Dom z wysokim salonem: te wnętrza robią wrażenie! Zobacz też TOP 5 projektów gotowych Muratora

2019-08-26 10:12 Anna Kazimierowicz
Domy z wysokim salonem
Autor: Studio O. Wysoki na dwie kondygnacje salon pięknie połączony z pozostałą częścią wnętrz to chluba właściciela domu

Jeśli lubisz otwarte przestrzenie, marzysz o domu z wysokim i przestronnym salonem, obejrzyj projekty gotowe Muratora. Wybraliśmy projekty domów z otwartą strefą dzienną wysoką na 2 kondygnacje.

Wysoki salon daje wrażenie otwarcia na świat. Zwykle są w nim wielkie przeszklenia, które wpuszczają do pomieszczenia dużo światła, więc taki salon jest niezwykle jasny. Otwarte pomieszczenia dają wielki komfort i poczucie wolności. W takich wnętrzach czuje się luz, oddycha swobodniej. Ważne jest też to, że wysoki salon to okazja do stworzenia oryginalnej architektury i ciekawej aranżacji wnętrza. Wielki salon ma wielkie okna obejmujące między innymi szerokie drzwi przesuwne prowadzące na taras i dalej do ogrodu. Dzięki nim świat natury jest połączony z naszym domowym.

Przedstawiamy projekty domów z wysokim salonem. Z pewnością znajdą one uznanie w oczach osób lubiących przestrzeń i światło.

Domy z wysokim salonem
Autor: Andrzej Szandomirski Wielki salon to najczęściej także spektakularne przeszklenia. Projekt domu Beczak & Beczak Architekci

Salon wysoki, ale i przestronny

Wysoki salon jest zwykle połączony z holem albo kuchnią i jadalnią. Często tworzy otwartą strefę dzienną na parterze pełniącą wszystkie te funkcje. Bardzo wysokie mogą być te pomieszczenia, które mają również dużą powierzchnię. Dzięki temu takie wnętrze wygląda proporcjonalnie. Jeśli mały salon miałby dwie kondygnacje, czulibyśmy się w nim jak w wieży. A w domach z wysokim salonem nie chodzi o wysokość, tylko o przestrzeń.

Salon w domu – miejsce reprezentacyjne

Duża wysokość salonu podkreśla jego charakter. Największa i najwyższa część domu jest niezwykle reprezentacyjna. Wysoki salon to pomieszczenie, do którego wchodzi się z holu albo nawet bezpośrednio od wejścia. Takie spektakularne otwarcie robi wrażenie, więc może być powodem dumy dla właściciela domu.  Posiadanie wysokiego salonu można traktować również jako luksus. Stać jest nas na to, żeby zbudować wnętrze reprezentacyjne, którego wysoka część pod sufitem nie będzie wykorzystana. Wielkiej przestrzeni nie możemy urządzić byle jak, drobnymi mebelkami i kwiatkami. Wymaga ona również reprezentacyjnego wyposażenia.

Salon wysoki na 2 kondygnacje

Tak wysokie wnętrze zwykle tworzy się przez otwarcie w górę, w wyniku którego powstaje dwukondygnacyjny salon. Można do niego włączyć hol, ale znacznie częściej otwiera się go na kuchnię. Między strefą wypoczynku i przygotowywania posiłków znajdzie się miejsce na reprezentacyjną jadalnię.

Wysoki salon to również okazja do wyeksponowania skośnej połaci dachu, często z pięknie wykończoną więźbą pozostawioną na wierzchu. Tak wielką przestrzeń mogą zdobić również schody wiodące na poddasze lub piętro, które zamiast umieszczać w klatce schodowej, można potraktować bardziej reprezentacyjnie.

