Domy tanie w budowie - koszt budowy małych i tanich domów - projekty wraz z kosztorysem

2021-09-06 16:47
Projekt domu Miarodajny II C333b
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Miarodajny C333b - wariant II, arch. Przemysław Biryło

Chcesz, aby był to dom tani w budowie ? Koszt budowy domu zależy w dużym stopniu od wybranego projektu i wykonawcy. Jeśli przy budowie domu kierujesz się przede wszystkim budżetem, zwróć uwagę na projekty małych i tanich domów. Przeczytaj, jak zaoszczędzić na budowie i zobacz projekty czterech różnych domów wraz z kosztami realizacji.

Dom tani w budowie możesz zrealizować w systemie generalnego wykonawcy, systemie gospodarczym lub samodzielnie wykonując większość prac. Każda metoda ma swoje wady i zalety.

Jakim systemem stawiać dom tani w budowie

Budowa z generalnym wykonawcą zaoszczędzi twój czas, ale pieniędzy raczej już nie. Najwięcej zaoszczędzisz wykonując większość prac samemu, z rodziną i znajomymi, ale tu polegasz przede wszystkim na własnej wiedzy budowlanej. Przy systemie gospodarczym i generalnym wykonawcy możesz zatrudnić inspektora nadzoru, który będzie kontrolował postęp prac, jakość wykonania, a także wydane pieniądze, jeśli zawrzesz to w umowie.

GALERIA: projekty małych i tanich w budowie domów jednorodzinnych

Generalny wykonawca oraz firmy, z którymi współpracujesz posiadają zazwyczaj zniżki w składach budowlanych, w których regularnie się zaopatrują. Jednak nie zawsze równoważy to wysokość ich prowizji, dlatego nie powinien być to decydujący argument. Natomiast już skutecznym argumentem może być czas trwania budowy prowadzonej przez jedną lub wiele firm, który wynosi nawet 6 miesięcy. Konieczne wtedy będzie płynne finansowanie inwestycji.

Przeczytaj też: Umowa z wykonawcą - gotowy wzór umowy o roboty budowlane >>>

Przy samodzielnej budowie, inwestycje możesz rozłożyć w czasie i dopasować do swoich możliwości finansowych. Jednak pamiętaj, że długotrwała ekspozycja konstrukcji na warunki atmosferyczne powoduje pogorszenie właściwości materiałów budowlanych, mowa tu zarówno o cegłach, wiążącej je zaprawie czy drewnianej więźbie dachowej.

Tradycyjny fundament czy płyta fundamentowa - jaki dom będzie tani w budowie

Często inwestorzy zastanawiają się czy posadowić dom na tradycyjnych fundamentach czy na płycie fundamentowej. Kierują się przy tym nie tylko warunkami gruntowymi, ale kosztem budowy. Jeśli nie ma konieczności zastosowania płyty fundamentowej, skonsultuj swój wybór z wykonawcą. Podobnie sprawa ma się ze stropami monolitycznymi i systemowymi oraz wyborem materiału, z którego zbudowany zostanie dom. Wybór czy budować z ceramiki, betonu komórkowego lub silikatów pomoże podjąć ci wykonawca.

Koszt wykonania elementu w danej technologii może zależeć od współpracy wykonawcy z podwykonawcami, dystrybutorami lub samymi producentami materiałów i uzyskanych zniżek podczas ich wieloletniej współpracy. I tak u jednego wykonawcy taniej będzie wybudować dom z fundamentem tradycyjnym, z ceramiki i ze stropem monolitycznym, gdy u innego tańszy będzie dom na płycie fundamentowej, z betonu komórkowego ze stropem systemowym.

Przeczytaj też: Cennik budowy fundamentów: kosztorysy >>>

Jak kształt domu wpływa na koszt budowy

Wybierając projekt należy zwrócić uwagę na bryłę domu. Dom o prostym, kwadratowym lub prostokątnym rzucie będzie tańszy w wykonaniu od odpowiednika o skomplikowanej i nieregularnej bryle. Poza tym każdy narożnik stanowi dodatkowy mostek termiczny, przez który ucieka ciepło z budynku. Z tego samego względu tańsze w wybudowaniu i utrzymaniu będą domy pozbawione płyt balkonowych.

Przeczytaj też:

Jaki dom jest droższy: piętrowy czy z poddaszem użytkowym >>>

Porównując koszt budowy domów parterowych, z poddaszem użytkowym i piętrowych o tej samej powierzchni użytkowej, tanie w budowie okazują się z reguły domy z poddaszem użytkowym. Do wybudowania są fundamenty i dach o mniejszej powierzchni w porównaniu do domów parterowych, choć większa jest powierzchnia ścian nośnych i działowych. Niekorzystnie wypada na tym tle również dom piętrowy ze względu na koszt dodatkowego stropu, większej powierzchni ścian na drugiej kondygnacji oraz zazwyczaj większej powierzchni stolarki okiennej.

