Remont balkonu - jak to zrobić bez błędów? Naprawa balkonu z zakresem najważniejszych prac

2023-05-05 6:58

Często balkon wymaga remontu po zimie, bo wtedy ujawniają się usterki płytek ceramicznych, hydroizolacji lub osadzenia balustrad. Od czego zacząć remont balkonu? Czym wyrównać nierówności? Jak zrobić właściwą hydroizolację balkonu? Poznaj najważniejsze etapy prac, aby później cieszyć się swoim balkonem przez lata.

Balkon w domu jednorodzinnym
Autor: Marcin Czechowicz Po jesienno-zimowym okresie balkon wymaga przeglądu i często również naprawy

Spis treści

  1. Od czego zacząć remont balkonu?
  2. Ocena stanu technicznego balkonu
  3. Zaczynamy remont balkonu
  4. Jak zrobić hydroizolację balkonu?
  5. System naprawy balkonu 

Trwałość balkonu zależy od staranności jego wykonania i doboru materiałów. Jeśli któryś z tych warunków nie został dopełniony, może on wymagać naprawy.

Od czego zacząć remont balkonu?

Na uszkodzenia są szczególnie narażone balkony w domach wybudowanych do lat 90. To efekt zastosowania nie najlepszych (ale wtedy jedynych dostępnych) materiałów, a także dość powszechnej wówczas niedbałości wykonawców.

Najczęstsze uszkodzenia to wykruszanie się narożników oraz głębokie rysy i pęknięcia na betonowej płycie. Jeżeli balkon wykończono płytkami ceramicznymi, ich pękanie jest często sygnałem, że dzieje się z nim coś złego. Balkony są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, dochodzi w nich do dużych naprężeń wywołanych zmianami temperatury i wilgotności. Wahania temperatury w ciągu doby mogą przekraczać 50°C, co powoduje powstawanie naprężeń skutkujących zniszczeniem konstrukcji balkonu oraz pokrywających ją okładzin.

Przeczytaj też:

A więc remont balkonu zaczynamy od oceny stanu technicznego betonowego podłoża.

Ocena stanu technicznego balkonu

Do prac remontowych należy przystąpić dopiero po dokonaniu oceny stanu technicznego betonowego podłoża balkonu stanowiącego ochronę zbrojenia. Gdy uszkodzenia są rozległe i istnieje obawa utraty stateczności balkonu (może to wymagać sporządzenia ekspertyzy), nie wolno z tym zwlekać.

Oceny technicznej stanu konstrukcji zakończonej wydaniem ekspertyzy zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym może dokonać tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. W zakres oceny technicznej powinny wchodzić takie elementy jak:

  • określenie przyczyn uszkodzeń;
  • badanie wytrzymałości konstrukcji;
  • określenie stopnia jej zawilgocenia i korozji biologicznej;
  • ocena skuteczności i sposobu odprowadzania wód opadowych;
  • wybór technologii naprawy balkonu.
Izolacja balkonu i tarasu. Odpowiednia hydroizolacja
warto wiedzieć

Główną przyczyną uszkodzeń konstrukcji betonowych jest tak zwana korozja betonu będąca wynikiem działania CO2 zawartego w powietrzu. Pod jego wpływem beton ulega karbonizacji, co powoduje zmianę jego odczynu z kwaśnego na obojętny. Na skutek tego nie chronione w dostatecznym stopniu zbrojenia, łuszczy się i odspaja. Jednocześnie postępuje korozja stali zbrojeniowej, w konsekwencji czego następuje rozsadzanie betonu od wewnątrz.

Dlatego jeśli rysy pojawiające się na betonowej płycie balkonu nie zostaną podczas naprawy trwale zamknięte, będzie ona dalej niszczona wnikającą w nie wodą.

Zaczynamy remont balkonu

Przed rozpoczęciem prac remontowych na balkonie konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Polega to na usunięciu zniszczonych okładzin, a także oczyszczeniu powierzchni betonowej z brudu, kurzu, tłustych zanieczyszczeń, powłok malarskich, bitumów. Prace, które należy wykonać, to: opukanie powierzchni w celu stwierdzenia ewentualnych odspojeń, jej zarysowanie pomocne w określeniu nośności i wytrzymałości podłoża oraz – jeśli zajdzie potrzeba – próba chłonności.

