Domy na płytką działkę. Zobacz też TOP 5 projektów gotowych z kolekcji Muratora

2019-10-03 12:51

Co to jest płytka działka? To taka parcela, która jest nieduża, ale jednocześnie jej szerszy bok przylega do drogi, z której będzie się na nią wchodzić i wjeżdżać. Dlatego dom najlepiej jest ustawić wzdłuż tej drogi. Wybieramy najlepsze projekty domów na krótką działkę.

Domy na płytką działkę
Autor: Piotr Mastalerz Na płytkiej działce najlepej jest budować wąski dom ustawiony wzdłuż drogi. Projekt indywidualny domuDariusz Bodzioch

Nie każda działka jest wielka i kształtna, taka, że można na niej swobodnie stawiać dowolny dom. Często działki powstają na skutek podziałów większych nieruchomości i efekt bywa niezbyt efektowny. Powstają dość wąskie działki o boku mniejszym niż 20 m. Takie działki są trudne do zabudowania, zwłaszcza gdy krótszy bok to ten wyznaczający głębokość działki, czyli odległość od wejścia/wjazdu z drogi do przeciwległego krańca. Określa się je jako płytkie lub krótkie działki.

Projekt domu na płytką działkę

Na płytkiej działce dom, zwykle niewielki, sytuuje się szerszym bokiem do drogi. Budynki mają niedużą wielkość, zwykle poniżej 100 m2. Jeśli chcemy mieć większy, można wybrać dom z poddaszem użytkowym lub piętrowy. Czasem takie działki są duże, bo mają bardzo dużą szerokość. Wtedy plan ich zagospodarowania ma układ horyzontalny. A budynek na niej posadowiony jest zdecydowanie prostokątny. Na takiej działce sprawdzi się zabudowa bliźniacza.

Wybierając projekt domu na płytką działkę, warto zwrócić uwagę na strony świata, tak żeby pomieszczenia dzienne było dobrze doświetlone, a strefa nocna albo gospodarcza znajdowała się na przykład od północy.

GALERIA: zobacz projekty domów na płytką działkę 

Dom na płytką działkę: ograniczenia

Na płytkiej działce dom najlepiej jest postawić szerszym bokiem wzdłuż drogi, z której będzie się na nią wchodzić. W przypadku dużych budynków elewacja frontowa może być bardzo szeroka, chyba że wybierzemy budynek dwukondygnacyjny. Wejście do budynku najczęściej będzie się znajdować na elewacji frontowej, ale dobrze, żeby nie było ono wysunięte w postaci zabudowanego ganku, co zwiększy wymiary budynku. Wręcz odwrotnie, może znajdować się we wnęce lub w podcieniu. W niektórych sytuacjach wygodne może być również wejście do budynku usytuowane z boku.

Żeby zachować wymagane przepisami odległości można zrezygnować z okien na jednej z dłuższych elewacji. Taka sytuacja może być konieczna, gdy działka jest naprawdę płytka i pozwoli zmniejszyć wymaganą odległość od granicy z 4 do 3 m.

Przeczytaj też:

Wtedy trzeba szukać projektu domu, w którym pomieszczenia przy tej ścianie są doświetlone przez okna w bocznych ścianach. To możliwe w niedużych budynkach. Między takimi pomieszczeniami mogą znaleźć się korytarz, garderoba, łazienka, które nie wymagają bezpośredniego dopływu światła. Wyjściem w takiej sytuacji jest zabudowanie otworów luksferami, które przepuszczają światło, ale nie pozwalają na penetrację wzrokową, pod warunkiem że ich powierzchnia nie jest większa niż 10% powierzchni ściany.

Dom na płytką działkę: taras i garaż z boku

Żeby zachować prywatność, taras dobrze jest umieścić na jednym z boków budynku i zastosować przesłony ogrodowe, które mogą nas oddzielić od sąsiedztwa. Garaż albo wiata na samochód najlepiej jest usytuować na przeciwległym względem tarasu boku.