Domy z wysokim salonem
Autor: Daniel Rumiancew W wysokim salonie można wyeksponować pięknie wykończoną więźbę dachową. Projekt Mariusz Wrzeszcz, Mateusz Trojanowski

Wysoki salon – zalety i wady

Zalety:

  • reprezentacyjne pomieszczenie,
  • duża przestrzeń dla domowników,
  • dużo światła naturalnego,
  • piękne widoki.

Wady:

  • wysokie koszty ogrzewania,
  • zapachy z kuchni ulatujące do sypialni,
  • konieczność dobrej wentylacji,
  • kłopoty z akustyką,
  • kłopoty z myciem i remontem.

Wykończenie salonu

Takie olbrzymie pomieszczenie wymaga przemyślanej aranżacji i wykończenia. Trzeba pamiętać o spójności obu przestrzeni, np. wykończenie drzwi widocznych na obu kondygnacjach powinno być takie samo albo powiązane ze sobą. Jeśli chcemy w tak wielkiej przestrzeni zastosować różne kolory ścian, trzeba pomyśleć, jak i gdzie je połączyć. Podobnie jest z posadzkami, jeśli mają być zróżnicowane w strefie otwartego salonu. Również wykończenie tarasu powinno współgrać z wnętrzem.

Domy z wysokim salonem
Autor: Mariusz Bykowski Przestrzeń wysokiego na dwie kondygnacje salonu wymaga przemyślanej aranżacji i spójnego wykończenia

TOP 5: projekty domów z wysokim salonem

Przedstawiamy 5 projektów gotowych z kolekcji Muratora - domów, w których znajduje się wysoki, reprezentacyjny salon. Wbrew pozorom taki luksus można zaprojektować w każdym, również niedużym domu. Przedstawiamy projekty na każdą kieszeń i dla różnych rodzin - ale zawsze dla tych, którzy kochają przestrzeń i światło.

Projekt domu z wysokim salonem: Murator M238 - Efektowny

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia użytkowa 94,2 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 22,10 x 17,60 m

Więcej szczegółów projektu jest tu>M238 - Efektowny

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M238 - Efektowny, elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu domu

Nazwa tego domu absolutnie nie jest przypadkowa, gdyż Efektowny zachwyci każdego miłośnika domów parterowych. Strefę wejścia podkreślono poprzez przełamanie dwuspadowego dachu oraz lekko wysunięty schodkowy podest. Dominuje tu jasna szarość i biel, ocieplona elementami z drewna. Na szczególną uwagę zasługuje elewacja ogrodowa, która bez wątpienia przyczyniła się właśnie do nazwania tego domu – Efektownym. Obszerne przeszklenia idealnie wkomponowano w kształt wykuszu, tworząc ciekawą szklaną fasadę. Prym wiedzie tu drewno nawiązujące kolorystyką do tarasu. Ta celowa monotonia barw utworzyła ciepły i słoneczny obraz zachęcający do przebywania na łonie natury. Grafitowy dach podkreśla efektowność wykuszu i nadaje bryle wyrazistości.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl M238 - Efektowny - wizualizacja salonu

Oprócz aspektów wizualnych, dom Efektowny to także świetnie zaplanowana aranżacja. Tętniącym życiem sercem domu jest salon, który dzięki powierzchni – około 30 mkw. i wysokości wynoszącej około 5 m, da poczucie pełnego komfortu i nieograniczonej swobody. Duże przeszklenia zmieniają go zaś w pełen kwiatów i słońca – ogród zimowy z przytulnym kominkiem.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl M238 - Efektowny - rzut parteru

Zlokalizowana od frontu kuchnia przylega do salonu, jednakże nie ingeruje w strefę wypoczynku, dzięki czemu kuchenny rozgardiasz będzie sprytnie ukryty przed gośćmi. Lewe skrzydło domu to strefa nocna, w której zaplanowano 3 sypialnie i 2 łazienki. Dla pragnących większej intymności, można je oddzielić od strefy dziennej - ścianką działową z drzwiami. Z prawej strony domu zaplanowano kotłownię, która przylega do tarasu. Takie usytuowanie pozwoli na wykorzystanie pomieszczenia również w innym celu – np. na przechowywanie sprzętu grillowego lub składanych mebli ogrodowych. Efektowny – to efektowność i wygoda w każdym calu. Aby się o tym przekonać – trzeba w nim zamieszkać.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M238 - Efektowny - elewacja frontowa