Nieekonomiczne w budowie będą również budynki podpiwniczone, zwiększy się koszt wykonania wykopu, wybudowania ścian i ich izolacji.

Jeśli przy budowie domu dwa razy oglądasz każdą złotówkę nim ją wydasz, powinieneś zastanowić się czy budować garaż. Dużo tańsza w wykonaniu okaże się zadaszona wiata na posesji.

Dom tani w budowie: jaki wybrać dach?

Często można spotkać się z opinią, że najtańszy do wykonania jest dach płaski. Z technologicznego punktu widzenia, mogłoby się tak wydawać, ma najmniejszą spośród różnych typów dachów powierzchnię do wybudowania i pokrycia. Jednak jak do tej pory w Polsce trzeba liczyć się z ryzykiem niefachowego wykonania dachu płaskiego, co skutkować będzie licznymi, trudnymi do zlokalizowania przeciekami. Jest to zjawisko powszechne w licznie powstających blokach jak i nowo wybudowanych domach.

Ekonomicznie i praktycznie pod względem konstrukcji i pokrycia wypadają tu dachy dwuspadowe. Duży kąt nachylenia zapewnia dobre odprowadzanie wody, mniejsza jest ilość połączeń wymagających wykończenia dodatkowymi akcesoriami dachowymi, a skosy zapewniają większą funkcjonalność pomieszczeń znajdujących się na poddaszu niż w przypadku dachu czterospadowego.

Przeczytaj też: Dom z dachem dwuspadowym: wybieramy projekt >>>

Uważaj na koszty prac wykończeniowych

Można przyjąć, że koszt prac wykończeniowych wynosi 25-40% kosztu całej budowy. Tak jak ceny tynku czy podkładu podłogowego tej samej jakości będą podobne, tak przy płytkach, deskach podłogowych, materiałach elewacyjnych możesz spotkać nawet kilkukrotne przebicie cenowe. W przypadku domu taniego w budowie powinieneś brać pod uwagę raczej standardowe wykończenie i wyposażenie. Rynny plastikowe, dach z blachodachówki, plastikowe okna i drzwi w standardowych okleinach to rzeczy, za które zapłacisz najmniej.

Kiedy warto korzystać z produktów z tanich marketów budowlanych lub sieciowych sklepów meblowych? Gdy znasz ich jakość! Płytki i panele powinny mieć wysoką klasę ścieralności, blachodachówka jak najdłuższą gwarancję, meble powinny być solidnie wykonane, aby służyły ci latami. Jeśli wybierasz materiały ociepleniowe, kieruj się ich parametrami, wagą, jakością wykonania - to dużo mówi o producencie i jego produkcie.

Zobacz także inne artykuły, w których prezentujemy najlepsze projekty domów:

Dom tani w budowie: jak zaoszczędzić na instalacjach?

Każdy punkt instalacji kosztuje, dlatego warto rozsądnie przemyśleć ich ilość. Może nie warto zastanawiać się nad zmniejszeniem ilości punktów elektrycznych - tych nie powinno zabraknąć nawet w wiatrołapie i korytarzu.

Warto natomiast przemyśleć kwestię punktów wodnych i kanalizacyjnych – zlew i zmywarka w kuchni to dobry pomysł, ale czy na pewno potrzebujesz dwóch umywalek w łazience na piętrze i dwóch na dole? Czy konieczny jest prysznic i wanna w łazience na poddaszu oraz dodatkowy prysznic na parterze? Zastanów się jakie są potrzeby rodziny i czy na pewno będziesz korzystał ze wszystkich tych urządzeń.

Dom tani w budowie: jaki sposób ogrzewania wybrać, aby ja najwięcej zaoszczędzić?

W kwestii ogrzewania zastanów się jakiego komfortu oczekujesz. Dobrym pomysłem jest także poproszenie wykonawcy o wycenę kilku wariantów instalacji ogrzewania, z kotłem na gaz lub paliwo stałe, z ogrzewaniem podłogowym na powierzchni całego domu, grzejnikowego z podłogowym w kuchni i łazience lub wyłącznie grzejnikowego. To w połączeniu z analizą wieloletnich wydatków na paliwo, którym będziesz ogrzewać dom, pozwoli ci na wybranie najlepszego i najtańszego rozwiązania.

