Balkon francuski: jak wygląda i jak go zbudować

2019-07-04 5:46

Balkon francuski jest wyposażony w bardzo wysokie przeszklenie, więc zapewnia dużo światła naturalnego we wnętrzach. Nie ma podłogi na zewnątrz, więc nie można na nim usiąść przy stole, ale można z niego podziwiać widoki.

Balkon francuski to element dekoracyjny na elewacji, który służy do dobrego doświetlenia wnętrz. Jest wyposażony w wysokie drzwi tarasowe, często portfenetry. Balkon francuski nie ma płyty betonowej wysuniętej z lica ściany, więc nie powiększa wnętrza domu, ale pozwala wyglądać na świat. Nie można nań wyjść tak jak na tradycyjny balkon. Można tylko stanąć na progu drzwi. Czasem na dole takiego balkonu umieszcza się skrzynki z kwiatami. Przeszklenie w balkonie francuskim ma balustradę, która obok zapewniania bezpieczeństwa pełni również funkcję dekoracyjną.

>>Przeczytaj też:

Balkon francuski
Autor: Andrzej Szandomirski Balkon francuski tworzy wysokie okno-drzwi z balustradą, często o charakterze ozdobnym

Balkon francuski: zalety

  • prosta konstrukcja
  • nie ma płyty, więc nie tworzy mostka cieplnego na elewacji
  • łatwy do zbudowania
  • nie ma problemu z konstrukcją balkonu i jego ociepleniem
  • jest mocnym akcentem dekoracyjnym na elewacji
  • zapewnia dużo światła we wnętrzach
  • daje widok na świat

Balkon francuski
Autor: Andrzej Szandomirski Balkon francuski może być wyposażony w przeszklenie dowolnego rodzaju. Projekt domu JM Studio Architektoniczne

Balkon francuski: z czego wynika jego popularność

Balkon francuski staje się coraz popularniejszy, ponieważ nie ma wad balkonu tradycyjnego. Nie trzeba wykonywać żelbetowej płyty połączonej z konstrukcją stropu. Nie ma problemów z ociepleniem tego połączenia, a trzeba wiedzieć, że wymaga ono szczególnego potraktowania, żeby nie powstał tam mostek cieplny. Co więcej, obecnie w każdym domu jest taras, więc mieszkańcy rzadko korzystają z balkonów tradycyjnych. Bardzo często są one tylko dekoracją elewacji, na dodatek kłopotliwą.

Balkony francuskie projektuje się nie tylko w nowych domach, ale także w przebudowywanych, remontowanych. Balkon francuski może zastąpić ten, który wystawał z elewacji i jest obecnie likwidowany. Takie rozwiązanie często jest wykorzystywane podczas termomodernizacji mającej na celu zwiększenie energooszczędności domu. Balkon francuski można też zastosować, żeby doświetlić wnętrza, wymieniając stare okna na znacznie większe, a przede wszystkim wyższe.

Przeczytaj też:

Balkon francuski
Autor: Piotr Mastalerz Balkon francuski (zwykle podwójny) często stosuje się na ścianie szczytowej poddasza. Każde z przeszkleń zapewnia światło w osobnym pokoju

Balkon francuski: spójna kompozycja

Balkon francuski często jest stosowany w domach w stylu nowoczesnym, choć znany jest od wieków. Konstrukcja została spopularyzowana w baroku. Z pałaców francuskiej arystokracji przeniesiono go do paryskich kamienic, a potem dalej w świat. Można znaleźć go w wielu budynkach historycznych, pałacach, bogatych kamienicach czy przedwojennych willach, niekoniecznie w stylu modernistycznym.

Balkon francuski
Autor: Andrzej Szandomirski Balkon francuski chętnie stosowano w kamienicach

Bardzo często stosuje się go na pierwszej kondygnacji, zwłaszcza na ścianach szczytowych, gdzie można zobaczyć obok siebie parę wysokich i wąskich okien-drzwi. Portfenetry z balustradą bywają również instalowane na wysokim parterze. Zdecydowanie horyzontalne przeszklenia sprawiają, że budynek wydaje się wyższy, bardziej smukły.