Konieczne jest także zlikwidowanie ewentualnego skażenia mikrobiologicznego – można to zrobić preparatami przeznaczonymi do zwalczania mchów, porostów i glonów. Kolejne prace to usunięcie pozostałości farb i innych materiałów powłokowych. Następnie należy skuć uszkodzony beton, a rysy i pęknięcia mechanicznie pogłębić do szerokości 0,5 cm.

Przeczytaj też:

Jeśli zbrojenie zostanie odkryte, trzeba usunąć warstwę betonu na głębokość 10 mm poniżej prętów, które powinno się oczyścić mechanicznie i odrdzewić, na przykład za pomocą wiertarki z końcówką ścierną (szczotką drucianą) czy piaskowania. Należy również zabezpieczyć antykorozyjnie odsłonięte zbrojenie na balkonie.

Jak zrobić hydroizolację balkonu?

Szczególnie niekorzystny wpływ na konstrukcję balkonu ma jego zawilgocenie. Procesy korozyjne zainicjowane przez wodę są przyczyną jego przyspieszonego niszczenia. O tym, że do tego doszło, informują najczęściej następujące objawy:

  • zmiany barwy podłoża,
  • zawilgocenie i wykwity solne,
  • zarysowania i pęknięcia, czyli zmiany gęstości i właściwości mechanicznych podłoża.

Efekty niekorzystnego działania wilgoci na balkon to uszkodzenie okładziny z płytek ceramicznych – jej pękanie i odpadanie – korozja żelbetowej konstrukcji, straty ciepła (zawilgocony materiał znacznie lepiej przewodzi ciepło) oraz pojawianie się w zawilgoconych rysach i szparach szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Destrukcyjne działanie mają również czynniki chemiczne. Zalicza się do nich kwaśne deszcze, substancje chemiczne pochodzące ze środków czyszczących, a także będące wynikiem gnicia liści. Kwaśne deszcze prowadzą do rozpuszczania betonu i wymywania z niego rozpuszczonych składników oraz reakcji chemicznych związanych z powstaniem produktów, których krystalizacja wiąże się ze zjawiskiem ekspansji (czyli wykwitów solnych).

Jako hydroizolację balkonu można zastosować np.:

  • szlamy uszczelniające,
  • gotowe folie w płynie,
  • masy bitumiczne,
  • żywicę poliuretanową lub metakrylową

System naprawy balkonu 

Do napraw balkonów są przeznaczone specjalne systemy. Składają się z preparatów służących do naprawy uszkodzeń oraz nadających się do konserwacji balkonów. Zazwyczaj w skład systemu wchodzą następujące elementy:

  • środek do antykorozyjnego zabezpieczania stali (może też pełnić funkcję warstwy szczepnej);
  • warstwa sczepna (zwana również kontaktową);
  • cementowa zaprawa naprawcza modyfikowana (jeśli środek antykorozyjny nie pełni tej funkcji), czyli wzbogacona o dodatki pozwalające na użycie jej jako warstwy szczepnej.

W skład systemów wchodzą również dodatki używane w zależności od potrzeb, takie jak:

  • preparat glono- i grzybobójczy;
  • preparat do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej;
  • taśma uszczelniająca;
  • farba do betonu;
  • elastyczny klej do płytek;
  • spoina do płytek.
warto wiedzieć

Warto też wspomnieć, że produkty chemii budowlanej przeznaczone do napraw balkonów powinny być układane wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi przynajmniej 5°C, a nie przekracza 25°C. W takich warunkach zaprawy będą wiązały prawidłowo. W razie wątpliwości trzeba uważnie przeczytać, jakie są zalecenia producenta w tej kwestii.

Balkon w domu jednorodzinnym
Autor: Andrzej Szandomirski Do napraw balkonów są przeznaczone specjalne systemy. Składają się z preparatów służących do naprawy uszkodzeń oraz nadających się do konserwacji balkonów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.