16,70 m
Słuszny wybór – wariant I – Murator M262a → ZOBACZ PROJEKT >>>
Dom parterowy z dachem płaskim
Projekt M183f Bajeczny widok - wariant VI to reprezentacyjna willa, która ma niespełna 100 m² powierzchni użytkowej. Ten projekt dowodzi, że to możliwe. Dzięki dwóm dużym tarasom ujętym w betonowe ramy zwieńczone pergolami dom wydaje się znacznie większy. W ten sposób rozrzeźbiono bryłę domu, powiększając zarówno jego front, jak i ogrodowe elewacje. Usytuowanie tarasów z różnych stron ma także ważne znaczenie praktyczne. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie trybu życia tarasowego do zmieniającej się pory dnia.
Zabiegom powiększającym poddano także przestrzeń domową. Z przedsionka przez strefę dzienną biegnie oś widokowa kończąca się dużym przeszkleniem i obrazem ogrodu. Krok dalej i pojawia się kolejna prowadząca wzrok do szklanego narożnika i ponownie pejzaż powiększa wnętrze domu. Podobną funkcję pełni szeroki hol przy salonie, który płynnie łączy się ze strefą dzienną.
W domu może wygodnie żyć pięcioosobowa rodzina. Są tu 3 sypialnie (od 11 do 14 m²). W projekcie ważną rolę odgrywa duża kotłownia (9,4 m²) z wyjściem do ogrodu, która może pełnić dodatkowe funkcje, na przykład schowka na sprzęt ogrodowy, spiżarni czy pralni.
Dom ma 99,7 m² powierzchni użytkowej. Rozłożysta bryła wymaga działki o minimalnych wymiarach 22,9 x 23, 8 m.
ZOBACZ: Projekt M183f Bajeczny widok - wariant VI
Dom parterowy z poddaszem do adaptacji
Projekt Projekt M260aG1 Cenny – wariant II (etap I) to dom nieduży, ale z perspektywami. Parter to wygodne lokum dla 2 osób. Możliwość adaptacji poddasza, po powiększeniu rodziny lub poprawie finansów, daje dodatkowe 54,8 m² powierzchni użytkowej. Mimo niewielkiej powierzchni domu jest w nim przestronna strefa dzienna (40 m²), którą dodatkowo powiększają hol (4 m²) i przeszklenie wychodzące na taras mający ponad 28 m². W analogiczny sposób widok tarasu i ogrodu powiększa sypialnię.
W części gospodarczej są rozwiązania kompaktowe. Z wydłużonego garażu można wydzielić schowek albo miejsce na pranię (atutem będzie wyjście do ogrodu). Natomiast kotłownia, która znajduje się na szlaku z garażu do części mieszkalnej domu, z powodzeniem może przejąć funkcję małego magazynu/ spiżarni.
To projekt, który sprawdzi się na niedużej, płytkiej działce. Istotne jest to, że dwuspadowy dach o kącie nachylenia 40º spełnia wymogi większości polskich planów zagospodarowania przestrzennego.
Dom ma 65,8 m² powierzchni użytkowej i dwa pokoje, ale jest możliwość adaptacji poddasza (54,8 m²). Minimalne wymiary działki, na której może stanąć, to 21,0 x 17,4 m
ZOBACZ: Projekt M260aG1 Cenny – wariant II (etap I)
Dom piętrowy do 100 m2
Rozłożysty dach z wysuniętymi okapami oraz naśladujące go zadaszenie tarasu i wejścia przesądzają o tym, że mały dom jest odbierany nie tylko jako zdecydowanie większy, ale także interesujący. Zadaszenie pełni jeszcze inną funkcję – poprawia proporcje wysokiej bryły o niewielkim obrysie, dzieląc ją w pół. Usytuowanie tuż przy nim narożnego okna na piętrze równoważy kompozycję.
W przypadku piętrowego domu Projekt C364 Melodyjny przestrzeń jest sprawiedliwie dzielona między dwie kondygnacje. Poza tym nie ma tu skosów utrudniających aranżację. Wygospodarowano miejsce aż na 4 sypialnie (od 10 do 14 m²) i strefę dzienną, mającą ponad 30 m², powiększaną przez przeszklenia i rozłożysty taras 35 m². Dom można wybudować na bardzo małej działce – mającej 272,3 m2.
Dom ma 97,4 m² powierzchni użytkowej i 5 pokoi. Aby go wybudować wystarczy działka, która ma zaledwie 16,5 x 16,5 m
Zobacz: → Projekt C364 Melodyjny
Mały dom parterowy z poddaszem użytkowym
Projekt: Solidny– wariant II – Murator M252b; architekt Katarzyna Słupeczańska
Projekt Solidny– wariant II – Murator M252b to ekonomiczny dom,który można zbudować na bardzo małej działce – mającej niewiele ponad 300 m2. Z domowej przestrzeni wydzielono aż 5 pokoi – 4 sypialnie i wspólny pokój dzienny. Dzięki temu może tu żyć nawet pięcioosobowa rodzina. W domu są dwie strefy nocne – jedna, mniejsza, na parterze może służyć rodzicom. Druga, większa, na poddaszu to idealne miejsce na dziecięcą strefę domu. Są tu trzy sypialnie i duża łazienka, w której przewidziano miejsce na dwie umywalki. Aby maksymalnie wykorzystać niedużą powierzchnię domu, ograniczono tę przeznaczoną na komunikację. Na każdej kondygnacji są korytarze mające zaledwie 3 m2.Bardzo ważnym pomieszczeniem jest kotłownia z wejściem do kuchni. W ten sposób stanie się też spiżarnią i ułatwi utrzymanie porządku w kuchni otwartej na salon. Niewielką, skromną bryłę przekrytą dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 35o urozmaica okienna kompozycja podkreślona sąsiadującymi z niemal wszystkimi oknami, pasami z cegły lub drewna, które kontrastują z tynkiem.
Parter: powierzchnia użytkowa 59,2 m2, netto 64,8 m2; poddasze: powierzchnia użytkowa 37,8 m2, netto 63,2 m2
Solidny– wariant II – Murator M252b → ZOBACZ PROJEKT >>>
Sprawdź też:
- Małe domy parterowe z garażem z kolekcji Muratora >>
- Domy z oknami narożnymi. TOP 5 projektów >>
- Miarodajny - najczęściej wybierany projekt!
- Dom na działkę z wjazdem od południa
- Dom na wąską działkę - TOP 5 projektów
- 5 projektów domów z poddaszem użytkowym
- Projektów domów z poddaszem do adaptacji
Galeria zdjęć: zobacz też projekty małych domów z garażem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu Murator M230a Zachodzące słońce - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska. Propozycja dla osób dysponujących długą, ale wąską działką – dom ma szerokość 9 m, nie licząc tarasu. Zobacz ten projekt domu