Domy na płytką działkę
Autor: Piotr Mastalerz Na płytkiej, ale szerokiej działce mozna zbudować bliźniak

TOP 5 projektów domów na płytką działkę

Przedstawiamy projekty domów wybranych z kolekcji Muratora pod kątem możliwości ich zbudowania na płytkiej działce. Są to domy nieduże, z szerszą elewacją frontową skierowaną na drogę. Mogą być również większe, ale wtedy mają kształt zdecydowanie prostokątny.

Murator M185c - Kropla nadziei - wariant III

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 56,6 m2 Liczba pokoi (z salonem) 2Wymiary działki 18,70 x 15,90 m

Sprawdź szczegóły projektu >>>

Domy na płytką działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator M185c - Kropla nadziei - wariant III - elewacja frontowa, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Kropla nadziei - wariant III to nieduży budynek, który można zbudować na działce o głębokości tylko 15,9 m. Żeby zgrabnie wkomponować budynek w płytką działkę, taras został umieszczony z boku. Na przeciwległym krańcu jest również boczne wyjście z pomieszczenia gospodarczego. Prosta bryła, nieskomplikowany dach, niewielki metraż – sprawią, iż nadzieja na tani dom przerodzi się w rzeczywistość. Jednakże, nie tylko koszty budowy są ważne – liczy się też funkcjonalność i estetyka. Projektując Kroplę nadziei - wariant III, architekt postawił na skromność i stonowany charakter. Dominują tu elementy z jasnego drewna oraz biel, a całość zwieńczono wyrazistym ciemnym dachem. Z prawej strony budynku zaprojektowano pokój dzienny z otwartą kuchnią. Powierzchnia części dziennej – prawie 29 m2 – sprawiła, iż można tu wygospodarować strefę wypoczynku, strefę przygotowania posiłków i jadalnię.

Domy na płytką działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator M185c - Kropla nadziei - wariant III - elewacja ogrodowa i boczna, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Zaplanowano także wygodny taras, który zapewne stanie się dodatkową jadalnią, tym razem na świeżym powietrzu. Z lewej strony przewidziano sypialnię, łazienkę oraz kotłownię. Ta ostatnia ma wyjście na zewnątrz budynku. Na wprost wejścia znajduje się obszerna garderoba, która – w przypadku adaptacji poddasza – będzie miejscem na klatkę schodową.

Przeczytaj też:

Przestrzeń poddasza może stać się użytkową w trakcie adaptacji projektu, na etapie wykonawczym lub w dalszej perspektywie. Zważywszy, że do zagospodarowania będzie aż 42,1 m2, warto spojrzeć na projekt Kropla Nadziei wariant III w nieco innym świetle. Mały domek z jedną sypialnią, może stać się domem z nawet trzema sypialniami i dwiema łazienkami. Dla inwestorów, którzy nie mają obecnie wygórowanych potrzeb metrażowych, ale myślą perspektywicznie – Kropla Nadziei wariant III – może się okazać „strzałem w dziesiątkę”.

Domy na płytką działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M185c - Kropla nadziei - wariant III - rzut parteru

Murator M190d Znamienity - wariant IV

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 89,7 m2 Powierzchnia garażu 18,1 m2Liczba pokoi (z salonem) 3Wymiary działki 21,70 x 18,30 m

Więcej szczegółów projektu jest tu>>> M190d Znamienity - wariant IV

Domy na płytką działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator M190d - Znamienity - wariant IV - elewacja frontowa, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Nieduży, ale bardzo funkcjonalny i wygodny dom parterowy, w którym łatwo można zwiększyć przestrzeń użytkową, adaptując poddasze. Budynek nadaje się na płytką działkę, której krótszy bok ma 18,30 m. Dom uzupełnia garaż jednostanowiskowy umieszczony z boku.

Domy na płytką działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator M190d - Znamienity - wariant IV - elewacja ogrodowa, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Są tu 2 sypialnie sąsiadujące z dużą łazienką oraz WC. Za nimi zaplanowano przejście bezpośrednio do garażu, w którym wydzielono kotłownię z osobnym wyjściem do ogrodu. W drugiej części domu domownicy z przyjemnością spędzą czas wspólny – na kanapie przy kominku albo przy stole, przewidziano nawet możliwość rozłożenia go na okoliczność większych rodzinnych uroczystości. Od wiosny do jesieni niezastąpiony będzie piękny narożny taras, na którym można spędzać czas zarówno w promieniach słońca, jak i w cieniu.Nie brakuje też miejsca do przechowywania – od obszernej garderobie przy wejściu, przez zabudowę wnękową w przejściu do garażu, po strefy przewidziane dla wolnostojących mebli. Oszczędny w formie, prosty w budowie i o nienachalnej estetyce – ten dom wpasuje się w każdy krajobraz.

