Aranżacja domu: co zrobić, aby przestrzeń wydała się przestronna?

2020-05-20 13:23

Oto kilka sposobów na przestronną aranżację przestrzeni w domu. Zobacz, jak zestawiać ściany i podłogi, aby zaakcentować wielkość wnętrza. Skorzystaj z kilku porad dotyczących urządzania wnętrza domu.

Widok z antresoli na salon
Autor: Marcin Grabowiecki Antresole, schody, łączenie przestrzeni to znakomity sposób na przestronne wnętrze domu. Projekt: Michał Hoffman

Pojmowanie przestrzeni zależy od naszych doświadczeń. Gdy przez wiele lat obcujemy z prostopadłościennymi pomieszczeniami w jednopoziomowym mieszkaniu, wiemy, że można je urozmaicić tylko przez zmianę wyposażenia. Projekt nowego domu jest dużym wyzwaniem pod względem odczucia przestrzeni.

Przestrzeń w domu

We wnętrzu domu można podziwiać nie tylko piękne przedmioty i materiały wykończeniowe, ale przede wszystkim zaskakujące rozwiązania przestrzenne, formy architektoniczne czy detale konstrukcyjne budynku. Przestrzenią zazwyczaj manewruje się w strefie dziennej: salonie, jadalni oraz holu. W roli głównej pojawia się tam, gdzie wnętrza są nie tylko przestronne i wysokie, ale gdzie pozwolimy projektantowi puścić nieco wodze fantazji. Antresole, słupy, wykusze, „unoszące się w powietrzu” ekrany, tajemne przejścia i prześwity wprowadzą nas w świat architektury.

Antresola w aranżacji domu

Umieszczając dodatkowy podest w części rozległego wnętrza, zwiększamy jego powierzchnię użytkową. Dzielimy wysokość, tworząc pod antresolą i na niej dwie kameralne nisze. Podczas wchodzenia na schody i przebywając na antresoli, zyskujemy widok z góry i zmieniamy nasz punkt widzenia. Forma antresoli powinna zawsze podążać za formą budynku i działać w zespole. Niekoniecznie spodziewajmy się prostokąta – może mieć kształt trójkąta, klina, płaszczki czy półksiężyca. Jeśli sufit nie jest płaski i na przykład tworzą go nachylone połacie dachu, uzyskamy dodatkowy efekt. Dzięki temu, gdy zasiądziemy w fotelu, źródłem przeżyć może być nie tylko fascynujący obraz na ścianie, ale także struktura budynku.

Okna w aranżacji domu

Okna są zawsze elementem wzbogacającym wygląd płaszczyzn pionowych i połaci dachowych, a także całych wnętrz, o zaletach użytkowych nie wspominając. Ich działanie może w znacznym stopniu zmienić wnętrze, otwierając je na krajobraz, który możemy obserwować i podziwiać przy każdej pogodzie i o każdej porze dnia. Zwłaszcza tafle szkła schodzące do samej podłogi pozwalają zapomnieć o istnieniu barier i stopić wnętrze z otoczeniem.

Przeczytaj też:

Okna dopasowane do pomieszczeń: salonu, kuchni, sypialni, łazienki >>>

Ogromne znaczenie ma również stolarka stanowiąca ramę dla widoku. Równie ciekawym rozwiązaniem działającym na rzecz przestrzeni jest wykusz lub wygięta linia okien do podłogi, które pozwalają nam „wyjść” poza ściany i niemal zapomnieć o tym, że znajdujemy się w budynku.

Ściany

W manewrowaniu przestrzenią za pomocą ścian spotyka się dwie tendencje. Według pierwszej część układu wnętrz powinna być czytelna i przejrzysta od wejścia. Druga opcja stawia na tajemnicę – ukrywamy wnętrza i goście domyślają się tylko, że za kolejną ścianą wydarzy się coś ciekawego, przyciągającego wzrok. Bieg ściany nie musi być prosty, może go wytyczać linia łuku, zygzak, załamanie. Taki układ tworzy sekwencję pomieszczeń – mijając kawałek ściany, widzimy kolejne wnętrze. Czasami tylko wąska szczelina delikatnie odsłania, co wydarzy się dalej. Jedynym warunkiem użycia takich środków jest spójna koncepcja uzasadniająca ich zastosowanie – nie może być to zestaw dziwadeł. Poprowadzona w nietypowy sposób ściana może być punktem odniesienia, wyznaczać nisze, zakamarki, które można podkreślić światłem czy też umieścić w nich dekoracje.

Schody w aranżacji domu

Schody są oczywistością w każdym wielopoziomowym domu. Jednak tak jak zawsze mamy wybór. Gdy zamkniemy je w klatce schodowej ze ścianami, każda kondygnacja będzie wiodła niezależną egzystencję, co niekiedy jest pożądane i służy zapewnieniu prywatności. Schody umieszczone w dwukondygnacyjnym salonie lub holu łączą przestrzenie i są zachętą do poruszania się i odkrywania tajemnic. Nagrodą za zmierzenie się z nimi może być nie tylko interesujące rozwiązanie drugiej kondygnacji, ale także odkrycie ciekawego miejsca.

Przeczytaj też:

Najmodniejsze schody dywanowe: pomysły i realizacje >>>

Schody są z natury bryłą bardzo urozmaiconą i wraz z balustradą tworzą pole do popisu dla projektanta, zwłaszcza w domach, gdzie głównym źródłem doznań estetycznych ma być architektura. Meble i wyposażenie naśladują wówczas formy architektoniczne i jedynie uzupełniają wnętrza. Trzeba unikać efektownych schodów prowadzących „donikąd”, na przykład na stryszek.

Salon i jadalnia na tarasie