Dom z wysokim salonem: Murator C386 - Logiczny

Autor arch. Tomasz Piskorski

Powierzchnia użytkowa 92,3 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 17,00 x 20,00 m

Więcej szczegółów projektu jest tu>Murator C386 - Logiczny

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C386 - Logiczny, elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu domu

Logiczny - prosta i ekonomiczna bryła, praktyczna funkcja i niewielki metraż – tymi trzema epitetami można w skrócie opisać ten projekt domu. Jest to idealny dom dla inwestorów poszukujących nieskomplikowanych rozwiązań. Logiczny został zaprojektowany na planie prostokąta. Częściowe zadaszenie tarasu oraz zadaszenie wejścia do budynku i wjazdu do garażu, przewidziano poprzez przedłużenie dwuspadowego pokrycia dachowego. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, minimalizujące koszty związane z materiałami i robocizną dachu.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C386 - Logiczny - rzut parteru
Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C386 - Logiczny - rzut poddasza

Parter domu podzielono na 2 części: mieszkalną i garażowo-gospodarczą. W części mieszkalnej, wielkości  ponad 43 mkw., przewidziano strefę komunikacji oraz salon z otwartą kuchnią. Zaplanowano tu także wc oraz schody prowadzące na wyższą kondygnację.

Bardzo ciekawym zabiegiem jest brak stropu nad częścią salonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu salon stał się bardziej przestronny, a ponadto zyskał dodatkowe doświetlenie przez okna połaciowe. Z salonu przewidziano wyjście na obszerny taras – idealne miejsce do dziennego i wieczornego relaksu.

Poddasze Logicznego to strefa nocna, na którą składają się 3 wygodne sypialnie oraz łazienka. Doświetlenie dwóch sypialni stanowią okna dachowe, natomiast w jednej – przewidziano lukarnę, która stała się jednocześnie ozdobnym elementem bryły. Projektując Logicznego, postawiono na ciepłą, stonowaną kolorystykę, nawiązującą do natury. Dzięki temu, iż dwie elewacje boczne zostały zaprojektowane jako „ślepe” czyli bez okien, Logiczny będzie idealny na zrealizowania w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C386 - Logiczny - elewacja frontowa

Dom z wysokim salonem: Murator M210 - Jasna przestrzeń

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia użytkowa 142,2 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 24,30 x 18,30 m

Więcej szczegółów projektu jest tu>M210 - Jasna przestrzeń

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M210 - Jasna przestrzeń - elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu domu

Jasna przestrzeń to okazały dom, który będzie elegancką wizytówką swoich właścicieli. Jego boczne elewacje są niepozorne, prawdziwe oblicze domu widać dopiero na ścianie szczytowej.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M210 - Jasna przestrzeń - wizualizacja salonu

Ta jest niemal całkowicie przeszklona, pośrodku przebiega komin, dzięki któremu na tarasie można cieszyć się widokiem ognia w otwartym kominku. Taka atrakcja zachęca do przyjmowania gości i wspólnych biesiad pod gołym niebem. Wrażenie robi również duża dwukondygnacyjna strefa dzienna pięknie doświetlona naturalnym światłem dzięki przeszkleniom w ścianie szczytowej.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M210 - Jasna przestrzeń - rzut parteru
Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M210 - Jasna przestrzeń - rzut poddasza