Domy na płytką działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M190d - Znamienity - wariant IV - rzut parteru

Murator C117h Codzienny - wariant VIII

Autor arch. Przemysław Biryło

Powierzchnia użytkowa 92,2 m2Powierzchnia garażu 14,8 m2Liczba pokoi (z salonem) 4Wymiary działki 19,30 x 16,00 m

Więcej szczegółów projektu>>>C117h Codzienny - wariant VIII

Domy na płytką działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator C117h - Codzienny - wariant VIII - elewacja frontowa, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Nieduży, zgrabny dom z poddaszem użytkowym dla trzy-, czteroosobowej rodziny. Prosta bryła na planie kwadratu, dwuspadowy dach i naturalne materiały będą sprzyjały jego szybkiej i niedrogiej realizacji, a później także eksploatacji budynku. Ten budynek można wznieść na działce o głębokości tylko 16 m.

Domy na płytką działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator C117h - Codzienny - wariant VIII - elewacja ogrodowa, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Na powierzchni nieco ponad 90 m2 autor, na poziomie parteru, zaproponował bogatą strefę dzienną oraz gospodarczą. Kuchnia, z widokiem na wejście, płynnie łączy się z salonem. Na granicy obu tych pomieszczeń można zlokalizować rodzinny stół, wtedy pokój dzienny w całości pozostanie przestronnym miejscem do relaksu, a wieczory przy kominku będą bezcenne, szczególnie w chłodne dni.

Domy na płytką działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Mimo niewielkiej wielkości budynku, salon jest przestronny. Na zdjęciu: projekt C117h - Codzienny - wariant VIII, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

W tej zgrabnej bryle, na pierwszym poziomie, zlokalizowany został także jednostanowiskowy garaż oraz przylegająca do niego kotłownia.

Domy na płytką działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C117h - Codzienny - wariant VIII - rzut parteru

Na poddaszu autor zaprojektował 3 podobnej wielkości sypialnie oraz łazienkę. Wszystkie pomieszczenia doświetlone są przez okna w ścianach szczytowych oraz okna połaciowe. Gwiazdy nad głowami zasypiających będą częstym widokiem.

Domy na płytką działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C117h - Codzienny - wariant VIII - rzut poddasza

Murator M141f Szum morza - wariant VI

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 125,6 m2 Powierzchnia garażu 27,8 m2Liczba pokoi (z salonem) 5Wymiary działki 24,40 x 17,60 m

Więcej szczegółów projektu>>>M141f Szum morza - wariant VI

Domy na płytką działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator M141f - Szum morza - wariant VI - elewacja frontowa, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Szum Morza – wariant VI prezentuje się elegancko i ciekawie. Kompozycja bieli i jasnego beżu tonuje bryłę, natomiast grafitowy dach i drewniane elementy nadają jej wyrazisty charakter. Ozdobnym elementem jest frontowy wykusz, który wyeksponowano przez wysunięty dach i boniowany tynk. Wykusz powiększa nieco przestrzeń kuchenną, a jednocześnie stanowi jej świetne doświetlenie. Mimo wysunięcia tego fragmentu budynek można wznieść na działce o głębokości 17,60 m.

Domy na płytką działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator M141f - Szum morza - wariant VI - elewacja ogrodowa, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Na szczególną uwagę zasługuje część dzienna, która roztacza się między trzema zewnętrznymi ścianami. Obszerne okna zlokalizowane z trzech stron świata to mnóstwo światła i możliwość podziwiania wschodu i zachodu słońca bez ruszania się z miejsca. Piękne widoki można podziwiać także z tarasu, który zajmuje niemalże całą boczną elewację. Jeśli nadejdzie chłodna aura, dodatkowe ciepło i przytulny klimat zapewni kominek, usytuowany w centralnym punkcie części wypoczynkowej.

Domy na płytką działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M141f - Szum morza - wariant VI - rzut parteru

W budynku zaprojektowano aż 4 sypialnie – 2 na parterze oraz 2 na poddaszu, a także 2 łazienki. Takie rozwiązanie funkcjonalne nasuwa ciekawy pomysł – możliwość etapowego zagospodarowania wnętrz. Parter, na który składają się 2 sypialnie, salon z kuchnią i łazienka, zapewni mieszkalny komfort trzyosobowej rodzinie. Realizacja etapowa to bardzo korzystne rozwiązanie dla inwestorów, którzy finansowanie inwestycji planują rozłożyć w czasie. W bocznej części domu przewidziano garaż, jeśli jednak dom nie mieściłby się na działce, lub jeśli inwestorzy preferowaliby garaż wolnostojący, w łatwy sposób można z niego zrezygnować. Te wszystkie aspekty sprawiają, iż Szum Morza – wariant VI jest nie tylko domem ładnym i funkcjonalnym, ale też domem z dodatkowymi możliwościami.

Domy na płytką działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M141f - Szum morza - wariant VI - rzut poddasza

Murator M228b - Wielka zmiana - wariant II

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia użytkowa 169,1 m2Powierzchnia garażu 36,4 m2Liczba pokoi (z salonem) 5Wymiary działki 26,00 x 17,80 m

Więcej szczegółów projektu>>> M228b - Wielka zmiana - wariant II

Domy na płytką działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator M228b - Wielka zmiana - wariant II - elewacja frontowa, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Wielka zmiana - wariant II to okazały piętrowy budynek, który można zbudować na posesji o krótszym boku wynoszącym tylko17,80 m. Budynek zachwyca swym wyglądem. Jest to dom, obok którego nie da się przejść obojętnie. Uwagę przykuwa dynamiczna bryła, ciekawe zabiegi architektoniczne oraz doskonale dobrana kolorystyka. Na ścianach w poziomie parteru dominuje biel przełamana jasnoszarymi płytkami klinkierowymi. Kolorystyka niejako sugeruje, iż parter to część dzienna – jasna i przestronna. Elewacja na piętrze to dominujące elementy wykończeniowe z drewnianych paneli – informacja, iż na tym poziomie znajduje się przytulna strefa sypialna. Nowoczesny styl został podkreślony przez szklane balustrady tarasowe oraz dach z mocno wyeksponowanymi okapami. Dodatkowo, zaprojektowano duże przeszklenia, które nie tylko idealnie doświetlają wnętrze, ale też wprowadzają modernistyczny sznyt. Aranżacja została gruntownie przemyślana i maksymalnie dostosowana do potrzeb przyszłych mieszkańców.

Domy na płytką działkę
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator M228b - Wielka zmiana - wariant II - elewacja ogrodowa, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Strefa wejścia została zadaszona, dzięki czemu przejście z garażu do domu nie będzie sprawiało problemu nawet w deszczowe dni. Salon z otwartą kuchnią to komfortowa strefa dzienna o powierzchni ponad 45 m2. Wydzielono tu część jadalną oraz wypoczynkową z kominkiem. Z prawej strony kuchni przewidziano spiżarnię, a z lewej – wyjście na taras, który zapewne stanie się najczęściej użytkowanym miejscem w letnie dni i wieczory.

Domy na płytką działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M228b - Wielka zmiana - wariant II - rzut parteru

Poddasze to 4 wygodne sypialnie oraz 2 łazienki. Trzy sypialnie obsługuje łazienka dostępna z korytarza, a jedna - dysponuje indywidualnym węzłem sanitarnym. Nie zabraknie tu też miejsca na przechowywanie ubrań, gdyż w 3 pokojach przewidziano prywatne garderoby. Warto też wspomnieć o tarasie, który jest dodatkowym miejscem wypoczynku, a jednocześnie stanowi ozdobny element bryły. Projekt domu "Wielka zmiana - wariant II" to oferta dla inwestorów ceniących wygodę, piękno i kontakt z naturą. To dom spełniających się marzeń.

Domy na płytką działkę
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M228b - Wielka zmiana - wariant II - rzut poddasza

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.