Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych
Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub układaniu z czasem niszczeje i traci swą wytrzymałość. Jakie są objawy korozji betonu i co ją powoduje. Kiedy potrzebna okaże się naprawa betonu?
Łuszcząca się powierzchnia betonu
Zwykle świadczy o złej pielęgnacji wiążącej mieszanki. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy twardniała ona w bardzo słoneczny dzień. Może tak również wyglądać powierzchnia betonu z cementem hutniczym, który wymaga szczególnie starannej pielęgnacji. Łuszczenie się powierzchni mogą też powodować kwaśne deszcze.
Rdzawe pasy lub smugi
Na powierzchni betonu świadczą o korozji zbrojenia. Dochodzi do niej zwykle wtedy, gdy przez drobne rysy na powierzchni betonu woda wnika do środka i dostaje się do zbrojenia. Często korozja zbrojenia powoduje dalsze spękania, wypadanie ziaren kruszywa, a nawet odpadanie całych fragmentów betonu.
Białe wykwity i naloty
Na powierzchni powstają wtedy, gdy w beton wnika woda i wymywa na powierzchnię zawarte w nim łatwo rozpuszczalne związki. Wtedy na powietrzu – po odparowaniu wody – tworzą się z nich białe, drobne kryształki. Jeśli takich kryształków jest dużo, osłabiony beton może nawet popękać.
Pęknięcia i rysy
Pjawiają się zwykle wtedy, gdy beton nie wytrzymuje obciążeń, jakim jest poddany. Rysy mogą być także spowodowane tak zwanym skurczem betonu, który występuje w początkowym okresie jego twardnienia. Przez niewielkie spękania na powierzchni betonu może się przedostawać woda. Jeśli zamarznie i odmarznie wiele razy, może rozsadzić beton.