Dom został zaprojektowany dla dużej, nawet dwupokoleniowej rodziny. Oprócz 3 sypialni na poddaszu jest też dodatkowy pokój na parterze – blisko łazienki, z niekrepującym wejściem – w sam raz dla dziadków. Dużą zaletą jest też duża pralnia na poddaszu, w której będzie można nie tylko robić, ale też suszyć pranie.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M210 - Jasna przestrzeń - elewacja frontowa

Dom z wysokim salonem: Murator M128 Promienny dzień

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 151,3 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 19,60 x 25,30 m

Więcej szczegółów projektu jest tu>M128 Promienny dzień

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M128 - Promienny dzień - elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu domu

Promienny dzień - w tym domu każdy dzień będzie promienny. Pokój dzienny, który w części od ogrodu ma wysokość dwóch kondygnacji, pozwoli poczuć przestrzeń i światło. Jadalnia oraz kuchnia z dużymi przeszkleniami będzie zapraszała do domu dużo słońca. Taras z roślinnością, zaprojektowaną przez mieszkańców na drewnianej konstrukcji, będzie doskonałym miejscem odpoczynku, oazą zieleni.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M128 - Promienny dzień - rzut parteru
Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M128 - Promienny dzień - rzut poddasza

Zaciszna sypialnia na parterze, z wyjściem na taras, będzie doskonałym miejscem dla gości lub starszego członka rodziny. Duża kotłownia, połączona z dwustanowiskowy garażem, z odrębnym wyjściem na zewnątrz oprócz swojej podstawowej funkcji, może także pełnić rolę schowka na sprzęt ogrodowy.

Poddasze - królestwo sypialni. We wszystkich trzech zaprojektowano francuskie balkony. Sypialnia małżeńska ma także własną łazienkę i garderobę. Druga, większa łazienka, jest wspólna dla pozostałych mieszkańców. Wydzielono tu także miejsce na pralnię.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M128 - Promienny dzień - elewacja frontowa

Dom z wysokim salonem: Murator C329 Tymiankowy

Autor arch. Izabela Mandla

Powierzchnia użytkowa 230,0 m2
Liczba pokoi (z salonem) 5
Wymiary działki 24,90 x 23,50 m

Więcej szczegółów projektu jest tu>Murator C329 Tymiankowy

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C329 - Tymiankowy - elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu domu

Tymiankowy to duży, wygodny dom dla 5-osobowej rodziny. Do zagospodarowania są aż 3 kondygnacje - obszerna piwnica, przestronny parter oraz wygodne poddasze. Dużym atutem domu jest bogate zaplecze gospodarcze - oprócz licznych pomieszczeń gospodarczych w piwnicy znajdziemy tu również dwustanowiskowy garaż w bryle budynku, z miejscem na półki z narzędziami, spiżarnię przy kuchni, a także 2 garderoby i 2  funkcjonalne schowki na poddaszu.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C329 - Tymiankowy - rzut parteru
Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C329 - Tymiankowy - rzut poddasza

Większą część parteru zajmuje reprezentacyjna, dwukondygnacyjna strefa dzienna łącząca funkcje salonu i jadalni, pięknie doświetlona licznymi oknami, które otwierają ją na ogród i niespotykanie duży taras (ponad 100 mkw.) okalający dom z dwóch stron. Przytulności tej strefie doda kominek widoczny zarówno z kuchni, jak i z salonu.
Wygodę domownikom zapewnią aż 3 łazienki (2 na dole i 1 na górze) oraz 4 sypialnie. Jedna z nich, usytuowana na parterze, jest nieco oddalona od reszty pomieszczeń. Autor projektu zaproponował wydzielenie w niej garderoby, z której można jednak zrezygnować na rzecz większej sypialni.

Domy z wysokim salonem
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C329 - Tymiankowy - elewacja frontowa

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Aleksandra
|

Oj tak, te wnętrza zdecydowanie robią wrażenie. Wysoki salon to przede wszystkim światło i powietrze, którego brakuje w mieszkaniach albo domach o stałej wysokości pomieszczeń. O efekcie wizualnym już nie wspominając :)