Balkon francuski
Autor: Mariusz Bykowski Pięknie skomponowana ściana szczytowa z czterema wysokimi oknami-drzwiami, na piętrze wyposażonymi w balustrady. Projekt domu Marcin Rubik

Balkon francuski może być zastosowany z pojedynczym portfenetrem albo zestawieniem drzwi tarasowych. Drzwi mogą być otwierane w dowolny sposób lub stałe (fixy). Detale wykończeniowe takiego balkonu muszą być dopasowane do całej elewacji. Portfenetry lub drzwi balkonowe mają takie samo wykończenie jak pozostała stolarka w budynku. Materiał i kolor balustrady powtarza te zastosowane w innych miejscach, np. na balustradzie tarasu, albo nawiązuje do stolarki, orynnowania, pokrycia dachu.

Przeczytaj też:

Balkon francuski
Autor: Piotr Mastalerz Długie balkony francuskie wzdłuż wielkopowierzchniowych przeszkleń na piętrze. Projekt domu Marcin Rubik

Balkon francuski: przeszklenie

Klasyczny balkon francuski ma portfenetr, czyli wysokie okno-drzwi. Jest to przeszklenie sięgające od podłogi prawie do sufitu. Na zewnątrz jest osadzony tylko wąski parapet, na którym można stanąć.

Balkon francuski
Autor: Andrzej Szandomirski Kolor i materiał stolarki są takie same jak w innych miejscach w budynku

Portfenetry mogą być zestawione w pary (najczęściej na ścianach szczytowych) albo nawet w większej liczbie. Balkon francuski może być zbudowany także z wykorzystaniem dowolnych drzwi tarasowych – rozwieralnych albo przesuwnych zestawionych w różnych kombinacjach. Czasem można tam wykorzystać również przeszklenia nieotwierane. Drzwi tarasowe mogą być wykonane z drewna, PCW lub aluminium.

Balkon francuski
Autor: Marcin Czechowicz Balkon francuski może być zbudowany z wykorzystaniem dowolnej kombinacji drzwi tarasowych – rozwieralnych albo przesuwnych. Projekt domu Jerzy Milewski z zespołem Elm Projekt Studio
Balkon francuski
Autor: Marcin Czechowicz Balkon francuski zapewnia światło, ale nie można nań wyjść. Projekt domu Jerzy Milewski z zespołem Elm Projekt Studio

Balkon francuski: balustrada

Przeszklenia zastosowane na balkonie francuskim muszą być zabezpieczone balustradą, która ma zapewnić bezpieczeństwo osobom wyglądającym przez drzwi. Balustrada musi być na tyle mocna i tak stabilnie zamocowana do warstw nośnych muru, żeby wytrzymała nacisk kilku dorosłych osób opierających się o nią. Mocowanie balustrady nie powinno naruszać trwałości elewacji ani powodować nadmiernego mostka termicznego.

Balkon francuski
Autor: Piotr Mastalerz Podczas przebudowy powiększono okna i zamiast nich wstawiono portfenetry tworzące balkon francuski. Projekt przebudowy Damian Kałdonek

Jako konstrukcję nośną najczęściej wykorzystuje się kształtowniki metalowe (aluminiowe lub stalowe). Mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, ocynkowanej albo materiału pomalowanego farbami proszkowymi. W domach stylowych można zastosować balustrady z kutego metalu. W metalowej konstrukcji można zamocować wypełnienie w postaci poziomych lub pionowych prętów, metalowej siatki, tafli szkła, arkuszy blachy, płyt włóknocementowych. U góry balustrada jest wykończona pochwytem takim jak w tradycyjnych schodach czy balustradach tarasów.

Na rynku jest duża oferta balustrad systemowych, co jest prostym rozwiązaniem, ale mogą one nie pasować rozmiarami do okien-drzwi albo wykończeniem do innych elementów na elewacji. Zwykle więc balustrady do balkonu francuskiego robi się na zamówienie.

Balkon francuski
Autor: Andrzej Szandomirski Stylowa balustrada na balkonie francuskim

Balustrada może być zamocowana dyskretnie w glifie okna albo na licu ściany. Sposób mocowania oraz stylistyka balustrady decydują, jak bardzo balkon francuski wystaje z lica ściany i wpływa na wygląd elewacji.

Z balustrady można zrezygnować, gdy portfenetr lub dolny fragment przeszklenia (do wysokości 0,9 m) jest nieotwierany, a zastosowane tam szklenie jest wykonane z szyb klejonych klasy P3, które mają wytrzymałość podobną do stalowej siatki.

Balkon francuski
Autor: Andrzej Szandomirski Ozdobna balustrada z kutego metalu

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Pozostałe podkategorie