Balkony dostawne: konstrukcja, zalety, ceny. Wybieramy gotowe balkony

2018-06-21 9:43

Dostawne balkony to najłatwiejszy sposób na dobudowanie balkonu do modernizowanego domu. Taka konstrukcja pozwala uniknąć mostka cieplnego pojawiającego się w tradycyjnych balkonach. Gotowy balkon nie obciąża też samego budynku.

Balkony dostawne stalowe
Autor: Piotr Mastalerz Stalowy balkon dostawny zamocowany punktowo nie powoduje ucieczki ciepła. Sprawdzi się w domach energooszczędnych.

Balkon dostawny tylko punktowo połączony z budynkiem to coraz częstsze rozwiązanie stosowane w domach energooszczędnych oraz poddawanych termomodernizacji. W pierwszym przypadku stosując balkony dostawne unika się problemów technicznych w trakcie projektowania i budowy. W drugim pozwala pozbyć się na przykład starej zniszczonej płyty betonowej. Taki gotowy balkon może mieć różną konstrukcję i różny kształt. Jest też pretekstem do urozmaicenia bryły budynku.

Co zyskamy decydując się na balkon dostawny?

  • funkcjonalne powiększenie przestrzeni domu lub mieszkania
  • efektowny element dekoracyjny na elewacji
  • poprawę bilansu energetycznego budynku

Czego unikamy, mając balkon dostawny?

  • liniowego mostka termicznego wzdłuż połączenia płyty balkonu wspornikowego ze stropem
  • konieczności hydroizolacji i ocieplenia betonowej płyty balkonu
  • często stosowanego, a kłopotliwego wykańczania balkonu płytkami
Balkony dostawne drewniane: zdjęcia
Autor: Andrzej Szandomirski Balkony dostawiane do budynku to rozwiązanie konstrukcyjne popularne w Niemczech. W Polsce też są już firmy oferujące takie balkony. Najczęściej wykonuje się je ze stali lub z drewna. W domach jednorodzinnych to rozwiązania szyte na miarę.

Balkony dostawne konstrukcja

Balkon jest narażony na parcie i ssanie wiatru. Musi też przenieść ciężar przebywających na nim osób i przedmiotów tam zgromadzonych. Dostawiony balkon to najczęściej konstrukcja samonośna oparta na słupach postawionych na niezależnym od domu fundamencie. Może jednym bokiem opierać się na wieszakach przymocowanych do muru lub belce przykręconej do ściany nośnej budynku.

Sprawdź też:

Balkon dostawny może być też tylko z jednej strony oparty na słupkach, a z drugiej na belce zamocowanej do ściany, częściowo podwieszony albo podtrzymany od dołu zastrzałem. Może być również konstrukcją całkowicie niezależną od budynku.

Balkon gotowy
Autor: materiały prasowe PB Calto Na balkon dostawiony do budynku mogą prowadzić osobne zewnętrzne schody.

Balkony dostawne ze stali

W konstrukcjach stalowych balkonów dostawnych używa się profili otwartych lub zamkniętych. Stal musi być starannie zabezpieczona przed korozją. Najczęściej wykorzystuje się stal ocynkowaną, czasami dodatkowo nanosi się na nią lakier proszkowy. Z drogiej stali nierdzewnej robi się tylko elementy balustrad balkonowych. Części konstrukcji mogą być spawane i przywożone na budowę w większych zestawach. Balkon dostawny skręcany z elementów przyjeżdża na budowę w paczkach jak meble z IKEA.

Balkon dostawiony do domu
Autor: Wiktor Greg Balkon podparty na czterech słupach jest samodzielną konstrukcją dostawioną do budynku.

Gotowe balkony dostawne z drewna

Najlepiej zamówić w miejscowej firmie zajmującej się budową domów z drewna. Z jego budową dadzą sobie radę także cieśle. Do budowy balkonów dostawnych używa się belek o wymiarach dobranych do rozpiętości i kształtu konstrukcji. Elementy drewniane, szczególnie w miejscach prostopadłych do włókien, należy starannie zabezpieczyć przed wilgocią - zaimpregnować drewno oraz osłonić obróbkami blacharskimi.

Balkony dostawne: z czego podłoga?

Podłoga na balkonie dostawnym może być pełna i szczelna albo ażurowa, przepuszczająca wodę, która ścieka między elementami podłogi na grunt poniżej balkonu. W balkonach dostawnych stalowych producenci proponują podłogę w postaci wanny z odprowadzeniem wody. Na niej układa się deski tarasowe albo płyty betonowe na podkładkach. Na balkonie gotowym drewnianym zwykle układa się podłogę z desek tarasowych nabitych na legary konstrukcyjne. Jeśli podłoga balkonu jest pełna, trzeba pamiętać o odprowadzeniu z niej wody.

Sprawdź też:

Porada eksperta

Jak posadowić i połączyć z budynkiem balkon dostawiany

Projekt balkonu dostawnego należy powierzyć fachowcomi, ponieważ konstrukcję trzeba przeliczyć, żeby była stabilna. Niewysoką konstrukcję balkonu dostawionego do budynku można posadowić na 4 cokołach fundamentowych o wymiarach 30 x 30 cm zagłębionych poniżej strefy przemarzania lub oprzeć na ścianie, rezygnując ze słupków przyściennych. Niski balkon dostawny ze stali w konstrukcji spawanej, zapewniającej sztywne połączenie słupów z ramą, zazwyczaj nie wymaga dodatkowych stężeń. Są one niezbędne w balkonach dostawnych drewnianych, których elementy są skręcane śrubami. Konstrukcje stalowe stabilizuje się za pomocą stalowych linek, prętów, drewnianych rygli lub zastrzałów. Niskie balkony dostawne niewiele osiadają. Z istniejącym budynkiem, który już osiadł, należy je łączyć w sposób sztywny. Szczelinę między ścianą a balkonem dostawnym trzeba wypełnić materiałem trwale elastycznym, na przykład silikonem nadającym się do stosowania na zewnątrz.

radzi: inżynier konstruktor Dariusz Karolak

Balkon drewniany dostawiony
Autor: Mariusz Bykowski Wybierając balkon dostawny, pamiętajmy by jego materiał i forma pasowały do architektury domu.

Balkony dostawne cena

Ile kosztuje balkon dostawny? Nieduża konstrukcja - czyli balkon dostawny o wymiarach 1,5 x 3 m do domku jednorodzinnego wykonany ze stali ocynkowanej kosztuje wraz z montażem około 10 000 zł. Pomalowanie elementów balkonu farbą proszkową może podrożyć konstrukcję o 1000-2000 zł. Ceny balkonów dostawnych z drewna jest zwykle niższe, ale zależą od zastosowanego surowca. Najtaniej zbudujemy go z sosny. Zastosowanie szlachetnego lub egzotycznego gatunku drewna może znacznie zwiększyć cenę balkonu dostawnego.

Balkon - najlepszy salon pod słońcem
Pozostałe podkategorie