Przeczytaj też:

Ogrzewanie domu bezpieczne i przyjazna dla środowiska >>>

Projekt domu M171 Leśny Zakątek

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

 • Powierzchnia użytkowa: 99,9 m²
 • Liczba pokoi: 3
 • Wymiary działki: 19,80 x 25,10 m
 • Powierzchnia zabudowy: 190,9 m²
Projekt domu Leśny Zakątek
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M171 Leśny zakątek, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Zestawienie kosztów budowy 

Nazwa RAZEM
STAN SUROWY 162 969,50 zł
Poziom "0" 34 908,42 zł
Roboty ziemne 2 697,46 zł
Fundamenty 14 833,95 zł
Izolacja fundamentów 4 407,07 zł
Podkłady 12 969,94 zł
Ściany nadziemia 23 900,74 zł
Ściany parteru 15 490,43 zł
Kominy 8 410,31 zł
Strop i elementy żelbetowe 18 535,92 zł
Dach 43 548,42 zł
Dach - konstrukcja 17 261,40 zł
Dach - pokrycie 26 287,02 zł
Stolarka okienna i drzwiowa zewn. 31 505,83 zł
Stolarka okienna i drzwiowa zewn. 31 505,83 zł
STAN WYKOŃCZENIOWY 105 832,14 zł
Ściany działowe 2 588,32 zł
Ocieplenie stropu 5 555,43 zł
Stolarka wewnętrzna 8 380,04 zł
Tynki i okładziny ścian wewn. 24 237,64 zł
Izolacje podposadzkowe 9 614,60 zł
Podłogi i posadzki 24 900,13 zł
Malowanie 1 440,21 zł
Elewacja 27 922,29 zł
Opaska 1 193,48 zł
RAZEM 295 459 zł

Projekt domu M95a Róże w ogrodzie 

Autor arch. Małgorzata Cybulska-Marks

 • Powierzchnia użytkowa: 98,8 m²
 • Liczba pokoi: 4
 • Wymiary działki: 19,40 x 24,20 m
 • Powierzchnia zabudowy: 162,4 m²
Projekt domu Róże w ogrodzie
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M95 Róże w ogrodzie, arch. Małgorzata Cybulska-Marks Link: Sprawdź projekt >>>

Zestawienie kosztów budowy 

Nazwa RAZEM
STAN SUROWY 120 893,50 zł
Poziom "0" 34 908,42 zł
Roboty ziemne 2 697,46 zł
Fundamenty 14 833,95 zł
Izolacja fundamentów 4 407,07 zł
Podkłady 12 969,94 zł
Ściany nadziemia 23 900,74 zł
Ściany parteru 15 490,43 zł
Kominy 8 410,31 zł
Strop i elementy żelbetowe 18 535,92 zł
Dach 43 548,42 zł
Dach - konstrukcja 17 261,40 zł
Dach - pokrycie 26 287,02 zł
Stolarka okienna i drzwiowa zewn. 31 505,83 zł
Stolarka okienna i drzwiowa zewn. 31 505,83 zł
STAN WYKOŃCZENIOWY 105 832,14 zł
Ściany działowe 2 588,32 zł
Ocieplenie stropu 5 555,43 zł
Stolarka wewnętrzna 8 380,04 zł
Tynki i okładziny ścian wewn. 24 237,64 zł
Izolacje podposadzkowe 9 614,60 zł
Podłogi i posadzki 24 900,13 zł
Malowanie 1 440,21 zł
Elewacja 27 922,29 zł
Opaska 1 193,48 zł
RAZEM 268 000 zł

Projekt domu C333b Miarodajny - wariant II

Autor arch. Przemysław Biryło

 • Powierzchnia użytkowa: 96,4 m²
 • Liczba pokoi: 4
 • Wymiary działki: 19,40 x 21,40 m
 • Powierzchnia zabudowy: 151,3 m²
C333b Miarodajny - wariant II
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333b Miarodajny - wariant II, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Zestawienie kosztów budowy 

Nazwa RAZEM
STAN SUROWY 129 860,50 zł
Poziom "0" 34 908,42 zł
Roboty ziemne 2 697,46 zł
Fundamenty 14 833,95 zł
Izolacja fundamentów 4 407,07 zł
Podkłady 12 969,94 zł
Ściany nadziemia 23 900,74 zł
Ściany parteru 15 490,43 zł
Kominy 8 410,31 zł
Strop i elementy żelbetowe 18 535,92 zł
Dach 43 548,42 zł
Dach - konstrukcja 17 261,40 zł
Dach - pokrycie 26 287,02 zł
Stolarka okienna i drzwiowa zewn. 31 505,83 zł
Stolarka okienna i drzwiowa zewn. 31 505,83 zł
STAN WYKOŃCZENIOWY 105 832,14 zł
Ściany działowe 2 588,32 zł
Ocieplenie stropu 5 555,43 zł
Stolarka wewnętrzna 8 380,04 zł
Tynki i okładziny ścian wewn. 24 237,64 zł
Izolacje podposadzkowe 9 614,60 zł
Podłogi i posadzki 24 900,13 zł
Malowanie 1 440,21 zł
Elewacja 27 922,29 zł
Opaska 1 193,48 zł
RAZEM 270 000 zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE