Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki źle wykonanego ocieplenia ścian i dachu

2017-02-20 16:48
Mostki cieplne, wilgoć w domu
Autor: thinkstockphotos.com

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych blokach i budynkach. Sprawcą mogą być mostki cieplne, czyli obszary w przegrodach budowlanych, przez które ucieka ciepło. Jak do tego dochodzi?

Uwaga na mostki cieplne

Mostek cieplny to termicznie słaby punkt w budynku, który charakteryzuje się znacznie większym przewodnictwem cieplnym niż cała przegroda. Powstaje w miejscu łączenia dwóch materiałów o różnej przewodności cieplnej, jak również w miejscach, gdzie konstrukcja budynku lub zastosowane materiały do izolacji są wadliwe. Mostki termiczne dzielimy na liniowe i punktowe. Mostki liniowe wynikają głównie z geometrii budynku lub z różnorodności cieplnej materiałów, z których zbudowana jest przegroda. Występują w narożach ścian, nadprożach okiennych czy też miejscach połączenia ściany zewnętrznej z konstrukcją dachu. Miejscowe przebicie termoizolacji to mostek punktowy. Tam, gdzie występują mostki cieplne dochodzi do wzmożonej ucieczki ciepła z budynku. Powoduje to większe straty ciepła, co następnie skutkuje wyższymi rachunkami za ogrzewanie. To jednak nie jedyne negatywne konsekwencje. W miejscach występowania mostków termicznych oraz w ich pobliżu dochodzi do spadku temperatury na wewnętrznej powierzchni przegrody. Może to skutkować wykropleniem wilgoci.

WIDEO: Żelbetowy daszek nad drzwi - jak zlikwidować mostek ciepła?

Żelbetowy daszek nad drzwi - jak zlikwidować mostek ciepła?

Grzyb i pleśń – nieproszeni goście w domu

Długotrwałe zawilgocenie może doprowadzić do wystąpienia grzybów oraz pleśni. Nieestetyczne zmiany na ścianach są trudne do usunięcia, powodują nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach i mogą być przyczyną problemów ze zdrowiem takich jak: alergie czy infekcje układu pokarmowego. Dodatkowo mogą osłabiać drewnianą konstrukcję dachu. Jak tego uniknąć?

Właściwy montaż odpowiednich materiałów

Najważniejszy jest właściwy projekt, dobór materiałów i montaż izolacji. Już na etapie projektu niezbędne jest prawidłowe rozwiązanie detali projektowych wynikających z przyjętych rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych. Aby uniknąć mostków cieplnych bądź zminimalizować ich negatywny wpływ, należy pamiętać o zachowaniu ciągłości warstwy izolacji w przegrodach zewnętrznych i na ich połączeniach. Produkt wybierzmy zgodnie z przeznaczeniem. Do izolacji dachu skośnego wybierzmy sprężysty materiał izolacyjny. Mamy wtedy pewność, że łatwiej się dopasuje i lepiej wypełni izolowaną przestrzeń niż inne ciężkie i sztywne materiały. Materiał montujemy zarówno pomiędzy krokwiami, jak i pod krokwiami. Pamiętajmy także, aby zachować drożną szczelinę wentylacyjną. W przeciwnym razie może dojść do wykroplenia się pary wodnej w przegrodzie. Kluczową kwestią jest także prawidłowy montaż izolacji ścian i dachu przez doświadczonych fachowców.

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb
Autor: Isover
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE